Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nu pot plati impozitul pe venit cf declaratiei unice

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postunbrutus, on 14 decembrie 2018 - 23:53, said:

Nu am gasit nici un topic pe tema asta, desi confuzia e mare. Cum se poate plati nenorocitul ala de impozit online?

Nu se poate plati online... Se poate plati "online" doar la trezorerie si numai la etajul 2, acolo unde se depun si celelalte declaratii online.   Daca totusi stii contul bugetar, ai putea incerca prin internet banking.  AI grija ca, la romani, nu exista un singur cont bugetar pe un anume impozit ci difera de la judet la judet, de la sector la sector.

View Postech, on 15 decembrie 2018 - 00:43, said:

Tu nu ai in decizia de impunere (primita online) un aliniat cu "Date necesare efectuarii platii diferentelor de impozit" in care gasesti si "Codul IBAN aferent contului de venituri bugetare"?
Eu am platit prin internet banking de cel putin 2 ani si am primit confirmare ca au primit banii in cateva zile (tot acolo, in spatiul virtual).
Despre acea reducere nu stiu cum e. Presupun ca vor anunta ei ca iti returneaza acea reducere, sau ramane pentru compensare.

Nu exista decizii de impunere primite online pentru anul in curs, adica 2018... alea se emit la anul prin toamna.

View Postech, on 15 decembrie 2018 - 01:22, said:

Ciudat, eu am primit pe 30 octombrie "DECIZIE DE IMPUNERE ANUALA" pe 2017
Si tu cum iti inchipui? Ca depui declaratia, dupa care calculezi singur cat este impozitul si trimiti banii?
Probabil faci o confuzie - nu mai exista acele plati anticipate, dar decizia de impunere binenteles ca exista.

Nu e nicio confuzie. Pentru 2017 s-au trimis deciziile de impunere.  Pentru 2018, se trimit in 2019, dupa 15 martie.  Cine vrea reducere depune declaratia singur in SPV, isi calculeaza singur si plateste singur... Iar la anul ANAF nu-ti mai trimite vreo decizie de impunere, pentru 2018, decat daca rezulta ca mai ai ceva de plata.. asa cred.

Daca Romania nu era o tara de terminati, la nivelul ANAF, ar fi trebuit inserat un link de plata chiar in SPV sa poti plati cu cardul si sa-ti apara total de plata si doar sa introduci datele cardului, asa cum e in Ghiseul.ro, singura inventie in materie de taxe care functioneaza.

Edited by rosix, 15 December 2018 - 08:39.


#20
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Se poate plati online prin internet banking. Doar ce mi-a venit azi dimineata mesajul in Spatiul Privat Virtual ca s-a inregistrat plata in data de 13 decembrie. Eu am facut plata in data de 10 decembrie.

Cea mai usoara modalitate de a afla cat ai de plata, ce anume ai de plata si conturile in care sa faci plata, e cea pe care am spus-o in postul nr.7 .
Alta metoda de a afla conturile in care trebuie sa platesti e cea spusa de __g__ in postul nr.8.

#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Din moment ce pe 2018 nu s-a calculat niciun impozit nu ai ce vedea la obligatii de plata.

Se plateste suma estimata in declaratia unica, se calculeaza automat cand completati pdf-ul.

#22
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

View PostTheUglyOne, on 15 decembrie 2018 - 10:57, said:

Se poate plati online prin internet banking. Doar ce mi-a venit azi dimineata mesajul in Spatiul Privat Virtual ca s-a inregistrat plata in data de 13 decembrie. Eu am facut plata in data de 10 decembrie.
Ce anume ai platit? Pentru 2017? Sau anticipat pentru 2018?

#23
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Anticipat pentru 2018.

#24
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Si pentru 2017, cand ai platit?
Ca la mine in decizia de impunere pentru 2017 scrie asa:

Sumele de plata stabilite prin prezenta decizie se platesc pâna la data de 30 iunie 2019.
Pentru plata cu anticipaþie a sumelor se acorda o bonificaþie de 10% din aceste sume, daca sunt platite integral pâna la data de 15 decembrie 2018, inclusiv.

#25
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMizu, on 15 decembrie 2018 - 11:11, said:

Din moment ce pe 2018 nu s-a calculat niciun impozit nu ai ce vedea la obligatii de plata.

Se plateste suma estimata in declaratia unica, se calculeaza automat cand completati pdf-ul.

Prin august nu aparea nimic. De cateva saptamani mie imi arata in nota obligatiilor de plata si regularizarea pe 2017 si estimativul pe 2018. Sume, conturile in care sa se faca plata, etc

View Postech, on 15 decembrie 2018 - 12:15, said:

Si pentru 2017, cand ai platit?
Ca la mine in decizia de impunere pentru 2017 scrie asa:

Sumele de plata stabilite prin prezenta decizie se platesc pâna la data de 30 iunie 2019.
Pentru plata cu anticipaþie a sumelor se acorda o bonificaþie de 10% din aceste sume, daca sunt platite integral pâna la data de 15 decembrie 2018, inclusiv.

Pentru 2017 nu am platit. E termen pana pe 30 iunie. Chiar daca nu o sa mai am bonificatia, suma nu era mare asa ca nu mi-am batut capul.

#26
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Si daca nu platesc acest anticipat pentru 2018, o sa-mi vina direct ca decizie de impunere pe 2018 dupa ce completez declaratia pentru venituri realizate in 2018, adica anul viitor?

#27
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Decizia de impunere ar fi trebuit sa dispară odată cu introducerea declarației unice. Cel puțin, la nivel declarativ asa ar fi trebuit sa fie.
Totul se reglează din declarația unica.
În anul curent spui cât estimezi și plătești conform estimării, iar anul următor spui cât ai realizat și vezi dacă mai ai de dat sau nu bani.



#28
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
As prefera sa platesc o singura data, fara anticipat ca ma incurca, ma baga in ceata.
Eu eram convins ca am scapat de ea ...

Edited by ech, 15 December 2018 - 13:42.


#29
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View PostTheUglyOne, on 15 decembrie 2018 - 13:08, said:

În anul curent spui cât estimezi și plătești conform estimării, iar anul următor spui cât ai realizat și vezi dacă mai ai de dat sau nu bani.
Sfatul meu e să nu plătiți anticipat. Nu de alta, dar în norme nu se spune cum se recuperează banii plătiți anticipat în plus drept pentru care există șanse mari să rămîneți cu ochii în soare.
Aveți posibilitatea să plătiți după încheierea anului fiscal - atunci veți ști exact ce venit ați avut și cît aveți de plată. De ce să plătești impozit pe venituri pe care încă nu le-ai făcut?

#30
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Eu asa am de gand sa fac. Inainte erai obligat sa platesti anticipat, acum nu cred ca mai esti obligat.

#31
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postunbrutus, on 15 decembrie 2018 - 00:33, said:

Nu exista asa ceva...lista de conturi de trezo are cateva zeci de pagini: https://www.anaf.ro/...e/codurile_iban
Oricum, declaratia mentioneaza clar ghiseul.ro dar...
Serios.... :)

#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

View Postradunic, on 15 decembrie 2018 - 13:55, said:

De ce să plătești impozit pe venituri pe care încă nu le-ai făcut?
Pentru 5% reducere.

#33
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

View PostTheUglyOne, on 15 decembrie 2018 - 12:23, said:

Prin august nu aparea nimic. De cateva saptamani mie imi arata in nota obligatiilor de plata si regularizarea pe 2017 si estimativul pe 2018. Sume, conturile in care sa se faca plata, etc
Am intrat acum, zice Nu exista informatii pentru Nota obligatiilor de plata blah blah
Eu nu am deloc activitate pe 2017, abia din Ianuarie 2018.

#34
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
La mine e si regularizarea pe 2017 si cas, cass si impozit pe 2018.
Declaratia unica am depus-o prin mai.

#35
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Poate ti-au estimat ei in functie de veniturile din 2017?!

#36
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Eu cand am completat declaratia unica prin iulie 2018, nu imi aduc aminte sa fi mentionat ceva de veniturile din 2018.
Am descarcat acum o declaratie unica si pare sa fie altfel - poti introduce si estimarea pe 2018.
Sau poate nu-mi aduc eu aminte bine si din cauza ca nu am bifat ca vreau sa completez si estimarea pe 2018, nu mi-au aparut rubricile respective si am presupus ca ca estimarea pe 2018 va fi la fel cu realizatul de pe 2017, cum era si pana acum daca nu declarai explicit o alta estimare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate