Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

inmatriculare pana la 30 august

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca va fi ok.
Alarma este data pentru motivul  "ca e doar ca sa fim siguri ca nu apar neplaceri."

Problema provine de la faptul ca un ministru isi permite sa dea ordine "de pe azi pe maine".
Lucrurile de genul asta ar trebui sa intre in vigoare dupa cel putin un an de la emitere.
Nici macar politistii nu pot "rumega" treburile astea asa de repede, decat daca primesc vreo "nota telefonica".

Edited by pasilla, 08 August 2018 - 22:25.


#20
George_Gabriel

George_Gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.09.2014
Nu cred ca e vina unui ministru care da ordine de pe azi pe maine. Legea este din 2017.

Eu sunt in aceeasi situatie, am fost informat ieri ca trebuie inmatriculata pana pe 31 august. Doar ca la mine, masina abia a ajuns si nu am platit-o, am dat doar avansul.
In continuare problema consider ca este a importatorilor, care desi stiau foarte bine de aceasta lege data acum 1 an, ei nici nu au informat cumparatorii si nici nu au vandut masini care respecta acest nou standard.

De exemplu la mine, masina pe contract are termen de livrare de 25 de saptamani, adica mult dupa 31 august. Legea spune ca dupa 31 august nu ai voie sa mai vinzi astfel de masini, prin urmare, nu inteleg de ce ei mi-au adus o masina neconforma, avand in vedere ca termenul de livrare depaseste 31 august.

#21
AurelC69

AurelC69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.08.2018

View Postmouthofcairn, on 08 august 2018 - 22:17, said:

Salut,
si noi avem aceasi problema.  Mazda 3(2018) cumparata din reprezentanta pe 7 August - Masina trebuia sa fie livrata pana pe 31 Iul. dar am spus ca nu e bai.
Dupa ce am facut plata integrala din cont in cont ne-au pus in fata o foaie prin care eram notificati ca avem timp sa inmatriculam masina pana la sfarsitul luni, dar baiatul de la reprezentanta ne-a asigurat ca e doar ca sa fim siguri ca nu apar neplaceri.
A doua zi am cautat un intermediar auto care ne-a spus ca nu au cum sa o inregistreze pana la 1sept , primele sloturi libere la programari fiind din 04Sept.  Pe langa asta COC si CIV urmeaza sa ne fie trimise deabea peste 5-10 zile din momentul in care scriu eu postarea asta.
Am contactat reprezentanta , directorul de vanzari merge maine peste DRPCIV sa intrebe cum sa rezolvam situatia.

Momentan totul e in aer, treaba nu pare sa aiba solutie.

Concluzie, 19 k -  mai tarziu suntem in soc... si habar nu avem ce ne asteapta.
Ar fi foarte cool daca mai are cineva detalii in acest sens.

Salutari ,
Traian
mda. se pare că era strategia vânzătorilor să vândă mașinile care nu vor mai corespunde începând cu 1 septembrie. dacă ne preveneau de această prevedere probabil că alegeam alte opțiuni. eu de azi încep campania de înmatriculare pe cont propriu, fără firmă de înmatriculări. Dumnezeu cu mila. mi-am luat concediu, în loc să stau la plajă o să stau pe coridoare cu dosarul :(

#22
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
statul ar trebui sa-i mature pe importatorii astia. vorbiti cu un avocat sa-l ia la rost pe importator.

#23
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Și pe mine m-a sunat dealerul și m-a anunțat că trebuie să o înscriu. A primit mail de la sediul lor central. Dacă el știa, îmi spunea și o înscriam înainte să plec în concediu.
Din ce mi-a zis și am înțeles ( mă enervasem și nu prea mai eram atent) ar fi faptul că mașina are Euro 6, iar acum ar fi Euro 6.2 și dacă ar fi să o înmatriculez după data de 30, ar trebui să mă duc cu ea la RaR, pt omologare.
Începând de la reprezentanță până la organele statului ar trebui băgați în măsa!

#24
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Astazi am sunat eu la DRPCIV pentru aceeasi problema.Aveam programare pentru data de 10.09.2018 la Drpciv Prahova.Raspunsul lor a fost urmatorul:
"Daca aveti progamare online (facuta de dvs si nu de dealer),automat aveti si un e-mail de confirmare a rezervarii.
Sau facut foarte multe suplimentari (doar pentru autoturismele NOI), si trebuie sa anulati rezervarea pa care o aveati si sa faceti alta rezervare (eu am prins pe 14.08.2018)".
Cei de la Drpciv NU sunt liberi in zilele de 16 si 17 august (la inmatriculari se lucreaza program normal).
Deci daca aveti deja rezervare facuta,intrati pe mail si o anulati,apoi faceti alta rezervare.

Edited by C63AMG, 10 August 2018 - 09:07.


#25
vberezan

vberezan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.12.2014
Sunt "magari" Posted Image Importatorii stiu ca anumite masini EURO6 vor retrograda chiar si pana la EURO4 dupa noile teste si de-aia nu afiseaza valorile WLTP in configuratoare. Dar problema cea mai serioasa ramane inmatricularea. Anumite masini vor trebui reomologate, dar daca sunati la RAR o sa intelegeti ca exista riscul sa stati cu ea pe tusa vreo 6 luni. Pana pun astia la punct birocratia... rugineste masina.

Edited by vberezan, 10 August 2018 - 09:23.


#26
AurelC69

AurelC69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.08.2018

View PostC63AMG, on 10 august 2018 - 09:06, said:

Astazi am sunat eu la DRPCIV pentru aceeasi problema.Aveam programare pentru data de 10.09.2018 la Drpciv Prahova.Raspunsul lor a fost urmatorul:
"Daca aveti progamare online (facuta de dvs si nu de dealer),automat aveti si un e-mail de confirmare a rezervarii.
Sau facut foarte multe suplimentari (doar pentru autoturismele NOI), si trebuie sa anulati rezervarea pa care o aveati si sa faceti alta rezervare (eu am prins pe 14.08.2018)".
Cei de la Drpciv NU sunt liberi in zilele de 16 si 17 august (la inmatriculari se lucreaza program normal).
Deci daca aveti deja rezervare facuta,intrati pe mail si o anulati,apoi faceti alta rezervare.
la Timisoara nici o sansa sa prind vreo pozitie libera in august, daca o anulez pe cea facuta deja pentru 3 sept :D :( . sper ca se sesizeaza careva pe acolo pe sus, si prelungeste termenul. daca le da voie UE , of course ;)

#27
mihaiu71

mihaiu71

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.05.2018
Si eu am primit azi în posta o scrisoare de la dealer cu aceeași "recomandare" pentru un Opel Crossland X cumpărat în mai. Eu am înmatriculat-o deja în iulie dar întrebarea este: care motorizari sunt afectate și ce implică acest lucru?

#28
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Cred ca tot ce inseamna euro 6.

#29
mihaiu71

mihaiu71

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.05.2018

View PostM0sGerila, on 10 august 2018 - 19:55, said:

Cred ca tot ce inseamna euro 6.

Vor trece în euro 5?

#30
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Nu am prins-o !
Vor trece la 6.2 !
Ca sa reomologheze tot ce au omologat deja dureaza si costa.....mai mult decat sa unga rotitele sa lucreze bugetarii peste program ( plini de veselie).

Edited by M0sGerila, 10 August 2018 - 21:11.


#31
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 08.12.2006
Tare ce citesc pe aici..,in sensul negativ, evident. Si eu am primit un telefon de la Honda Nord cu aceeasi intrebare (printre altele): daca este totul in regula cu actele si daca am reusit sa inscriu masina. Chiar m-a mirat atentia lor, in sens pozitiv si le-am zis ca urmeaza sa-mi vina randul la programare. Masina a fost cumparata la inceputul lunii Mai. Programarea la Inmatriculari Prahova tot atunci facuta, pentru prima data disponibila, 26 Iulie, deci aproape la 3 luni distanta.
In conditiile astea sunt curios cum vor asigura autoritatile inmatricularea unor masini cumparate la inceputul lunii sau in cursul lunii Aug.

#32
mouthofcairn

mouthofcairn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.08.2018
Cei care au primit masina luna asta poate ar fi bine sa apeleze la dealerul auto de unde au cumparat masina.
Poate gasesc ei o solutie pentru inmatriculare.

Fiecare zi conteaza AMR 20

#33
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Cred că vor amână chestia asta sau nu vor lua în considerare până la sfârșitul anului.
Întrebarea este următoarea: Cine îmi dă mie banii înapoi pentru cele 3 luni de numere roșii ( mai am încă 2 luni)?! BDT- sau statul?! Cu diferența, pe care ar trebui să-i încasez ar trebui să beau 82 de halbe de bere! :)

#34
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 08.12.2006
Pai tu le-ai platit?

#35
cbota

cbota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 29.03.2009
Buna,

Eu am achizitionat Dacia Logan pe 26 iulie, mi-au dat autorizatia pana pe 24 octombrie si am platit la DACIA 215 lei pentru asta. Atunci nu stiau? Pe 1 sau 2 august, nu mai retin exact m-au chemat sa-mi dea cartea de identitate a masinii, tot nimic. Azi m-au sunat sa-mi zica ca trebuie sa-mi inmatriculez masina pana pe 31 august. I-am intrebat daca oare m-au luat de prost? Ei când au aflat gaselnita asta? Normele europene intra in vigoare de azi pe maine? Se nasc urmatoarele intrebari :
1. De ce nu stiau nimic pana pe 2 august?
2. Eu am platit numerele rosii pe 3 luni, o sa ma duc la Dacia sa-mi returneze banii pentru ca eu n-am circulat 90 de zile pe cat am platit? Eu am intrebat când m-au sunat si au zis ca nu au aceasta informatie. Le-am spus sa intrebe si sa revina cu un telefon. Astept raspunsul.

Oare suntem atat de prosti incat acceptam orice? Maine o s zica ca pentru a inmatricula masina trebuie sa fim f****i in cur......si noi o sa stam capra, nu?

#36
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010

View Postcloschkutza, on 11 august 2018 - 08:11, said:

Pai tu le-ai platit?
Normal...că am plătit...nu le-am avut gratuit! Ei zic că-n aceeași bani ar fi fost și pachetul legislativ.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate