Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Hyundai i20 - Cashmere Brown

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#73
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Aveai casco, nu ? Daca aveai, ai scapat gras si luna asta.

View PostNego10, on 24 noiembrie 2018 - 11:59, said:

Bucuresti.... Cand mi-am cumparat masina in primele 2 saptamani mi-am gasit-o atinsa exact cum o ai si tu acum doar ca nu atat de grav + stearsa bara fata. Toate astea in vreo 10 zile si eu sunt genul de om care parcheaza cum trebuie nu o las in mijlocul drumului ca acolo am treaba. Vad ca de atunci nu am mai patit nimic, se pare ca asa boteaza Bucurestiul masinile.
Povesti, eu am parcat-o prin toate coclaurile si pe trotuare si pe locurile platite ale oamenilor, nu mi-a zgariat-o nimeni, m-am enervat si am zgariat-o eu ca sa scap si de grija asta, acum fiind o masina neperfecta, nu mai se apropie nimeni sa o zgarie, aah si e si murdara tot timpul, inamolita si prafuita, poate de asta.

#74
Raulz0r

Raulz0r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.07.2012
Din fericire am casco :)

#75
JRF

JRF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.05.2007
Salut.
Cam cat este rata la Casco pentru noul i20? Si pe cati ani ati incheiat ccontractul de casco?
Multumesc.

#76
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Contractul de casco se face pe 1 an. Rata depinde de valoarea/dotările mașinii, compania de asigurare, proprietar (vârstă, etc...), frașize și de riscurile acoperite de poliță.

#77
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Ai i20?
Daca da, spune-i omului cam cat platesti nu cum se calculeaza.
Poate il ajuta sa isi faca o idee ds costurile ulterioare.


#78
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Variabilele alea de care zice alexcrist influenteaza pretul prea mult, dar nu stii decat daca vezi.  Eu am i20 si dau 2150 lei pe an. Altii dau 1000 la o masina mai scumpa, pentru ca sunt mai in varsta si pentru ca au alte daune acoperite, si pentru ca au la alte firme, si pentru ca au cu fransiza.

Toate informatiile astea sunt pe forum in jurnalele fiecarei masini, ca de aia sunt jurnale.

Edited by lula_canci, 23 April 2019 - 16:35.


#79
lucimunteanu2000

lucimunteanu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 18.03.2007
Generali am asa casco
350e fransiza 0
250e fransiza 100e
211 fransiza 150

Tot la ei am și rca cu 409ron
Clasa bonus b8, 37 ani, 17 de permis. Fără accident

#80
Rollthedice

Rollthedice

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.10.2018
I20 cumparat in 2016 oct, facut Casco in 2018 inainte de a o da juniorului pentru un drum mai lung, fara fransiza, extreme la Groupama, valoarea asigurata cam cat am dat pe ea noua, peste 9000 Euro, rata trimestriala cam 380 lei. Proprietarul masinii sotia, carnet de mult fara incidente varsta nu se spune... Ca fapt divers juniorul s-a intors din deplasare cu spoilerul fata usor desprins indoit, a fortat o panta la coborare teren prea inclinat spre o parcare pensiune zona Paltinis. Inlocuire pe casco deviz vreo 2300 lei.

Edited by Rollthedice, 23 April 2019 - 22:29.


#81
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostRollthedice, on 23 aprilie 2019 - 22:27, said:

spoilerul fata usor desprins indoit, a fortat o panta la coborare teren prea inclinat spre o parcare pensiune zona Paltinis. Inlocuire pe casco deviz vreo 2300 lei.
Ce suma exorbitanta pt un spoiler . E din ceva metal rar ?

#82
Rollthedice

Rollthedice

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.10.2018
Nu vad de ce te-ar privi pretul sau care este rostul comentariului. Capitalismul are niste reguli, aia de baza se numeste profit. Pe de alta parte tot capitalismul ne-a oferit sansa sa cumparam masini noi si sa le asiguram pentru cazuri asemanatoare. Toata lumea plateste, toata lumea castiga, unii mai mult altii mai putin.

Edited by Rollthedice, 24 April 2019 - 10:50.


#83
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Spoilerul e cam 1200 lei parca, restu e vopsire si manopera montaj.

#84
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,700
  • Înscris: 22.11.2007

View PostBaxon, on 24 aprilie 2019 - 10:16, said:

Ce suma exorbitanta pt un spoiler . E din ceva metal rar ?
la orice masina un spoiler original montat si vopsit in reprezentanta costa de la suma asta...in sus :).

#85
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mi se pare exagerat pretul ! Ma mir ca asiguratorul nu face " gat ' pt suma asta ridicola .
Hyundai au piese foarte scumpe si fara casco nu e pont !

Edited by Baxon, 24 April 2019 - 18:34.


#86
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Ca de obicei faci flame si tragi tu niste concluzii aiurea, fix degeaba. Zi cat e un spoiler OE de Suzuki, la reprezentanta, sau de Opel, ca altfel vin si eu cu afirmatii de genul.

Ti-am mai dovedit si pe alt topic unde afirmai acelasi lucru, cu niste faruri parca, ca nu ai dreptate. Si ti-am dovedit cu preturi, cu linkuri si site-uri, cu piese OE, nu cu aftermarket, si acolo n-ai mai zis nimic, logic. Nu mai tin minte site-ul pe care chiar tu l-ai dat exemplu sa-ti arat si acum.

Edited by lula_canci, 24 April 2019 - 18:47.


#87
Rollthedice

Rollthedice

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.10.2018
Asiguratorul trebuie sa-si faca treaba si nu sa faca "gat", lucru care s-a si intamplat fara nici cea mai mica problema. Cat priveste piesele Hyundai, 5 ani nu ma preocupa si cu atat mai putin ar trebui sa te preocupe pe tine. De altfel n-am avut absolut nicio problema cu masina in cei 2 ani jumate de cand o avem.

#88
Raulz0r

Raulz0r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.07.2012
Mi-am amintit ca inca mai ai topic aici cu i20-ul meu Posted Image

Asa ca hai sa dam din nou drumu la treaba, azi am facut o baita.

Attached Files



#89
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Super!
Mai spune câte ceva despre mașină, câți km ai făcut, cum se comportă la drum, consum, etc..!

#90
Raulz0r

Raulz0r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.07.2012
Pai sa o iau pe rand.

In aproximativ 1 an si 9 luni (din care 2 luni a fost pe dreapta din vina soferului), am facut aproape 14,000 Km, masina e folosita zilnic pentru drum acasa-servici si ocazional iesiri in weekend.

Anul trecut au fost urmatoarele evenimente notabile:

- Vineri 13 Septembrie, din cauza vizibilitatii 0% cand am plecat de la munca si am iesit in strada am facut primul meu accident de cand sunt sofer, distractia a costat aproximativ 6000 RON pe CASCO in care am schimbat bara fata, aripa lateral stanga, contra-aripa, si far stanga. (Poza mai jos)
- In Octombrie am facut prima revizie la care a fost schimbat ulei + filtru de ulei, halatul a costat cam 560 RON la DAB Auto.
- Tot pe 13 de aceasta data in Noiembrie mi-a fost retinut permisul 30 de zile pentru ne-acordare de prioritate la trecerea de pietoni, a fost loc de interpretat vis-a-vis de sanctiune dar in fine, politia are dreptate si cetateanul nu.

Masina e perfecta pentru cei ce doresc o masina sa-i duca din punctul A in punctul B, stiu ca am facut doar 14,000 Km, dar pot spune ca din punct de vedere mecanic nu am avut niciun fel de problema. Am dus masina si pe la munte pana la Cheile Gradistei, doar ca cam chinuit la urcare cu 3 adulti.

Ca si consum in Bucuresti in medie scot 7.5-8.5 depinde de stilul de mers, eu merg destul de sportiv depasind in trafic pe unde se permite, si in general mers cu 60-70 pe unde portiunea de drum o permite si cunosc ca fiind o zona in care nu sunt treceri de pieton din 100 in 100 m

Attached File  70018375_3572749132750719_2282155010445803520_o.jpg   394.15K   49 downloads

Edited by Raulz0r, 26 July 2020 - 15:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate