Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

DJI Mavic Air - discutii generale

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
574 replies to this topic

#541
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
N-ai setat in meniu sa se-ntoarca inapoi (RTH) in momentul in care pierde legatura radio? Atunci n-ar avea ce sa se-ntample. Chiar daca...
Posibil o eroare de soft sau senzori...mai ales daca zici ca ai problema asta "de mult". N-ai incercat sa-i mai instalezi odata ultimul FW?
Nu-i n regula deloc. N-as mai avea incredere in ea. Incearca eventual sa iei legatura cu DJi daca ai impresia ca nu e ceva in regula cu ea.

In legatura cu faza cu cheile si sfoara...no comment! Posted Image  Decat ca, ai scapat ieftin.

Edited by chris_dvb, 28 July 2021 - 14:59.


#542
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Problema cu miscatul, e de la controller.

View Postchris_dvb, on 28 iulie 2021 - 14:58, said:

In legatura cu faza cu cheile si sfoara...no comment! Posted Image
Asta a fost si reactia mea :)))

View Postchris_dvb, on 28 iulie 2021 - 14:58, said:

N-ai setat in meniu sa se-ntoarca inapoi (RTH) in momentul in care pierde legatura radio?

Hm.. nu stiu. Ea se intoarce atunci cand ramane fara baterie, dar trebuie setat sa se intoarca si cand ramane fara semnal ?

E setat sa se intoarca acasa cand se pierde semnalul.

Controllerul trebuie desfacut si curatate joystick-urile. Asa am citit pe net.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BwM2L-uqdvU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#543
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Da da..este setare in meniu si pentru RTH la pierderea legaturii radio. Verifica! eu am M2Pro. Dar ar trebui sa ai si tu.

#544
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Era setat. Probabil a fost o eroare de la drona (atunci cand s-a pierdut semnalul) sau de la interferente (eram in oras).

#545
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Interesant atunci... cine stie. Dar si inspaimantator in acelasi timp. Nu ti-e totuna cand vezi ca o "ia la vale" fara control.  Probabil ai avut ceva interferente pe wifi.

Fa cateva teste..opreste telefonul in timpul zborului si apasa doar butonul RTH de pe controller. Vezi daca se intoarce "acasa" conform setarilor.
...inainte sa mai iesi cu ea la oras.

Edited by chris_dvb, 30 July 2021 - 09:28.


#546
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Update: Am curatat joystick-urile cu spray de contact. Joystick-ul din stanga, a mers dupa prima curatare. Pe cel din dreapta l-am curatat de vreo 4 ori (sus si stanga inca aveau valori, insa mult mai mici). Am caibrat telecomanda (joystickul din stanga l-am tinut eu astfel incat sa fie 0% cand am inceput calibrarea) si acum vad ca nu mai suna telecomanda si toate valorile sunt bune.

#547
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HwUQNgcl3CE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K_KKRV7qpYI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Salut. Ce parere aveti ?

#548
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
O parere extraordinara. Ideea cu bitza pe Transalpina e geniala. Cand ai cu cine...Sunt sigur ca e o amintire de neuitat.
Despre imaginile cu drona, ce sa zic..superbe. Ai prins vreme perfecta.

Pacat ca e asa scurta filmarea. La asa peisaje..mi-ar fi placut un film de vreo 15-30 minute. Ai ce vedea acolo...
Sa vad daca reusesc si eu anul acesta in concediu sa fac o Transalpina. Daca e vremea buna, in decursul lunii August..poate, poate. Oricum, n-am mai iesit cu drona din octombrie.
Cred ca nici nu mai stie sa zboare..saraca. Posted Image

Salutari

Edited by chris_dvb, 04 August 2021 - 08:46.


#549
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
E bine titlul acela ? Sau sa il schimb ?

Am fost doua persoane cu drona. Eu am scos drona doar intr-un loc. Cand mergi in grup, e cam greu sa ii faci sa te astepte.

Filmarea e scurta pentru ca e pentru Instagram. Oricum, pentru mai mult de 1:30 minute, nu cred ca aveam cadre.

Filmarile unde aparem noi, sunt de la cealalta persoana. Ale mele sunt doar cele cu peisaje. Puteam face mai multe, dar am incercat sa fac un cadru cu mine si peisajul, insa nu mi-a iesit. In graba, am uitat sa fac cu quick shot.

#550
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Super faine imaginile. Titlul mi se pare potrivit. Eu nu l-as schimba. Decat daca nu-ti place tie.

Posted Image

#551
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Mersi. Imi place si mie, azi o sa il postez pe Youtube.

#552
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Pe AACR ati dat testul pentru operator drona ?

E a doua oara cand pic examenul.
26 si 27 de puncte.

#553
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Salut.
M-am intors din Cipru. Nu am avut nicio problema cu drona la control in aeroport (atat in Ro cat si in Cipru). Drona era in ghiozdan. O baterie in drona, doua intr-un lipo bag. Telecomanda si accesoriile erau in trollerul de mana.

Am filmat cu drona la Sea Caves si Konos Beach (erau ceva oameni in jur, insa nu am avut treaba cu nimeni). Stateam intr-un loc mai izolat.

Pe drona aveam lipit numarul de inregistrare. La Sea Caves, mai era un baiat cu un Mavic Pro (geniala drona, nu se auzea deloc).

Cand eram in aeroport in Ro, m-am gandit sa dau un mesaj la cei ce se ocupa cu autorizatiile de zbor din Cipru insa nu mi-au raspuns.


La Sea Caves, batea cam tare vantul si mi-a fost frica sa duc drona deasupra apei. A doua zi, nu mai era vant si am mers si deasupra apei, insa fiind de dimineata, cadrele nu mai erau ca in prima zi.

Edited by Razvan125, 18 August 2021 - 15:24.


#554
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Superb! Astept filmarea....pe YT Posted Image Posted Image

#555
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
O sa fie o filmare mai slabuta, din punct de vedere al diversitatii cadrelor. Frica, de a nu se deconecta iar drona, deasupra apei, si-a spus cuvantul. :))

Am facut mai multe poze / filmari prietenilor, asa ca nu am prea facut multe filmari cu peisajele, dar oricum sunt foarte faine si acestea pe care le am.

Am o panorama 180 foarte frumoasa, insa nu a fost lipita cum trebuie de DJI iar daca o lipesc eu in Photoshop, are diferente de culoare.

[ https://i.ibb.co/10vzPkm/created-by-dji-camera.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/MSbmJGw/created-by-dji-camera.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai e aceasta care a iesit bine, insa nu e la fel de frumoasa ca cea de sus.

Greseala mea ca nu am folosit si celalalte doua baterii in locul acela. :(

#556
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Mai bine un pic de "frica" in plus si te mai bucuri de drona cativa ani Posted Image
Superbe pozele!

#557
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5hZWQpdIVzU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#558
saib

saib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.06.2006
De ceva timp am primit si eu una, imi place la nebunie dar nu am mai gasit pe piata acumulatori si nu am decat unul cu care zbor 10 min.
Off topic: Daca cumva aveti acumulatori defecti as fi dispus sa-i cumpar in incercarea de ai repara.
Oare in conditiile actuale, ce sanse mai avem sa gasim acumulatori noi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate