Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nu pot plati impozitul pe venit cf declaratiei unice

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#55
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Baxon, on 12 februarie 2019 - 20:46, said:

Stai putin , eu pe 2018 is la zi , platit tot , eu incerc pe 2019 si nu joiesc !

Cu ce esti la zi pe 2018?  Venitul declarat in estimativa pe 2018 trebuie declarat inca o data pana la 15.03.2019 in declaratia finala si tot in aia se face estimarea pentru 2019.

#56
zeus20

zeus20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 24.03.2017

 rosix, on 12 februarie 2019 - 20:34, said:

Descarca ultima versiune ca au mai reparat din erori. Eu am reusit sa validez si sa depun duminica dimineata ca tot n-aveam ce face...
Vezi ca nu merge editata corect decat cu Adobe, apoi validata si dupa aia depusa pe SPV.

Bonusul se calculeaza astfel:
- 5% pentru depunere de estimativa in SPV pana la 15.07.2018
- 5% pentru plata integrala a impozitului din estimativa pana la 15.12.2018 (pe baza de regularizare ulterioara ANAF)

- 10% direct pe declaratia finala de venit pentru cei care nu aveau obligatie de depunere estimativa si depun direct declaratia finala pe 2018 pana la 15.03.2019

Pe ultima versiune de declaratie cu data de 01.02.2019 se putea scadea inclusiv suma achitata in 2018.


Unde ai vazut mentionata/trecuta aceea reducere de 10% in ultima declaratie unica afisata pe ANAF din 21.01.2019?

#57
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zeus20, on 20 februarie 2019 - 16:40, said:

Unde ai vazut mentionata/trecuta aceea reducere de 10% in ultima declaratie unica afisata pe ANAF din 21.01.2019?

Declaratia completata de mine are versiunea A2.0.2/ 01.02.2019 iar reducerea se calculeaza automat cu conditia sa fi platit deja pana la 15.12.2018 sau sa platesti pana la 15.03.2019 -  termenul final de plata, pentru taxele la care nu se depune estimativa ci doar declaratie finala de venit.

Bonificatia se calculeaza apasand butonul "Aplic Bonificatia" in pagina 5 sectiunea 1.5.1, apoi in pagina 7  sectiunea C.I.1. pct 2... se calculeaza automat bonificatia si mai jos, se trece eventual suma platita deja in 2018 (ca sa se scada) altfel ramane rest de plata cu bonificatia aplicata, cu conditia sa se plateasca pana la 15.03.2019

Edited by rosix, 21 February 2019 - 10:51.


#58
zeus20

zeus20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 24.03.2017
Aceea bonificatie se acorda doar daca ai depus declaratia unica pana la data de 31 iulie 2018. Nu se aplica in cazul in care depui acum declaratia unica. Mentionez ca declaratia este depusa pentru venituri obtinute in urma vanzarii unor unitati de fond detinute la un fond de investitii.

Edited by zeus20, 21 February 2019 - 12:36.


#59
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zeus20, on 21 februarie 2019 - 12:23, said:

Aceea bonificatie se acorda doar daca ai depus declaratia unica pana la data de 31 iulie 2018. Nu se aplica in cazul in care depui acum declaratia unica. Mentionez ca declaratia este depusa pentru venituri obtinute in urma vanzarii unor unitati de fond detinute la un fond de investitii.

Pai tocmai, ca veniturile din investitii pe 2018 nu trebuiau declarate in 2018 (nu se depune estinativa) ci se declara acum in 2019, deci ai bonificatie de 10% daca platesti pana la 15.03

#60
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da, trebuie facuta o corectura la cele scrise mai sus

Sunt venituri pentru care nu trebuia depusa estimativa in 2018, ex:  veniturile din investitii, pentru care brokerul elibereaza in ianuarie 2019 o fisa de portofoliu pentru intreaga activitate desfasurata in 2018 si care constituie baza declaratiei ce va fi depusa pana la 15.03.2019.. In acest caz, pentru a beneficia de bonificatia intreaga de 10% ar trebui completat astfel:

https://ibb.co/bR09Z1F


Campul 2 bonificatia de depunere se completeaza automat din datele din paginile anterioare in care a fost declarat venitul cu bonificatia de 5% aplicata acolo

Campul 3 - suma pe care ati platit-o pana la 15.12.2018 (daca ati depus estimativa in iulie 2018) sau pana la 15.03.2019 daca nu trebuia sa depuneti estimativa in 2018  - adica fix impozitul pe venit redus cu 10%   In cazul unui impozit de 100 lei, suma de plata e de 90%

Campul 4 - bonificatia de plata pana la cele doua termene de mai sus

Astfel suma ramasa de plata devine zero


Ce am scris mai sus este o opinie personala cum ar trebui declarat ca reducerea sa se aplice integral - fiecare face cum crede de cuviinta

--------------------------

LE:  Nu sunt 100% convins ca e corect ce am scris mai sus, ca la punctul 4 scrie:

4.Bonificația pentru plata integrală cu anticipație a impozitului pe venitul estimat pe anul 2018

Ori, in cazul veniturilor din investitii nu ai venit estimat pe 2018 asa ca.. nu platesti cu anticipatie venitul estimat,
Dar modul de completare de mai sus este singurul care permite deducerea bonificatiei de 10% in declaratia fiscala.

Edited by rosix, 21 February 2019 - 17:25.


#61
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sunt niste jegosi cei de la ANAF cu bonificatia lor de kkt.  Initial Teodorovici a zis cu subiect si predicat ca se dau doua bonificatii de 5% una pentru declarare pana la 15.07.2018 si inca una tot de 5% pentru plata anticipata...pana la 15.12.2018
Acum, pe declaratie a ramas doar o singura bonificatie de 5% si daca nu faci artificii nu ai cum sa beneficiezi de 10%.

Recomand prudenta cu ratatii de la ANAF.. calculati-va doar 5% bonificatie si bagati-i in ma-sa cu codul lor fiscal de cacat.

https://gestiunepfa....nificatii-2018/

Puteti citi si aici cat sunt de terminati cei de la ANAF

https://www.nwradu.r...i-independente/

Edited by rosix, 21 February 2019 - 18:29.


#62
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
A platit totusi cineva impozitul pe venit in 2019?  Am depus declaratia in SPV, a trecut o luna si nu a aparut in sitem Nota obligatiilor de plata.

Mi-ar fi trebuit o hartie cu cat e de plata sa merg la Trezorerie sa platesc.. Binenteles acea hartie NU exista in SPV, declaratia depusa avand status de neprelucrata.

Daca in SPV nu e inregistrata nicio obligatie de plata, in Ghiseul.ro (logic) nici atat.

Cei care ati reusit sa platiti cum ati procedat?  Ati platit prin internet banking - in ce cont ??

Edited by rosix, 27 February 2019 - 07:50.


#63
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Se pare ca e f complicat in Romania si sa dai bani... cand ai de luat bani de la stat, nici nu mai vorbim

#64
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 unbrutus, on 27 februarie 2019 - 10:39, said:

Se pare ca e f complicat in Romania si sa dai bani... cand ai de luat bani de la stat, nici nu mai vorbim

Ca sa vezi cat de idioti sunt - au facut SPV sa poti depune declaratia dar, cand vrei sa platesti ... pola... n-ai link de plata, n-ai contul in care se face plata, n-ai nimic.... trebuie sa te apuci de cautat pe net.
Sa spunem ca eu imi bat capul, caut pe net si pana la urma gasesc contul in care ar trebui platit... dar daca e vorba de o baba care a inchiriat o camera, ea cum se apuca de cautat pe net.

Tara condusa de tampiti

Edited by rosix, 27 February 2019 - 11:42.


#65
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,821
  • Înscris: 01.09.2006
Eu intelesesem ca declaratiile astea noi iti si calculeaza direct cat ai de plata si iti da informatiile respective. Deci nu e asa?

#66
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Ba da. Ce apare în SPV e tot declarația unică - același conținut - doar că e semnată digital de Ministerul Finanțelor. Eu și încă două persoane pe care le cunosc am primit-o la două zile după depunere.

#67
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ech, on 27 februarie 2019 - 11:59, said:

Eu intelesesem ca declaratiile astea noi iti si calculeaza direct cat ai de plata si iti da informatiile respective. Deci nu e asa?

In SPV ar trebui sa apara Nota obligatiilor de plata, deci o hartie (igienica) pe care sa fie trecut un cont sau cu care sa mergi la Trezorerie.  Eu am depus declaratia pe 10 februarie si nici acum nu am acea hartie in SPV.
Sa vedeti ce haos iese in martie cand mai raman cateva zile.

Niste ratati si niste terminati cei de la ANAF cu sistemul lor de cacat - declari online si platesti la ghiseu. Ca la romani.

Edited by rosix, 27 February 2019 - 17:41.


#68
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Consultanţi: Declaraţia Unică trebuie depusă cât mai repede. Site-ul poate cădea oricând. Care sunt paşii de urmat


https://adevarul.ro/...3649/index.html

#69
Miker94

Miker94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.02.2019
Am depus declaratia unica acum o saptamana pe SPV. Mi-au eliberat frumusel si recipisa.

Pe ghiseul.ro inca nu am vazut inca obligatiile fiscale. Mi-e ca daca vine 15 martie nu mai beneficiez de bonificatie (desi am bifat optiunea in declaratie). A reusit cineva sa plateasca impozitul astfel?

#70
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Mă copii, nu mai așteptați după hîrtii verzi pe pereți. Dacă ați completat declarația știți deja ce aveți de plată - scrie la sfîrșitul declarației. Mergeți frumos la fisc sau trezorerie, spuneți ce vreți să plătiți și care-i suma. Asta-i tot. Dați banii, primiți chitanța.

Experiența proprie - am scris pe o hîrtie CNP, care sînt impozitele și pentru ce, care sînt contribuțiile sociale. Am dat hîrtia, a făcut nota de plată, am plătit cu cardul.
Am preferat să procedez așa fiindcă am avut venituri din mai multe surse diferite și prefer să fie defalcate sumele să nu am discuții ulterioare.

Edited by radunic, 28 February 2019 - 13:40.


#71
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Miker94, on 28 februarie 2019 - 13:32, said:

Am depus declaratia unica acum o saptamana pe SPV. Mi-au eliberat frumusel si recipisa.

Pe ghiseul.ro inca nu am vazut inca obligatiile fiscale. Mi-e ca daca vine 15 martie nu mai beneficiez de bonificatie (desi am bifat optiunea in declaratie). A reusit cineva sa plateasca impozitul astfel?

Ai inteles corect. Daca nu platesti pana in 15 martie 2019 se duce drku si reducerea de 5%.  Nu se incarca obligatiile de plata in Ghiseul.ro decat daca le incarca ANAF acolo, altfel nu se incarca singure.  Mai mult ca singur, fiecare va plati din burta pana in 15 martie fara sa primeasca nimic de la ANAF.

 radunic, on 28 februarie 2019 - 13:37, said:

Mă copii, nu mai așteptați după hîrtii verzi pe pereți. Dacă ați completat declarația știți deja ce aveți de plată - scrie la sfîrșitul declarației. Mergeți frumos la fisc sau trezorerie, spuneți ce vreți să plătiți și care-i suma. Asta-i tot. Dați banii, primiți chitanța.

Experiența proprie - am scris pe o hîrtie CNP, care sînt impozitele și pentru ce, care sînt contribuțiile sociale. Am dat hîrtia, a făcut nota de plată, am plătit cu cardul.
Am preferat să procedez așa fiindcă am avut venituri din mai multe surse diferite și prefer să fie defalcate sumele să nu am discuții ulterioare.

Deci merge asa cu o suma notata pe un petic de hartie igienica la Trezorerie?   Nu era civilizat sa poti scoate o hartie din SPV sa mergi cu aia sa platesti?  Stiu ca anul trecut asa s-a procedat dar acu cred ca sunt pe chituci cu puhoiul de lume care depune declaratii.

Edited by rosix, 28 February 2019 - 16:08.


#72
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Merge și pe vorbe. Așa a plătit cel de după mine.
Civilizat? Zic mersi că nu le-au crăpat serverele și am putut depune declarația online. Era puhoi de lume azi la ghișeul de depuneri și cred că exact cu declarația se ocupau...
Civilizat ar fi fost să depui online și să te întrebe serverul Domnu', da' nu vreți să și plătiți? Uitați aici link către procesatorul de plăți...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate