Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Deși tehnica a avansat, sentimentul de progres parcă nu mai e așa de puternic

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Una din paradigmele modernității e că deși tehnica a avansat (și față de acum 10 ani a avansat destul), nu mai există așa de mult acel sentiment de progres. Te bucuri că poți face mai mult cu un telefon mobil (celular) de exemplu sau că ai un computer care "se pupă" mai bine cu internetul zilelor noastre (care e cam încărcat cu tot felul de scripturi), poate simți că asta e evoluție, dar per asamblu nu mai e sentimentul așa de puternic ca pe vremuri. Nu e ca și cum "mi-am instalat post telefonic" sau "mi-am luat telefon mobil" și să simți că trăiești într-o altă lume.
Eu cred că tehnica s-a banalizat, luăm totul de-a gata (sau cum s-o traduce "we take it as granted") și toată lumea are dispozitive care arată mai la fel, asta face să nu mai existe acel puternic sentiment de progres. Voi ce părere aveți?

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
N-a avansat deloc, s-au dezvoltat/periat/fasonat concepte de acum 30-40 de ani. Adică, nimic cu adevărat revoluționar. Doar update-uri și face lift-uri. ;)

#3
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Eu sunt dezamagit ca oamenii nu evolueza la fel de repede precum tehnologia.
Fiecare generatie de tehnologie este mai buna decat precedenta, dar fiecare generatie de oameni nu este mai buna decat precedenta.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Inainte aveam acces foarte greoi la aparatura, acum cand poti sa iti iei oricand aproape orice si sa faci si retur daca nu-ti convine, s-a banalizat. Apreciezi valoarea cand nu o poti avea sau cand ai pierdut acel ceva, asa e natura umana.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
@ PlatonX : Asta e o altă paradigmă. Deşi comunicarea a devenit mai facilă, parcă nu mai comunicăm aşa de mult precum atunci când nu era aşa de facilă. Sper ca totuşi asta să fie doar o impresie de-a mea.
@ Neaceaşcă85 : şi da, şi nu. Cred că sentimentul există şi în ţările în care să ai unele lucruri nu era aşa de greu precum în România.

Edited by djl, 01 December 2018 - 14:02.


#6
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
.

Attached Files

  • Attached File  n.jpg   38.44K   19 downloads


#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
pai atunci cand iti instalai post telefonic pt tine era un salt tehnologic, acu tehnica avanseaza mult dar in pasi mici. de la primul telefon mobil de acu 20 si ceva de ani cand era cat o caramida si nu facea nimic inafara de telefonie s-a tot miscsorat de la o generatie la alta, i s-au adaugat o gramada de functii noi, bateria a evoluat f. mult, dar nu se observa din cauza ca si modul de folosire al telefonului s-a schimbat f. tare si a devenit foarte gurmand energeric. acu practic ai tot internetul in buzunar, la purtator. dar acest progres s-a produs treptat, nu peste noapte. nu a fost acel salt care sa te faca sa exclami "WOW!".

Edited by Fane, 01 December 2018 - 14:06.


#8
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 29.10.2017
Urmatorul mare pas va fi atunci cand roboti mai mult sau mai putin umanoizi
vor intra in casele oamenilor.
Atunci, unii se vor afisa cu robotul. Pe fbk, etc.

Si, va fi o diferenta, un salt. Apoi, doar update-uri si cresterea performantelor acestora.
Dupa aceea, urmatorul pas va fi introducerea acestora pana la suprapopulare, asa cum avem acum nu numai un
laptop sau doar un mobil.

Ar mai fi o chestie cu televiziunea holografica.
Dar, deocamdata, nu am auzit nimic in acest sens.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu cred caci comunicam mai mult, dar...cu mai multi. Prin urmare, comunicam mai putin, cu fiecare. Niciun paradox aici.
Tehnologia a avansat, da, mult de tot. Stie asta cine a avut un telefon acum 10 ani si are altul acum. Treaba este caci tehnolohia este utila, atat timp cat este accesibila, poate fi folosita. Oamenii foilosesc giga de viteza si stocare, pentru Facebook, cu alte cuvinte, isi baga piciorul in tehnologie, pentru ca pur si simplu, este prea mult pentru ei. Oamenii cred ca Pamantul este plat, deci tehnologia nu a schimbat nimic. Nu suntem mai prosti cu fiecare generatie. Beneficiem insa de mai multa informatie decat putem duce, cea mai mare parte spam sau stiri false si asta ne face, dpdv culturali, plini de informatii, dar atat timp cat ce stim este junk, tot goli ne numim.
Tehnologia ne-a schimbat viata, avem GPS, viteze mari la net si prin urmare, lumea langa noi, acces la carti, muzica material video care ne deschid ochii, aparatura medicala si tehnici avansate, deci viata merge inainte.
Nu cred ca generatia actuala este mai slaba decat anterioara, ba din contra. Vom invata sa filtram informatia, sa o folosim spre binele nostru si sa fim mai buni, si mai buni.

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Îmi doresc ca partea cu utilizarea informaţiei să fie adevărată.

View PostWzzz, on 01 decembrie 2018 - 14:03, said:

.

Posted Image

Ăla e un 3310? Dar mai funcţionează?
Da, încă face senzaţie.

Edited by djl, 01 December 2018 - 14:10.


#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
A avansat degeaba săraca tehnică. Ne batem noi joc de ea.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdjl, on 01 decembrie 2018 - 13:45, said:


Eu cred că tehnica s-a banalizat, luăm totul de-a gata (sau cum s-o traduce "we take it as granted") și toată lumea are dispozitive care arată mai la fel, asta face să nu mai existe acel puternic sentiment de progres. Voi ce părere aveți?

Noi avem parerea ca progresul tehnic actual nu contribuie semnificativ la bunastare ci doar marginal. Adica, faptul ca ai smartphone, internet, calculator, plasma, tableta, nu a produs un plus de productivitate revolutionar, astfel incat omul sa se elibereze din sclavie, sa aiba mai mult timp liber, sa creasca cultural, spiritual. Din acest motiv, desi ne bucuram de surogate de bunastare la fiecare Black Friday, acestea nu ne elibereaza din sclavie, tot sclavii banului suntem, pentru a ni le putea permite.

O revolutie ar fi sa ne putem produce singuri energie, mancare, etc, astfel incat sa nu mai fim sclavii facturilor, asa cum suntem in prezent, cu tot cu smartphoanele noastre cu octacore.

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Hah, stai o saptamana pe 2G, pe telefon cu taste si fara camera, internet doar pe PC prin dial-up. Si la urma discutam cat de mic e sentimentul de progres.

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostNeaceasca85, on 01 decembrie 2018 - 14:00, said:

Inainte aveam acces foarte greoi la aparatura, acum cand poti sa iti iei oricand aproape orice si sa faci si retur daca nu-ti convine, s-a banalizat. Apreciezi valoarea cand nu o poti avea sau cand ai pierdut acel ceva, asa e natura umana.
Si ar mai fi ca accesul rapid la orice este nou , a adus ,culmea ,un grad ridicat de insatisfactie , de unde si caracterele din ce in ce mai urite !

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
personal pot spune ca djl are dreptate, cel putin in ceea ce ma priveste. cand eram mic era asa o placere sa stau pe net chit ca era un amarat de dial up ....sa merg la sala de jocuri era o placere, sa joc  un joc  era relaxare, sa petrec cu  prietenii era relaxare....cred ca problema e ca intre timp a venit criza, lumea reala ne-a lovit, urcasem destul de sus si am cazut brusc , totul s-a schimbat,  tehnologia, cel putin mie , nu imi mai face  placere, nu mai am bucuria aia de copil , intre  timp si traiul s-a schimbat, acum sunt  mai strangator, economisim , e mai multa tristete in casa si asta se simte. Am  trecut in atatia ani prin felurite intamplari care m-au schimbat radical si daca acum mult  timp eram un copil timid dar care uita repede si era suficient sa joace ceva pe pc ca sa ii  treaca intre timp am intrat si eu in  lumea mare. Acum vorbesc despre economie pe net, vad crizele cum vin, piete, politica , draci laci craci, e totul mai trist si rece. Si asta cred ca se vede in fiecare dintre noi. Si cred ca nu vom  mai fi niciodata la fel...
Cred ca nu e  tehnologia de vina ci noi am uitat sa ne bucuram si grijile ne-au acoperit....

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004

View PostAnn0nyym0us, on 01 decembrie 2018 - 14:21, said:

Hah, stai o saptamana pe 2G, pe telefon cu taste si fara camera, internet doar pe PC prin dial-up. Si la urma discutam cat de mic e sentimentul de progres.

Internet prin dial-up am prins. Dar la inernet mai bun am avut acces de când mergeam la internet cafe, prin 2002-2003. Atunci am simţit evoluţie. Şi când am avut net acasă, mai rapid.
Tu ce telefon crezi că am? Din 2001 şi până azi numai 2G cu taste am   :)

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrixthina, on 01 decembrie 2018 - 14:07, said:

Urmatorul mare pas va fi atunci cand roboti mai mult sau mai putin umanoizi
vor intra in casele oamenilor.
Atunci, unii se vor afisa cu robotul. Pe fbk, etc.

Si, va fi o diferenta, un salt. Apoi, doar update-uri si cresterea performantelor acestora.
Dupa aceea, urmatorul pas va fi introducerea acestora pana la suprapopulare, asa cum avem acum nu numai un
laptop sau doar un mobil.

Ar mai fi o chestie cu televiziunea holografica.
Dar, deocamdata, nu am auzit nimic in acest sens.

in privinta televizoarelor...sunt de parere ca proiectoarele vor fi viitorul ...vor inlocui televizoarele...sunt mai practice

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
la inceput  eu stiam numai irc ...atat stiam din tot internetul....si 2-3 site-uri...habarn-aveam sa caut un site ca nu stiam ce e ala motor de cautare sau directoare web....culmea desi stateam pe calculatoare si irc incepand din 98-99  abia in 2006 am auzit si eu de google si motoare de cautare ....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate