Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Pozele bune pot fi facute doar cu camere performante ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#145
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu trepidează nimic când apăs. Folosesc telecomandă pe fir și 4 secunde timp de întârziere. Nu bătea nici vântul și trepiedul este stabil. Pur și simplu e greu să-mi explic de ce atât de multe cadre care nu mă mulțumeau la trasul de pe trepied. Atâta timp cât stabilizarea este ON, Olympus pur și simplu îngheață imaginea ca mișcare. Pe OFF, cred că nu îi place. Parcă zici că nu ar sta toate la locul lor în cameră sau obiectiv.
Am să mai repet să vedem cum ies.

E bună deviza ta, dar arată-ne și niște rezultate.

#146
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 08 aprilie 2020 - 16:12, said:

..dar arată-ne și niște rezultate.
La ce te referi?

#147
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postcrokodilu, on 08 aprilie 2020 - 15:42, said:

...

Deviza mea e "the right tool for the right job". ...
Arată-ne niște cadre după deviza asta. Înțeleg că trebuie să fie ceea ce trebuie să fie.
Bagă să vadă și ochiul nostru.

#148
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostTaxon, on 07 aprilie 2020 - 14:42, said:

Poate ca raspunsul intrebarii din tilul topicului este si aici:

Pentru mine unul, nu este.

Eu unul as vedea acel articol mai degraba ca o forma (oarecum eleganta) de bagat batul prin gard si eventual strans niste click-uri de la alti vizitatori ai site-ului.
Am observat asta de-a lungul timpului tehnica aceasta printre bloggeri:

1) Vezi ce subiecte atrag mai multa interactiune (in cazul de fata, topicurile despre echipamente, se vede ca au 40+ comentarii, comparat cu cele artistice ce au 10-20 de comentarii).
2) Scrii un articol care sa "placa" genului opus de cititori, eventual inflamand si pe cei de la subiectul 1).
3) Profit!

Lasand articolul la o parte, pentru mine unul raspunsul la intrebarea asta e nu, nu ai nevoie camere performante, ai nevoie de camere adecvate. E cam ca banii si iubirea. Nu ai nevoie de bani pentru iubire, dar ajuta Posted Image

Edited by StefanSC, 08 April 2020 - 17:31.


#149
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006
Un cadru unde expunerea si focusul nu e chiar asa important ci mai curand DR, ISO, MPX si alte minunatii din cutia BS:
https://forum.softpe...8#entry10620447


Quote

E cam ca banii si iubirea. Nu ai nevoie de bani pentru iubire, dar ajuta
Ceva gen?
[ https://i.pinimg.com/originals/93/03/9d/93039dc848bc89d07d3817446abefb55.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by crokodilu, 08 April 2020 - 17:40.


#150
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
idem cu ”cât de performant trebuie să fie instrumentul de scris ca să scrii o poveste memorabilă” :P

Ex: https://www.bookdepo...a/9783791383774

#151
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmontecarlo, on 08 aprilie 2020 - 20:37, said:

idem cu ”cât de performant trebuie să fie instrumentul de scris ca să scrii o poveste memorabilă” Posted Image
Nu merge comparatia. Pana n-a aparut tiparnita, tiparnita color, DPI, 1000000 pagini pe sec., Kindle, etc.,  nu stia nimeni cat de memorabila iti era povestea Posted Image

Si mai usor cu Michael Kenna, decamdata procesam Mapplethorpe.

Edited by crokodilu, 08 April 2020 - 20:52.


#152
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Confunzi modul de distribuire/duplicare cu unealta propriu zisă ;) ... da, Dickens, Dumas, Verne, etc.... sigur n-aveau țî-șpe ”dipiai” cu meleoane de culori, probabil d-aia erau niște necunoscuți.

#153
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006
Oricum nu merge comparatia. Poveste este compusa din cuvinte, aceleasi cuvinte poti fi scrise cu creion, sau tiparite sau afisare pe un ecran, deci creionul chiar nu conteaza. Iar daca poveste depinde de cum e scris efectiv textul pe hartie atunci intr-adevar creionul ar fi contat, si hartia, si caligrafia, etc. Crezi ca unii scriitori n-aveau tabieturile lor, "eu folosesc doar creion de nustu care, cu anumita grosime si de lemn de esenta foarte tare, etc.."
https://www.flavorwi...-famous-authors

View Postmontecarlo, on 08 aprilie 2020 - 20:37, said:

..cât de performant trebuie să fie instrumentul de scris ca să scrii o poveste memorabilă..
Suficient de performant cat sa o poti scrie.

Edited by crokodilu, 08 April 2020 - 21:24.


#154
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postmontecarlo, on 08 aprilie 2020 - 20:37, said:

idem cu ”cât de performant trebuie să fie instrumentul de scris ca să scrii o poveste memorabilă” Posted Image

Ex: https://www.bookdepo...a/9783791383774

Michael Kenna, acest Michael Kenna https://www.irastehm...enna/biography/ ? Cel ce folosea in special aparatura de format mediu (pare un Hasselblad 500 pe trepiedul ala).

Si Mapplethorpe, cel ce a trecut de la Polaroid la ... Hasselblad 500...

Hmmm, incep sa vad un model aici... Pozele bune pot fi facute doar cu Hasselblad 500 Posted Image

Edited by StefanSC, 08 April 2020 - 21:22.


#155
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005
Tot o fotografie cu luna facuta cu Canon 7D - o camera lansata in 2009.

Are zgomot puternic si nu se vad detalii in umbre. Deci v-ati prins, nu ? Este slaba fotografia.  Posted Image

https://web.500px.co...by-Steve-Adams/


Saracii oameni  !  Cum se chinuiau ei cu camere nashpa acum 10 ani.
Cum de nu si-au dat ei seama ca fotografia merge facuta doar cu camere cu DR de minim 15 stopuri si ISO-3 MILIOANE ?

Edited by katran, 08 April 2020 - 23:11.


#156
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
... sau o Holga Posted Image

... iar imaginea-i doar o pictură cu lumină ... nu, nu doar să o poți scrie, ci s-o scrii așa cum/ce nu s-a mai scris până atunci, iar asta depinde doar de imaginația celui care mânuiește scula respectivă.

... altfel spus, ca să amintesc de un citat adaptat dintr-un film celebru, imaginea care nu spune o poveste, nu primește nicio apreciere ;))

Edited by montecarlo, 08 April 2020 - 23:02.


#157
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@katran:
Într-adevăr, nașpa echipament. 7d & 417mm @ f/5,6. Oare cum i-ar fi ieșit poza aia cu mobilul? :)

Poze mișto s-au făcut întotdeauna, totuși unul ca Ansel Adams nu cred că umbla cu janghine; din anumite motive. Chiar dacă aparatura lui ar putea fi lejer și just catalogată ca fiind depășită în ziua de azi.

Apropos, dintre cei care cred că nu contează scula foto, câți dintre voi fotografiați cu echipament sub 1K coco?

Edited by calexe, 08 April 2020 - 23:23.


#158
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006
Eu! Desi nu pot spune ca fotografiez. N-am putut sa trec niciodata peste bariera de 1k coco.
Din fericire toata lumea are dreptate, echipamentul si caracteristicile conteaza si nu conteaza, in acelasi timp.Ca spirit de gluma, daca ai 50mpx, pixelii chiar nu conteaza, iar daca nu ai 50mpx, pixelii chiar nu mai conteaza.
Sunt oameni care fetisizeaza echipamentul, gen leica, oly, noctilux, zeiss, etc, si isi invart creatiile in jurul ideii, sunt oameni care creaza cu ce au, si sunt oameni care discuta despre sculele si/sau creatiile celor de mai sus.

Edited by crokodilu, 09 April 2020 - 07:14.


#159
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Părerea mea este că nu prea contează cu ce fotografiezi.
Arta nu stă în tehnică.

#160
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
Hai sa spunem altfel...la fotografie de strada, oameni reali (adica fara regie), lumina bunisoara, poti scoate cu aproape orice camera, ba chiar ai cu telefonul...totul e sa stii cand sa declanșezi si ceva compoziție....aici e ca în povestea cu creionul...

Daca vrei pasaret, sport de calitate etc., te ajuta mult o cameră mai nouă, dar daca vrei ceva peste medie, trebuie sa compui bine, sa semene si a "fotografie", nu doar pixeli...

E ca si la cărți, daca e doar povestea scrisă e ok...dar daca e o carte care si prezinta niste chestii, desene, imagini...parca te ajuta ceva mai de calitate...

Imi place  sa ma situez in prima categorie, dar tot am cumpărat si schimbat camere de generație nouă...

Edited by Dizlpower, 09 April 2020 - 09:18.


#161
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostBbVv, on 09 aprilie 2020 - 09:09, said:

Părerea mea este că nu prea contează cu ce fotografiezi.
Arta nu stă în tehnică.
Puține genuri de fotografie se încadrează la artă.

#162
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcalexe, on 08 aprilie 2020 - 23:22, said:

@katran:
Într-adevăr, nașpa echipament. 7d & 417mm @ f/5,6. Oare cum i-ar fi ieșit poza aia cu mobilul? Posted Image

Sunt si camere de 50k care nu sunt OK pentru o astfel de scena din simplul motiv ca nu exista astfel de focale pentru sistemele respective. Asta nu le descalifica de la alte genuri de fotografie unde exceleaza.

La fel si telefoanele. Neavand o focala atat de lunga, sunt aproape inutile intr-o astfel de situatie. Asta nu le descalifica pentru alte genuri de fotografie.
Dar ...daca omul ar fi fost aproape si ar fi avut un telefon de generatie noua cu senzor de aproape 1" si obiectiv F/1.8, ma intreb si eu cum i-ar fi iesit.
Teoretic avea un stop avantaj la expunere fata de cum a tras cu 7D-ul.


Eu am fotografiat cu echipament sub 1000k. Binenteles ca se poate face fotografie si cu el.
Dar am ajuns la concluzia ca decat sa am echipament entry-level si sa-l schimb la fiecare 2 ani, prefer sa investesc intr-un echipament mai avansat si sa-l schimb o data la 6 ani. Este cam la fel de ieftin/scump.

Edited by katran, 09 April 2020 - 11:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate