Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cum se descurca lumea din venitul minim?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
181 replies to this topic

#55
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,684
  • Înscris: 02.10.2009

Quote

Daca te complaci cu salariul ala minim, inseamna ca atat meriti
Punct.

#56
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View Postyo9hrb, on 18 iulie 2018 - 20:48, said:

Intrebarea mea este urmatoarea: de ce oare cei care traiesc din salariul minim nu vor mai mult, fara sa li se dea? Pana la urma, chestia asta spune ca, pentru o luna de munca cu program de 8 ore/zi nu poti castiga mai putin de ... cat este salariul ala minim. Mai mult de atat, nu este limitat. Poti castiga oricat. Trebuie sa faci ceva util. Atat. Daca te complaci cu salariul ala minim, inseamna ca atat meriti (sau mai putin, dar e ilegal sa castigi mai putin).
Sunt de acord cu tine. Ar trebui torturat angajatorul.

#57
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,153
  • Înscris: 08.12.2008

View Postyo9hrb, on 18 iulie 2018 - 20:48, said:

Daca te complaci cu salariul ala minim, inseamna ca atat meriti (sau mai putin, dar e ilegal sa castigi mai putin).

Nu cred că te complaci, dar pur și simplu sunt meserii mai grele și meserii mai ușoare. Asta nu înseamnă că ăla cu meserii ușoare trebuie exclus de societate. E ca la școală. Clasa poți să o treci și cu 5, așa cum o treci și cu 10. Dar asta nu înseamnă că nu sunt niste diferente, iar ăla cu 5 trebuie sa fie "mizeria" clasei și primuii la care se renunță. Nu toți putem fi deștepți la școală, așa cum nu toți putem fi directori cu mii de euro salariu. Asta înseamnă că ăla mai prost trebuie eliminat? :)

Edited by LauCalin, 18 July 2018 - 21:12.


#58
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostLauCalin, on 18 iulie 2018 - 20:08, said:

Nu chiar. Dacă ai fi avut de-a face cu el să știi că poți să găsești și ieftin și bun. Ok, nu f bun. Dar nu neapărat un rahat. Și aia din Vest au saracii lor. Și totuși, pe ei ii luam drept exemplu, nu?

normal, uita-te la SUA de exemplu....saracii lor au dantura aproape perfecta :)

Dar, in ultimii 15 ani, pretul la produsele decente a crescut enorm si au fost inlocuite de lucruri sub limita decentei...iti dau un exemplu clar..

Pateurile cu branza, avem o cofetarie foarte buna la noi in oras, pretul era undeva la 1.5 pateul.... astazi acelasi pateu costa 4 lei. Cu un leu iti iei porcarie de pateu cu branza, merdenea :|, la punga.

totul era mai ieftin, acum aceleasi produse sunt mult mai scumpe, iar cele ieftine sunt prea proaste :|

#59
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostLauCalin, on 18 iulie 2018 - 21:11, said:

Nu cred că te complaci, dar pur și simplu sunt meserii mai grele și meserii mai ușoare. Asta nu înseamnă că ăla cu meserii ușoare trebuie exclus de societate. E ca la școală. Clasa poți să o treci și cu 5, așa cum o treci și cu 10. Dar asta nu înseamnă că nu sunt niste diferente, iar ăla cu 5 trebuie sa fie "mizeria" clasei și primuii la care se renunță. Nu toți putem fi deștepți la școală, așa cum nu toți putem fi directori cu mii de euro salariu. Asta înseamnă că ăla mai prost trebuie eliminat? Posted Image

Evident ca nu... trebuie si muncitori, si chiar trebuie respectata munca lor. Ca daca am fi toti directori de corporatie, cine ar mai spala WC-urile? Ne-am baga noi sa le spalam?

#60
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View PostLauCalin, on 18 iulie 2018 - 21:11, said:

Nu cred că te complaci, dar pur și simplu sunt meserii mai grele și meserii mai ușoare. Asta nu înseamnă că ăla cu meserii ușoare trebuie exclus de societate. E ca la școală. Clasa poți să o treci și cu 5, așa cum o treci și cu 10. Dar asta nu înseamnă că nu sunt niste diferente, iar ăla cu 5 trebuie sa fie "mizeria" clasei și primuii la care se renunță. Nu toți putem fi deștepți la școală, așa cum nu toți putem fi directori cu mii de euro salariu. Asta înseamnă că ăla mai prost trebuie eliminat? Posted Image
Nu prea inteleg. Cine a spus ca trebuie eliminat? Nu poate trai un lucrator necalificat precum unul calificat. In Romania, din nefericire, sunt platiti la fel in multe cazuri.
Important este : Plata minima pentru un program normal de lucru pentru cea mai neinsemnata si necalificata munca trebuie sa asigure traiul decent al lucratorului.

#61
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,153
  • Înscris: 08.12.2008
Pai da. Și un cuplu poate ajunge la 3500-4000 de lei. Eu cred că se poate trăi... prefer sa spun omenește decât decent.

#62
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Bineinteles ca se poate, daca esti chibzuit la bani. Ca asa, poti avea 5000 de lei salariu si sa ii cheltui intr-o saptamana pe tot felul de prostii...
Ce am observat eu e ca multi, odata cu majorarea veniturilor, isi majoreaza si cheltuielile fara a cumpara cine stie ce, si tot acolo ajung...

Edited by epetroiu, 18 July 2018 - 22:00.


#63
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View PostLauCalin, on 18 iulie 2018 - 21:50, said:

Pai da. Și un cuplu poate ajunge la 3500-4000 de lei. Eu cred că se poate trăi... prefer sa spun omenește decât decent.
Ce dracu este decent intr-un trai cu 3500 lei/luna doi indivizi? Chirie+rata+utilitati= cat % din venitul respectiv?
Sunt curios cate carti si cate spectacole isi permite un asa "decent". Sa umbli 5 ani cu acelasi palton, inseamna ca-i omeneste?
Sa te umfli cu mezeluri pline de chimicale este decent? Ce concediu isi permite o asa familie?
Ma indoiesc ca-si poate permite o asistenta stomatologica .
Daca apare un copil?

#64
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Ori au chirie, ori au rata. De rata nu comentez, depinde de avans si de ce cumperi. Desi ambii au parinti, dar trebuie sa stea singuri la 20 ani.
Tu crezi ca oamenii care produc 1700lei pe luna sunt genul care au nevoie de carti si spectacole? Intelectual, ca timp liber si 0 stres au deja berechet. Eu cand ajung acasa sunt dus, nu mai pot nici un rebus sa fac. Fac chestii de necalificat sa ma destind, daca ma duci la teatru, adorm.

Pt tine decent inseamna sa arunci chestii pana sa se uzeze? Da-l dracu de palton, doar nu te imbraci in palton si te duci sa te lupti cu mistretii prin padure? Da, o haina o porti pana nu mai poate fi purtata, nu o arunci la anul ca se poarta ciucurei la maini in loc de butoane pe piept.
Nu trebuie sa mananci "mezeluri pline de chimicale" (desi sunt curios ce mezeluri minunate poti sa cumperi daca castigi mai mult de suma mizerabila de 3500lei), poti sa iti prepari si singur mancarea si iesi la o suma infima.
Concediu? Nu stiu, eu castig binisor si stau cazat cu max 100 lei pe noapte camera, mananc cereale dimineata, o shaorma cand ma ia foamea si aia e. Sau vorbim de cinat la restaurant in mamaia? Cred ca 1500 lei acopera binisor 7 zile o vacanta decenta, adica nu dormit la cort.

Problema e ca oamenii considera chestii lavish drept decente si asta fara nici o acoperire, vor de pe azi pe maine sa traiasca precum in Vest, dar fara sa munceasca la fel.

#65
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postflovio, on 18 iulie 2018 - 21:46, said:

Plata minima pentru un program normal de lucru pentru cea mai neinsemnata si necalificata munca trebuie sa asigure traiul decent al lucratorului.

Asta. De o mie de ori asta. O persoană care muncește nu ar trebui să aibă probleme in asigurarea traiului zilnic.

#66
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Un cunoscut avea un magazin de cartier cu 2 angajate. Dupa majorarile si revolutiile fiscale din ultimii 2 ani, nu isi mai permitea sa tina deschis. Acum cele 2 muieri stau acasa sau se bat cu alte 20 pe un post la profi/kaufland etc pt aceiasi bani si mult mai multa munca.

Trebuie sa intelegeti ca patronii nu au profit cat credeti voi si maririle astea inseamna ca multi vor da faliment.
De asemenea, in afacerile pulimii, adica prostii care nu au "afaceri" cu statul, se munceste. Majoritatea patronilor muncesc 12+ ore pe zi si nu au concediu.
Dar pe voi nu va intereseaza, voi vreti 5000 lei ca sa raspundeti la telefon.

#67
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,229
  • Înscris: 30.07.2006

View Postyo9hrb, on 18 iulie 2018 - 20:48, said:

Daca te complaci cu salariul ala minim, inseamna ca atat meriti (sau mai putin, dar e ilegal sa castigi mai putin).

Corect.

#68
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Și ce dacă vor?

E dreptul fiecăruia să vrea exact ce are chef.

Patronul ăla nu a fost suficient de inteligent ca sa supraviețuiasca. Oricum, magazinele astea de cartier fac o mare chestie, domnul patron merge in supermarketuri și en-gros uri cumpără marfă și o vinde la suprapreț.

Asta e afacerea lui, bișnița.



#69
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,083
  • Înscris: 25.06.2007
Cum se descurca lumea din venitul minim?

Cam slabut, in vest.
In Romania, probabil ca dezastruos.

View PostDamascus77, on 19 iulie 2018 - 07:48, said:

Oricum, magazinele astea de cartier fac o mare chestie, domnul patron merge in supermarketuri și en-gros uri cumpără marfă și o vinde la suprapreț.
Pai si magazinele mari fac aproape acelasi lucru, cu deosebirea ca nu iau marfa de la supermarket ci de la importator sau producator.

View PostSlick0r, on 19 iulie 2018 - 07:26, said:

Ori au chirie, ori au rata.
Poti sta in chirie si sa ai rate la masina, telefon, laptop, masina de spalat, frigider etc etc

#70
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

catalina1, on 18 iulie 2018 - 01:01, said:
Salariul minim e putin sub 1200.
Intrebarea cu alocatia e cam deplasata. Copilul ala are niste parinti, nu?
Ce este deplasat? Ca este infect de mica?
Pai Romania are spor demografic ingrijorator de mic si trateaza copiii cu dispret.
Daca consideri alocatia deplasat de mare, eu sper ca nu, te intreb ce spui despre cele oferite in Franta, in tarile nordice?
Sa nu aud de tampenii ca se dau bani rromilor si betivilor!
Salariul minim din Romania este exprimarea cea mai clara a dispretului pe care angajatorul din Romania (nu am spus roman) il are fata de angajat.
La asa venit minim, nu inteleg cum sunt unii atat de tembeli incat se revolta ca nu sunt votate programe politico-economice de dreapta.

Glumesti? Adica parintii trebuie sa fure nu' ca sa poate sa-i dea sa manance la copil, in conditiile in care salariul ala abia ii ajunge sa se intretina pe el ca parinte. Daca era altfel, salariul ar fi fost mult mai mare ca sa ajunga sa intretii si alte persoane. Deci? Cum facem? Cum facem? Eu am dat exemplu 1000 de Euro pentru un trai decent, la 1000 de Euro hai sa zicem ca puteai sa intretii si un copil. Asa nu mai poti intretine pe nimeni nici tie nu-ti ajunge!

Alocatia e infect de mica? Hai sa ne aducem aminte cand era 40 de lei alocatia... aia cum mai era, cum mai era? Posted Image BATAIE DE JOC! Eu dupa parerea mea trebuie un minim 250 de lei sa fie alocatia. adica vreo 50 de Euro Posted Image Dar ca de obicei pana si alocatiile sunt de 5-6 ori mai mici la fel ca si salariile. Si daca autoritatile isi fac treaba cum trebuie nu mai exista rromi ca sa faca copii pe banda rulanta ca sa le ia alocatia, in alte tari cum se poate alocatia sa fie infinit mai mare, cum se poate domle'?

Deci e ilogica treaba cu copilul ala are niste parinti. NU! Societatea trebuie sa ii asigure copilului traiul decent, nu parintele! Pentru caci astfel el va ajunge un nimeni si nu va fi de folos societatii daca nu avea un trai decent, el nu va creste ca ceilalti copii daca nu are si el 3 mese pe zi. El nu va putea invata cum trebuie la scoala daca nu are ce sa manance! Vrei sa-ti mai spun? sau e de ajuns?

Dar cum sa aiba copilul ala 3 mese pe zi cu 10 Euro si ceva / luna in conditiile in care nici parintele nu are 3 mese pe zi pentru el personal cu 250 de Euro / luna. E ca si cum as spune hai ca maine plec pe Marte :D

Edited by hwplanet, 19 July 2018 - 09:28.


#71
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,859
  • Înscris: 09.05.2008

View Postyo9hrb, on 18 iulie 2018 - 20:48, said:

Intrebarea mea este urmatoarea: de ce oare cei care traiesc din salariul minim nu vor mai mult, fara sa li se dea?
Pentru ca daca esti salariat TREBUIE sa ti se dea.
De catre angajator.
Sau propui sa-si ia angajatu' singur?!

View Postepetroiu, on 18 iulie 2018 - 21:43, said:

Evident ca nu... trebuie si muncitori, si chiar trebuie respectata munca lor. Ca daca am fi toti directori de corporatie, cine ar mai spala WC-urile? Ne-am baga noi sa le spalam?
Chiparosu-le, valorosu-le, pot sa te ating? Posted Image

#72
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostSlick0r, on 19 iulie 2018 - 07:26, said:

1) daca castigi mai mult de suma mizerabila de 3500lei),
2) vor de pe azi pe maine sa traiasca precum in Vest, dar fara sa munceasca la fel.

1)Salariul de 3500 lei pe persoana (nu pe intreaga familie) este totusi mai mult decat decent. Hai sa nu exageram.
2) Pe ce te bazezi cand spui ca romanii "nu ar munci ca in vest"??

View Posthwplanet, on 19 iulie 2018 - 09:15, said:

Deci e ilogica treaba cu copilul ala are niste parinti. NU! Societatea trebuie sa ii asigure copilului traiul decent, nu parintele! Pentru caci astfel el va ajunge un nimeni si nu va fi de folos societatii daca nu avea un trai decent, el nu va creste ca ceilalti copii daca nu are si el 3 mese pe zi. El nu va putea invata cum trebuie la scoala daca nu are ce sa manance! Vrei sa-ti mai spun? sau e de ajuns?


Ca principiu da, copiii se cresc din venitul parintilor si nu ar trebui sa-i creasca statul... de unde ideea asta? Statul sa te creasca, statul sa iti faca, statul sa iti dea...asta e mentalitate comunista.
Solutia pentru cei foarte saraci ar fi alta: sa se acorde alocatii numai acolo unde trebuie. Ca acum primesc cei 80 de lei si cei care nu ar avea nevoie, oiri aia e cheltuiala inutila a statului, in timp ce acei copiii care chiar au nevoie poate fac foamea.

View PostKarhu, on 19 iulie 2018 - 08:22, said:

In Romania, probabil ca dezastruos.


Pai si magazinele mari fac aproape acelasi lucru, cu deosebirea ca nu iau marfa de la supermarket ci de la importator sau producator.
Nu e acelasi lucru...nu ne putem duce toti la fabrica sa ne cumparam de toate. De aia trebuie sa existe comercianti si intermediari, dar la noi sunt PREA MULTI. Nu mai vorbim de adaosul pus de acest magazine de cartier, uneori "obscen" de mare... Dar, bineinteles, nu te obliga nimeni sa cumperi de la ei.
"Economia" Romaniei prea e bazata pe comert si intermedieri, lucruri deloc productive. Macar de-am intermedia cu lanturi nesfarsite produse facute la noi, dar le intermediem pe alea din import, si banii merg afara.

View PostSlick0r, on 19 iulie 2018 - 07:38, said:

Trebuie sa intelegeti ca patronii nu au profit cat credeti voi si maririle astea inseamna ca multi vor da faliment.


Hai las-o balta...zici ca angajatul care castiga putin e pentru ca "atat poate".
De ce nu aplicam aceeasi logica si la patronii astia care se plang ca e greu?
Poate nu ii duce capul pe ei sa faca mai mult profit. Dar nu, n-ar recunoaste asta, e de vina statul ca a majorat salariul minim cu 100 de lei...
De dat faliment vor da cei care nu fac chestii productive.
S-a cam dus in Romania cu facutul de averi pe baza de bisnitareala, iau de colea, vand dincolo. Si este si normal, nu putea continua la infinit.
Am vazut si pe aici pe forum, unii recunosc ca sunt "mici intreprinzatori" si ca "i-a futut guvernul"... dar ii vezi postand zi si noapte pe forum, de dimineata pana seara si dupa miezul noptii chiar...muncesc 12 ore pe zi, da da... Eu cred ca unii nu stiu ce e aia munca cu adevarat, nu au muncit in viata lor, s-au invatat doar sa faca bisnitareli si combinatii si sa iasa banu'. Ce sa vezi, nu mai tine...si evident guvernul e de vina, ca a marit salariul minim cu 100 lei.
Cat de ridicol sa spui tu ca patron,l ca daca se mareste salariul minim cu 100-200 de lei intri in faliment. Pai asta nu iti arata "competenta" ta in a face afaceri? Daca tu stai in 200 lei pe luna inmultit cu cati angajati ai avea(putini in general la micii intreprimnzatori). E penibil...inseamna ca profitul tau lunar este de 2-3000 de lei daca te baga in faliment o marire de 100 de lei la salariu minim. Pai ala e patron?

Edited by epetroiu, 19 July 2018 - 10:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate