Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

inmatriculare pana la 30 august

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#109
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
Concret ..... este cineva care a ramas cu masina NOUA ( Euro6) neimatriculata dupa 1 Sept 2018 ?? Ce face cu ea si cum o inmatriculeaza dupa ?? Sau , toti au reusit sa le inmatriculeze ?? Sa nu imi spuna cineva ca vor ajunge la fier vechi acele masini NOI , 2018 , EURO6 ??

Edited by stefandinescu70, 19 September 2018 - 04:49.


#110
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
daca dealer-ul nu a precizat concret cum sta treaba la vanzare, atunci e problema lui. si ar fi trebuit sa dea ceva scris pe tema asta.

#111
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006
Am si eu o intrebare.
As dori sa cumpar o masina noua din Germania (in Romania nu se mai importa fiind un model care nu se mai fabrica din 2016-2017).
Masina este Euro 6 si are 1000 km.

Am probleme la inmatriculare?

Multumesc.

#112
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca are deja 1000 de km nu mai este noua ci secand hand !

#113
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
Pana in 6000 km , este considerata NOUA de politia Romana si de RAR . Mare grija ... Intrebati si verificati sa fiti 100 % siguri . Cunosc caz de masina ( Ford Focus 2018 ), cu probleme de inmatriculare, adusa din Germania inainte de 1 Sept 2018 ( fiind cu 200 Km la dealer in Germania ,  cu numere provizorii apoi adusa pe drum )  si care a inmatriculat-o la foc automat pana pe 31 August 2018 .. Altfel , facea din ea un magazin de piese NOI de schimb Ford Focus 2018 , asta ca sa mai poata recupera banii pierduti = 18 000 euro ..  

   Legea europeana este clara ... Nu se mai pot inmatricula dupa 1 Sept 2018 masinile cu vechile norme de omologare si care sunt considerate NOI ... deci mare grija ...

Edited by stefandinescu70, 20 September 2018 - 04:52.


#114
Adrianless

Adrianless

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.10.2012
Salut! Este cineva cu masina noua si nu a inmatriculat-o deja? Intreb pt ca sunt in aceasta situatie.
Am cumoarat o masina noua de la dealer si a trecut pe actele vanzarii data de 31 august. Masina este pe leasing si dealerul a zis ca se ocupa de inmatriculare. Dealerul mi-a trimis CIV si are data de 25.06.2018. aici nu prea înțeleg ce se va intampla: se va inmatricula in mod normal, sau va fi supusa unei noi omologări?

#115
ovide03

ovide03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.11.2007
Salut! Conform art.3 din recomandarea Comisiei Europene nr.2017/948, regasita si pe site-ul RAR-ului  (http://www.rarom.ro/...2017-948_ro.pdf) : Vehiculele de sfârșit de serie, astfel cum sunt definite la articolul 3 punctul 22 din Directiva 2007/46/CE, care sunt omologate de tip și măsurate în conformitate cu NEDC, pot fi introduse pe piață pentru o perioadă de douăsprezece luni de la data expirării validității omologării de tip CE, și anume până la 31 august 2019.
Prin „vehicul sfârșit de serie” se intelege orice vehicul care face parte dintr-un stoc și care nu poate fi înmatriculat sau vândut, sau pus în exploatare, datorită intrării în vigoare a unor noi cerințe tehnice în conformitate cu care nu a fost omologat; Poate aici sunt si alte conditii , dar eu nu le-am gasit.
Probabil dealerul a trimis o lista cu vehiculele aflate pe stoc la 31.08.2018 si care se incadreaza la "vehicul sfarsit de serie" la RAR, aceasata urmanda sa fie prelucrata si trimisa mai departe spre serviciul de inmatriculari.

#116
Adrianless

Adrianless

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.10.2012
Salut! Dupa cateva telefoane pe la dealer si drpciv, am inteles ca exista o intelegere pentru a se inmatricula aceste masini, vandute pana la 31august2018, bazata pe seria masinii. Exista insa posibilitatea pentru un drum pana la RAR, pentru a nota diferite aspecte pe CIV.
Va anunt cum decurge inmatricularea.

#117
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
Deci ? cum a decurs inmatricularea dupa 1 Sept 2018 ? Se face in ce conditii ? RAR din nou si reomologare ? Costuri ?

#118
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 17.08.2007

 Adrianless, on 20 septembrie 2018 - 07:29, said:

Salut! Este cineva cu masina noua si nu a inmatriculat-o deja? Intreb pt ca sunt in aceasta situatie.
Am cumoarat o masina noua de la dealer si a trecut pe actele vanzarii data de 31 august. Masina este pe leasing si dealerul a zis ca se ocupa de inmatriculare. Dealerul mi-a trimis CIV si are data de 25.06.2018. aici nu prea înțeleg ce se va intampla: se va inmatricula in mod normal, sau va fi supusa unei noi omologări?

Buna

Am fost (din fericire) si eu in aceasta situatie.
Mai pe scurt mi-a venit masina de la RMB TIRIAC AUTO CLUJ, (Hyundai i40), in data de 26.08.2018, iar actele masinii in data de 28.08.2018, cu numere rosii valabile 90 de zile.
Bineinteles ca dealerul nu a pomenit nimic de termenul limita de inmatriculare. Abia duminica seara , cand fac programarea online la inmatriculari,  am vazut atentionarea cu rosu a termenului limita de inmatriculare, dar de fapt era prea tarziu pentru mine. Sun la dealer, dupa care la Hyundai Auto Romania, care iar m-au asigurat ca totul e ok. Bineinteles cand ajung la ghiseu, o duduie spurcata (nu am cum sa o numesc altfel) mi-a aruncat dosarul inapoi, spunand ca masina nu este inmatriculabila! De ce nu am venit vineri la ghiseu? Iar telefoane, sms-ri, email-uri, cei de la HAR, spunand domnule noi am trimis seriile masinilor sfarsit de serie la RAR, poate verifica si politia. Numai ca cei de la politie nu "vedeau" aceste serii. Pana la urma cei de la RAR nu a actualizat baza de date. Cu rugaminti, amenintari pana la urma cei de la reprezentanta s-au dus la RAR, iar pe cartea de identitate au trecut un numar (cred ca numarul de identificare a sfarsitului de serie). Intr-un fel am fost norocos, fiindca Hyundai a intervenit la politie, nu a mai fost nevoie de o reprogramare si in doua zile am primit numerele si cartea de identitate. Acum astept sa-mi vina talonul prin prioripost.

#119
cbota

cbota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 29.03.2009

 vibeo, on 27 septembrie 2018 - 08:41, said:


Buna

Am fost (din fericire) si eu in aceasta situatie.
Mai pe scurt mi-a venit masina de la RMB TIRIAC AUTO CLUJ, (Hyundai i40), in data de 26.08.2018, iar actele masinii in data de 28.08.2018, cu numere rosii valabile 90 de zile.
Bineinteles ca dealerul nu a pomenit nimic de termenul limita de inmatriculare. Abia duminica seara , cand fac programarea online la inmatriculari,  am vazut atentionarea cu rosu a termenului limita de inmatriculare, dar de fapt era prea tarziu pentru mine. Sun la dealer, dupa care la Hyundai Auto Romania, care iar m-au asigurat ca totul e ok. Bineinteles cand ajung la ghiseu, o duduie spurcata (nu am cum sa o numesc altfel) mi-a aruncat dosarul inapoi, spunand ca masina nu este inmatriculabila! De ce nu am venit vineri la ghiseu? Iar telefoane, sms-ri, email-uri, cei de la HAR, spunand domnule noi am trimis seriile masinilor sfarsit de serie la RAR, poate verifica si politia. Numai ca cei de la politie nu "vedeau" aceste serii. Pana la urma cei de la RAR nu a actualizat baza de date. Cu rugaminti, amenintari pana la urma cei de la reprezentanta s-au dus la RAR, iar pe cartea de identitate au trecut un numar (cred ca numarul de identificare a sfarsitului de serie). Intr-un fel am fost norocos, fiindca Hyundai a intervenit la politie, nu a mai fost nevoie de o reprogramare si in doua zile am primit numerele si cartea de identitate. Acum astept sa-mi vina talonul prin prioripost.

Acum masina e INMATRICULATA! Iti sugerez sa nu mergi sa ridici numerele de inmatriculare pana cand nu expira cele 90 de zile ale numerelor provizorii. Pentru ca altfel ai de platit rovinieta. Stiu, pentru unii (poate si tu) nu e o suma mare, dar de banii astia mai baga combustibil in masina. Daca le ridici trebuie neaparat sa le montezi pe masina, apari in baza lor de date ca si ridicate. Eu mai am pana expira cele 90 de zile (la mine e pe 23 octombrie) si atunci o sa merg dupa numere, desi am avut norocul sa o inmatriculez pe 29 august.
O zi faina!

#120
i7r9i

i7r9i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.01.2010
Salut! Intru si eu in categoria euro 6 nou neinmatriculat pana la 1 septembrie 2018 cu mentiunea ca masina a foast livrata pe 17.05.2018.
De ce nu am inmatriculat-o in peste 90 zile?
Simplu: nu mi-a trebuit masina. Nu sunt obligat de lege sa imi inmatriculez masina intr-o anumita perioada ci sa nu circul cu ea neinmatriculata.
Am facut doar impunere la impozite locale.
Am facut programare la RAR pentru montaj GPL (pus ulterior de mine)  si inscriere mentiuni in CIV si acolo am fost respins pe motiv ca e sistata inmatricularea euro6
Initial dealer-ul s-a facut ca ploua si am insistat dupa care i-am comunicat serie sasiu si mi-a zis ca ne auzim saptamana viitoare.
Sper ca nu trebuie reomologare la RAR Bucuresti (eu sunt din Dolj) pentru ca nemaiavand nr rosii trebuie dusa cu platforma.
Pareri?

Edited by i7r9i, 28 September 2018 - 15:56.


#121
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
Sper sa o mai poti inmatricula. Sunt anumite cazuri/conditii  in care NU SE MAI POATE ( citeste pe net .. este lunga discutia ..) .. decat daca o trimiti inapoi la fabrica sa o MODIFICE la sistemul euro 6 ...Ce masina / motor este vorba ?     Dealerul nu ti-a spus nimic ????  sau instiintat ca trebuie sa o inmatriculezi pana la 1 Sept 2018 ??

Dar....  cred ca nu se gandea ca tu nu o inmatriculezi in 3 luni de la livrare .

Edited by stefandinescu70, 29 September 2018 - 04:15.


#122
mipos

mipos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.03.2006
Salut! In reglementarea asta inteleg ca e vorba despre masini noi. Am ocazia sa iau una noua din Germania dar Euro 6 (mai exact Euro 6b) imi da batai de cap. Dealerul de acolo spune ca o poate inmatricula acolo si daca e asa nu mi-as face probleme sa o platesc. (Fie e sfirsit de serie, fie e inmatriculata deja ca sa scape de reglementare - nu ma intereseaza asa mult) Problema e ca la noi in tara masina aia sigur nu a fost declarata la RAR si conform legii nu am voie sa o inmatriculez. N-as vrea sa o platesc si sa ma trezesc ca nu o pot folosi. Si atunci singura portita ar fi ca masina sa nu fie noua, prin urmare avind deja un proprietar in Germania sa fie considerata second hand. Am tot vazut informatii despre cei 6000km pina cind masina e considerata noua. Exista vreo informatie oficiala legata de numarul asta de km? Eu am gasit ceva despre asta legat de plata TVAului de catre firme dar in cazul meu e vorba despre persoana fizica.

#123
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
Daca intrebi , OFICIAL , la RAR ,  nu este mai OK  decat aici ...???  Stiu o persoana care a fost in situatia ta , cu un Ford Focus SL line , albastru , nou 2018 euro 6d ( imnatriculat in Germania deja de 2 sapt, luat de pe mobile.de  )  si care  in ultimele doua zile de sf de sept 2018 l-a inmatriculat , la spusele celor de la RAR , ca cica altfel nu mai putea ... deci RAR este in masura sa iti raspunda. Masina era considerata noua in Romania ..

Edited by stefandinescu70, 06 December 2018 - 15:09.


#124
mipos

mipos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.03.2006
Am intrebat, inca n-am primit raspuns. Si nici nu stiu sigur daca ei sau politia opresc inmatricularea. Legat de cazul tau, euro 6d e deja omologarea noua, bazata pe WLTP, ea nu intra sub incidenta acestei reglementari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate