Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Noua Toyota Corolla

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6215 replies to this topic

#4717
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
😁🤫

Attached Files



#4718
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 18.08.2021
Azi noapte am fost sa iau pe cineva de la aeroport, si cum filtrul epidemiologic organizat ad-hoc la sosiri a mai prelungit asteptarea - e vb. de aeroportul din Sofia - mi-am dedicat ceva timp sa ma mai joc cu setarile masinii, si am ajuns la concluzia ca nu pot/nu stiu modifica luminozitatea display-ului, sau nu sunt destul de capabil sa descopar de unde... Corolla Hybrid Sedan, echipare Dynamic

#4719
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,014
  • Înscris: 15.12.2009

View Postconnectorxp, on 03 noiembrie 2021 - 21:11, said:

Tesla sunt de vina pentru pleiada de ecrane din masinile noastre, altfel si acum plateam cate 1000 de euro pentru un ecran de 6.2" si o navigatie simpla.

Nu stiu daca vor face campanie de retrofit precum fac la primii ani de productie pentru actuala Corolla, pentru CarPlay, dar si daca o fac nu va fi ieftin.
Cat timp are CarPlay si Android Auto nu-ti va fi nevoie de altceva, ca asta imi lipseste mie de pe "cotetz".

Cea mai mare dezamăgire a fost lipsa dotării cu sistem Navigator. Până m-am dumirit ce-i cu acest CarPlay, de ce nu voia să-mi apară pe iPhone, au trecut niște zile. Încă nu m-am lămurit ce-i cu toate comenzile de la bord: am primit un manual stufos, încă n-am apucat să parcurg toate indicațiile de setare.

Până atunci, citesc cu interes opiniile celor care au experiență cu o Toyota Corolla (hibridă)

#4720
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,814
  • Înscris: 12.08.2008
Ai mai multe optiuni : pe AA ai waze si google maps ca navigatie dar trebuie programul instalat din alte surse.. AA nu e disponibil in RO pt. android in telefonul de imperechere cu masina plus toate conexiunele.. , de marul muscat nu imi pasa. Nu e nici o pierdere ca nu ai navigatia nativa a Corolleie Posted Image

View PostRaz0rblade, on 28 noiembrie 2021 - 11:28, said:

Azi noapte am fost sa iau pe cineva de la aeroport, si cum filtrul epidemiologic organizat ad-hoc la sosiri a mai prelungit asteptarea - e vb. de aeroportul din Sofia - mi-am dedicat ceva timp sa ma mai joc cu setarile masinii, si am ajuns la concluzia ca nu pot/nu stiu modifica luminozitatea display-ului, sau nu sunt destul de capabil sa descopar de unde... Corolla Hybrid Sedan, echipare Dynamic
Ai un buton negru chiar in fata, daca esti sofer... Ala de trim, il tii cateva secunde apasat atunci cand apare o scala..

Edited by mihaiC1, 28 November 2021 - 13:33.


#4721
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,014
  • Înscris: 15.12.2009

View PostmihaiC1, on 28 noiembrie 2021 - 13:20, said:

Ai mai multe optiuni : pe AA ai waze si google maps ca navigatie dar trebuie programul instalat din alte surse.. AA nu e disponibil in RO pt. android in telefonul de imperechere cu masina plus toate conexiunele.. , de marul muscat nu imi pasa. Nu e nici o pierdere ca nu ai navigatia nativa a Corolleie Posted Image


În cele din urmă mi-a mers cu google maps, e ok, mă descurc.

Totuși, eram familiarizată cu Navigator și până mă acomodez cu asta am resimțit-o ca pe un minus față de precedenta Toyota (Yaris sosise echipată cu sistem de navigare, nu ca asta)

#4722
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,814
  • Înscris: 12.08.2008
Are si "asta" dar e scumpa si nu merita daca ai google maps si vezi ca functioneaza si waze gratis...

#4723
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 18.08.2021

View PostmihaiC1, on 28 noiembrie 2021 - 13:20, said:


Ai un buton negru chiar in fata, daca esti sofer... Ala de trim, il tii cateva secunde apasat atunci cand apare o scala..
Nope, ala reseteaza trip-ul la apasare lunga, si atat. La apasare scurta, no interaction.  After all, se pare ca si dpdv software sunt diferite, TS-ul fabricat in UK si Sedan-ul in Turcia... Dar multumesc pentru sfat.

#4724
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,814
  • Înscris: 12.08.2008
Vezi ca la apasari scurte trebuie sa apara la un moment dat ( sunt 4 ecrane) si o scala cu luminozitatea, acolo apesi lung pt. modificare intensitati.. trip nu trim Posted Image

#4725
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,130
  • Înscris: 25.04.2016

View PostRaz0rblade, on 29 noiembrie 2021 - 17:35, said:

sunt diferite, TS-ul fabricat in UK si Sedan-ul in Turcia...
Si Lexus in Japonia :)
Scz de off.

#4726
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View PostMMike, on 29 noiembrie 2021 - 20:59, said:

Si Lexus in Japonia Posted Image
Scz de off.
Nu sunt toate in JPN, sunt si in US (SUV-urile).

#4727
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,814
  • Înscris: 12.08.2008
Credeti ca e rentabil sa aduca o masina din USA sau Japonia in EU ?

#4728
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,130
  • Înscris: 25.04.2016
In US cred ca sunt facute cele pentru zona respectiva.
In UE vin sigur din Japonia. Am vazut in showroom. Interesant e ca inclusiv anvelopele cu care vin echipate masinile sunt facute in  Japonia (am vazut ca scrie pe ele).

#4729
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,814
  • Înscris: 12.08.2008
Ca indiciu : ce sistem de masurare are Japonia ?! Cat costa taxele vamale la o masina non-UE ?
Raspuns : au trecut pe metric in productia pt multe tari in lume, in USA le fac in toli.. Taxele sunt enorme la o masina intreaga noua si mult mai mici pe ansamblurile importate din Japonia si anumite "chestii" sunt fabricate in tara unde sunt "impachetate" masinile.. ei pun "stampila" de CTC conform intelegerilor.

Edited by mihaiC1, 30 November 2021 - 11:36.


#4730
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,814
  • Înscris: 12.08.2008
Daca vrei o adevarata masina japoneza nu te sfatuiesc sa o cumperi de la ei ca folosesc sistemul shaku, ri... Posted Image

#4731
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,130
  • Înscris: 25.04.2016
Totusi Lexus e brandul lor de lux si observ ca nu le fabrica in tari exotice gen Turcia, prefera sa aiba tot procesu de productie sub controlu lor si se vede calitatea Lexus.

#4732
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,814
  • Înscris: 12.08.2008
Da ! Totul se rezuma la pret.. Si TR face masini gen mertzan muuult mai scumpe ca ideie. Ce crezi ca VW si Audi noi de la noi sunt facute in D ?! Naspa ! .. pe langa Istambul...
PS nu e mare lucru daca sedanul e impachetat in TR sa bage si un Lexus Posted Image
PS Se poate afla usor dupa VIN -ul masini unde e "impachetata" .

Edited by mihaiC1, 30 November 2021 - 12:35.


#4733
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,130
  • Înscris: 25.04.2016
Si-a luat o cunostinta recent Lexus (de pe stoc), in acte el zice ca scrie ca e fabricat in Japonia.

VW face si in Spania.
Toyota face si in Franta.

E o hyb cu motor 2.0. Fata de 1.8 hsd e mai rafinat, se aude incet, subtil si nu face urat in acceleratie.

#4734
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,814
  • Înscris: 12.08.2008
Doar ca "papa" mai multisor cei 186 de caiuti, cu jumatate in plus fata de 122 hp...
Cat a dat pe masina ? Asa din curiozitata .. ca stiu ca taxele vamale sunt enorme de la japonezi la noi?
PS TVA si transport nu mai pun ca ...

Edited by mihaiC1, 30 November 2021 - 17:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate