Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

DJI Mavic Air - discutii generale

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
574 replies to this topic

#559
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,362
  • Înscris: 28.10.2018
Sansele sa repari acumulatori DJI sunt zero.

Sansele sa gasesti acumulatori noi tind si ele spre zero. Nu se mai gasesc. Duduie forumurile de profil de posesori de Air care dau cu tunul si nu gasesc acumulatori.

Deci cu parere de rau, cam poti sa o vinzi pentru piese or something.

Apropo, ai certificarile necesare ca sa zbori cu ea? Vezi ca amenzile sunt uriase.

Edited by abac, 25 April 2022 - 19:25.


#560
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postsaib, on 25 aprilie 2022 - 18:57, said:

De ceva timp am primit si eu una, imi place la nebunie dar nu am mai gasit pe piata acumulatori si nu am decat unul cu care zbor 10 min.
Off topic: Daca cumva aveti acumulatori defecti as fi dispus sa-i cumpar in incercarea de ai repara.
Oare in conditiile actuale, ce sanse mai avem sa gasim acumulatori noi?
Și eu am una cu 2 acumulatori. Am cautat pe Google și nu mai sunt acumulatori! Oricum când erau noi mai mult de 15-17 minute nu țineau. În ultima vreme nu am mai zburat!
Și chiar vad ca nu mai sunt acumulatori  ....

#561
saib

saib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.06.2006
Am reușit sa resetez memoria acumulatorilor cu arduino. Și am resoftat drona cu acumulatorii in ea. Merge brici. Zbor cu ea in zone nelocuite pe trasee montane. Unde puțin ajung.

#562
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Eu n-am mai folosit drona din septembrie. :)))

#563
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Am scos drona la plimbare :))

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MZc9jDP9csM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#564
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Videoclip nou. Cadrele nu sunt la fel de spectaculoase precum cele de anul trecut, din Cipru, dar asta e.

Unde as fi putut lua niste cadre foarte faine din drona (vezi cadrul filmat cu telefonul, unde sunt barcile acelea), nu am ridicat drona (prima data nu am avut-o cu mine iar a doua oara eram pe o barca si nu am vrut sa o ridic).


Tips pentru cei care vor sa viziteze Malta: daca sunteti cazati pe insula gozo (vile mult mult mai ieftine fata de Malta) sunteti dependenti de masina (sau atv). ATV-uri nu sunt la fel de multe ca in Cipru, de exemplu. Noi nu am mai gasit de inchiriat, deci sa inchiriati din timp.. Posted Image In Cipru era plin de firme de inchiriat cu zeci de atv-uri... aici era cam pustiu.
Golden Bay, din Malta e o plaja FOARTE urata sau cel putin asa am prins-o noi... Pot spune ca ma simteam ca la noi. Nu va luati dupa notele de pe google maps..
Plaja Paradise Bay am auzit ca e mult mai frumoasa, dar deja era prea tarziu sa mai mergem acolo.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/csGZ_7Z7GD0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Razvan125, 23 August 2022 - 15:40.


#565
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014
Are cineva drona in Bucuresti/Ilfov pe soft 5.0 sau 5.6, am.gasit un tutorial pentru reanimare baterie? Mersi

#566
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Salut.

Pana acum foloseam un card comun pentru drona si GoPro dar in vara asta am uitat sa iau cardul cu mine cand am fost in concediu. Asa ca, mi-am mai luat unul, de 128GB: SanDisk Extreme microSDXC 128GB, pana la 190MB/s & 90MB/s Read/Write speeds A2 C10 V30 UHS-I U3. Partea naspa e ca merge la fel de greu ca cel pe care il foloseam inainte (si acela nu era clasa 10 si nici nu avea viteze asa mari de scriere/citire - parca era un card Hama de 32GB).  Partea si mai proasta e ca am fost sambata in Piatra Craiului si am filmat cateva cadre. Acum m-am uitat la filmari si se blocheaza des si mult timp. Noroc ca n-am filmat multe cadre pentru ca nu aveam incarcate bateriile.

O fi de la card ? El oricum apare in aplicatie ca fiind "slow" si nu inteleg de ce. Cardurile recomandate in 2018 nu le-am mai gasit (V30 Pro A1 si V30 A1). Teoretic asta ce il am ar trebui sa fie mai performant.

Edited by Razvan125, 29 October 2023 - 23:44.


#567
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,362
  • Înscris: 28.10.2018
Eu folosesc in drona Sandisk Extreme Pro  si Sandisk Extreme. Niciodata nu am avut probleme cu cardurile astea. Acum trag cu un Mavic 3 Classic - 4K60.

Am majoritar de 64GB. Pe alea de 128 GB le-am cumparat doar pentru ca au fost la promotie si erau mai ieftine decat alea de 64 GB. Altfel la fiecare zbor cu drona, schimb cardul odata cu bateria. Nu am niciodata nevoie de mai mult de 64 GB.  Umblu dupa mine cu 5-6 carduri in cutia fiecarei drone (mai am si un Mini 3 Pro).

Attached File  sandisk.jpg   167.31K   3 downloads

Edited by abac, 30 October 2023 - 00:25.


#568
sebip

sebip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.01.2005

 Razvan125, on 29 octombrie 2023 - 23:36, said:

Salut.

Pana acum foloseam un card comun pentru drona si GoPro dar in vara asta am uitat sa iau cardul cu mine cand am fost in concediu. Asa ca, mi-am mai luat unul, de 128GB: SanDisk Extreme microSDXC 128GB, pana la 190MB/s & 90MB/s Read/Write speeds A2 C10 V30 UHS-I U3. Partea naspa e ca merge la fel de greu ca cel pe care il foloseam inainte (si acela nu era clasa 10 si nici nu avea viteze asa mari de scriere/citire - parca era un card Hama de 32GB).  Partea si mai proasta e ca am fost sambata in Piatra Craiului si am filmat cateva cadre. Acum m-am uitat la filmari si se blocheaza des si mult timp. Noroc ca n-am filmat multe cadre pentru ca nu aveam incarcate bateriile.

O fi de la card ? El oricum apare in aplicatie ca fiind "slow" si nu inteleg de ce. Cardurile recomandate in 2018 nu le-am mai gasit (V30 Pro A1 si V30 A1). Teoretic asta ce il am ar trebui sa fie mai performant.
Am patit cu 2 carduri sa devina slow , un sandisk si un samsung (samsungul dupa 2 luni a dat semne de slow) ambele v30 . Am luat al treilea tot samsung , dar pana sa imi ajunga le-am facut ca noi pe cele 2 mai vechi prin formatare pe pc. O formatare full (nu quick) ntfs urmata de o formatare full exfat . Acum zbor cu sandisk-ul vechi de 2 ani care e ca nou .

#569
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Mersi de informatie. Incerc acum

#570
sebip

sebip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.01.2005

 Razvan125, on 01 noiembrie 2023 - 20:46, said:

Mersi de informatie. Incerc acum
Incearca un test crystaldiskmark w/r inainte si dupa formatare ca sa vezi daca ai rezolvat problema

#571
sebip

sebip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.01.2005

 Razvan125, on 01 noiembrie 2023 - 20:46, said:

Mersi de informatie. Incerc acum
sunt curios de rezultat

#572
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Din pacate n-am citit ultima postare si nu am verificat cu crystaldisk. Acum se formateaza cardul.

#573
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Dupa cele doua formatari, cardul tot "Slow" e...

#574
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,362
  • Înscris: 28.10.2018
Garantie. Au 5 ani cardurile Sandisk parca.

#575
sebip

sebip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.01.2005

View PostRazvan125, on 06 noiembrie 2023 - 12:12, said:

Dupa cele doua formatari, cardul tot "Slow" e...
Ai un card reader usb3 să ii dai un test de read / write ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate