Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pepeni, pepeni!

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Asta striga rromul din caruta trasa de cai pe la orele amiezii, mi-a facut pofta si m-am dus sa-mi cumpar, nu de la rrom (pepenii aia au stat numai in soare), am mers in piata…2,5 lei, scumpi :|, am realizat ca m-am pacalit cand am mers in cealalta piata, acolo erau 1 leu... am ajuns acasa, ce gustosi sunt… anul asta, chiar avem pepeni buni, sa zic ca anul trecut, nu prea au fost buni :|

Ma gandeam , eu pot sa cultiv pepene la tara ? ce-i drept, nu cunosc pe nimeni care sa fi pus pepeni in gradina :|, au oamenii motive si sunt eu habarnist...dar, de ce sa nu intreb aici :)...poate merge :P

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Si -Pepeni,pepeni!-ce inseamna?Vrei sa si vinzi?
Cel pe care l-ai cumparat esti sigur ca e romanesc?

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
In ce zona vrei sa plantezi pepeni anul viitor? Posted Image

Edited by xmanyacs77, 24 June 2018 - 12:23.


#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
La Carrefour, Kaufland și Lidl sunt ~1,5 lei și chiar sunt buni.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postjimi91, on 24 iunie 2018 - 12:15, said:

Asta striga rromul din caruta trasa de cai pe la orele amiezii, mi-a facut pofta si m-am dus sa-mi cumpar, nu de la rrom (pepenii aia au stat numai in soare), am mers in piata…2,5 lei, scumpi Posted Image, am realizat ca m-am pacalit cand am mers in cealalta piata, acolo erau 1 leu... am ajuns acasa, ce gustosi sunt… anul asta, chiar avem pepeni buni, sa zic ca anul trecut, nu prea au fost buni Posted Image

Ma gandeam , eu pot sa cultiv pepene la tara ? ce-i drept, nu cunosc pe nimeni care sa fi pus pepeni in gradina Posted Image, au oamenii motive si sunt eu habarnist...dar, de ce sa nu intreb aici Posted Image...poate merge

Eu nu cumpara pana ce pretul nu coboara abrupt la 0.6 lei/kil asa cum erau odata in fostul magazin REAL de cumparam odata, cate 10 buc a cate 7-10 kg pe bucata, la o tura (umpleam un carucior).

Pepenii se cultiva in regim amator pe la tara in gradini dar necesita ingrijire speciala: udare, plivire, prasila, etc... ca, daca ii scapi din mana, nu mai faci pepeni.  Plus ca au un sezon scurt de recoltare (max 2 saptamani) cand sunt in perioada optima de culegere (daca ii iei prea devreme sunt cruzi, daca ii iei prea tarziu se trec si nu mai sunt buni).

View Postursamajor, on 24 iunie 2018 - 12:24, said:

La Carrefour, Kaufland și Lidl sunt ~1,5 lei și chiar sunt buni.

Scumpi, nene, scumpi... Tre sa coboare sub 1 leu /kil astfel incat una bucata pepene sa nu treaca de 10-12 lei

#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
8 lei și ceva am dat pe unul de aproape 6 kile chiar azi. Aaa, tu vrei să faci mațu' gros din pepeni...

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pe olx sunt si cu 50 de bani.

Nu stiam ca exista si pepene albastru!

#8
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Eu prefer sa cumpar pepeni romanesti direct de la cei ce se ocupa cu pepeni, aia din import nu sunt asa gustosi.
Daca vrei sa cultivi pepeni, iti trebuie un loc cu soare si sa le dai apa Posted Image si eu puneam pepeni in gradina dar nu se faceau chiar asa mari ca nu aveau suficient soare.
Uite aici ce trebuie sa stii despre cultivare:
http://www.horticult...n-gradina-camp/

Edited by diegodanny, 24 June 2018 - 12:33.


#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
La Spineni se striga pepeni, dar si maturi, ligheane, iar masina de butelii GPL doar claxoneaza si merge cu a 2-a.

#10
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012

View Postrosix, on 24 iunie 2018 - 12:26, said:

cand sunt in perioada optima de culegere (daca ii iei prea devreme sunt cruzi, daca ii iei prea tarziu se trec si nu mai sunt buni).

În principiu nu poți să dai greș cu recoltarea lui dacă știi unde să te uiți la vrej. Am mâncat mulți pepeni din grădină și erau peste oricare alții din comerț. Rromul cu căruța îi ține și 3-4 zile prin soare, iar la hipermarket pepenii de Dăbuleni sunt din Italia, Nigeria, Tunisia etc.

#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Grecia, Turcia si Romania uneori, citesti pe ambalajul ala mare.

La Auchan ieri aveau din Calarasi.

Edited by arab, 24 June 2018 - 12:39.


#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postursamajor, on 24 iunie 2018 - 12:29, said:

8 lei și ceva am dat pe unul de aproape 6 kile chiar azi. Aaa, tu vrei să faci mațu' gros din pepeni...

Da. Ai inteles corect.... E ok cat ai dat...daca dadeai mai mult ieseai in paguba.

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
mie personal imi plac mai mult cei galbeni, dar un anumit soi, au pulpa verde, par necopti,  asa sunt ei….

Acum, nu stiu daca pepenii pe care I-am cumparat  sunt romanesti, cert e ca, sunt buni...cat despre zona, Arges :)

#14
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postdiegodanny, on 24 iunie 2018 - 12:30, said:

Eu prefer sa cumpar pepeni romanesti direct de la cei ce se ocupa cu pepeni, aia din import nu sunt asa gustosi.
Daca vrei sa cultivi pepeni, iti trebuie un loc cu soare si sa le dai apa Posted Image si eu puneam pepeni in gradina dar nu se faceau chiar asa mari ca nu aveau suficient soare.
Uite aici ce trebuie sa stii despre cultivare:
http://www.horticult...n-gradina-camp/

Nu mai găsești nicăieri soiuri românești omologate de pe timpul lui Ceașcă ! toate soiurile sunt soiuri hibride de import. Pepenii din sămânța de import sunt chiar foarte gustoși, cei mai aromați sunt din soiurile dezvoltate în Israel, asta se urmărește de fapt, normal că printre miile de hibrizi sunt și soiuri productive, dar fără gust ! Eu cât timp am stat în Italia peste 10 ani, nu am mâncat pepeni mai aromați nicăieri, caut aceeași aromă pe la noi, dar n-am găsit-o nicăieri, pentru că adevărații pepeni gustoși trebuie altoiți, din păcate nu orice sămânță de la plic va produce pepeni aromați, zemoși, miez crocant și dulce, coajă subțire ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 24 June 2018 - 12:52.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postarab, on 24 iunie 2018 - 12:39, said:

La Auchan ieri aveau din Calarasi.

Asa scrie pe eticheta, dar ma indoiesc ca au inceput deja sa iasa cei romanesti, suntem inca in iunie... chiar daca au fost caldurile care au fost.
Sa nu fie tzeapa. Am intalnit comercianti pe marginea drumului care aduceau marfa dimineata tot din Metro sau din pietele de gross... deci tot Turcia, Olanda si alte tari si pe marginea drumului.

De asta, pe marginea drumului, daca ati observat cu atentie erau cirese prin aprilie desi, stie toata lumea ca pana spre sfarsitul lu mai, nu se coace mai nimic in Romania.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrosix, on 24 iunie 2018 - 12:48, said:


Da. Ai inteles corect.... E ok cat ai dat...daca dadeai mai mult ieseai in paguba.

17 lei, am dat mult :|...stiam ca am dat prea mult, dar ma gandeam ca inca nu e sezonul

#17
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012

View Postarab, on 24 iunie 2018 - 12:30, said:

Pe olx sunt si cu 50 de bani.

Nu stiam ca exista si pepene albastru!
Mai ales pe olx...acolo au toate culorile

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostViorelsolar, on 24 iunie 2018 - 12:51, said:

Eu cât timp am stat în Italia peste 10 ani, nu am mâncat pepeni mai aromați nicăieri, caut aceeași aromă pe la noi, dar n-am găsit-o nicăieri, pentru că adevărații pepeni gustoși trebuie altoiți, din păcate nu orice sămânță de la plic va produce pepeni aromați, zemoși, miez crocant și dulce, coajă subțire ! Posted Image

In Romania sunt soiuri hibride peste tot.. sa fie apa cat mai multa in ei, sa iasa banul... Nu sunt slabi calitativ dar nu se urmareste musai calitatea ci sporul la cantar.

View Postjimi91, on 24 iunie 2018 - 12:52, said:

17 lei, am dat mult Posted Image...stiam ca am dat prea mult, dar ma gandeam ca inca nu e sezonul

Pai nu prea e... dar nu asa se judeca pretul, exclusiv dupa sezon, ci dupa calitate.. ca asa o sa gasesti rosii turcesti crescute in paharul cu substante, indiferent de sezon la 10 lei pe kil.
Ciresele vandute cu 150 lei pe kil pe la inceputul lui mai nu sunt totusi poleite cu aur, chiar daca nu e sezonul.

Edited by rosix, 24 June 2018 - 12:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate