Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

inmatriculare pana la 30 august

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#1
AurelC69

AurelC69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.08.2018
Bună ziua. Știe cineva de ce m-a sunat azi reprezentatul de vânzări de unde am cumpărat mașina, în urmă cu 10 zile, să îmi spună să îmi înmatriculez mașina până pe 31 august 2018 altfel e posibil să nu o mai pot înmatricula conform unui comunicat primit de ei de la Poliție? Menționez că e vorba de o mașină nouă achitată integral de la reprezentanță. Are numere provizorii (roșii) cu care același reprezentant mi-a spus că pot circula timp de 3 luni perioadă pentru care am și RCA-ul plătit de firma care mi-a vândut mașina. Pentru numere roșii nu se plătește nici rovignetă. Am întrebat la telefon ce ordin e, ce număr, e HG, OUG, Lege, dar mi-a zis că e doar un comunicat din cele cum mai primesc ei de la Poliție. Mulțumesc anticipat în caz de răspuns !

Edited by AurelC69, 07 August 2018 - 17:44.


#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Te-a sunat sa iti spuna si tu nu ai intrebat un simplu "de ce?"?
Suna-l inapoi...

Edited by Sef-chenko, 07 August 2018 - 17:45.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Fie e prost, fie ai inteles gresit.
Poti sa scoti iar numere rosii si sa platesti un nou RCA.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O fi cu volan pe dreapta :)

#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
chiar nu inteleg de ce mi s-a sters postul, mai ales ca presimt ca am dreptate.

#6
AurelC69

AurelC69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.08.2018
Merci pentru răspunsurile rapide. cred că m-a lămurit 41ex . oricum merg mâine să vorbesc cu reprezentantul.

 41ex, on 07 august 2018 - 17:57, said:

chiar nu inteleg de ce mi s-a sters postul, mai ales ca presimt ca am dreptate.
nu știu. dar și eu cred că ai dreptate. revin mâine cu ce am discutat la reprezentanță ! merci încă odată Posted Image

 pasilla, on 07 august 2018 - 17:55, said:

O fi cu volan pe dreapta Posted Image
Posted Image

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
@41ex - despre ce dracu vorbesti?

Sunt o multime de apocaliptici ce prezic iminenta disparitia a dieselului.

Tu ce presimti ca se intampla de la 1 septembrie? Ia zi tu mic purtator de glob de cristal!

Nu se mai inamtriculeaza Diesel? Eur 1-?
Omul inteleg ca vorbeste despre masina noua.

#8
AurelC69

AurelC69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.08.2018

 greenlife, on 07 august 2018 - 18:06, said:

Pai ce ziceai in postu ala de ai deranjat.
zicea că e posibil să fie din cauza noilor norme de poluare care vor intra în vigoare de la 1 septembrie 2018. probabil ca și la telefoane: - He he, mi-am luat ultimul model de Iphone / Samsung ! - Asta s-o crezi tu că e ultimul ! :D așa cred că e și cu Euro 6 de ex. sau Euro 6 3.0 sau ce-o mai apare. dai o kilă de bani să ai cea mai nouă chestie iar peste două zile nu mai e nouă :))))

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca este vreo "tehnicalitate" legata de chestia asta, care se pare ca a fost publicata in MOf si intra in vigoare de la 1 sep.

Edited by pasilla, 07 August 2018 - 18:36.


#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Dealerul are dreptate. Toate masinile cu carte de identitate emisa pana la sfarsitul lunii iulie trebuie obligatoriu inmatriculate pana la sfarsitul lunii august.

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Sa-ti dea o copie a ocmunicatului ala, nu e secret, nu-i asa ?!

#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,083
  • Înscris: 07.07.2006
E vorba de schimbarea normelor de testare a noxelor. Treaba se cunoaște de vreun an, dar unii importatori și-au făcut temele, alții s-au culcat pe o ureche.
Pe scurt, mașinile omologate după vechile teste de noxe se mai pot înmatricula pînă la 31 august. Importatorii ar fi trebuit să omologheze după noile norme tot ce au importat în ultimele luni.
Nu găsesc nimic oficial pe siteul DRPCIV.
E vorba de treaba asta cu WLTP:
http://0-100.hotnews...auto-adio-nedc/
http://www.promotor....embrie-17324268
https://www.renault....glementari.html
Poate e iar vreun heirup local, a înțeles poliția ceva greșit, și o să dea spre finele lunii vreo amînare de încă un an ca să fie tootul pus la punct.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Începând cu 1 septembrie 2017, este adoptat standardul WLTP, care va înlocui treptat vechiul protocol de certificare NEDC (New European Driving Cycle). În plus, va fi introdus și testul RDE (Real Driving Emissions) pentru determinarea consumului real, ca element complementar pentru WLTP.

Voi ganditi?
Asta va afecta ce se va vinde nou pe viitor!
Acum probabil consumurile si noxele vor fi ceva mai apropiate de realitate (nu cea romaneasca), dar asta nu insemna ca se vor testa de acum incolo modelele din spate sau se va schimba ceva pentru masinile aflate in circulatie!

Si asa RAR-ul si directiile de circulatie lucreaza 10 ore/zi, poate cu ocazia asta vor mai simplifica ceva.

O problema ar putea fi asta:

Quote

Calendarul pentru trecerea la WLTP prevede ca începând cu 1 Septembrie 2017 orice model nou de mașină lansat să fie omologat sub acest nou standard. De asemenea, și modelele de mașini deja lansate anterior datei de 1 Septembrie 2017 trebuie să fie certificate conform standardului WLTP, dar cu un termen de grație până la 1 Septembrie 2018.
Mașini omologate după standardul vechi, NEDC, vor putea fi comercializate totuși până la 1 Septembrie 2019 – este o derogare gândită pentru mașini aflate pe stoc, omologate conform NEDC, dar nevândute până la trecerea la WLTP.

Sunt probabil masini lansate pre 1 sept 2017, la care importatorii nu au facut inca documentatia si testele pana la 1 sept 2018 -> dupa 1 septembrie va fi haos pentru proprietarii aflati in limbo-ul legislativ.

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Uptz ...probabil ca din cauza asta nu poate iesi ministerul mediului cu firma finala a taxei pe poluare ,pentru ca inca nu se stiu normele reale de poluare . Masinile se vor inmatricula insa nu vor fi omologate cu aceeasi norma de poluare . Este complicat pentru ca toate cartile de identitate au trecute cantitatile de co2 si norma europeana codificata .

#15
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
E heirupism ca de obicei, masini cumparate anul asta , lansate acum doi ani, vine mail de la dealer sa o inmatriculezi pana pe 30 August ca au vorbit ei cu politarii si sari peste coada....ya right !

Edited by M0sGerila, 08 August 2018 - 07:41.


#16
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

 Adm, on 07 august 2018 - 21:34, said:

Voi ganditi?
Asta va afecta ce se va vinde nou pe viitor!
Acum probabil consumurile si noxele vor fi ceva mai apropiate de realitate (nu cea romaneasca), dar asta nu insemna ca se vor testa de acum incolo modelele din spate sau se va schimba ceva pentru masinile aflate in circulatie!

Si asa RAR-ul si directiile de circulatie lucreaza 10 ore/zi, poate cu ocazia asta vor mai simplifica ceva.

O problema ar putea fi asta:



Sunt probabil masini lansate pre 1 sept 2017, la care importatorii nu au facut inca documentatia si testele pana la 1 sept 2018 -> dupa 1 septembrie va fi haos pentru proprietarii aflati in limbo-ul legislativ.


Tind sa-ti dau dreptate, si pe mine m-a sunat dealerul sa ma intrebe daca am reusit sa o inmatriculez, am crezut ca doar e foarte atent cu mine :) dar probabil e ceva de genul a ceea ce spui tu, masina e model mai vechi chiar daca noua, deci omologata cu mult inainte de Sep 2017.

#17
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
exact ce ziceam si eu. :) in 2017 trebuiau sa se conformeze doar noile modele, anul asta trebuie toate, si modele vechi din anii trecuti.

#18
mouthofcairn

mouthofcairn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.08.2018
Salut,
si noi avem aceasi problema.  Mazda 3(2018) cumparata din reprezentanta pe 7 August - Masina trebuia sa fie livrata pana pe 31 Iul. dar am spus ca nu e bai.
Dupa ce am facut plata integrala din cont in cont ne-au pus in fata o foaie prin care eram notificati ca avem timp sa inmatriculam masina pana la sfarsitul luni, dar baiatul de la reprezentanta ne-a asigurat ca e doar ca sa fim siguri ca nu apar neplaceri.
A doua zi am cautat un intermediar auto care ne-a spus ca nu au cum sa o inregistreze pana la 1sept , primele sloturi libere la programari fiind din 04Sept.  Pe langa asta COC si CIV urmeaza sa ne fie trimise deabea peste 5-10 zile din momentul in care scriu eu postarea asta.
Am contactat reprezentanta , directorul de vanzari merge maine peste DRPCIV sa intrebe cum sa rezolvam situatia.

Momentan totul e in aer, treaba nu pare sa aiba solutie.

Concluzie, 19 k -  mai tarziu suntem in soc... si habar nu avem ce ne asteapta.
Ar fi foarte cool daca mai are cineva detalii in acest sens.

Salutari ,
Traian

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate