Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cafeneaua Orange România.

- - - - -
  • Please log in to reply
1397 replies to this topic

#289
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
S-ar misca ei pana de sarbatori sa imi vina cu fibra?
Nu prea cred, data trecuta a durat cam o saptamana de cand am facut cererea pana mi-au facut instalarea.

Am inteles ca echipamentele trebuie sa le duc personal la magazinul Telekom, nu le ridica nimeni cand trec pe fibra.
Dar cum o sa fac, le duc echipamentele de la TV(receiver, telecomanda) si NET (router, adaptor) iar telefonul le predau cand imi expira banuiesc.
Asa au procedat niste vecini, trebuie sa mai vorbesc cu ei ce trebuie sa fac daca nimeni de aici nu a fost in cazul asta.

Mai este antena(satelit) pe care nu cred ca o voi preda eu personal, cred ca trebuie sa vina cineva dupa ea.

Edited by smiley2, 21 December 2018 - 10:42.


#290
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

View Postsmiley2, on 21 decembrie 2018 - 10:16, said:

Nu am nevoie de VOCE de nici un fel, nu folosesc telefonul fix decat in cazuri extrem de rare si de asta zic ca nu merita si vreau sa renunt.
Poti opta pentru NET L+TV L+VOCE ZERO :).Eu asa am , si poti tine  telefonul doar de decor sau nu-l poti pune deloc.Eu ca si tine sun de pe el de doua ori pe an, pentru acest lucru e mai rentabil sa nu platesc abonament pentru el...

#291
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 11.01.2004
Bai, ce oameni astia...mi-au facut o retentie din care au tot scazut, pan-ajunsese la 56lei pachetu' meu.Asta la telefon..
Factura, insa, venea cam 68lei. Tot ok, n-am zis nimic.

Acum primesc mesaj ca factura e 87lei. Pai ba, ce plm, bai Telekomule? Siteu' nu va merge, voi n-aveti doua vorbe la un loc, NatGeo nu de sta decodoru' doar ca sa adune praf ca eu in afara de ceva seriale si docu pe Kodi n-am mai vazut nimic de-o luna...da' sa va dau tot mai mult? :/

#292
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Da, cam asa fac cei de la Telepom.
Cu mine totusi nu s-au jucat la astfel de preturi, cand am facut contractul pretul pe el scrie ca e 65 de lei, acum a ajuns la 70 de lei.
Bun dar de unde?Am telefon fix, dar minutele nu le-am depasit niciodata si exista ceva pe factura ca am depasit deci nu au cum sa o intoarca.
Am zis ok, pe facturile din ultima vreme am vazut ca scrie 2 lei taxa verde(pentru trimiterea plicurilor am inteles), sa fie 67 de lei.Apoi sa mai fie in functie de euro care maxim poate sa fie inca 1 leu, dar restul de unde a ajuns factura sa o platesc mai mult?
Nu e vorba de 5 lei, dar problema e ca te mint pe fata si nu imi plac oamenii de genul acesta.
Pe langa au mai scos din grila de programe TV, internetul mi-au limitat la o viteza ca nu as primi viteza pe care o am in contract.
Nu e problema dar pe langa am vrut sa trec pe fibra optica si imi spuneau acum cateva luni ca trebuie sa platesc 80 de lei cu tot cu telefonul fix si nu pot renunta la el.
Acum ma suna ei sa imi zica ca imi muta serviciile pe fibra optica si ce avantaje o sa am daca iau si abonament mobil de la ei, HBO pe toata perioada contractuala dar pe site nu am gasit astfel de oferta sa imi ofere HBO, dar doamna mi-a spus ca e valabila oferta doar cateva zile.
In fine, nu imi place cand sunt pacalit atata tot.Ca e pretul ala pai ala sa fie domne` nu ca mai baga ei ulterior taxe pe nu stiu ce ca asta nu e spre avantajul meu.

#293
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017
Oferta cu HBO nu e disponibila pe site, este oferita doar la clientii mai vechi daca isi prelungesc contractul.Eu am aceasta oferta si pot spune ca nu e pacaleala.In ceea ce priveste pretul acesta creste constant de la 39 de lei cat plateam in ianuarie acum platesc 42 lei.1,5 lei cum ai zis e de la euro, restul de 1,5 sunt de unde????

#294
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

View Postmarius664, on 21 decembrie 2018 - 12:34, said:

Oferta cu HBO nu e disponibila pe site, este oferita doar la clientii mai vechi daca isi prelungesc contractul.Eu am aceasta oferta si pot spune ca nu e pacaleala.In ceea ce priveste pretul acesta creste constant de la 39 de lei cat plateam in ianuarie acum platesc 42 lei.1,5 lei cum ai zis e de la euro, restul de 1,5 sunt de unde????

Taxa verde am vazut in partea de sus a plicurilor ca ar fi de 2 lei, restul e cancan in functie de euro si vrajeli.
De ce nu e o taxa fixa daca atat e atunci atat sa fie, ar trebui sa trecem la euro nu sa ceara in lei fiecare cat vrea.
Nu e prost cel care cere, e prost cel care da Posted Image)
Nu-i o suma mare dar de la fiecare nebun va dati seama ca strang ceva bani pe care ei in contract nu au trecut?
O fi scris ei pe undeva daca stai sa citesti tot contractul ca ei pot modifica pretul, deci tot ei fac ce vor.
Ar trebui reclamat la OPC dar cine se complica pentru 2-3 lei in plus la factura?Dar uite ca ei fac asta cu toti si nu doar ei, o fac toate firmele cum ar fi EON.

@marius664 mai uite-te la PM-uri, vreau sa vorbim ceva.

Edited by smiley2, 21 December 2018 - 13:41.


#295
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 11.01.2004
Luna trecuta: http://prntscr.com/lxwcfj

Luna curenta: http://prntscr.com/lxwckh

E foame mare, va scoateti impozitu' PSDistilor direct din buzunaru' nostru asa, pe nepusa masa? :/ Ori e vreo surpriza extra la acelasi abonament, de care nu stiu eu si pt care nu mi-am dat acordu', dar "ce mai conteaza 5lei?" ?
ugh

Edited by Immortal, 21 December 2018 - 14:39.


#296
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu mai stim ce platim, ar trebui facuta o reclamatie de abuz.
Fac cu toate persoanele asta, in functie de cursul valutar e altceva dar de ce platim atat?
Mai da-i in ... daca aveam un TV separat la o alta casa si a ajuns abonamentul de la 31 de lei la 35 de lei si nici nu mergea TV-ul din cauza lor ca nu stiu sa il faca cum trebuie prin fibra optica, au pus la cablaraie, convertor alb + transformator, receiver + transformator si se muta cred singur pe analogic, pe HD nu il puteam seta sa mearga.
Bun, plateam atat cat primeam in mesaje si in plicuri dar faza e ca si-au luat-o in cap, dupa ce am inchis serviciile si am predat echipamentele mai aveau tupeul sa imi trimita inca un plic la care am fost la Telekom si le-am spus ca am scos de mai bine de o luna si mi-a venit iar plic.A zis ca nu mai trebuie platit.
Nici nu il plateam pentru ca era contractul pe cineva care a decedat si inca am mai tinut televiziunea aproximativ un an ca se mai uita tata acolo.
Ce au zis ei, daca ne merge platesc nebunii dupa ce au renuntat la serviciul nostru si au predata echipamentele.Nici acum nu pot sa imi dau seama daca au facut-o cu intentie sau a fost generat plicul automat pe calculator din Bucuresti.
Daca lumea tace atunci sa suporte plata, nu o sa merg doar eu sa fac reclamatie.Sa aflam si noi, pentru ce platim in plus?Avem ceva in plus fata de cand am facut contractul?
Scot programe cand vor ei, adauga altele.Un fel de bisnita sa te faca sa iei pachetul cel mai mare ca la Televiziunea S sau M sa nu ai ce vedea.
Vad ca platim si nu zicem nimic, hai sa mai urcam factura cu inca 10 lei ca astia nu se uita la bani."Noi trimitem ei sunt obligati sa plateasca ca daca nu oprim serviciile".Altceva ce pot sa ne faca?

Edited by smiley2, 21 December 2018 - 16:22.


#297
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,734
  • Înscris: 31.12.2013
Dacă vreau să îmi portez numărul de telefon din rețeaua Digi Mobil, în rețeaua Telecom, care e procedura? Rămân cu cartela și numărul de la Digi Mobil? Cum se face ?

Edited by eddy_teer, 21 December 2018 - 16:25.


#298
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,759
  • Înscris: 08.08.2018
Te duci la Telekom și-ți dau ei alt SIM, dar cu același nr. Dacă mai ai perioada contractuală la DIGI, trebuie să plătești la ei taxa de reziliere. Portarea se face pre-paid cu cu pre-paid, post-paid cu post-paid.

#299
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 19.11.2017
Scuzați-mă pentru reply, nu știu cum se sterge fiind pe telefon. Mey Smiley 2 de ce mai vrei reinnoire dacă nu-ți convine nimic de la telepom.. ba ca nu mai vrei fix, ba ca plătești 2 lei acolo... deci ai scris multe nemulțumiri ca în final sa intrebi pot sa reînnoiesc pentru alți 2 ani...?

#300
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Pentru ca ma pot astepta la orice din partea lor si am precizat asta deja dar daca nu citesti cu atentie si nici la pm-uri nu te uiti n-am cum sa iti raspund de 2 ori la aceeasi intrebare.

Am zis clar ca asta fac toti, si nu am zis o singura data.As putea sa ma mut la UPC, dar au viteza de upload mai mica si nu stiu daca au tehnologie prin fibra optica iar daca deja sunt client vechi la astia raman tot la ei pana nu apar alte oferte mai avantajoase.
Inseamna ca nu ai inteles ce am scris acolo, ca din partea lor ma pot astepta la orice.Am precizat si in acel topic de migrare pe fibra optica ca i-am sunat si mi-au zis ca pretul va fi mai mare chiar daca eu platesc Internet L si am prin sarma de cupru.doh
Cei care au fibra optica TV+NET L platesc mai putin ca mine, dar eu trebuie sa platesc abonamentul la fix deci nu imi convin unele lucruri dar asta e situatia.Cum apare ceva mai avantajos am plecat de la ei.
Ma tot intrebam daca vreau abonament mobil, am de la orenji(prepay) si nu am semnal prea stralucit de ce as trece la ei daca semnalul la telekom e slab in orasele mari pica netul incontinuu spun clientii.Ce avantaje as avea daca majoritatea oamenilor folosesc reteaua orenji?Pana nu rezolva ce ma intereseaza adica semnalul cat se poate de bun nu am absolut nici un beneficiu sa trec la ei cu atat mai putin sa fac abonament.

Edited by smiley2, 21 December 2018 - 19:36.


#301
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,359
  • Înscris: 01.09.2012
Factura pe luna asta 😁

Attached Files


Edited by Alex_23, 21 December 2018 - 20:59.


#302
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 14.12.2007

View Postsmiley2, on 20 decembrie 2018 - 18:27, said:

Acum vreau sa renunt si la telefonul fix si sa trec pe fibra optica serviciile astea de NET + TV.
Cumva eu mai am o luna, is tot in perioada contractuala si as vrea sa trec pe fibra.Sa astept dupa ce expira sa renunt la telefonul fix?
Ia legatura cu colegul dic_star79. Cred ca te va lamuri.

#303
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu e prosteala pe fata :-?
Cumva TV L + NET L si TV M + NET L = TV M + NET L + 6 luni NetFlix Cadou?
Pe de o parte iti da gratuit si mai ieftin, pe de alta parte te fura mai mult?

Attached Files


Edited by smiley2, 21 December 2018 - 21:46.


#304
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008

View Postsmiley2, on 20 decembrie 2018 - 18:12, said:

Cum pot face daca am fibra optica in zona de ceva timp iar eu am prins inca net prin sarma de cupru si televiziune prin satelit?
Am fost la magazinul Telekom din oras si mi-au dat niste numere de telefon la care sa sun.
Mai exact, daca am inca contract aproape toata luna ianuarie sa fac o migrare catre FTTH trebuie sa intrerup contractul actual sau cum vine?
Sa il las sa expire si pe urma sa ii sun?Mi-au spus de la Telekom ca pot suna de acum chiar daca mai am o luna insa mi-e sa nu am probleme pe urma sa imi vina 2 facturi simultan si pe contractul actual si pe cel nou.
Stie cineva cum sta treaba si cum ar fi mai bine sa fac?

Dacă ești în ultimile 6 luni de perioadă contractuală, intră în legătură cu departamentul retenție, cu siguranță îți vor face migrarea pe rețeaua FTTH.

View Postsmiley2, on 21 decembrie 2018 - 21:44, said:

Nu e prosteala pe fata :-?
Cumva TV L + NET L si TV M + NET L = TV M + NET L + 6 luni NetFlix Cadou?
Pe de o parte iti da gratuit si mai ieftin, pe de alta parte te fura mai mult?

Aveți grijă să înțelegeți oferta, Tv M+Net L este 10 euro doar in primele 3 luni și doar in cazul în care achiziționezi un abonament mobil prețul rămâne la 10 euro (Tv+Net) pe toată perioada contractuala. Netflix este gratuit 6 luni .

#305
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
@dic_star79, In oferta nu apare nici un abonament mobil.
Probabil vrei sa zici ca abonamentul mobil va fi platit separat iar oferta de Tv+Net va fi 10 euro, iar abonamentul mobil alt pret separat.
Dar asta nu apare pe site, deci ce sa inteleg de aici?

Ok, migrarea pe reteaua FTTH mi-o fac dar cu telefonul fix cum ramane?
Va ramane si acesta in pachet sau imi vor face un contract nou, alt pret alte servicii?

Edited by smiley2, 21 December 2018 - 22:29.


#306
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Când îți fac colegii de la retenție oferta , negociezi in funcție de ceea ce îți dorești , telefonul fix rămâne în voce zero fără să mai fie taxat la abonament, efectiv nu se poate scoate din pachet. Se va face un nou contract și se mărește perioada contractuala pe încă 24 luni cu abonamentul pe care îl negociezi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate