Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Dieta carnivora :)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
544 replies to this topic

#433
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Carnivore Diet Debunked Part 2: Vitamin C
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6vfL4OgrOOg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Saturated Fat Is Good! Chris Kresser Debunked
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AsBnt486V1E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#434
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
La cererea publicului

Saturated Fatty Acids and Inflammation: Who Pays the Toll?
https://www.ahajourn...BAHA.110.203984

#435
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

 doxan, on 20 iulie 2018 - 11:29, said:

Vorbe adevarate, dieta vegana si cea raw vegan a a fost promovata de catre noua ordine mondiala si ZOG...pentru a decima si steriliza populatia alba occidenala, e vorba de asa numita Agenda 21 gandita de grupul CFR.
Noi crestinii stim inca din Vechiul Testament ca Dumnezeu Atotputernicul a refuzat ofranda lui Cain, pilda acolo fiind evidenta...Dumnezeu stia ca cea mai buna alimentatie pentru om e cea bazata pe carne.
??????? Vezi ca procentul de vegani din vest e intre 0,5 si 1,5 la suta in functie de tara. Asa ca mai calmeaza-te

#436
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015

 epetroiu, on 06 octombrie 2018 - 14:25, said:




Eu chiar am experimentat aceasta dieta si asta am obtinut...si aproape toti cei care au incercat dieta asta.
Tu ai incercat-o? Daca nu, oare cine trebuie sa inceteze cu prostiile? :)

oare ar trebui sa incerc pe pielea mea orice ca sa pot sa am o parere?

Logica elementara plus ceva cunostinte si experienta in sport imi soptesc ca, daca de maine incep sa consum doar carne, voi incepe sa pierd serios din masa musculara. Iti explic de ce sunt convins de asta.

Tu ai obtinut acest efect deoarece, probabil, nu ai masa musculara bine dezvoltata, aduca esti departe de potentialul tau genetic. Pana a trece la dieta carnivora posibil ca nu mancai suficiente proteine, mai ales ca erai vegan ( ma iau dupa spusele tale). In acest caz e absolut normal ca din moment ce ai introdus in organism un element care lipsea ( mai degraba era in cantitati insuficiente) sa se produca o schimbare. Dar nu-ti imagina ca o sa creasca muschii si o sa scada grasimea pana devii mister olimpia pe nevrute, ca asa ai scris " pe dieta carnivora slabesti, in sensul ca iti scad rezervele de grasime , dar creste masa musculara" . In afirmatia ta este un strop de adevar dar e departe de a fi o regula ce merita strigata cu vice tare.

Daca luam o persoana supraponderala care mananca multe calorii insa foarte putine proteine si o trecem pe carnivor da, va slabi si la inceput chiar va pune ceva muschi, dar putin de tot. Mai departe, daca vrei sa-ti dezvolti masa musculara va trebui sa dai din coate nu va fi suficient sa fii doar carnivor.

Daca luam un atlet destul de avansat si il trecem doar pe carne, va pierde din masa muscalara si forta. Daca, totusi, nu va pierde din masa musculara si forta atunci nici nu va slabi.  Totul depinde de nivelul unde esti in raport cu potentialul tau genetic si ce "istoric" ai.

Cand te indrepti spre potentialul  genetic maxim e ca si cum ai intinde un elastic. Cu cat de apropii mai mult de scop, cu atat devine mai greu de avansat si chiar de stat pe loc, trebuie de pus efort enorm doar pentru a putea ramane in aceeasi pozitie.

Eu traiesc in lumea asta si vorbesc chestii evidente. Daca nu ma crezi, vedem pana la anul in ce forma ajungi bazandu-te doar pe dieta carnivira.

Tot din experienta ta proprie tu ne invatai ca-i imposibil de slabit daca consumam zahar si/sau carbohidrati. Intra pe topicul " cum sa ai un abdomen in patratele" si o sa vezi cum am slabit 10 kg in cel mult 3 luni consumand carbihidrati si chiar zahar, in cantitati mai mici, desigur , decat inainte.

Tu te-ai "dres" un pic dupa ce ai introdus mai multa carne in alimentatie si deja faci afirmatii marete. Cresterea in masa musculara concomitent cu pierderea de grasime e un subiect foarte fierbinte in lumea culturismului si fitnesului. Toate dietele ne promit ca detin cheia insa in realitate nici una nu rezolva problema. Altfel nu mai erau nevoiti culturistii sa recurga la substante periculoase si ilegale, mancau mai multa carne, adica nu, carne mananca multa deja, renuntau la vegetale...

#437
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
N-am zis ca mi-au crescut peste noapte ditamai muschii, ca oricum am tinut dieta strict carnivora 100% doar cateva saptamani. Dar s-a vazut o imbunatatire, la asta m-am referit.

#438
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015
Pai te cred. Dar daca o sa continui s-o tii cu anii nu inseamna ca vor continua sa creasca concomitent cu arderea grasimii. Dupa cum am spus, efectul exista, e destul de "usurel", nu la toti si nu in orice situatie.

M-ai facut curios de ce ai tinut dieta carnivora strict doar cateva saptamani?

#439
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 09.01.2007
Cum pana mea sa mananci doar carne niste saptamani ?! Eu nu as putea.

#440
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,387
  • Înscris: 13.01.2011
,,O noua dieta: DIETA CARNIVORA!!"

Nu este noua.

#441
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
epetroiu
dieta carnivora ai tinut o decat cateva saptamani.
daca am retinut corect si cea vegana a fost cateva saptamani poate mai mult , spunand ca ti a creat diverse probleme.
spune ne te rog , daca vrei , care e situatia la zi.
ai renuntat la un anumit tip de dieta si mananci normal , omnivor ,sau cum?

#442
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,756
  • Înscris: 29.10.2017
Pot sa jur ca aici era un post al userului NSR unde scria ca face impins cu 200 kg
Asa mare sa fie cenzura sa dispara posturi despre orice pe forumul asta?

#443
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016
Da, asa este. Am vrut sa mentionez ca forta si anduranta nu mi-au scazut in contextul unei diete 95% ASF (animal source food). Oricum, mentiunea era intr-un post off topic si n-am obiectii ca a fost sters.

#444
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 lstefanescu14, on 10 octombrie 2018 - 07:57, said:

epetroiu
dieta carnivora ai tinut o decat cateva saptamani.
daca am retinut corect si cea vegana a fost cateva saptamani poate mai mult , spunand ca ti a creat diverse probleme.
spune ne te rog , daca vrei , care e situatia la zi.
ai renuntat la un anumit tip de dieta si mananci normal , omnivor ,sau cum?

Vegana vreo 6 luni.
Carnivora 100% doar cateva saptamani.
Acum manancsi  fructe si legume, dar putin.

 crisstonne, on 10 octombrie 2018 - 02:17, said:

,,O noua dieta: DIETA CARNIVORA!!"

Nu este noua.

Posibil.
eu inainte de iulie 2018 n-am auzit de ea.
Din intamplare am dat de un video pe youtube si cand am citit titlul "carnivore diet" am zis, "uite ba ce-a mai scornit un tampit'.
Adevarul e ca ne este implantat in creier faptul ca e daunatoare carnea.  Se pare insa ca nu prea e asa...

Edited by epetroiu, 11 October 2018 - 16:52.


#445
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,387
  • Înscris: 13.01.2011
Carnea in sine nu este rea, daca maninci variat, salate/fructe, etc.
Pe termen lung dieta asta, exclusiv carnivora, face rau.
Faci guta, incepe sa miroasa carnea pe tine, miroase transpiratia, rinichii sint suprasolicitati, etc.
Asa ca, daca mergi pe multe friptane, maninca si salate.

Edited by crisstonne, 11 October 2018 - 19:39.


#446
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

 crisstonne, on 11 octombrie 2018 - 19:23, said:

Carnea in sine nu este rea, daca maninci variat, salate/fructe, etc.
Pe termen lung dieta asta, exclusiv carnivora, face rau.
Faci guta, incepe sa miroasa carnea pe tine, miroase transpiratia, rinichii sint suprasolicitati, etc.
Asa ca, daca mergi pe multe friptane, maninca si salate.
Cu alte cuvinte, habar nu ai ce inseamna dieta carnivora.

#447
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
While there is no official definition, think of the carnivore diet as a diet that includes "only foods that either walked, swam or flew," says Kelly Schmidt, RD, and a holistic dietitian in private practice in Columbus, Ohio.

#448
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 crisstonne, on 11 octombrie 2018 - 19:23, said:

Carnea in sine nu este rea, daca maninci variat, salate/fructe, etc.
Pe termen lung dieta asta, exclusiv carnivora, face rau.
Faci guta, incepe sa miroasa carnea pe tine, miroase transpiratia, rinichii sint suprasolicitati, etc.
Asa ca, daca mergi pe multe friptane, maninca si salate.

Afirmatiile cu guta si rinichii nu sunt demonstrate.
Dimpotriva, exista studii care au aratat ca veganii au o concentratie mai mare de acid uric fata de consumatorii de carne:
https://www.ncbi.nlm...les/PMC3572016/

La fel, se pare ca problemele cu rinichii au sanse mult mai mari sa apara din cauza oxalatilor care se gasesc in aproape toate legumele, decat din cauza carnii.

Cat despre mirosuri, mirosul de transpiratie provine de la bacteriile care o descompun si de la faptul ca nu te speli, nu de la ce mananci. Nu am observat niciodata vreo corelatie intre ce mananc si mirosuri, poate doar atunci cand mananc ceapa, usturoi, etc.
Afirmatia ca "miroase carnea pe tine" este de-a dreptul amuzanta...

Mancatul carnii cu salata, desi  o recomandare larg raspandita e o idee proasta din experienta mea, deoarece legumele din salata vor incetini digestia carnii.

Edited by epetroiu, 12 October 2018 - 13:35.


#449
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,076
  • Înscris: 18.12.2007
Problemele cu rinichii nu apar de la acidul uric ci de la proteine, citeste despre proteinuremie.

#450
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

 AlexEn, on 12 octombrie 2018 - 13:38, said:

Problemele cu rinichii nu apar de la acidul uric ci de la proteine, citeste despre proteinuremie.
Da, atunci cand se consuma cu multa paine, cartofi, orez etc.

O dieta carnivora implica un consum de cantitati mici, datorita valorii nutritive ridicate si a satiabilitatii ASF.

Nu ca badea Gheorghe cand mananca un kil de carne cu o paine sau un castron de cartofi prajiti.

Edited by NSR, 12 October 2018 - 14:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate