Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 

inmatriculare pana la 30 august

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#73
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Corect, pe de alta parte eu am rezolvat in 20 min impunerea, si am facut-o cu cateva luni inainte de inmatriculare....
Faptul ca nu iti organizezi lucrurile nu e vina nimanui....
Chestia asta cu m-am dus la ghiseu si am aflat ca trebuie sa astept atat si atat si atat...ghinion , nu cei de la ghiseu au facut regulile...
In era informatiei , cu zeci de postari pe toate forumurile ar trebui sa fie usor....

#74
AurelC69

AurelC69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.08.2018

View PostM0sGerila, on 20 august 2018 - 21:21, said:

Corect, pe de alta parte eu am rezolvat in 20 min impunerea, si am facut-o cu cateva luni inainte de inmatriculare....
Faptul ca nu iti organizezi lucrurile nu e vina nimanui....
Chestia asta cu m-am dus la ghiseu si am aflat ca trebuie sa astept atat si atat si atat...ghinion , nu cei de la ghiseu au facut regulile...
In era informatiei , cu zeci de postari pe toate forumurile ar trebui sa fie usor....
? nu știu cum puteam să o fac cu câteva luni înainte. pe 20 iulie am luat mașina și tot atunci am și aflat ce mașină îmi iau în urma prospectării pieței de reprezentanțe locale. după 10 zile mă sună de la reprezentanța de unde am luat-o că trebuie să o înscriu până la 31 august. în fine, ăsta era post-ul inițial :D

#75
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,910
  • Înscris: 25.01.2007

View PostM0sGerila, on 20 august 2018 - 21:21, said:

Corect, pe de alta parte eu am rezolvat in 20 min impunerea, si am facut-o cu cateva luni inainte de inmatriculare....
Faptul ca nu iti organizezi lucrurile nu e vina nimanui....
Chestia asta cu m-am dus la ghiseu si am aflat ca trebuie sa astept atat si atat si atat...ghinion , nu cei de la ghiseu au facut regulile...
In era informatiei , cu zeci de postari pe toate forumurile ar trebui sa fie usor....
In Timișoara deja e un record sa scoți fiscal în 5 zile, înainte dura și 40 de zile. Nu știu cât de conștienți sunt timișorenii când votează, ca în 99% din tara, acceasi procedura se face pe loc, când ajungi la taxe si impozite.

#76
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View PostAurelC69, on 20 august 2018 - 21:58, said:


? nu știu cum puteam să o fac cu câteva luni Ă®nainte. pe 20 iulie am luat mașina și tot atunci am și aflat ce mașină Ă®mi iau Ă®n urma prospectării pieței de reprezentanțe locale. după 10 zile mă sună de la reprezentanța de unde am luat-o că trebuie să o Ă®nscriu până la 31 august. Ă®n fine, ăsta era post-ul inițial :D
Pai a trecut o luna nu ? Puteai sa o impui cand ai primit cartea.
Pe de alta parte sunt aberanti timpii de asteptare, cum spuneam , am rezolvat in 20 min cu tot cu fisa si am avut persoane inainte si la ghiseul de acte auto si la cel de la finante !

M-a costat 40 de lei completarea fisei si intocmirea dosarului, practic la finante am stat efectiv 2 minute cand am ajuns la ghiseu.

#77
cbota

cbota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 29.03.2009
Sa fie in subordinea si lui Papa de la Roma, da sa-si faca treaba, daca zice ca le rezolva pana pe 31 august, sa o faca....

A organiza timpul in era informatiei e sa faci programare online cu 2 luni inainte sa-ti iei autoturism nou dupa logica ta?! (spune-ai ca nu mi-am organizat timpul!?). As fi facut-o daca aveam VN-ul (adica seria la sasiu) care am primit-o pe 13 iulie (când am platit avansul de 5%) si crede-ma e ”vina mea” ca nu am facut-o poate mai prindeam loc pe luna august, desi daca pe 9 august am gasit loc doar pe 1 octombrie logica asta pica, nu?

#78
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Eu am spus cat a durat la mine la impunere la finante, caci la inmatriculare a fost de-a dreptul hilar cand am intrat si era un singur client la doua ghisee.....acolo unde in mod normal ies cozile din cladire.
Dar deh, inspiratie sau....transpiratie !
Oricum ai timp sa o inscrii, te agiti degeaba. De la finante rezolvi saptamana asta si apoi la inmatriculari poti merge oricand , nu ai nevoie de programare  !
Bafta !

Edited by M0sGerila, 21 August 2018 - 12:05.


#79
AurelC69

AurelC69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.08.2018
Gata! Eu am scapat! Vineri am numerele. Multumesc pentru sfaturi si discutie !

#80
cbota

cbota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 29.03.2009
Buna,
Am fost pe 20 august si au spus ca numai cu programare online (la CLUJ) desi cei de la ghisee cam șomau. Eu de pe 9 august incerc sa ma programez online(atunci am aflat ca trebuie sa inmatriculez pana pe 31 august). Loc este abia dupa 1 octombrie. Ce-i drept pe 9 august gaseam programare pe 4 septembrie, da nu-mi era de folos. Poate ma ajuti tu, sau ma ajuta cineva de aici, ca nu-mi vine sa cred ca pot sa raman cu masina neinmatriculata desi e noua. Cele aduse de afara, rupte in doua, se poate...noaptea mintii.....

#81
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,910
  • Înscris: 25.01.2007
pana acum ti s-arecomandat audienta comandant, audienta prefect, firma de inmatriculari.
din astea ai facut ceva de ai revenit cu intrebarea?

#82
cbota

cbota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 29.03.2009
Da firma, da, dupa 1 septembrie pot....La comandant o sa ma duc marti ca atunci is audientele. Dar nu stiu cum plec de la servici. Da nu ti se pare ilogic ce se intampla....

#83
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,910
  • Înscris: 25.01.2007
E ilogic, dar asta e tara lui peste prăjit, ce naiba e logic și normal pe aici? Pana la normalitatea pe care nu cred ca o sa o prindă nici fiumeu, astea sunt soluții posibile în anormalitatea românească. Probabil în audienta poate merge și un apropiat, cu dosarul și programarea actuala printat.
Daca nu și nu, ori înmatriculezi pe cineva din alt județ și apoi o cumperi de la el, ori speri ca va apărea pe ultima suta de metri o derogare a termenului de 1 septembrie.
Acu întrebarea e cati se risca pe un pariu cu derogarea, mai ales ca vina nu e a statului, care totuși a anunțat cu un an înainte, termen suficient ca producătorii și dealerii sa rezolve situația.

#84
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Problema de fapt este la vanzatorii lu peste. In contextul in care se stie din 2017 de intrarea acestei norme, ei nu au facut nimic si au impins in ultima luna tavalugul la dprciv.
Parerea mea, ori va duceti cu tupeu la ghiseu cu dosarul, sa va dea ala in scris ca refuza inmatricularea fara programare, ori asteptati linistiti si va programati in Noiembrie, pana atunci, va cheama la misto la service si va reomologheaza masina !

Este ordin in toata tara sa se inmatriculeze fara programare autovehiculele noi , bine , daca nu esti mai cu "pitici" asa ....sa te doara la basca de ordine !

#85
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 21.06.2012
Asta apare pe site la DRPCIV.

IMPORTANT !
Pentru vehiculele noi categ.M1, M2,N1 clasa I, omologate NEDC, înmatricularea este obligatorie până la data de 31.08.2018.
Deținătorii de vehicule noi (neînmatriculate) sunt rugați să contacteze urgent dealerii auto de la care au fost achiziționate pentru confirmarea tipului de omologare, iar cererile de înmatriculare a acestor categorii de vehicule vor fi soluționate de serviciile publice comunitare în regim prioritar.


Asa ca initiatorule mergi peste ei cu japca.Si apropo i-ati naibi o zi libera si rezolvati problema,nu mai plange pe forumuri.Da putin din coate si tu.

Edited by C63AMG, 24 August 2018 - 06:56.


#86
MChitescu

MChitescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.08.2018
Eu am platit avans acum 4 zile pentru o masina (cu omologare veche) prin programul rabla 2018+. Ce o sa faca dealer-ul?
atat vanzarea cat si inmatricularea sunt interzise după 01 sept (art15 (3) reg 1151/2017 CE).
apoi daca o inmatriculeaza dealer-ul, nu mai este masina noua si nu se mai poate prin Rabla.
Stie cineva ceva?

#87
Adrianp03

Adrianp03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.11.2005

View PostMChitescu, on 24 august 2018 - 11:52, said:

Eu am platit avans acum 4 zile pentru o masina (cu omologare veche) prin programul rabla 2018+. Ce o sa faca dealer-ul?
atat vanzarea cat si inmatricularea sunt interzise după 01 sept (art15 (3) reg 1151/2017 CE).
apoi daca o inmatriculeaza dealer-ul, nu mai este masina noua si nu se mai poate prin Rabla.
Stie cineva ceva?
Ce masina ? Probabil va primi omologarea noua ...

#88
MChitescu

MChitescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.08.2018
Masina este pe stoc și nu are omologare noua. Din cate stiu omologarea o face producatorul masinii pentru fiecare versiune produsa, iar noile date (CO2, consum) apar in certificatul de conformitate al masinii care sta la baza emiterii CIV de catre RAR. Daca producatorul nu a rezolvat problema timp de un an, credeti ca o va rezolva in septembrie?

Edited by MChitescu, 24 August 2018 - 12:27.


#89
cbota

cbota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 29.03.2009
Buna,
Azi am primit un e-mail de la DRPCIV ca raspuns la faptul ca pe 20 august am fost refuzat de cei de la ghiseu ca nu aveam programare online. In e-mail imi spune ca pot sa ma duc la orice ora ca ”au fost instruiti” sa preia dosarele si fara programare. E-mailul este semnat de seful serviciului DRPCIV(asta o fi comandantul, nu?) O sa imprim mesajul si o sa-l arat la ghiseu poate reusesc. Oricum pana pe 20  august(când eu am fost trimis acasa neavind programare online) cei de la ghiseu nu stiau nimic(cel putin la CLUJ). O sa revin sa va spun ce am rezolvat.

#90
Adrianp03

Adrianp03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.11.2005

View PostMChitescu, on 24 august 2018 - 12:11, said:

Masina este pe stoc și nu are omologare noua. Din cate stiu omologarea o face producatorul masinii pentru fiecare versiune produsa, iar noile date (CO2, consum) apar in certificatul de conformitate al masinii care sta la baza emiterii CIV de catre RAR. Daca producatorul nu a rezolvat problema timp de un an, credeti ca o va rezolva in septembrie?
Pai daca ai platit avans si masina e pe stoc, ce astepti ? Sa inceapa rabla din nou ?Posted Image

Sau poate vor fi "prelungiri" cu data de 31 august ? Ca asa e la noi ... o sa spuna la TV ca functionarii au fost putini, ca nu se stia (de anul trecut) etc. Scuze se vor gasi oricand. Si poate prelungesc cu cateva luni normele WLTP.

Edited by Adrianp03, 24 August 2018 - 13:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate