Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Nu pot plati impozitul pe venit cf declaratiei unice

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
Nu am gasit nici un topic pe tema asta, desi confuzia e mare. Cum se poate plati nenorocitul ala de impozit online?

- Declaratia Unica zice ca pana pe 15 Decembrie trebuie platit impozitul pt a beneficia de 5% reducere si ca se poate plati si online pe ghiseul.ro

- totusi ghiseul.ro nu imi afiseaza nici o metoda de a plati asa ceva

- Mai era vorba de inca o reducere de 5% pt cei care au depus declaratia pana pe 31 iulie, dar aceasta reducere nici macar nu apare in declaratie si informatiile sint contradictorii, unii spun ca se aplica, altii ca nu se mai aplica

Per total, totul e facut cat se poate de prost dupa parerea mea, cum sa nu intelegi ce ai de facut si cum.

#2
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,664
  • Înscris: 31.01.2010
Pai scoti din SPV nota obligatiilor de plata si cu aia platesti la Trezorerie, teoretic in orice oras din tara, practic n`am incercat inca.
Pentru venitul din agricultura CEC Bank

#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,011
  • Înscris: 14.03.2013
Transfer bancar in contul de trezo? Sa nu uiti sa iti treci cnp-ul.

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postjm2010, on 15 decembrie 2018 - 00:26, said:

Transfer bancar in contul de trezo?
Nu exista asa ceva...lista de conturi de trezo are cateva zeci de pagini: https://www.anaf.ro/...e/codurile_iban
Oricum, declaratia mentioneaza clar ghiseul.ro dar...

Edited by unbrutus, 15 December 2018 - 00:36.


#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,847
  • Înscris: 01.09.2006
Tu nu ai in decizia de impunere (primita online) un aliniat cu "Date necesare efectuarii platii diferentelor de impozit" in care gasesti si "Codul IBAN aferent contului de venituri bugetare"?
Eu am platit prin internet banking de cel putin 2 ani si am primit confirmare ca au primit banii in cateva zile (tot acolo, in spatiul virtual).
Despre acea reducere nu stiu cum e. Presupun ca vor anunta ei ca iti returneaza acea reducere, sau ramane pentru compensare.

Edited by ech, 15 December 2018 - 00:45.


#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postech, on 15 decembrie 2018 - 00:43, said:

Tu nu ai in decizia de impunere (primita online)
scopul declaratiei unice este sa declari tu veniturile, nu mai exista decizii de impunere

#7
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Din Spatiul Privat Virtual mergi la Solicitari - Informatii si alege Nota Obligatiilor de Plata.
Dupa-aia te duci la mesaje si descarci pdf-ul cu Nota Obligatiilor de Plata si ai acolo foile de varsamant deja completate pentru tot ce ai tu de plata.

#8
___g___

___g___

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.11.2017
Decizia de impunere o primeste dupa ce trece scadenta,
(sau asa era pana anul asta, cand s-au schimbat modalitatile de declarare/impunere).
Daca ar astepta sa-i vina decizia, nu ar mai fi cazul de reducere de 5%.

Cauti pdf-ul corespunzator judetului/orasului tau aici:

https://www.anaf.ro/...BE9jEDgmOlkA9cl

si in acel pdf cauti contul unic ...5504XXXXXXXX "Sume reprezentand impozit pe venit si contributii sociale datorate de persoanele fizice in curs de distribuire". Virezi bani acolo direct (suma calculata automat de declaratie, are aplicata si reducerea de 5%), scrii CNP-ul si ce reprezinta suma; ti se va lua si un mic comision, probabil. In ghiseul.ro cred ca ar fi gratis plata, dar nu cred ca-ti apare datoria la ANAF pana nu devine scadenta.

#9
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,847
  • Înscris: 01.09.2006

View Postunbrutus, on 15 decembrie 2018 - 01:13, said:

scopul declaratiei unice este sa declari tu veniturile, nu mai exista decizii de impunere
Ciudat, eu am primit pe 30 octombrie "DECIZIE DE IMPUNERE ANUALA" pe 2017
Si tu cum iti inchipui? Ca depui declaratia, dupa care calculezi singur cat este impozitul si trimiti banii?

Probabil faci o confuzie - nu mai exista acele plati anticipate, dar decizia de impunere binenteles ca exista.

Edited by ech, 15 December 2018 - 01:20.


#10
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
In 2017 nu era in vigoare declaratia unica. Asta a aparut in 2018.
Decizia de impunere ar trebui sa dispara odata cu aparitia declartiei unice.

#11
___g___

___g___

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.11.2017

View Postunbrutus, on 15 decembrie 2018 - 00:33, said:

Nu exista asa ceva...lista de conturi de trezo are cateva zeci de pagini: https://www.anaf.ro/...e/codurile_iban
Oricum, declaratia mentioneaza clar ghiseul.ro dar...


Eu ti-am pus mai sus un link unde scrie ANAF > Asistență contribuabili > Persoane fizice > Codurile IBAN
Link-ul tau este ptr ANAF > Asistență contribuabili > Persoane juridice > Codurile IBAN

In functie de situatie, te duci la pagina ptr PF sau PJ
(cum scriam mai sus, la PF este asa-zisul "cont unic 5504"; la PJ nu cunosc)

#12
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,847
  • Înscris: 01.09.2006

View PostTheUglyOne, on 15 decembrie 2018 - 01:39, said:

In 2017 nu era in vigoare declaratia unica. Asta a aparut in 2018.
Decizia de impunere ar trebui sa dispara odata cu aparitia declartiei unice.
Anul asta s-a introdus declarația unica, iar anul asta se declara veniturile din 2017.
Tu ai declarat veniturile din 2018, deși nu s-a terminat anul?

#13
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Pentru juridice contul este 5503

View Postech, on 15 decembrie 2018 - 01:49, said:

Anul asta s-a introdus declarația unica, iar anul asta se declara veniturile din 2017.
Tu ai declarat veniturile din 2018, deși nu s-a terminat anul?

In declaratia unica am declarat veniturile realizate in 2017 si cat estimez ca realizez in 2018.
In baza declaratiei unice mi-au facut decizia de impunere pentru 2017 care a venit in octombrie si am platit taxele pe 2018 pentru cat am estimat eu prin declaratia unica.

#14
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,847
  • Înscris: 01.09.2006
Eu înțelesesem ca nu se mai fac plăti anticipate.
Deci pentru 2018 ar trebui să-mi calculez eu cât ar trebui sa plătesc impozit, fără sa îmi vina decizie de impunere? Ma cam îndoiesc...

#15
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Exact. În declarația unica, la capitolul II, completezi singur cât estimezi ca vei avea venit și dacă e cazul și cât sa plătești cas și cass.
Oricum, e cam târziu pentru depunerea declarației.

"I. Termenul de depunere a declarației
1. Declarația se depune până la data de 15 iulie 2018, inclusiv, de către persoanele fizice care au obligația:
- declarării veniturilor realizate din România sau/și din străinătate în anul 2017;
- declarării impozitului pe venitul estimat/norma de venit a se realiza din România în anul 2018;
- declarării venitului estimat pentru încadrarea ca plătitor de contribuții sociale și, după caz, a declarării contribuțiilor sociale datorate în anul fiscal 2018."

#16
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,847
  • Înscris: 01.09.2006
Declarația unica am depus-o, dar nu-mi aduc aminte ce scria de 2018.
Probabil era vreo bifă ca e același venit ca în 2017, ca ceva de genul asta a fost mereu. Parca dacă vroiai sa estimez venituri diferite de anul trecut, înainte completați alta declarație.

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postech, on 15 decembrie 2018 - 01:22, said:

Si tu cum iti inchipui? Ca depui declaratia, dupa care calculezi singur cat este impozitul si trimiti banii?
exact asa, tu declari ce venituri ai. Declaratia Unica calculeaza ea suma si trimiti banii, exact cum spui.
Daca minti, o faci pe propria raspundere

View Post___g___, on 15 decembrie 2018 - 01:43, said:

Eu ti-am pus mai sus un link unde scrie ANAF > Asistenţă contribuabili > Persoane fizice > Codurile IBAN
Link-ul tau este ptr ANAF > Asistenţă contribuabili > Persoane juridice > Codurile IBAN

In functie de situatie, te duci la pagina ptr PF sau PJ
(cum scriam mai sus, la PF este asa-zisul "cont unic 5504"; la PJ nu cunosc)
este linkul din declaratia unica, oricum sint sute de ibanuri

#18
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
vezi ca au schimbat acum 1-2 saptamani lista conturilor unice, verifica pe site-ul anaf-ului / verifica daca nu a aparut o versiune actualizata a declaratiei
in rest, platesti direct catre iban-urile alea, si ai grija sa pui CNP-ul in campul de informatii (daca esti persoana fizica).

la capatul declaratiei in format PDF, dupa rezumatul cu totalul de plata, ai o lista de conturi.
eu am facut platile acolo, prin vara, si am primit ~ repede confirmarile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate