Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Deși tehnica a avansat, sentimentul de progres parcă nu mai e așa de puternic

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#37
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postrosix, on 01 decembrie 2018 - 16:57, said:

Trebuie sa avem grija ca tehnica sa nu ne transforme cumva in sclavi cu cip, iar cipul sa-l controleze altii, dupa cum le dicteaza interesul.


În ultima vreme a apărut o cugetare ce zice-aşa: "cu cât maşina seamănă tot mai mult cu omul, cu atâta omul seamănă tot mai mult cu maşina".

Nu e nimic nou sub soare, Homo sapiens e doar "o staţie" în evoluţia fiinţei gânditoare. Va dispărea şi aceasta precum au dispărut în trecut Homo habilis, Homo erectus, Homo heidelbergensis sau Homo neanderthalensis. După Homo sapiens biologic cel mai probabil va urma un fel de...Cyber sapiens, adică o fiinţă nebiologică şi cu o putere de gândire ce va depăşi-o pe cea a creierului biologic.

Edited by lupini, 01 December 2018 - 17:07.


#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postkarax, on 01 decembrie 2018 - 14:46, said:

astepti de fapt sa retraiesti niste momente pe care nu mai ai cum sa traiesti pentru ca nici fizic nu mai esti la fel...si practic ramai blocat in trecut,

Ghinion.
Le traiesc si o fac mai intens decat o faceam la 25 de ani, pentru ca acum IMI LIPSESC, TANJESC dupa ele. O fac mult mai rar.
O data pe an, singur cu motorul merg acolo unde unda de telefon nu a ajuns inca. pun cortul, fac focul, si ma uit ca prostul la stele si ascult cum troznesc cracile. Eu singur cu natura.
Desigur, tracker cu transmisiea pozitiei si urgentei prin satelit, gardulet electric pentru ursi, rachete de semnalizare, GPS system, :lol: :lol: :lol:

View PostAdm, on 01 decembrie 2018 - 15:24, said:

De faptritmul este extrem de accelerat, asa de accelerat, incat nu mai putem tine pasul.
Nu poti avea revolutii in ficare zi, dar nu doar ca progresul tehnilogic este accelerat, el ajunge foarte rapid la foarte multa lume.

Daca totusi rpeferi sa iti cultivi rosiile in gradina, folosind sapa stramoseasca, atunci niciun progres nu te atinge.

Seminte din Romania, organice, si... cam atat.
In rest, paturi elevate de legume, pamant bio, pastile de rasaduri controlate, apa distilata, lumina pe lungimea de unda a frunzei, temporizator pentru lumina, tempporizator pentru irigare, mutat afara, folie de protectie impotriva weed-ului, temporizator iar pentru irigare..., :lol:
Acum am leustean in basement, aceleasi instalatii

View PostPaz, on 01 decembrie 2018 - 15:28, said:

Pentru ca singurul progres a fost dar in conturile corporatiior. Multe "inventii" s-au facut acum 20 - 30 - 50 de ani dar ni le-au "oferit" abia acum. Ba chiar unele "comoditati" ne-au fost eliminate pt totdeauna.

Sunt valabile din totdeauna, dar sunt scumpe pentru omul de rand.
Corporatiile produc pentru omul de rand, de acolo-si iau banii

View Postdjl, on 01 decembrie 2018 - 15:29, said:

Nu, ai nevoie de lumină mai slabă.
Eu o să încerc cu un proiector de 16 m.m.

Hai ma Djl-ule iti dau lectii si eu care-s nascum acum cateva mii de ani?
S-a terminat cu proiectorul acum a aparut televizorul cu ecran mare.
La noi s-au inlocuit proiectoarele de mult

#39
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostAdm, on 01 decembrie 2018 - 15:24, said:

Daca totusi preferi sa iti cultivi rosiile in gradina, folosind sapa stramoseasca, atunci niciun progres nu te atinge.
De fapt posibilitatea de a mentine unele metode traditionale, reprezinta un mare progres. In tara bancilor si a robotilor, banii lichizi circula la fel ca acum 20 - 30 de ani, iar vacile umbla libere pe coline. Ba daca te duci intr-o anumita perioada din an, toata tara pute a balega.

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdjl, on 01 decembrie 2018 - 17:03, said:

Prea multă tehnologie ne tâmpeşte. Nu ştiu de ce e nevoie de atâţia senzori, că doar maşina nu e avion sau navetă spaţială.

Eu sunt tare curios dacă cei care proiectează unele tehnologii ţin cont şi de psihologia maselor când o fac. Adică cred că îi fac viaţa mai bună, sau dimpotrivă vor să-l facă "coach potato" ori un sclav al turmei.

Normele de poluare si performanta cer atatia senzori.
pana la urma controlul poluarii e un lucru necesar

Da, tehnologia apare ca urmarea a merketingului care masoara populatia sau cererea de arme.
De acolo pleaca tot

#41
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostTsunnnami, on 01 decembrie 2018 - 17:09, said:

Corporatiile produc pentru omul de rand, de acolo-si iau banii
Iluzii. Aia mai produc.

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPaz, on 01 decembrie 2018 - 17:10, said:

banii lichizi circula la fel ca acum 20 - 30 de ani,

te inseli enorm aici

in fiecare an sunt obligat sa declar cati bani am in alte tari, proprietati, daca dep[un o suma de bani trebui justificare de unde ii am.

:lol: :lol:

In Canada am facut si un test.
Am strans timp de un an bani cu tzaraita din salariu si anul urmator nu am mai folosit pentru o luna contul.
Doar imi intrau banii de salariu fara ca eu sa cheltuiesc.
Dupa 3 saptamani, telefon de la banca, daca totul e okay si cum traiesc fara sa mai cheltui?
:lol:
Acum 30 de ani? Nu exista asa ceva

View PostPaz, on 01 decembrie 2018 - 17:13, said:

Iluzii. Aia mai produc.

hai sa te contrez. Ce masina ai? Ce telefon ai? Cum te incalzesti acasa?
Alea-s iluzii?

View Postrosix, on 01 decembrie 2018 - 16:57, said:

Trebuie sa avem grija ca tehnica sa nu ne transforme cumva in sclavi cu cip, iar cipul sa-l controleze altii, dupa cum le dicteaza interesul.

partea proasta e ca DE TINE depinde daca te lasi sau nu transformat. Si cei mai multi, se lasa

#43
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Controlul poluării, controlul poluării, dar dacă se strică prea repede, produci poluare pe alte căi. Eu de asta nu vreau vehicule moderne... prea multă electronică. Păi e vehicul sau computer? Vreau să meargă bine, nu am nevoie de n chestii. A.B.S.-ul e bun, injector ar fi şi el util, dar în rest...
Proiectoarele pe film au început să decadă când a devenit mai facilă banda magentică. Că înainte de asta nu prea aveai cum să închiriezi filme sau să faci filmări de familie. Ce-i drept, 16 m.m. era scump. Dar îl iau că peste cine ştie ce chestie dau - de exemplu reportaje sau documentare încă nedigitizate. Mi-am luat 5 filme cu chestii de genul   Posted Image
Acum 30 de ani puteai suna la bancă să vezi câţi bani mai ai în cont. Dacă banca avea computer. Dacă nu, aşteptai sau trimiteai o telegramă ori un mesaj via telex.

Edited by djl, 01 December 2018 - 17:22.


#44
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostTsunnnami, on 01 decembrie 2018 - 17:18, said:

te inseli enorm aici

in fiecare an sunt obligat sa declar cati bani am in alte tari, proprietati, daca dep[un o suma de bani trebui justificare de unde ii am.

:lol: :lol:

In Canada am facut si un test.
Am strans timp de un an bani cu tzaraita din salariu si anul urmator nu am mai folosit pentru o luna contul.
Doar imi intrau banii de salariu fara ca eu sa cheltuiesc.
Dupa 3 saptamani, telefon de la banca, daca totul e okay si cum traiesc fara sa mai cheltui?
:lol:
Acum 30 de ani? Nu exista asa ceva

Nu ma insel absolut deloc. Ai inteles ca vorbeam de o anumita tara ? Cu banca am avut si eu PROBLEME asemanatoare cu ale tale, pana mi-au venit dracii pe ei si le-am facut vocea groasa la propriu, asa s-au linistit. Problema ta ca vezi in asta un progres.

View PostTsunnnami, on 01 decembrie 2018 - 17:18, said:

hai sa te contrez. Ce masina ai? Ce telefon ai? Cum te incalzesti acasa?
Alea-s iluzii?

Puteai sa adaugi si hartia igienica si scobitorile. Si multe alte miracole moderne.
Dar tema topicului e PROGRESUL.
Si nimeni nu zice ca nu am fi progresat. De exemplu in momentul asta, la televizorul de 55 de inci, vad cum se bat manifestantii cu politia pe strazi moderne si cu metode evoluate fata de acum 30 de ani.

#45
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postlupini, on 01 decembrie 2018 - 17:05, said:




În ultima vreme a apărut o cugetare ce zice-așa: "cu cĂąt mașina seamănă tot mai mult cu omul, cu atĂąta omul seamănă tot mai mult cu mașina".

probabil va urma un fel de...Cyber sapiens, adică o ființă nebiologică și cu o putere de gĂąndire ce va depăși-o pe cea a creierului biologic.

Pai nu la gandire avem o problema ci la capitolul libertate si dezvoltare spirituala, empatie umana, chestii din astea, deci esti pe o pista gresita.

View PostTsunnnami, on 01 decembrie 2018 - 17:09, said:



Ghinion.
Le traiesc si o fac mai intens decat o faceam la 25 de ani, pentru ca acum IMI LIPSESC, TANJESC dupa ele. O fac mult mai rar.


Asta arata ca ai devenit un sclav

#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Un subiect de discutat ar fi dacă tehnologia actuală ne ajută să devenim mai isteţi sau, dimpotrivă, ne face mai proşti, dacă ne aproprie sau ne desparte.
Dacă aş fi fost foarte tehnologizat în anii '90 nu cred că m-aş fi bucurat de unele lucruri simple sau de anumite vacanţe. Deşi îmi doresc să fi avut mai multe pe atunci...

#47
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postrosix, on 01 decembrie 2018 - 17:49, said:

Pai nu la gandire avem o problema ci la capitolul libertate si dezvoltare spirituala, empatie umana, chestii din astea, deci esti pe o pista gresita.

Niciodată de-a lungul civilizaţiei umane, Homo sapiens nu a beneficiat de atâta libertate precum în epoca actuală. Deci, având o aşa de mare libertate, el poate decide dacă să meargă pe calea dezvoltării spirituale, sau nu. Din câte vedem, omul alege tehnologia mai repede decât empatia.

Eu unul am ales calea conservatorismului spiritual în acelaşi timp cu calea avangardismului ştiinţific şi tehnologic. Se împacă perfect, când omul creează pace între ele.

#48
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Libertate... monitorizare pe net, G.D.P.R., paranoia... da, o fi libertate, dar începe să se restrângă. Face cineva o greşeală, e motiv de restricţie.

#49
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdjl, on 01 decembrie 2018 - 18:32, said:

Libertate... monitorizare pe net, G.D.P.R., paranoia... da, o fi libertate, dar începe să se restrângă. Face cineva o greşeală, e motiv de restricţie.

De când e lumea şi Pământul, şi omul pe el, prostia şi domnia, adică greşeala...se plăteşte.

Se poate observa o stare de lucruri: cu cât frica de o Fiinţă Superioară, scade, cu atâta creşte frica de Big Brother ! Deci, omul nu scapă de a fi văzut de "cineva de sus", orice-ar face. Posted Image

Edited by lupini, 01 December 2018 - 18:47.


#50
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdjl, on 01 decembrie 2018 - 18:32, said:

Libertate... monitorizare pe net, G.D.P.R., paranoia... da, o fi libertate, dar începe să se restrângă.

Ba, ma lasi... zi-mi concret cu ce te afecteaza pe tine GDPR si monitorizarea pe net. Da' concret, nu balarii generaliste. Unii strigati "lupul!" si traiti in savana africana.

#51
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postdjl, on 01 decembrie 2018 - 18:32, said:

Libertate... monitorizare pe net, G.D.P.R., paranoia... da, o fi libertate, dar începe să se restrângă. Face cineva o greşeală, e motiv de restricţie.
Daca ar exista numai oameni cu bune intentii... Dar trebuie sa ii supraveghezi pe toti daca vrei sa dovedesti criminalul.

#52
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu mi-as dori sa pot folosi la maxim pc-ul de pe care scriu acum.As fi miliardar.Dar...nah...ma bate, atii ma bat, il folosesc mai bine decat mine.

GDPR e bun pt cine trebuie, baietii mari fac acum statistica cu acordul tuturor.

Edited by ionutz_joe2009, 01 December 2018 - 19:08.


#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

View PostAnn0nyym0us, on 01 decembrie 2018 - 18:54, said:


Ba, ma lasi... zi-mi concret cu ce te afecteaza pe tine GDPR si monitorizarea pe net. Da' concret, nu balarii generaliste. Unii strigati "lupul!" si traiti in savana africana.

G.D.P.R. ... că de exemplu nu mai voie să faci unele lucuri, deşi eşti de acord.
Monitorizare în sensul că pe unde umblu, ca să mă streseze cu reclame şi mai ştiu eu ce. Şi aşa sunt stresat destul la televizor şi pe YouTube cu ele. Nu e monitorizare a Poliţiei, dar tot monitorizare e   :)

#54
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdjl, on 01 decembrie 2018 - 19:22, said:

Monitorizare în sensul că pe unde umblu, ca să mă streseze cu reclame şi mai ştiu eu ce. Şi aşa sunt stresat destul la televizor şi pe YouTube cu ele.

Pai, stresat cu reclame oricum ai fi fost; singura diferenta e ca acum sunt targetate pe obiceiurile tale. Nu prea vad cum era mai bine inainte de asta Posted Image

Edited by Ann0nyym0us, 01 December 2018 - 19:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate