Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 

Cum te simți, știind că vei crește copilul altei țări ?

* - - - - 7 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
272 răspunsuri în acest subiect

#91
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.400
  • Înscris: 25.05.2015

Vizualizare mesajLex404, pe 12 iulie 2018 - 10:42, a scris:



Greșești. Sunt tari care nu accepta dubla cetățenie așa ca, copilul nu este automat cetățean roman. (Cazul fratelui meu)

Mai mult, România nu îți impune sa folosești pașaport românesc la intrare in țara și nici nu te considera cetățean fără cetățenie.



Un caz pe dos e Iranul. Unde dacă ai descendenta paternala iraniana statul te considera cetățean iranian chiar dacă nu ai călcat acolo și dacă vrei sa mergi o poți face exclusiv cu pașaport iranian și renunțarea la cetățenie nu e posibila.

In România renunțarea la cetățenie ESTE posibila, drept urmare nu ești cetățean cu forța.


PS. Vezi ca in Germania din 2009 copiii născuți din părinți stai i din care unul e rezident permanent, sunt cetățeni germani. Nu și cetățeni romani (dacă e cazul) și Germania nu accepta dubla cetățenie :)

Nu gresesc deloc. Copilul are cetatenie romana prin nastere si acet lucrunu poate fi negat de legile unei terte tari. Mai mult, desi aiciintrem pe taramul de dreptinternational, daca respectiva tara are jus soli dar nu accepta dubla cetatenie, copilul poate avea o exceptie pana la majorat,cand va trebui sa renunte explicit la o cetatenie.
Cetatenia romana nici nu se cere revendicata, ci este prezumata. Ceri doar documentele doveditoare, dar altfel si in lipsa lor, tu esti tot cetatean roman.
Mai mult, poti merge asa inca o generatie, desi aici trebuie sa soliciti cetatenia.



Vizualizare mesajDev, pe 12 iulie 2018 - 10:50, a scris:


Daca te nasti din (macar un) parinte roman, poti oricand cere cetatenia ca drept obtinut prin nastere. Dar nu o primesti automat.

Daca esti din doi parinti romani, cetatenia romana se considera ca fiind din momentul nasterii, adica e... automata. Documentee doveditoare e alta chestie

#92
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.552
  • Înscris: 19.04.2009

Vizualizare mesajargentum, pe 12 iulie 2018 - 14:22, a scris:



Daca esti din doi parinti romani, cetatenia romana se considera ca fiind din momentul nasterii, adica e... automata. Documentee doveditoare e alta chestie

Nu esti automat cetatean, intelege. Nu conteaza ca-i din unul sau doi.

Da, ai tot dreptul sa fii, dar un esti automat cetatean (altfel te-ar forta, si copiii/ cetatenii nascuti romani nu ar putea intra in RO cu pasapoarte straine, le-ar fi impus sa utilizeze strict documente romanesti.

#93
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.400
  • Înscris: 25.05.2015
Cauta pe site la min de externe sau intreaba un avocat si te lamuresti. E asa cum am spus

Vizualizare mesajLex404, pe 12 iulie 2018 - 14:24, a scris:




Da, ai tot dreptul sa fii, dar un esti automat cetatean (altfel te-ar forta, si copiii/ cetatenii nascuti romani nu ar putea intra in RO cu pasapoarte straine, le-ar fi impus sa utilizeze strict documente romanesti.

Nu's de unde ai scos asta cu obligatia doc romanesti. Singura chestie ce am vazut'o la aut romane sa impuna altora state ce elibereaza documente cetatenilor romani, e sa fie trecut locul nasterii ca bucuresti si nu bucharest pt cei carora li se aplica. Dar asta e o chestie veche tare

Poti intra in ro cu ce document vrei de e valid si apartine altei tari, sau chiar fara acte daca reusesti sa ajungi la granita si te declari roman

#94
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.552
  • Înscris: 19.04.2009
Pai da arata-mi tu daca o tii aici.

Uite, frate-meu nu e cetatean roman jus sangvinis. Are dreptul (limitat de actuala cetatenie) sa fie, daca parintii vor, cetatean roman pana la 20 de ani, cand poate alege. Dar NU ESTE AUTOMAT CETATEAN ROMAN.

La fel, copiii nascuti in teritorii just soli nu sunt automat cetateni romani, statul roman nu ii are inregistrati nicaieri daca parintii nu vor. Indiferent de cum ii cheama, au posibilitatea sa nu fie cetateni romani si nu trebuie sa faca niciun demers pentru asta

#95
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.400
  • Înscris: 25.05.2015
Art 5 al2 lit b legea 21 din 1991


În conformitate cu art.5, alin.(2), lit.B) din Legea nr.21/1991, republicată, a cetățeniei române, dețin cetățenia română încă de la naștere copiii care "s-au născut în străinătate și ambii părinți sau numai unul dintre ei are cetățenia română".
Chiar dacă deținerea cetățeniei române se face prin efectul legii, dovada deținerii cetățeniei române a minorului se face însă cu documente, respectiv certificat românesc de naștere, alături de pașaport sau act de identitate românesc, valabil, al părintelui, cetățean român.

Exact cum am spus.

Nu conteaza tara in care te nasti, ca e jux soli sau nu, cetetenia romana nu este influentata de asta. Este dreptul tau si nu ilpierzi ca urmare a legii altei tari. Tu poti renunta la acest drept, dar renuntarea tb sa fie explicita si voita, voluntara

#96
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.552
  • Înscris: 19.04.2009
Posted image  Ai dreptate.

No, si ce facem cu cei care sunt cetateni si nu stiu de asta sau cu cei care sunt cetateni dar nu pot face dovada ca sa evite taxarea?

#97
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu stiu la ce taxare te referi.
Probabil sunt niste taxe de procesare a documentelor doveditoare a cetateniei
Daca te referi la vreo taxa de dobandire a cetatenii, atunci e gresita, dar ma indoiesc ca se percepe. Procedura e f detaliata si chiar daca respectivii aplica gresit si platesc taxe de procesare a documentelor pt dobandirea cetatenii,ma gandesc ca li se vor explica ca ei tb sa aplice pt obtinerea documentelor doveditoare (inregistrare nastere, obtinere de acte romanesti etc) si nu pt dobandirea cetateniei.

Editat de argentum, 12 iulie 2018 - 15:46.


#98
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.795
  • Înscris: 04.01.2018
Mai oameni buni, voi nu va ganditi ca strainii urasc romanii de moarte si daca va cresteti copilul in strainatate o sa se intample acelasi lucru cu el, iar pe la batranete cand o sa fiti neputinciosi, o sa va duceti la casa copilului vostru cu strachina in mana sa ii cereti de pomana niste mancare, iar el o sa va goneasca strigand: "Mars de aici, roman imputit!", la asta nu v-ati gandit?

#99
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 896
  • Înscris: 29.04.2018

Vizualizare mesajrosix, pe 12 iulie 2018 - 07:48, a scris:

Cunosc un cuplu de tineri care s-a dus special la mama soacra in America sa nasca copilul acolo, ca sa dobandeasca cetatenie americana copilul.
Pai atunci de ce nu se duc toate gravidele straine sa fete copilul in America?

#100
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.400
  • Înscris: 25.05.2015

Vizualizare mesajAldulescu, pe 12 iulie 2018 - 16:28, a scris:

Mai oameni buni, voi nu va ganditi ca strainii urasc romanii de moarte si daca va cresteti copilul in strainatate o sa se intample acelasi lucru cu el, iar pe la batranete cand o sa fiti neputinciosi, o sa va duceti la casa copilului vostru cu strachina in mana sa ii cereti de pomana niste mancare, iar el o sa va goneasca strigand: "Mars de aici, roman imputit!", la asta nu v-ati gandit?

cum sa spun... vorba magadascaricenilor, takes one to know one

Vizualizare mesajDisstrack, pe 12 iulie 2018 - 16:47, a scris:

Pai atunci de ce nu se duc toate gravidele straine sa fete copilul in America?

pai se duc. ia pune in gugal anchor baby si vezi ce inseamna. chestia e ca doar copilul primeste cetatenie si poate sa stea, parintii nu.

stiti voi dragii mosului, toate discutiile astea cu amara'i strainatatea si cat de rau trebe sa fi sa cresti copilul altei tari si cat de injurat o sa'ti fie plodu crescand in alta tara si ca laci baltati... ma pun pe ganduri... ma pun pe ganduri si atunci imi vine sa trag semnalul de alarma, sa trag maneta lu vasile roaita si sa strig: VASLUUUUUIIIII

eh? cum ie? (sic)

ne dam atata romani verzi si vai tu cata iubire e fata de tara si de glie si de sangele romanesc si de "a simti romaneste" (nu's ce dracu e astam nu am inteles niciodata) si totul e de fatada si batut toba.si cand e vorba de lucruri serioase, ne punem pe injuram romani, vasluieni sau altii mai mult sau mai putin colorati la piele, dar romani frate, nascuti si crescuti aici. poate ca au avut bunici ce au crapat pt tara asta si noi tot ii injuram.
ma ia asa o lehamite cu romanismul si patriotismul asta selectiv si cu futerea de grija altuia...

#101
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.933
  • Înscris: 21.06.2016

Vizualizare mesajLex404, pe 12 iulie 2018 - 14:24, a scris:



Nu esti automat cetatean, intelege. Nu conteaza ca-i din unul sau doi.

Da, ai tot dreptul sa fii, dar un esti automat cetatean (altfel te-ar forta, si copiii/ cetatenii nascuti romani nu ar putea intra in RO cu pasapoarte straine, le-ar fi impus sa utilizeze strict documente romanesti.

Nu exista nici o obligație pentru cetățenii romani sa utilizeze documente românești.

#102
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.552
  • Înscris: 19.04.2009

Vizualizare mesajvrajitoruldinoz, pe 12 iulie 2018 - 17:19, a scris:

Nu exista nici o obligație pentru cetățenii romani sa utilizeze documente românești.
Pai eu asta spun de cateva pagini... In Romania ca esti, ca nu esti cetatean cu acte, statul nu ae de unde sti daca nu ai facut minima inregistrare a odraslei la ambasada/ starea civila...
In alte tari, cetatenii sunt obligati ca la intrare/ iesire sa foloseasca documentele tarii respective.

#103
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.612
  • Înscris: 28.04.2005

Vizualizare mesajAldulescu, pe 12 iulie 2018 - 16:28, a scris:

Mai oameni buni, voi nu va ganditi ca strainii urasc romanii de moarte
Asa zice la teveu?! :lol:

#104
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018

Vizualizare mesajDisstrack, pe 12 iulie 2018 - 16:47, a scris:

Pai atunci de ce nu se duc toate gravidele straine sa fete copilul in America?

Sunt multe femei care chiar fac asta.

#105
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.681
  • Înscris: 02.10.2009

Vizualizare mesajAldulescu, pe 12 iulie 2018 - 16:28, a scris:

Mai oameni buni, voi nu va ganditi ca strainii urasc romanii de moarte si daca va cresteti copilul in strainatate o sa se intample acelasi lucru cu el, iar pe la batranete cand o sa fiti neputinciosi, o sa va duceti la casa copilului vostru cu strachina in mana sa ii cereti de pomana niste mancare, iar el o sa va goneasca strigand: "Mars de aici, roman imputit!", la asta nu v-ati gandit?
Nu, nu ne-am gandit pentru ca nu e adevarat.
Cu ura aia "de moarte" ar merge totusi fata de sefii pesedisti si "la intern" numai.
Iar va e frica ca va pleaca sclavii de pe plantatie si n-are cine sa va plateasca salariile?
Pe bune, chiar ca trebuie sa va fie frica, aveti toate motivele.
Repet, ma simt foarte bine ca-mi cresc copilul departe de putoarea PSD ista.

Editat de Rosebud09, 12 iulie 2018 - 22:31.


#106
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.933
  • Înscris: 21.06.2016
Ura cea mare e a romanilor pe romani. In afara in general e ok. Strainii trateaza romanii mai bine decit romanii.

#107
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018

Vizualizare mesajvrajitoruldinoz, pe 12 iulie 2018 - 22:41, a scris:

Ura cea mare e a romanilor pe romani. In afara in general e ok. Strainii trateaza romanii mai bine decit romanii.

Asta am remarcat-o si eu, demult. Mai ales autoritatile.

#108
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.799
  • Înscris: 13.01.2005
Crește inima în mine cînd îmi aud progeniturile vorbind engleza între ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate