Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Intrebare montare anvelope

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Cand alegem daca ar fi bine sa punem cauciucurile noi pe spate sa nu uitam un lucru franarea se face in proportie de 70% doar pe puntea fata deci la o franare in care ai cauciucuri roase pe fata eficienta la franare este de 30% in aceeasi situatie cu cauciucuri bune pe fata eficienta franei creste la 70%

#56
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pe forum nu discutam despre ilegalitati. Ai martor de uzura pe orice anvelopa.

Ai un martor de uzura de "Acvaplanare"  care de obicei e pus la 3.6 mm adancime, si mai ai un martor de uzura maxim, care e pus de obicei la 2mm. In functie de legile fiecarei tari, esti obligat sa respecti legea. Aici discutam despre anvelope legale, cu uzura normala.

#57
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Referitor la rotirea rotilor pe masina, care ar fi ordinea de rotire? Multumesc.

#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMembruAnonim, on 28 septembrie 2018 - 07:41, said:

sper ca e vorba de anvelope nu de opinci....
banuiesc ca in urma constatarii s-a vazut ca avea cauciucuri mai proaste pe spate ... desi si asta e greu de apreciat... dar de undeva reiese ca avea o viteza care nu era compatibila cu starea drumului.

View Postwb626ek, on 28 septembrie 2018 - 09:57, said:

Referitor la rotirea rotilor pe masina, care ar fi ordinea de rotire? Multumesc.
depinde ce fel de cauciucuri ai... dar din cate stiu se schimba fata cu spatele si foarte rar stanga-dreapta (de obicei pentru asta trebuiesc scoase de pe jante)

https://forum.softpe...uri-cauciucuri/

Edited by arg, 28 September 2018 - 10:03.


#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
arg, vorbim discuții? E evident că viteza nu a fost compatibilă cu starea drumului și a anvelopelor. În ce privește aprecierea calității, când ai de comparat niște allseazon de buget cu altele dedicate de top dar cu oarece vechime, e la îndemâna oricui să se pronunțe.

#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 19.09.2005
adica avea allsezon de buget vs unele de top mai vechi... e fix cum dai cu banul... doar pe incercate poti sa-ti dai seama care sunt mai bune.

p.s. se pare ca-mi surad niste kokian weatherproof, acu trebuie sa vad unde gasesc unele facute in finlanda.

Edited by arg, 28 September 2018 - 12:17.


#61
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postwb626ek, on 28 septembrie 2018 - 09:57, said:

Referitor la rotirea rotilor pe masina, care ar fi ordinea de rotire? Multumesc.

Depinde cum a gândit producătorul. Trebuie să ai asta în vedere în primul rând. Uneori este imposibil să le rotești.

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
arg, având în vedere câte ierni ai mers cu mașina, îți înțeleg dificultatea în a aprecia diferențele dintre anvelope. Totodată știu că-ți place contrazicerea doar de dragul de a mai posta ceva deși experiența ta în ceea ce privește condusul e destul de mică.

#63
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 19.09.2005
bad post
(nu-ti mai raspund la provocari)

Edited by arg, 28 September 2018 - 14:19.


#64
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postc6t9, on 28 septembrie 2018 - 12:25, said:

Depinde cum a gândit producătorul. Trebuie să ai asta în vedere în primul rând. Uneori este imposibil să le rotești.
Cele care au un singur sens de rotatie trebui date jos de pe janta pt a fi mutate de pe stanga pe dreapta. In rest nu e problema.

#65
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Este. Nici măcar la actualul Golf nu pot să rotesc anvelopele pe 18 și 19. Nici la BMW nu puteam. Scria clar peste tot. Am întrebat și în service în Munchen, pentru că dacă cele pe 19 erau oricum mărimi diferite, pe 18 erau la fel și spatele se consuma mai repede. Nu puteau fi rotite.

#66
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 04.11.2016

View Postwb626ek, on 28 septembrie 2018 - 09:57, said:

Referitor la rotirea rotilor pe masina, care ar fi ordinea de rotire? Multumesc.

http://infobazar.ro/...tia-anvelopelor

#67
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ms. Trebuie sa vad ce anvelope am, oricum le schimb mai un pic cu cele de iarna.

#68
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postc6t9, on 28 septembrie 2018 - 18:49, said:

Este. Nici măcar la actualul Golf nu pot să rotesc anvelopele pe 18 și 19. Nici la BMW nu puteam. Scria clar peste tot. Am întrebat și în service în Munchen, pentru că dacă cele pe 19 erau oricum mărimi diferite, pe 18 erau la fel și spatele se consuma mai repede. Nu puteau fi rotite.
Nu m-am gandit la masinile cu dimensiuni diferite fata/spate. Acolo nu ai ce face.
De ce nu le poti roti la Golf daca ai 4 anvelope identice? Cum am zis, daca sunt directionale trebuiesc date jos de pe janta pt a fi mutate de pe stanga pe dreapta. Fata-spate nu e nicio problema.

Mecanicii spun de multe ori lucruri trasnite.

#69
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 19.09.2005
am gasit si articolul de pe wikipedia
https://en.wikipedia...i/Tire_rotation

#70
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View Postsfantu.dracu, on 27 septembrie 2018 - 21:42, said:


Aia-i propulsie.

Dar ca să nu te mai afli Ă®n asemenea situații buclucașe, poți folosi punte motoare față sau punte motoare spate.

E o utilizare extrem de nefericita a termenului propulsie, pentru a defini tracțiunea spate. N-are nicio legatura.


Ontopic: deși eram convins ca cele bune trebuie sa stea pe fata, argumentele producătorilor m-au răzgândit: e clar ca pe spate sunt mai utile.

#71
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 19.09.2005
fara anvelope bune pe spate esp-ul e fix egal cu zero, si by by chilibrare dinaminca in timpul mersului...

pana la urma se pare ca corect e sa nu rotesti niciodata cauciucurile... asa cum le pui asa le inlocuiesti (toate 4 o data)

Edited by arg, 29 September 2018 - 16:57.


#72
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postunderb, on 29 septembrie 2018 - 08:28, said:


Nu m-am gandit la masinile cu dimensiuni diferite fata/spate. Acolo nu ai ce face.
De ce nu le poti roti la Golf daca ai 4 anvelope identice? Cum am zis, daca sunt directionale trebuiesc date jos de pe janta pt a fi mutate de pe stanga pe dreapta. Fata-spate nu e nicio problema.

Mecanicii spun de multe ori lucruri trasnite.

Nu sunt chiar mecanici. Sunt inginerii din prima linie de la mama producătorului. Foarte corecți de altfel. De exemplu făceau geometria o dată cu roți noi, mașina încărcată etc., o dată cu roțile uzate etc. Se compară niște lucruri.
Dar scria clar în manual că nu se poate niciodată. Eu am întrebat dacă nu cumva merge totuși la aceeași dimensiune. Nu merge.

Nu pot pentru că geometria nu permite astfel de mutări. Sunt gândite să nu fie mutate.

Era permisă mutarea la Subaru în schimb. Și probabil la multe mașini astfel de mutări sunt posibile fără probleme.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate