Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Deși tehnica a avansat, sentimentul de progres parcă nu mai e așa de puternic

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#73
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Se numea televizor sport pentru ca puteai sa fugi cu el . Un televizor non sport  putea fi mutat doar de doi oameni.

#74
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Poti sa folosesti un Nokia din `99 si totusi sa fii cocalar coclit, tot asa cum poti avea ultimul IPhone si sa nu fii deloc cocalar! Dar daca te chinui cu un telefon aberant de vechi, fara sa ai motive financiare, sigur iti lipseste vreo doaga, daca nu doua...e ca si cum ai purta o pereche de chiloti rupti, cand ai in sifonier zeci de perechi bune.

#75
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,653
  • Înscris: 13.06.2004
Ştii, atitutidinea ta nu se potriveşte deloc cuiva care se laudă că urăşte comunismul. Eu oricât de mult iubitor de trecut sunt, nu refuz o persoană pentru că are televizor 4K sau smartphone, dacă acea persoană este o.k. şi înţelege că şi eu am plăcerile mele. Dar ăia care te refuză pentru că ai televizor C.R.T. sau nu vor să se pozeze cu aparatul pe film (eu m-a lăsat pozat şi cu telefonul, deşi urăsc telefoanele inteligente), ăia sunt retrograzi.
Nu mă înţeleg bine cu ecranele tactile şi tastele mici, plus că îmi doresc că pot lua respiro de la internet. Nu am voie? Eh, uite că dacă aş avea net pe telefon tot timpul nu m-aş putea abţine. Eu îmi cunosc limitile. Tu ţi le cunoşti?

View PostCorl, on 04 decembrie 2018 - 12:40, said:

Se numea televizor sport pentru ca puteai sa fugi cu el . Un televizor non sport  putea fi mutat doar de doi oameni.

Unul alb-negru de digaonală mai mică, cu integrate putea avea şi 18-23 k.g. Deci dacă erai forţos în cărai şi singur   :)

#76
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 29.10.2017

View PostCorl, on 04 decembrie 2018 - 12:40, said:

Se numea televizor sport pentru ca puteai sa fugi cu el . Un televizor non sport  putea fi mutat doar de doi oameni.

Cati or fi murit la cutremur striviti de televizoare...Posted Image

#77
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,653
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă o fi fost câţiva.

#78
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postrixthina, on 04 decembrie 2018 - 19:35, said:


Cati or fi murit la cutremur striviti de televizoare...Posted Image
Acum imi dau seama de ce bunicul n-avea televizor in casa. Ii era frica de cutremur. :)

#79
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 29.10.2017

View PostPaz, on 06 decembrie 2018 - 01:20, said:

Acum imi dau seama de ce bunicul n-avea televizor in casa. Ii era frica de cutremur. Posted Image
Nu, avea un Rubin. Il stiu, era foarte greu. Cred ca era printre primele aparute, rusesc, cu lampi. Nu l-am prins in stare de functionare. Spune ca se facea imaginea ingusta rau cand se incalzea.
Nu stiu cate kg avea, poate nici goagal nu stie.Posted Image

Asta era modelul.

https://www.google.c...iact=mrc&uact=8

Edited by rixthina, 06 December 2018 - 01:36.


#80
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,653
  • Înscris: 13.06.2004
35,5 de kilograme avea   :drac:    http://rw6ase.narod...._/rubin102.html
A avut şi bunicul matern unul, dar nu l-am putut salva   :(
A fost cam al 4-lea model de televizor vândut în România.

#81
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Sunt batran, dar nu la punctul sa fi apucat televizoarele alea. De fapt in familia mea nu prea erau televizoare la inceputul anilor 70. Abia prin 75 am avut primul televizor, nu mai stiu ce marca era. Pe urma ne-au demolat si ne-am mutat la bloc, atunci am avut Diamant luat in rate impreuna cu aspirator si masina de spalat noua.
Diamantul era ultimul racnet in materie de tehnologie ultramoderna, plangeau americanii sa aiba si ei unul. Era prin 80, in 81 a fost olimpiada.

#82
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 29.10.2017
Bunicul meu e de-o seama cu Florin Piersic. Si are laptop, il butoneaza bine. Inca e in putere, sanatos.
A apucat din toate cele.  Avea si diamant, le-a aruncat. Posibil sa mai aiba carcasa de la Rubin, ca era de lemn masiv.

#83
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu si-a facut acvariu din ea ? :D

#84
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,653
  • Înscris: 13.06.2004
În unele ţări au existat şi televizoare alb negru cu telecomandă!   Posted Image    :eek:    Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vSe2W_gEWpw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 06 December 2018 - 02:30.


#85
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cred ca erau pe ultrasunete, sau ceva de genul asta. Cred ca daca i-ar fi venit cuiva ideea asta in Romania, ar fi ras toti de el si l-ar fi considerat un handicapat.
Primele comenzi pe volan la masini au aparut pentru invalizi.

Un fost angajat batran de la televiziunea italiana, povestea odata ca atunci cand au fost dotati cu primul PC, el nestiind nimic despre computere si vazand ca practic se "scria" cu ele, a zis ca ar fi utile in locul masinilor de scris. Toti colegii au amutit ca sa nu-l jigneasca pt afirmatia lui "ridicola".

#86
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Tatal meu si-a cumparat Luchian, in perioada scurtului dezghet post-stalinist si a afirmarii nationalismului comunist romanesc. Era seria zero a Nationalului (care e si un joc subversiv de cuvinte, intrucat cred ca pe atunci Matsushita se numea National Panasonic). In afara de carcasa si de butoane, totul era japonez. Inca mergea cand l-am incercat ultima data, dar mai prindea numai radioul. Multa vreme, mai ales daca puneam mana pe conectorul de antena (care era pentru bipolara), prindea TVR.

Morala on-topic: toate's noi si vechi sunt toate.
Tehnologii revolutionare n-au mai aparut de multa vreme.
Apar numai facilitati noi, bazate pe tehnologii deja vechi, in timp ce fiabilitatea scade, ceea ce ilustreaza politicile de piata ale zilelor noastre, care nu sunt favorabile cercetarii unor tehnologii cu totul noi, ci doar perfectionarii celor existente.

#87
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 29.10.2017
Daca gandim asa, ar fi simplu sa avem roboti fiecare. Bateriile au devenit tot mai mici si mai puternice, mecanica a avansatsi ea, calculatoarele nu mai spun.
Deci, toate astea combinate si se trece la productie de masa fara a avea nici prea mari pretentii. Si, tot am spune ca nu ar fi ceva ce ar rupe gura targului.

Poate apucam si televiziunea holografica, roboti vom avea, sper.

View PostPaz, on 06 decembrie 2018 - 02:08, said:

Nu si-a facut acvariu din ea ? Posted Image

Are o captare de apa, toata apa de ploaie se strange intr-un bazin colector, (8 metri cubi) gradina e pe o vale.

#88
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,653
  • Înscris: 13.06.2004
Da, erau cu ultrasunete. Au fost produse şi în Europa. Primele însă nu erau electronice, ci butonul lovea o lamelă care producea un anume sunet. Mai bune decât alea cu flux luminos... că la alea în cazul luminii puternice se puteau acţiona comeziile fără voie (nu ţineau cont fotocelule de ce lumină vină).
Probabil o fi fost descrise printr-o publicaţie de specialitate... se mai publicau chestii interesante, dar nu am găsit deocamdată nici o referire la ele.
Totuşi, computerele avansate sunt ceva mai recent. Computere există de mai mult timp, dar a trecut ceva timp până se devină mai mici şi apoi mai pefrormante... a ţinut şi de procesoare. Telefoanele inteligente sunt rezultat al mării puterii de procesare a procesoarelor şi micşorării acestora. Consumă mai mult curent un procesor mai puternic, dar asta nu mai contează aşa de mult când îţi faci treaba mai repede   :D

Edited by djl, 06 December 2018 - 12:22.


#89
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 27.10.2007
tehnica a avansat enorm, dar daca ai telefon 2g, nu ai cum sa intelegi cat au evoluat telecomicatiile, si daca n-ai carnet nu poti intelege la ce iti folosesc o senzorii pe masina. daca nu utilizezi tehnica, n-ai ce sentiment de progres sa ai.
unii nu intelegem ca 1 Gb inseamna 1 miliard de biti pe secunda si vitezele astea la net le au milioane de oameni acasa. bai fratilor, volumele de date vehiculate prin retea, in ziua de azi, sunt enorme. comunicatiile au evoluat enorm,si vor evolua si mai mult, fie ca vrem sa le folosim fie ca nu. am mai scris pe un topic, am avut caruta acasa, si unii tovarasi ai mei au ramas carutasi si acum, in sensul cel mai clasic si adevarat al cuvantului, dar asta nu insemana ca n-au telefon cu internet si facebook sa isi vada copiii plecati la oras sau in aiurea prin Europa.

tehnica a evoluat si in alte domenii, televizoarele, automobilele, trenurile de mare viteza (putini ne dam seama cate chestii sunt duse la limita in functionarea unui TGV), modul in care acestea se fac a evoluat enorm, o gramada de fabrici sunt robotizate, tehnica cacalau.

se fac operatii complicate pe creer, un stent se pune in aproape orice spital, se fac mai multe transplanturi de organe. chiar asa, va dati seama ca se utilizeaza medicamente in doze de 5 mg ? adica un gram este impartit intr-o mie si apoi se iau fix cinci parti. asta da precizie..

este viata noastra mai buna ? in mare eu zic ca da. daca am avea mai multa grija cu producerea mancarii, chiar ar fi mult mai buna.
si daca simtiti ca tehnica va controleaza viata , e numai vina voastra. va urmareste goolge sau apple? telefon fix si ati scapat de griji. simtiti o presiune sociala prea mare? exista viata si in afara mall-urilor.
ne leneveste un pic tehnica, atat fizic cat si intelectual, pentru ca face unele lucruri in locul nostru, dar leneveala se intampla numai daca noi acceptam acest lucru. si da, ne arata lucruri pe care nu ni le permitem, punand presiune pe noi, si accentund sentimentul ca suntem sclavii banilor.

interactionand cu tehnica, ne obisnuim cu ea si poate de aici un sentiment de plictiseala, cred ca SASTISÍRE este un termen mai apropiat de ceea ce simtim noi relativ la evolutia tehnicii.

Edited by strongsss, 07 December 2018 - 23:45.


#90
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Io am vrut să deschid un topic "tehnogia a evoluat mult dar omul aproape deloc". Față de acum 1000 de ani am fi considerați zei din pdv tehnologic, dar suntem la fel de barbari în comportament, războaie, crime, furturi, violuri etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate