Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Totul despre Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
moldovenii ruleaza!

#20
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
Si pe urma o aprind  :cigar:  :w00t:

#21
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Deci daca o dati iar in discutii gen Ardeal vs Moldova vs Oltenia, thread-ul se inchide.
Superbe pozele, si o spun prin prizma unuia care nu calcat vreodata prin Moldova. Am batut Ardealul si Apusenii in lung si-n lat insa prin Moldova inca nu am ajuns :(

#22
mariuspetru

mariuspetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 10.04.2005

View PostElena_Din_Troia, on Mar 4 2006, 12:58, said:

Stii unde e locatia ?

Prin muntii Rarau, nu ti-as putea spune exact unde in ei. Mai vrei una?

Uite:

[ http://www.volny.cz/karpatpastoral/rumunsko/C_orientali/Rarau/ilustr-rarau.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar scopul deschiderii acestui thread este prezentarea unei regiuni mult prea des jignite si desconsiderate datorita saraciei actuale, cand poate deveni o perla a turismului european: peisaje, bogatie culturala, bucatarie excelenta, vinuri foarte bune, oameni primitori si femei care arata excelent (ok, e punctul de vedere al meu, asta e viata).

#23
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004

View Postmariuspetru, on Mar 4 2006, 23:00, said:

Prin muntii Rarau, nu ti-as putea spune exact unde in ei. Mai vrei una?


Iar scopul deschiderii acestui thread este prezentarea unei regiuni mult prea des jignite si desconsiderate datorita saraciei actuale, cand poate deveni o perla a turismului european: peisaje, bogatie culturala, bucatarie excelenta, vinuri foarte bune, oameni primitori si femei care arata excelent (ok, e punctul de vedere al meu, asta e viata).
mai baiatule..... daca ai fost 2 sapt sau cat ai stat tu prin moldova nu inseamna ca ai si aflat totul...multam pt compasiunea ta...dar mai lasa-ma cu ideile tale de 2 lei... cat despre saracia actuala... si de unde ai scos-o cu jignirea? poate alti destepti ca tine si prea increzatori,dar fara minte au adus jignire unei parti a Romaniei(deci Romaniei si romanilor) , in realitatea insa Moldova a dat cei mai mari conducatori si oameni de seama ai acestei tari!
multumim pt compasiune dar mai bine lasa-ne!!!
toate zonele tarii sunt frumoase si au specificul lor... nu vad deschiderea separata a acestui thread ca o dorinta nevinovata si fara idei ascunse... ce vrei cu chestia asta?  sunt curios sa imi spui ce ai vizitat exact...ca sa vad daca chiar ai  fost in moldova ca poze se pot lua si de pe net.....daca aveai chef sa postezi poze tb sa te limitezi la acest lucru si nu la afirmatii de prost gust care nu fac altceva decat sa incite...tu maghiar convins ce esti ...go away from here...

Edited by twisterme2003, 04 March 2006 - 23:13.


#24
Elena_Din_Troia

Elena_Din_Troia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.01.2006

View Postmariuspetru, on Mar 4 2006, 23:00, said:

Prin muntii Rarau, nu ti-as putea spune exact unde in ei...
:D  :D  :D  :console:
Cine te-a invatat pe tine sa vorbesti romana ?
De ce naționalitate ești că sigur nu ești de naționalitate română ?!   B)  :naughty:

#25
Elena_Din_Troia

Elena_Din_Troia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.01.2006
Ce-mi place la tine mariusel este ca sub masca unei atitidini compatimitoare ... provoci. :D

@ontopic: Ceahlau, Toaca, Cascada Duruitoarea
Attached File  ceahlau1.jpg   48.89K   151 downloads
Attached File  ceahlau_008.jpg   55.86K   109 downloads
Attached File  ceahlau_011.jpg   97.3K   114 downloads

#26
mariuspetru

mariuspetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 10.04.2005

View PostElena_Din_Troia, on Mar 4 2006, 23:44, said:

:D  :D  :D  :console:
Cine te-a invatat pe tine sa vorbesti romana ?
De ce naționalitate ești că sigur nu ești de naționalitate română ?!   B)  :naughty:

Capacitatea mea mentala, de procesare a informatiilor, nu-ti intelege mesajul. E prea critpic.  :huh:

#27
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004

View Postmariuspetru, on Mar 4 2006, 23:00, said:

Prin muntii Rarau, nu ti-as putea spune exact unde in ei. Mai vrei una?
hmm...asta e insulta...sau memorie de scurta durata...sa vizitezi un loc si sa nu ai habar de poza care ai facut-o...
tot poze din ceahlau

View Postmariuspetru, on Mar 4 2006, 23:00, said:

Prin muntii Rarau, nu ti-as putea spune exact unde in ei. Mai vrei una?
hmm...asta e necunoastere...sau memorie de scurta durata...sa vizitezi un loc si sa nu ai habar de poza care tu ai facut-o...dar la cum te stie lumea de plin de intrigi...no comment!!!
tot poze spre si din ceahlau...

Attached Files


Edited by twisterme2003, 05 March 2006 - 01:27.


#28
Elena_Din_Troia

Elena_Din_Troia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.01.2006
Ceahlau noaptea - vedere sprea Piatra Neamt :
Attached File  chl.JPG   25.25K   192 downloads

Attached Files


Edited by Elena_Din_Troia, 05 March 2006 - 02:13.


#29
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Please, gata cu offtopic-urile si nu va mai bateti joc de userii pe dial-up punind poze de 1-2 MB!!!
  Are cineva poze din Soveja, jud Vrancea?

#30
sofian george

sofian george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 19.12.2005
Attached File  roumanie_097.jpg   22.88K   60 downloadsAttached File  roumanie_096.jpg   17.44K   62 downloadsAttached File  roumanie_095.jpg   19.61K   57 downloadshment]Attached File  roumanie_093.jpg   23.01K   43 downloadsAttached File  roumanie_092.jpg   24.07K   34 downloads[attachment=9823
:attachment]Attached File  roumanie_089.jpg   24.47K   66 downloadsAttached File  roumanie_083.jpg   20.26K   70 downloads[attachmen
=98234:attachment]

Ciocanesti(Suceava),cel mai frumos sat vazut in viata mea.

Attached Files


Edited by sofian george, 05 March 2006 - 11:11.


#31
sofian george

sofian george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 19.12.2005
Attached File  radauti04.jpg   50.5K   104 downloads     Attached File  radauti03.jpg   55.41K   96 downloads      Attached File  radauti01.jpg   52.71K   95 downloads      

Radauti (centrul),un orasel prea putin cunoscut.

#32
sofian george

sofian george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 19.12.2005
[ http://www.orasulsuceava.ro/images/Site/OrasulSUCEAVA/Fotografii/Fotografii/Iunie_2005/OrasulSUCEAVA_PrefecturaJudetuluiSuceava_CarolZwilling_17Iunie2005_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
mariuspetru

mariuspetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 10.04.2005
Interesant, nu stiu de ce, dar imi face impresia ca am mai vazut astfel de stil la casele din Rutenia (azi parte a Ucrainei), estul Slovaciei si sud-estul Poloniei. In Ucraina nu am fost personal, dar in estul Slovaciei imi aduc aminte sa fi vazut, dar in locuri foarte retrase. Cred ca odinioara era stilul zonei, dar astazi casele noi le-au luat locul. Sper ca peste 10 ani sa nu ne uitam la aceste poze doar ca la o amintire.

#34
sofian george

sofian george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 19.12.2005

View Postmariuspetru, on Mar 5 2006, 12:21, said:

Interesant, nu stiu de ce, dar imi face impresia ca am mai vazut astfel de stil la casele din Rutenia (azi parte a Ucrainei), estul Slovaciei si sud-estul Poloniei. In Ucraina nu am fost personal, dar in estul Slovaciei imi aduc aminte sa fi vazut, dar in locuri foarte retrase. Cred ca odinioara era stilul zonei, dar astazi casele noi le-au luat locul. Sper ca peste 10 ani sa nu ne uitam la aceste poze doar ca la o amintire.
Satul Ciocanesti este format din romani in proportie de 100%(n-au avut alte minoritati nu pentru c-ar fi intoleranti ci pentru faptul ca sunt izolati).Case de felul acesta se intalnesc in multe sate din Tara Dornelor dar sunt amestecate cu case moderne.Ciocanestiul prin primarul comunei (acesta nu da autorizatie de constructie daca ,casa construita nu respecta stilul local)a reusit sa pastreaze perfect conservate constructiile vechi si de asemenea s-a zbatut si a obtinut pentru satul sau statutul de sat muzeu(singurul sat muzeu din tara).

#35
Elena_Din_Troia

Elena_Din_Troia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.01.2006
Aceste case (cele prezentate de sofian) pot fi intalnite in toata depresiunea Campulung Moldovenesc si dupa cum se zicea si in Tinutul Dornelor. Sunt din lemn masiv , prin asta inteleg bârne , și sunt mult mai bune, rezistente - dp meu dv - decât cele din cadre, care au pereții din vată minerală.

#36
sofian george

sofian george

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 19.12.2005
Attached File  10.jpg   72.11K   124 downloads
Bazilica din Cacica(comunitate a polonezilor).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate