Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Cum se descurca lumea din venitul minim?

* * * * * 2 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
181 răspunsuri în acest subiect

#91
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.179
  • Înscris: 08.12.2008

View Posthwplanet, on 19 iulie 2018 - 12:30, said:

Adapostul hai ca il asiguri, fie un ghetou fie o locuinta. dar mancarea cum facem? La cat de scumpa e mancarea nu-ti mai permiti nici pe aia. Daca omu' nu are sa ii dea sa manance crezi ca are bani sa-l plimbe cu masina?



Ete na. Acuma daca unii sunt saraci nu mai au voie sa se bucure de un copil? Posted Image In plus cand te nasti nu alegi tu familia in care te nasti, tu nu alegi nimic. Esti doar un prizonier! Nu alegi nimic! Uneori am impresia ca traim intr-un Matrix... Posted Image Ma gandesc ca poate, poate, ala care sa nascut acum intr-o familie bogata data viitoare se va naste intr-o familie saraca, si tot asa, un ciclu infinit. Intr-o viata esti bogat, intr-o viata sarac. Matrix.

Bineinteles ca ai ai voie sa faci copii. Nimeni nu poate sa te opreasca. Dar eu cred ca traim si intr-o lume in care un copil are nevoie de mult mai multe lucruri decat lapte si scutece. Are nevoie medicamente, ingrijire... adica de o bunastare pe care inevitabil o obtii (si) cu bani. Ma gandesc ca si pentru el e mai confortabil si mai bine sa creasca in niste conditii bune, avand tot ce e necesar unui bebe, decat sa creasca intr-o baraca si avand niste parinti muncitori cu ziua... sau avand 3500 de lei/luna.

@jimi91
"Cat despre venit si cheltuieli, cel care are un venit minim dar nu fumeaza, o duce mult mai bine fata de cel care are un venit mediu dar fumeaza Posted Image... tigariile au ajuns un lux in ziua de azi Posted Image"

Exact! Sunt lucruri la care, daca am renunta, ne-ar fi mai bine si dpdv financiar. Dar nu toata lumea e dispusa sa renunte la ele.

Editat de LauCalin, 19 iulie 2018 - 14:42.


#92
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.386
  • Înscris: 07.07.2010

Quote

plus încălțăminte de la un magazin mai ieftin unde o pereche de ghete nu e 400 de lei, ci 150-200.

Omule, trezeste-te!  Asta nu-i trai decent. Sau OK cum ii zici. Este supravietuire, adica un trai de cacat. Daca era decent, nu-si luau lumea in cap cateva milioane.

Tu ai proprietatea notiunilor: trai decent, trai civilizat ?

#93
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.054
  • Înscris: 12.12.2016
Vorbiti de 3500-4000 Lei cistig, sot si sotie, dar chiria unde o pui sau daca au vreo 350€ credit de platit?

#94
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 63.013
  • Înscris: 21.04.2011
Daca au 3500-4000 lei stau mai la periferie, apartment mai urat... Gasesc si cu 250.

Si intre timp se gandesc ce pot face sa castige mai bine.

Editat de catalina1, 19 iulie 2018 - 15:06.


#95
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.179
  • Înscris: 08.12.2008

View Postflovio, on 19 iulie 2018 - 14:52, said:

Omule, trezeste-te!  Asta nu-i trai decent. Sau OK cum ii zici. Este supravietuire, adica un trai de cacat. Daca era decent, nu-si luau lumea in cap cateva milioane.

Tu ai proprietatea notiunilor: trai decent, trai civilizat ?

Vezi? Daca ai fi pus intr-o situatie asemanatoare poate nu ai gandi asa. E greu sa-i intelegi pe cei de jos, cand tu traiesti undeva sus sau peste ei. Ti se pare de neimaginat o asemenea viata. Deci cine isi cumpara o pereche de ghete cu 150-200 de lei, are o viata de cacat? Mai gandeste-te. Uite un exemplu cum poti sa faci pe "bogatul" cand bate vantul prin buzunare:

https://www.fashiond...9-2/?p=7&lt=gpl

Stai linistit, ca nu se face foamea si nici nu mananca pufuleti.

PS: oamenii stau in chirie intr-un apartament modest, cu 2 camere, undeva langa piata rahova.

#96
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.386
  • Înscris: 07.07.2010

View PostLauCalin, on 19 iulie 2018 - 15:17, said:


Vezi? Daca ai fi pus intr-o situatie asemanatoare poate nu ai gandi asa. E greu sa-i intelegi pe cei de jos, cand tu traiesti undeva sus sau peste ei. Ti se pare de neimaginat o asemenea viata. Deci cine isi cumpara o pereche de ghete cu 150-200 de lei, are o viata de cacat? Mai gandeste-te. Uite un exemplu cum poti sa faci pe "bogatul" cand bate vantul prin buzunare:

https://www.fashiond...9-2/?p=7&lt=gpl

Stai linistit, ca nu se face foamea si nici nu mananca pufuleti.

PS: oamenii stau in chirie intr-un apartament modest, cu 2 camere, undeva langa piata rahova.
Nu pricepi. Nu-i desconsider. Ma enerveaza aia care sustin ca traiul ala este decent. Nu-i deloc decent. Este umilitor.
In evaluarile tale nu am vazut nimic legat de cheltuieli cu achizitia de produse culturale, de o vacanta, altceva decat Calimanesti si Cap Aurora. Ce investitii fac in instruirea copiilor? De cate ori pe luna se reaxeaza la un restaurant ( nu la obodega cumici si pizza)? Oamenii astia sunt umiliti si se afla permanent intr-o mare vulnerabilitate. Cum pot astfel de oameni sa suporte niste cheltuieli semnificative pentru o problema medicala? Cate banci ii imprumuta in Roamania?

#97
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.179
  • Înscris: 08.12.2008
Te enervezi degeaba. Citeste comenatriul meu de la pagina 2. Ar fi un inceput. Iar daca nu intelegi, inseamna ca te depaseste subiectul.

Sunt foarte multe familii asa. Nu am spus ca este usor, insa nu este imposibil sa ai o viata ok si sa traiesti cu bun simt. Acum depinde de fiecare ce intelege prin viata ok. Pentru unii inseamna in fiecare zi restaurant, masina mereu cu rezervorul plin, haine de firma, vacante in Tenerife, apartament in nordul Bucurestiului, Iphone de peste 3000 de lei. Pentru altii, asa cum am spus, inseamna o chirie in rahova, un Logan pe gaz, pachet la munca in loc de cumparat mancare acolo, abonament la ratb si metrou, incaltaminte si imbracaminte cumparate la reducere, vacanta la mare sau la munte nu la hotel, ci intr-o pensiune sau la cort (apropo, am vazut ca e un nou trend sa mergi in vacanta cu cortul, fie ca mergi cu Logan, fie ca mergi cu BMW X5) etc. Ti se pare josnic sau umilitor? Eu zic ca nu. Recunosc insa ca nici mie nu mi-ar place o asemenea viata. Dar pana la urma, cine sunt eu sa-i judec? Ei sunt multumiti si cred ca asta conteaza cel mai mult. Pe unii ii fac fericiti niste masini scumpe, un telefon scum sau o vacanta exotica. Pe ei ii fac fericiti intalnirile cu prietenii si mersul la mare impreuna.  Posted Image

Editat de LauCalin, 19 iulie 2018 - 15:58.


#98
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postflovio, on 19 iulie 2018 - 15:36, said:


Nu pricepi. Nu-i desconsider. Ma enerveaza aia care sustin ca traiul ala este decent. Nu-i deloc decent. Este umilitor.
In evaluarile tale nu am vazut nimic legat de cheltuieli cu achizitia de produse culturale, de o vacanta, altceva decat Calimanesti si Cap Aurora. Ce investitii fac in instruirea copiilor? De cate ori pe luna se reaxeaza la un restaurant ( nu la obodega cumici si pizza)? Oamenii astia sunt umiliti si se afla permanent intr-o mare vulnerabilitate. Cum pot astfel de oameni sa suporte niste cheltuieli semnificative pentru o problema medicala? Cate banci ii imprumuta in Roamania?

Înseamnă că deloc decent trăiește vreo 3 sferturi de Românie



#99
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.386
  • Înscris: 07.07.2010

View PostLauCalin, on 19 iulie 2018 - 15:49, said:

Te enervezi degeaba. Citeste comenatriul meu de la pagina 2. Ar fi un inceput. Iar daca nu intelegi, inseamna ca te depaseste subiectul.

Sunt foarte multe familii asa. Nu am spus ca este usor, insa nu este imposibil sa ai o viata ok si sa traiesti cu bun simt. Acum depinde de fiecare ce intelege prin viata ok. Pentru unii inseamna in fiecare zi restaurant, masina mereu cu rezervorul plin, haine de firma, vacante in Tenerife, apartament in nordul Bucurestiului, Iphone de peste 3000 de lei. Pentru altii, asa cum am spus, inseamna o chirie in rahova, un Logan pe gaz, pachet la munca in loc de cumparat mancare acolo, abonament la ratb si metrou, incaltaminte si imbracaminte cumparate la reducere, vacanta la mare sau la munte nu la hotel, ci intr-o pensiune sau la cort (apropo, am vazut ca e un nou trend sa mergi in vacanta cu cortul, fie ca mergi cu Logan, fie ca mergi cu BMW X5) etc. Ti se pare josnic sau umilitor? Eu zic ca nu. Recunosc insa ca nici mie nu mi-ar place o asemenea viata. Dar pana la urma, cine sunt eu sa-i judec? Ei sunt multumiti si cred ca asta conteaza cel mai mult. Pe unii ii fac fericiti niste masini scumpe, un telefon scum sau o vacanta exotica. Pe ei ii fac fericiti intalnirile cu prietenii si mersul la mare impreuna.  Posted Image
Tu nu imi expui traiul decent. In Europa occidentala asta este un umil. Un pensionar german isi permite mai mult decat descri tu. Nu te raporta la nivelul taranusului care a aterizat in Bucuresti fericit ca are o slujba si ca a scapat de saracia lucie de la locul natal.

View PostDamascus77, on 19 iulie 2018 - 16:04, said:

Înseamnă că deloc decent trăiește vreo 3 sferturi de Românie
CORECT.

#100
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.179
  • Înscris: 08.12.2008
Dar ce inseamna pentru tine trai decent in Romania?

#101
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.054
  • Înscris: 12.12.2016
Romania este prea diferita regional ca sa poti etala un standard de viata.
Dupa aia mai e si diferenta intre urban si rural.
La Cluj cred ca minimum pentru decenta ar fi vreo 1k €

#102
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.179
  • Înscris: 08.12.2008
Cand vorbim de o tara preponderent rurala si cu buda in curte, cred ca nu e vorba de trai umilitor ce am prezentat eu. Ci un trai decent raportat la tara asta bananiera. A, ca vrei sa compari Romania cu Germania... bineinteles ca poti. Poti s ao compari si cu Elvetia. Nu te opreste nimeni. Ca e insa o comparatie deplasata, e alta treaba.

#103
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006
Elvetianul e tot om. Romanul are fix aceleași nevoi, traiul decent este definit clar printr-un coș zilnic de alimente, bunuri și servicii.

Diferențele de preț nu sunt asa mari între ro și europa, ba chiar la unele alimente sunt mai mari, deci traiul decent raportat la salariile actuale este o himeră.

#104
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.773
  • Înscris: 10.08.2009

View Postflovio, on 19 iulie 2018 - 14:52, said:

Omule, trezeste-te!  Asta nu-i trai decent. Sau OK cum ii zici. Este supravietuire, adica un trai de cacat. Daca era decent, nu-si luau lumea in cap cateva milioane.


Sa multumim partidului ca ne-a oferit asta.Posted Image -adica sa trimita oamenii astia afara.
Da la's ca dubleaza valcov pensiile (cand iese de la parnaie).
Da votam pesedeul ca ne da.
Primiti dupa cum meritati.
Si vin vremuri mai nasoale decat alea lui Boc, taietorul.

#105
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Diferențele de preț nu sunt asa mari între ro și europa, ba chiar la unele alimente sunt mai mari, deci traiul decent raportat la salariile actuale este o himeră.

Corect. Cine e de vina, cine e de vina, cum facem, cum facem? Aceleasi preturi salarii mai mari, la noi aceleasi preturi salarii mai mici. Deci cum facem pana la urma? Nu trebuie si noi sa traim ca altii'?

Editat de hwplanet, 19 iulie 2018 - 19:56.


#106
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.386
  • Înscris: 07.07.2010

View Posthwplanet, on 19 iulie 2018 - 19:55, said:

Corect. Cine e de vina, cine e de vina, cum facem, cum facem? Aceleasi preturi salarii mai mari, la noi aceleasi preturi salarii mai mici. Deci cum facem pana la urma? Nu trebuie si noi sa traim ca altii'?
Ba da, cu salarii decente.

#107
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.513
  • Înscris: 30.07.2006

View Postflovio, on 19 iulie 2018 - 16:05, said:


Tu nu imi expui traiul decent. In Europa occidentala asta este un umil. Un pensionar german isi permite mai mult decat descri tu. Nu te raporta la nivelul taranusului care a aterizat in Bucuresti fericit ca are o slujba si ca a scapat de saracia lucie de la locul natal.


CORECT.

Cum,ma,PSD-ul,partidul cu oameni saraci si haituiti de justitie,tine in mizerie trei sferturi de tara??

#108
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.386
  • Înscris: 07.07.2010

View Postmarius.bunu, on 19 iulie 2018 - 20:10, said:

Cum,ma,PSD-ul,partidul cu oameni saraci si haituiti de justitie,tine in mizerie trei sferturi de tara??
Ma, corect ar fi sa spui ca ii mentine chiar daca ii mai ajuta cu cate ceva . Ailalti ii ignora.

Basescu chiar ii injura. Pentru cilos erau invizibili. Intreaba un usr-ist ce ar face sa-i scoata din saracie intr-un an.

Editat de flovio, 19 iulie 2018 - 20:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate