Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Nu pot plati impozitul pe venit cf declaratiei unice

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#73
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 rosix, on 28 februarie 2019 - 16:09, said:

Deci merge asa cu o suma notata pe un petic de hartie igienica la Trezorerie?   Nu era civilizat sa poti scoate o hartie din SPV sa mergi cu aia sa platesti?  Stiu ca anul trecut asa s-a procedat dar acu cred ca sunt pe chituci cu puhoiul de lume care depune declaratii.
merge si fara nici o hartie, platesti cat doresti, pt ca se plateste pe baza de declaratie pe proprie raspundere.
tu spui cat ai avut veniturile

#74
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Dar totusi, online nu poti plati? Daca ai sume mari e cam aiurea sa scoti bani din banca in loc de un transfer bancar.

#75
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 radunic, on 28 februarie 2019 - 17:20, said:

Merge și pe vorbe. Așa a plătit cel de după mine.
Civilizat? Zic mersi că nu le-au crăpat serverele și am putut depune declarația online. Era puhoi de lume azi la ghișeul de depuneri și cred că exact cu declarația se ocupau...
Civilizat ar fi fost să depui online și să te întrebe serverul Domnu', da' nu vreți să și plătiți? Uitați aici link către procesatorul de plăți...

Pai exact asta spun si eu - ce lula mea (sa ma scuze moderatorii) n-au facut si solutie de plata daca tot au facut aplicatie online...?
Depui pe SPV hartia si ca sa platesti, mergi si te calci in picioare la ghiseu.

Dupa mintea tampitilor Teodorovici si Valcov.

 Mizu, on 28 februarie 2019 - 20:48, said:

Dar totusi, online nu poti plati? Daca ai sume mari e cam aiurea sa scoti bani din banca in loc de un transfer bancar.

Mai.. se poate si online dar sunt niste liste de conturi diferite de la sector la sector sau de la judet la judet... care au fost incarcate in 2014 (parca)...  N-ai nicio siguranta ca banii ajung unde trebuie.

Niste terminati si niste ratati cei de la ANAF....   Au neglijat cel mai important lucru din tot acest proces - sa-ti indice un cont in care sa poti face plata.

E logic ca pe Ghiseul.ro vor aparea la Pastele Cailor, prin septembrie 2019 cand o catadixi ANAFu sa le incarce acolo.

Edited by rosix, 01 March 2019 - 12:26.


#76
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 Mizu, on 28 februarie 2019 - 20:48, said:

Dar totusi, online nu poti plati? Daca ai sume mari e cam aiurea sa scoti bani din banca in loc de un transfer bancar.
Poți online - trebuie doar să știi conturile în care trimiți sumele. Există și varianta la ghișeu cu cardul.

#77
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
O sa cer la fata locului contul corect, poate merge asa.

#78
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
M-am blocat la completarea declaratiei.

La I.5.1 cred ca ar trebui sa se autocompleteze suma, dar nu o face?

Mi-a calculat ok CAS si CASS dar la impozit nu reusesc.

#79
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Mizu, on 03 martie 2019 - 12:57, said:

M-am blocat la completarea declaratiei.

La I.5.1 cred ca ar trebui sa se autocompleteze suma, dar nu o face?

Mi-a calculat ok CAS si CASS dar la impozit nu reusesc.

Pai.. ai completat I.1.1.B.DATE PRIVIND IMPOZITUL ANUAL DATORAT ?  Ca de acolo le preia.

#80
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
O sa ma uit in cursul zilei, ca acum am venit pana in Bucuresti si nu-mi mai gasesc prin bagaje stickul cu declaratia Posted Image

Am fost la ANAF Sector 6 sa intreb de conturi... in poza aveti contul in care domnul de la Ghiseul 4 a zis ca se plateste tot, pe 2018 si 2019, impozit, CAS, CASS.

Attached File  IMG_20190304_105915.jpg   396.53K   22 downloads

Edited by Mizu, 04 March 2019 - 11:24.


#81
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da.. ala e IBAN-ul pentru Sectorul 6, pentru celelalte sectoare sunt alte IBAN-uri de cont unic...

Am gasit IBAN-urile de conturi unice pe un site:

2. UNDE PLATIM OBLIGATIILE PENTRU 2018?
IBAN PERSOANE FIZICE- CONTURI UNICE PT. 2018  

Sector 1:   RO36TREZ7015504XXXXXXXXX
Sector 2:   RO40TREZ7025504XXXXXXXXX
Sector 3:   RO44TREZ7035504XXXXXXXXX
Sector 4:   RO48TREZ7045504XXXXXXXXX
Sector 5:   RO52TREZ7055504XXXXXXXXX
Sector 6:   RO56TREZ7065504XXXXXXXXX
jud.Ilfov:     RO80TREZ4215504XXXXXXXXX

Terminatia 55.04 din conturile de mai sus indica conturi unice care colecteaza sume pe CNP
“Sume reprezentand impozit pe venit si contributii sociale datorate de persoanele fizice in curs de distribuire“.

X-urile sunt 9 la numar.


Pentru plata contributiilor si a impozitului pe veniturile persoanelor fizice aferente anului 2018, din 28.11.2018 trebuie folosite conturile unice de mai SUS, in functie de domiciliul persoanei fizice.

La CUI/CNP Beneficiar   -  se trece CNP-ul persoanei pentru care se face plata  (un tembelism specific ANAF)
La Detalii plata:    -  se trece numele, CNP-ul persoanei, si impozitul sau contributia achitate -  (ex:  imp pe venit din cedarea folosintei bunurilor + CAS + CASS  2018)

Atentie!!
Ele nu se aplica pentru impozitele cu retinere la sursa (exemplu- impozitul pe dividende). Sanatatea pentru dividende nu este cu retinere la sursa.
Ele nu se aplica nici pentru obligatiile pe 2017 sau mai vechi, pentru care se primesc inca decizii de impunere– si unde aveti mentionat acolo contul IBAN unde trebuie sa ajunga plata.
Ele sunt valabile doar pentru obligatiile ce se platesc de PERSOANELE FIZICE in nume personal (cum ar fi sanatatea la dividende pe 2018, sau impozitul din chirii pt persoane fizice, impozit din activitati independente pe 2018)
IBAN-urile se gasesc pentru toate judetele pe site-ul ANAF, dar eu am dat exemple pe zona Bucuresti. Cautati titulatura conturilor: Sume reprezentand impozit pe venit si contributii sociale datorate de persoanele fizice in curs de distribuire.
Banii trebuie sa plece din conturile personale ale persoanelor fizice sau cel mult al PFA-ului, si NU din conturile firmelor (SRL).

Puteti face un singur OP pentru toate obligatiile declarate in Declaratia UNICA pentru 2018 (nu le cumulati cu cele pe 2017, daca aveti).

Sursa:
https://www.accoua.c...-PLUS-CONTA-SRL
https://ciel.ro/blog...e-ciel-romania/

Conturile unice apar si in listele cu conturi existente pe site-ul MFIN  (ex:  pentru Sectorul 3)
[ https://ibb.co/F5z65qH - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosix, 04 March 2019 - 12:58.


#82
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Pai stai asa, daca folosesti conturile in functie de domiciliul persoanei, eu din Baia Mare cu sediu social in Sector 6 unde platesc? :)

A, si daca vreau sa platesc si estimarea pe 2019, tot un singur OP fac cu 2018?

#83
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Mizu, on 04 martie 2019 - 20:38, said:

Pai stai asa, daca folosesti conturile in functie de domiciliul persoanei, eu din Baia Mare cu sediu social in Sector 6 unde platesc? Posted Image

A, si daca vreau sa platesc si estimarea pe 2019, tot un singur OP fac cu 2018?

Platesti unde ai sediul social, adica la sectorul 6, daca e vorba de PFA. Daca e vorba de persoana fizica (om cu venituri) platesti la Baia Mare.
Teoretic un singur OP dar trebuie sa apara clar si distinct in declaratie cat e estimarea pe 2019 (cat impozit, cat CAS, cat CASS)

#84
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ati platit careva in contul unic  55.04  ?

Ati primit confirmare pe SPV ca au intrat banii ?

#85
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Acum vreau eu sa platesc, voi ce ati trecut la Beneficiar?

Legat de sumele ce trebuie platite, am vazut ca in SPV a aparut declaratia cu semnatura electronica si sumele trecute pe ultima pagina.

Attached File  Untitled-1.jpg   131.2K   23 downloads

#86
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Am decis sa fac trei plati ca sa nu-i incurc pe aia de la trezorerie, ca poate imi luau toti banii ca impozit.

#87
anziano

anziano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.04.2014
https://a1.ro/news/s...t-id848799.html

#88
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Vazui ca ANAF ar trebui sa ofere posibilitatea depunerii DU celor care nu au acces la calculator. Presupun ca te baga intr-un birou si un bugetar care are o cu totul alta treaba va trebui sa isi piarda vremea cu tine, pentru ca nu am vazut in incinta vreun calculator accesibil publicului. Si erau multi batrani acolo care nu stiau nici ca trebuie sa ia numar.

Eu am fost cam surprins de ANAF Sector 6, mai intai de dimensiunile reduse ale locatiei si apoi cand a trebuit sa cobor in beci la registratura. Pun si Baia Mare pentru comparatie.

Attached Files



#89
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
daca tot e acest topic... anul asta as plati si eu impozitul pe venit online. Am ceva inchiriat si am depus deja online declaratia, am suma de plata.
Aici (https://static.anaf....Con_IBAN_pf.htm) am gasit niste conturi, 1. banuiesc ca la cel de Impozit pe venituri din cedarea folosintei bunurilor tre sa virez nu? 2. Nu stiu insa ce sa trec la OP ca sa ma identifice astia corect?

#90
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
'' daca tot e acest topic... anul asta as plati si eu impozitul pe venit online. Am ceva inchiriat si am depus deja online declaratia, am suma de plata.
Aici (https://static.anaf....Con_IBAN_pf.htm) am gasit niste conturi, 1. banuiesc ca la cel de Impozit pe venituri din cedarea folosintei bunurilor tre sa virez nu? 2. Nu stiu insa ce sa trec la OP ca sa ma identifice astia corect? ''

o alta varianta de plata ...

creearea unui cont pe   ghiseul.ro

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate