Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Intrebare montare anvelope

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Salutare. Daca am doua anvelope noi si doua mai uzate, cum se monteaza corect pe masina cele noi? Pe rotile din fata sau din spate?
Masina in cauza are tractiune fata.

Edited by cjo, 27 September 2018 - 08:22.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pe puntea cu tractiune cele noi .

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
mmm care e mai importanta? directia sau tractiunea? eu zic ca directia.

Edited by arg, 27 September 2018 - 08:28.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Față cele noi.

Edited by waterman, 27 September 2018 - 08:26.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 waterman, on 27 septembrie 2018 - 08:25, said:

Față cele noi.
te-ai facut baiat cuminte si ai editat....
tocmai ce vroiam sa-ti raspund cu o prostie pe diagonala...

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Spate cele noi!

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 arab, on 27 septembrie 2018 - 08:27, said:

Spate cele noi!
poti explica de ce?

#8
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
eu zic ca e mai importanta tractiunea, deci pe fata. dar fii atent in curbe, pentru ca riscul de derapaj creste (been there...Posted Image ).

prin reducere la absurd, daca nu ai tractiune degeaba ai directie :).

#9
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,027
  • Înscris: 29.06.2011
Corect, anvelopele mai bune se monteaza pe puntea spate.

#10
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
este o intreaga dezbatere despre acest subiect peste tot. ideal este sa ai 4 cauciucuri noi de vara si 4 de iarna la fel si ai rezolvat problema

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 suri, on 27 septembrie 2018 - 08:29, said:

eu zic ca e mai importanta tractiunea, deci pe fata.
Si daca are tractiunea spate ?!

Cum e sa accelerezi si sa-ti fuga curu ( tractiune spate ) pt ca ai anvelopele noi pe fata ?!
Ex: masina tractiune spate , anvelope noi fata , barberite spate , esti pe gheata , putina rampa, nu poti pleca de pe loc ! Dar macar ai directia cu anvelope noi Posted Image

Edited by Baxon, 27 September 2018 - 08:39.


#12
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Masina are tractiune fata cum am scris mai sus. Stiu ca ideal este sa am toate cauciucurile noi, dar momentan am bani doar de doua.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 Baxon, on 27 septembrie 2018 - 08:36, said:

Si daca are tractiunea spate ?!

Cum e sa accelerezi si sa-ti fuga curu ( tractiune spate ) pt ca ai anvelopele noi pe fata ?!
lasi acceleratia mai usor si stai pe drum, daca-ti fuge fata in viraj si cauciucurile nu te ajuta sa recapeti aderenta ajungi in decor.... daca-ti fuge spatele cu caucicuri bune pe fata mai ai o sansa.

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 cjo, on 27 septembrie 2018 - 08:38, said:

Masina are tractiune fata cum am scris mai sus. Stiu ca ideal este sa am toate cauciucurile noi, dar momentan am bani doar de doua.
Atunci le pui pe cele noi pe fata .

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Pune-le cum vrei,ca-i fix totuna.Important este sa nu uiti niciodata ca doua anvelope sunt mai uzate.Important este sa le pui pe aceasi punte pe cele noi.
Daca le pui pe fata,iti fuge spatele si daca le pui pe spate n-ai tractiune si directie corespunzatoare.Asta in teorie.Dar un conducator auto vigilent poate sa reduca riscurile daca circula cu viteza adaptata conditiilor caii de rulare.

#16
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
In viata reala, pentru un sofer mediu, subvirarea e mult mai usor de gestionat decat supravirarea.
Tendinta la deraparea masinii este de a apasa frana. In caz de supravirare, calcarea pedalei de frana inseamna in cel mai bun caz o pirueta, si in cel mai prost caz izbirea de vreun cap de pod sau vreo frontala de pe contrasens.
De aceea umbla vorba ca cele mai bune cauciucuri se pun pe spate pentru a evita supravirarea.
In caz de subvirare masina va fi mult mai usor de controlat daca ridici piciorul de pe pedala de acceleratie.
Insa daca le pui pe alea bune, pierzi la tractiune.
Stii cum se spune: cum preferi sa mori? Lovit se tren sau cazut de la etajul 20?
Cel mai bine e sa fie toate 4 in stare buna.
Personal, as peefera ca alea bune sa fie pe fata. Ma pricep oleaca la control in caz de supravirare.
Desi nu-s curios sa aflu cum e sa umbli cu 2 bune si 2 rupturi.

Edited by dan1980_25, 27 September 2018 - 09:15.


#17
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu e chiar tot una. Cat de uzate sunt anvelopele uzate? daca sunt la semnul de uzura iti recomand sa le schimbi, poti lua 2 anvelope in rate fara dobanda.


In sezonul ploios iti recomand anvelope bune pe puntea spate, mai ales daca circuli si extraurban, in curbe cu apa/zapada pierzi usor aderenta pe spate cu anvelope uzate si iti fuge spatele si te duci in sant.

Daca folosesti masina doar in oras, la viteze mici 0-60km/h atunci pune-le pe fata pe alea noi. Dar cu toate astea nu zici nimic de cat de uzate sunt alea vechi, sau daca sunt de vara iarna sau all seasson.

O recomandare, daca aveti in oras linii de tramvai, nu circulati cu rotile pe ele.

#18
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Cele uzate au patru ierni la activ, cumparate de noi, marca barum. Nu au ajuns la semnul de uzura. Cele doua pe care le schimb erau mult mai uzate. Vreo 2 luni chiar nu am bani sa cumpar toate 4 noi de iarna. Poate in ianuarie 2019 sa reusesc sa cumpar inca 2 noi.

Edited by cjo, 27 September 2018 - 09:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate