Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

trebuie sa aiba si un neajuns nu?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
in acest prea minunat videoclip in care il vedem pe domnul dragos gardescu aka puya , vedem o masina (mercedes mai departe habarn-am de care)  care merge pe ulei. Da exact ulei cumparat cu 3 lei litru din market. Din cate am inteles din prea minunatul clip orice motor diesel merge cu ulei de gatit, pentru ca cica asa au fost ele concepute la inceput, dupa aia venind chestia cu motorina.
Acuma vorbind serios, suna frumos sa mearga masina cu doar 3 lei pe litru insa intreb si eu ..chestia asta trebuie sa aiba si niste neajunsuri nu? Polueaza mai mult? Motorul se strica mai usor? Ceva? Altfel daca nu , m-ar mira cum toata lumea nu isi ia ulei de floarea soarelui sa mearga motorul diesel cu el

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wi48Gms9dFE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Hai, ne lasi?

Edited by adicontakt, 25 November 2018 - 15:49.


#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
asa bine o duce puya de a ajuns sa mearga cu masina pe ulei?

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da' tie nu-ti merge gugle ?
https://www.google.c...nt=firefox-b-ab

#5
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,975
  • Înscris: 13.11.2016
Ca o paranteza...
Din pacate, Rudolf Diesel avea să moară în circumstanțe încă neelucidate în timp ce călătorea spre Londra la bordul vasului Dresda, pentru a-și prezenta invenția unor potențiali clienți. El nu a apucat să-și perfecționeze motorul suficient pentru ca acesta să fie montat pe automobile. Totuși, motorul creat de el a fost desăvârșit de Mercedes, care, în 1936 a lansat prima sa mașina cu motor diesel (modelul 260 Diesel), urmată la scurt timp de francezii de la Peugeot.
sursa

Din cate stiu eu, poti baga si ulei folosit de restaurante. Asta daca ai o tira pe undeva

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
deci asa merg lucurile
Dacă ţii morţiş să utilizezi ulei vegetal de la supermarket, cele mai sigure sisteme sunt cele care folosesc un singur rezervor de combustibil cu preîncălzire, duze de injecţie speciale, filtre speciale şi un sistem de control al temperaturii. Un astfel de kit de conversie poate costa între 800 şi 1500 de dolari, în funcţie de furnizor.

#7
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
1. https://en.wikipedia...etable_oil_fuel
2. a uitat sa scada acciza din pretul motorinei
3. ar creste prea mult pretul uleiului alimentar, ba chiar si pretul altor alimente

#8
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Pana nu s-o gasi unu sa se pise in rezervor si sa se dea graur pe internet parca n-am facut nimic... sa fie ca-n bancul ala... "pentru tara si popor yo ma susu in rezervor"

Edited by tico18, 25 November 2018 - 16:10.


#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Mai bine  s-ar baga banii in cercetarea unui corector lichid de vascozitate si aciditate pe care sa il combini cu uleiul si astfel ar fi mai ieftin decat sa cumperi nu stiu ce kit

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Daca s-ar opri razboaiele, benzina ar costa 50 de centi. Si n-ar mai fi nevoie de cercetari.

#11
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,975
  • Înscris: 13.11.2016

 tico18, on 25 noiembrie 2018 - 16:10, said:

Pana nu s-o gasi unu sa se pise in rezervor si sa se dea graur pe internet parca n-am facut nimic... sa fie ca-n bancul ala... "pentru tara si popor yo ma susu in rezervor"
Deja s-a gasit unul ! :D

#12
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 al-padrino, on 25 noiembrie 2018 - 16:15, said:

Deja s-a gasit unul ! Posted Image

Posted Image

Extraterestru ambulant care face sushu in rezervor, el nu are nevoie sa cumpere ulei sau motorina, el elimina uleiul la fel cum eliminam noi toxinele. Acum ne-am prins de ce face pishu in rezervor?

Edited by hwplanet, 25 November 2018 - 16:22.


#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Neaparat sa-i bagi ulei de masline ca are omega 3 si scade colesterolul masinii. E problema mare la astea ca se acumuleaza si infunda filtrul de particule.

#14
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,975
  • Înscris: 13.11.2016
Care filtru, ala din pachetul de tigari ?

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

 karax, on 25 noiembrie 2018 - 15:34, said:

Acuma vorbind serios, suna frumos sa mearga masina cu doar 3 lei pe litru insa intreb si eu ..chestia asta trebuie sa aiba si niste neajunsuri nu? Polueaza mai mult? Motorul se strica mai usor? Ceva? Altfel daca nu , m-ar mira cum toata lumea nu isi ia ulei de floarea soarelui sa mearga motorul diesel cu el

Se numeste fizica
Din oxidarea combustibilului rezulta energia.
Acum ia ulei de floare si ia combustibil diesel si compara-le
Ce-ti da?
Ei, alaturi de alte chestii constructive, ala e raspunsul

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 rex, on 25 noiembrie 2018 - 15:51, said:

asa bine o duce puya de a ajuns sa mearga cu masina pe ulei?

am vazut acum ceva timp ca are un canal de youtube :)....sunt si ei oameni cu greutati....de exemplu, Americanul, din "celebrul" serial La bloc a devenit taximetrist si facea ceva cu asigurarile...nu mai stiu ce :)...probabil un agent de asigurari :P....

Cert e ca, nu o duc ca in filme nici ei ;)

 Paz, on 25 noiembrie 2018 - 16:15, said:

Daca s-ar opri razboaiele, benzina ar costa 50 de centi. Si n-ar mai fi nevoie de cercetari.

Pai si americanii ce fac? :o

 karax, on 25 noiembrie 2018 - 16:12, said:

Mai bine  s-ar baga banii in cercetarea unui corector lichid de vascozitate si aciditate pe care sa il combini cu uleiul si astfel ar fi mai ieftin decat sa cumperi nu stiu ce kit

Mda, de parca nu exista deja masina electrica :)....dar, nu prea se vrea implementata, prea multe interese la mijloc...mafia petrolului e prea mare ;)

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,676
  • Înscris: 24.11.2015
Toti necajitii au inceput sa isi faca cont de youtube , iar prostimea se uita la ei si te injura daca le spui ceva Posted Image
E grav cand lumea are prea multa libertate...

#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
cam asa e :))...daca ai canal de youtube, nu o duci prea bine :))...dar, am urmarit si eu putin clipul....Sisu, chiar e baiat destept ...pacat ca a avut probleme cu drogurile....baiatul are potential ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate