Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Pepeni, pepeni!

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006

View Postrosix, on 24 iunie 2018 - 12:52, said:


Asa scrie pe eticheta, dar ma indoiesc ca au inceput deja sa iasa cei romanesti, suntem inca in iunie... chiar daca au fost caldurile care au fost.
Sa nu fie tzeapa. Am intalnit comercianti pe marginea drumului care aduceau marfa dimineata tot din Metro sau din pietele de gross... deci tot Turcia, Olanda si alte tari si pe marginea drumului.

De asta, pe marginea drumului, daca ati observat cu atentie erau cirese prin aprilie desi, stie toata lumea ca pana spre sfarsitul lu mai, nu se coace mai nimic in Romania.
Nu te indoi, ca e degeaba...vezi reportaje din zona Dabuleni de exemplu. Se culege la greu, nu au vanzare.

#20
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Am luat unii, s-au bucurat porcii altora de ei... erau nefacuti sau rasa aia care creste cu coaja de 5 cm si continut rozaliu fara gust.
Si fermierii astia dau tepe, cumpara soiuri proaste care cantaresc greu la cantar, sa tepuiasca lumea.

#21
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Nu se mai incearca pepenii la piata?

#22
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 02.02.2008
se incearca pepenii ambulanti din caruta la 3 lei, de aproape 5-6 ani incoace, le merge bine afacerea. eu prefer pepenii saltareti ai doamnelor si domnisoarelor sumar imbracate... ca tot e vara...

#23
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Ii mananci si pe aia cu...pofta? Sunt dulci?

Cat mai e kilu?

Edited by arab, 24 June 2018 - 13:09.


#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrosix, on 24 iunie 2018 - 12:54, said:





Pai nu prea e... dar nu asa se judeca pretul, exclusiv dupa sezon, ci dupa calitate.. ca asa o sa gasesti rosii turcesti crescute in paharul cu substante, indiferent de sezon la 10 lei pe kil.
Ciresele vandute cu 150 lei pe kil pe la inceputul lui mai nu sunt totusi poleite cu aur, chiar daca nu e sezonul.

eu folosesc ca punct de reper rromul :))..cand incepe sa strige "pepeni,pepeni", e clar, e sezonul :))…

La calitate, il cantaresc putin in mana (sa fie cat mai greu) si ii dau doua palme, daca suna a gol, e bun :)

View Postlexis1, on 24 iunie 2018 - 13:00, said:

Am luat unii, s-au bucurat porcii altora de ei... erau nefacuti sau rasa aia care creste cu coaja de 5 cm si continut rozaliu fara gust.
Si fermierii astia dau tepe, cumpara soiuri proaste care cantaresc greu la cantar, sa tepuiasca lumea.

anul trecut asa au fost pepenii...nici samburi nu aveau :|… mi se pareau ciudati…

#25
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Deci care ar fi criteriile pentru alegerea unui pepene bun, pe nedesfacute?

Eu ii prefer pe cei cu coaja verde inchis si putin mai mari, daca se poate. Oricum, demult nu am mai mancat pepene asa dulce, incat sa te lipesti la degete.

Edited by arab, 24 June 2018 - 13:19.


#26
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View Postjimi91, on 24 iunie 2018 - 12:15, said:

Asta striga rromul din caruta trasa de cai pe la orele amiezii, mi-a facut pofta si m-am dus sa-mi cumpar, nu de la rrom (pepenii aia au stat numai in soare), am mers in piata…2,5 lei, scumpi Posted Image, am realizat ca m-am pacalit cand am mers in cealalta piata, acolo erau 1 leu... am ajuns acasa, ce gustosi sunt… anul asta, chiar avem pepeni buni, sa zic ca anul trecut, nu prea au fost buni Posted Image

Ma gandeam , eu pot sa cultiv pepene la tara ? ce-i drept, nu cunosc pe nimeni care sa fi pus pepeni in gradina Posted Image, au oamenii motive si sunt eu habarnist...dar, de ce sa nu intreb aici Posted Image...poate merge Posted Image

Du-te la aia cu Charlie Hebdo sa modifice caricatura, sau sa scoata alta Posted Image

Edited by aaaa4567, 24 June 2018 - 13:21.


#27
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012

View Postarab, on 24 iunie 2018 - 13:02, said:

Nu se mai incearca pepenii la piata?

Se încearcă, dar de cele mai multe ori deși pepenele nu e bun, clientul îl cumpără de rușine să nu-l lase pe țăran sau pe rrom cu pagubă. Sau îi pun pe copii de câțiva anișori să guste. Și mai e o chestie, majoritatea fac dopul foarte "în lung", astfel încât atunci când clientul ia o gură, să ia fix de unde e mai dulce.

#28
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Ii spui tu sa faca dopul mai mic. Nu cumperi, daca nu e bun.

Edited by arab, 24 June 2018 - 13:23.


#29
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postarab, on 24 iunie 2018 - 13:02, said:

Nu se mai incearca pepenii la piata?
Eu ii cumpar nepenetrati de cutite insalubre.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postarab, on 24 iunie 2018 - 12:59, said:

Nu te indoi, ca e degeaba...vezi reportaje din zona Dabuleni de exemplu. Se culege la greu, nu au vanzare.

Pai, sa scada pretul la 0.5 lei pe kil si ma duc si umplu portbagajul... Pretul "reguleaza" piata.. nene...

#31
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012

View Postarab, on 24 iunie 2018 - 13:22, said:

Ii spui tu sa faca dopul mai mic. Nu cumperi, daca nu e bun.

Eu nu prea cumpăr de la piață. Când mă duc la țară, mai cumpăr de la vecini și fac o cinste să mă lase să mi-l iau eu din grădină.

Când, însă, mai cumpăr de la piață, îi zic eu unde să facă dopul și îi cer să folosească un cuțit normal, nu unul în semicerc. Nu vrea, asta e, mă duc la taraba de lângă.

Când prețurile scad atât de mult, pepenii sunt deja în "trecere". la banii ăia umplii portbagajul, iar jumătate dintre ei sunt buni de aruncat.

Edited by WShow13, 24 June 2018 - 13:52.


#32
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostWShow13, on 24 iunie 2018 - 13:50, said:

Eu nu prea cumpăr de la piață. Când mă duc la țară, mai cumpăr de la vecini și fac o cinste să mă lase să mi-l iau eu din grădină.

Când, însă, mai cumpăr de la piață, îi zic eu unde să facă dopul și îi cer să folosească un cuțit normal, nu unul în semicerc. Nu vrea, asta e, mă duc la taraba de lângă.

Când prețurile scad atât de mult, pepenii sunt deja în "trecere". la banii ăia umplii portbagajul, iar jumătate dintre ei sunt buni de aruncat.

ce legatura are cutitul? ala in semcerc face o gaura mica :)...cutitul normal ditamai triunghiul :)))

#33
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Ăla în semicerc e lung și bagă nenea antreprenoru' până-n mijlocu' pepenelui și-ți dă tot ce e mai dulce. Cu un cuțit normal, dopul fiind mai mare în diametru, vezi cu adevărat dacă tot pepenele e dulce sau doar ce-ți dă nenea.

#34
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006

View Postlexis1, on 24 iunie 2018 - 13:28, said:

Eu ii cumpar nepenetrati de cutite insalubre.
Fite, nu se moare din asta de cand lumea.

#35
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Asa zicea si un tovaras, ca nu moare daca merge la doamne incercate de toti.
Si uite asa s-a ales cu tot felul de probleme medicale si l-au stors doctorii si farmacistii de zeci de mii de lei pana acum.
Bonus i-a dat si partenerei de viata... alti bani alta distractie, mai ales ca la ea era si mai nasol.
Nu te-o omora, dar iti face viata amara si te ataca rau la buzunar.

Edited by lexis1, 24 June 2018 - 14:11.


#36
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Confunzi mult lucrurile! Treci de la simplu la complicat si aplici aceeasi logica. Nu tine!

Daca ai stii de unde mananci in general si la restaurante, cantine in special, nu ti-ar mai trebui.

Bine ca nu stii/stim!Posted Image

Edited by arab, 24 June 2018 - 14:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate