Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

96 la suta din Bitcoin, in 3 la suta din portofele

  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 11.05.2006
https://bitinfochart...-addresses.html

Sunt azi vreo 3% din adrese (550.000 de wallet-uri) care impreuna detin 95,81% din toata cantitatea de bitcoin minata pana acum.
Uitandu-ne un nivel mai sus, 0.65% din adrese detin 87.45% din bitcoin...
Ca si comparatie, 1% dintre oameni detin 50% din bogatia totala a lumii (sau pe acolo)

Si sunt convins ca numarul persoanelor care detin acele adrese e mult mai mic. E o practica des intalnita sa-ti distribui monedele intre mai multe adrese pentru a reduce riscul de a pierde tot dupa un singur hack...
In plus, marea majoritate a populatiei Pamantului nici nu are inca un wallet.

E o treaba buna chestia asta, tinand cont ca e o limita maxima de monede ce vor fi produse, by design?

#2
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 neaorin, on 09 decembrie 2018 - 18:09, said:

E o treaba buna chestia asta, tinand cont ca e o limita maxima de monede ce vor fi produse, by design?
Puțini bogătași, mulți sclavi, e povestea eternă.

Edited by Mr_nobody_, 09 December 2018 - 18:17.


#3
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Cele mai mari sume sunt in wallet-uri ale exchange-urilor. Adica bogatia e distribuita mai mult decat rezulta din simpla examinare a sumelor.

#4
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 11.05.2006

 Louisy, on 09 decembrie 2018 - 18:36, said:

Cele mai mari sume sunt in wallet-uri ale exchange-urilor. Adica bogatia e distribuita mai mult decat rezulta din simpla examinare a sumelor.

Prin urmare, exchange-urile sunt noile banci.

#5
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 neaorin, on 09 decembrie 2018 - 18:09, said:

E o treaba buna chestia asta,

Si ce propui?

#6
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Exchange-urile sunt case de schimb, nu banci.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,579
  • Înscris: 30.10.2003
Eu tot n-am inteles ce valoare produc banii asta.

#8
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 11.05.2006

 Louisy, on 09 decembrie 2018 - 18:56, said:

Exchange-urile sunt case de schimb, nu banci.

La casa de schimb nu-ti lasi banii spre pastrare pe termen lung. La banca da.

#9
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu sunt lasati spre pastrare. se fac schimburi cu ei

#10
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
nu ai inteles

se face un schimb, atunci cand dai banii pe bitzi.

atat

dai banul si adio nu ii mai vezi inapoi

#11
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 11.05.2006
Daca ne uitam la coinbase, ei zic ca 98 la suta din banii clientilor sunt tinuti in storage-uri offline. La Bitfinex, 99.5 la suta.
Probabil ca sa reduca riscul unui hack, a la Mt. Gox.
Dar asta inseamna ca doar o cantitate destul de mica de moneda este implicata in tranzactiile de zi cu zi.
Exact asa se intampla si in cazul bancilor.

Poate era mai corect daca ziceam ca un crypto exchange indeplineste si functii de banca si de casa de schimb in acelasi timp.

Edited by neaorin, 09 December 2018 - 19:17.


#12
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
e o chestie exotica, doar pentru specula
nea ion someru' niciodata nu isi va lua bere pe bitcoin

#13
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Nu bere dar si-a luat pizza.

E acceptata ideea ca adresele alea sunt ale unor baleni, casele de schimb detin mult mai putin

#14
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 neaorin, on 09 decembrie 2018 - 19:13, said:

Daca ne uitam la coinbase, ei zic ca 98 la suta din banii clientilor sunt tinuti in storage-uri offline. La Bitfinex, 99.5 la suta.
Nu interpretezi corect niste tehnicalitati. Crypto poate sa stea in cold storage (banii pe care-i vezi in adrese) si in acelasi timp sa fie si tranzactionata pe exchange. Se scoate din cold storage atunci cand retragi de pe exchange. Nu ai nevoie de crypto in hot wallet ca sa faci tranzactii pe exchange, acestea se fac off-chain.

 neaorin, on 09 decembrie 2018 - 19:13, said:

Exact asa se intampla si in cazul bancilor.
Functiile principale ale bancilor sunt:
- alocarea in mod eficient a economiilor catre cei care vor sa faca investitii
- transferuri de sume.

Un exchange nu indeplineste niciuna din aceste functii. Oricat te chinui sa faci analogia, cea corecta este cu o casa de schimb sau cu o bursa.

Edited by Louisy, 09 December 2018 - 20:42.


#15
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 11.05.2006

 Louisy, on 09 decembrie 2018 - 20:42, said:

Nu interpretezi corect niste tehnicalitati. Crypto poate sa stea in cold storage (banii pe care-i vezi in adrese) si in acelasi timp sa fie si tranzactionata pe exchange. Se scoate din cold storage atunci cand retragi de pe exchange. Nu ai nevoie de crypto in hot wallet ca sa faci tranzactii pe exchange, acestea se fac off-chain.

Doar tranzactiile care se fac intre doua conturi deschise la acelasi exchange se fac off-chain. In acest caz, coinbase (sau altii) isi marcheaza in propria baza de date faptul ca din contul A in contul B s-a transferat o anumita cantitate de crypto.
Exact ce face si o banca cu transferurile intre doua conturi proprii. In afara de o tranzactie inregistrata in propriul core banking nu se plimba niciun ban pe nicaieri.

Insa daca eu vreau sa fac o plata undeva catre un wallet care nu-i deschis la coinbase, atunci coinbase trebuie sa inregistreze o tranzactie pe blockchain cu fonduri din hot wallet.
Si ei trebuie sa faca asta, pentru ca BTC-ul a fost mereu "al lor", nu al meu, pentru ca wallet-ul le apartine, eu neavand chei private de la el.
Tot ce am eu este o inregistrare in baza de date a coinbase. Si o promisiune ca, daca vreau cumva sa-mi retrag banii, coinbase se va achita de datorie.
Ca si la o banca. Ma rog, minus garantiile pe care mi le da banca centrala...

Mai mult, coinbase poate decide sa NU faca o singura tranzactie pentru mine pe blockchain, ci sa faca un batch din mai multe tranzactii similare, in care caz isi poate minimiza comisioanele platite minerilor. Iarasi, e ceva ce un end user obisnuit nu prea are de ce sa faca (ca nu face tranzactii gramada), dar coinbase face probabil tot timpul.
Dar asta inseamna ca transferarea de sume, chiar si on-chain, este mai eficienta pentru coinbase decat pentru mine ca individ.

Anyway, daca coinbase isi permite sa tina 98 la suta din crypto in cold storage, inseamna ca majoritatea tranzactiilor se fac intre conturile lor (fara securizarea tranzactiilor garantata de blockchain), deci pentru scenariul asta coinbase deja sunt un fel de PayPal + banca (pentru ca fondurile sunt gestionate tot de ei). Iar PayPal este inregistrat ca si banca in Luxemburg.

Sau, volumul de extrageri zilnice PLUS ce pleaca catre wallet-uri externe este relativ mic. Nu stiu nimic despre procedura coinbase de a scoate crypto din storage, dar fiind vorba de "offline storage", imi imaginez ca necesita o prezenta fizica undeva a unor oameni (mai multi). Nu cred ca se intampla extrem de des.

 Louisy, on 09 decembrie 2018 - 20:42, said:

Functiile principale ale bancilor sunt:
- alocarea in mod eficient a economiilor catre cei care vor sa faca investitii
- transferuri de sume.

Un exchange nu indeplineste niciuna din aceste functii. Oricat te chinui sa faci analogia, cea corecta este cu o casa de schimb sau cu o bursa.

Tocmai, uitandu-ma mai sus mi se pare ca indeplineste foarte bine a doua functie, mult mai eficient decat as putea face-o eu singur.
Si in plus are si banii mei in grija, fara ca eu sa am vreo cheie privata, ci doar o promisiune de la ei. E de asemenea o functie bancara.

Dar sunt de acord pentru ca e mai convenabil si eficient (sau poate nu ma pricep) sa imi tin singur crypto si sa fac tranzactii cu ei.

O casa de schimb nu imi tine banii spre pastrare.
Nici o bursa. De fapt analogia functioneaza mai bine cu o casa de brokeraj.
Oricum, chiar si acolo brokerul este un intermediar doar pentru investitii, nu pentru cheltuieli, pe care azi le fac prin banca.
Dar pe coinbase fac si una si alta.
Sau cine stie, poate 99 la suta din oameni investesc in crypto si doar 1 la suta il si folosesc la ceva. Dar asta-i doar situatia de moment.

Edited by neaorin, 09 December 2018 - 23:35.


#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 ruzgar, on 09 decembrie 2018 - 19:10, said:

nu ai inteles

se face un schimb, atunci cand dai banii pe bitzi.

atat

dai banul si adio nu ii mai vezi inapoi
Dacă atâta înțelegi tu din asta, află de la mine că 91% din banii „reali” (Euro,dolari, ce vrei tu) nu există sub formă fizică ci digitală, sunt doar bitzi cum zici tu. Mai grav e că seamănă foarte tare cu BTC și gașca, în sensul că nu (mai) au o acoperire reală.

#17
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Ej din alt film

dolarii mei sunt reali. Chiar acum ma uit la ei cum stau in plic

#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Și la un wallet te poți uita. Are o formă fizică (chiar mai multe, depinde care îți place).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate