Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Pozele bune pot fi facute doar cu camere performante ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#109
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 MembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 05:37, said:

Am adaugat trei poze. Doua sunt cu un DSLR (Canon 600D) si una cu iPhone 8.

Sunt curios daca va dati seama care si cum (fara uitat la EXIF ca nu l-am scos).


1. IMG_0317.jpg

2. IMG_2884.jpg

3. IMG_0338.jpg
Simplu. A doua. Nu prea faci poze 16:9 cu dSLR-ul. Se vedea si din poza (mai ales zgomotul pe cer) dar pentru un utilizator de baza merge.

#110
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 MembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 07:23, said:

Tot de azi sunt si astea doua poze cu veverite pe care nu le-as fi putut face cu telefonul.
Ai posibilitate de digiscoping si la telefon. Sau ceva gen catch in focus/camera trap.

Edited by crokodilu, 09 July 2018 - 17:09.


#111
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Uite si aplicatia care muta deselereu pe telefon:    :)

https://petapixel.co...ing-experience/

#112
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Astept aplicatia care transforma DSLRu in telefon.

#113
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Si mai este in lucru si un software revolutionar care ne va permite folosirea de ISO mare, gen ISO-1 MILION:

https://petapixel.co...ven-watermarks/

#114
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Eu as fi multumit sa am raw. Asta ma enerveaza, lipsa controlului pe postprocesare. Nu inteleg de ce Sony nu a dat liber la optiunea asta.

#115
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Exista multe telefoane care ofera si optiunea raw. De exemplu Samsung S6 Edge.
Nu scoti mare lucru peste ce scoate motorul de imagine al telefonului.

Sunt programe care ar putea sa scoata mai mult din acele raw-uri. De exemplu DXO Optics PRO. Problema este ca aceste programe nu ofera suport pentru raw-urile acestor telefoane. Sunt foarte putine modele de telefoane la care ai suport in programele de editare....

Probabil au ajuns la concluzia ca nu au astfel de clienti si atunci efortul lor este inutil.

Edited by katran, 11 July 2018 - 10:38.


#116
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Am inteles. Daca nu este o mare diferenta , nu merita. Este ok si cu telefonul, sunt momente cand mi-as fi dorit ca dslr-ul sa fie o chestie mica si usoara...Calitativ nu, dar depinde ce asteptari ai. Cred ca pentru cei mai multi este suficient si ofera mai mult decat stiu ei sa foloseasca. Este bun in concedii, e bine ca il ai la tine si il poti folosi oricand. Din punctul meu de vedere acopera cu succes o compacta, eu nu as da banii pe una cand am telefonul la mine. De multe ori am ratat momente unice pentru ca am uitat ca am telefonul in buzunar, il tratam ca pe o jucarie inutila( functia foto/film) si nu este chiar asa.

#117
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 baloo2009, on 09 iulie 2018 - 00:33, said:

Si in reclama poza de la 12 x (de obicei 28 x 12 = 336 mm echivalent) arată ca şi cum ar fi făcută cu 12500 mm echivalent. Dar, deh, reclama e sufletul comertului.
Uitati ce pun ca reclama la un obiectiv de zoom 12x:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tRxlTKr0FU4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Evident ca nu este facuta cu acel obiectiv (probabil ca au fost facute cu un superzoom gen Nikon P900 cu zoom digital cu tot) dar il folosesc in reclama lor un site din Romania (lentilazoom.ro). Si costa numai 99 lei.

Edited by baloo2009, 12 July 2018 - 12:09.


#118
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Stiu filmul. Il promovau agresiv pe facebook, unde toata lumea ii intreba in gluma daca nu cumva au gresit "icsii". :)
Intrebau :
- este 12x sau 120x ? :)

#119
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 MembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 05:37, said:

Am adaugat trei poze. Doua sunt cu un DSLR (Canon 600D) si una cu iPhone 8.

Sunt curios daca va dati seama care si cum (fara uitat la EXIF ca nu l-am scos).


1. IMG_0317.jpg

2. IMG_2884.jpg

3. IMG_0338.jpg

Nu vreau sa dezgrop mortii, dar in ce colt de rai ai pozat peisajul asta?

#120
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Muntele din poze e Mt Rainier din statul Washington, SUA.
Poza e facuta de pe un alt munte (Mt Crystal) de pe la vreo 2000m altitudine.
Mt Rainier are 4400m.

#121
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 katran, on 22 iunie 2018 - 09:53, said:

De curand s-au postat cateva articole pe tema asta pe site-urile de specialitate. Sunt interesante, merita citite.

Poate ca raspunsul intrebarii din tilul topicului este si aici:

... let’s list some things that aren’t important to a photo’s success.  These are in no particular order and constitute what I call The Box of Technical BS. Behold the contents of The Box: megapixels, noise, corner performance, RAW headroom, coma, xenon afterglow, diffraction, OLPFs, missing midtones, 14 bit files, MTF charts, dynamic range, monitor calibration, reciprocity failure, 1:1 sharpness, ETTR, chromatic aberration, ART lenses and let’s not forget the aptly named Circle of Confusion.
I could go on and on adding to the contents list of the Box of Technical BS, but the one thing all these technical attributes share is that no matter how much you possess of any of these, they won’t increase the emotional impact of a photo one iota.  
The only technical aspects one really needs a handle on is the exposure triangle and focus and most cameras will do these tasks for you.  Which brings us back to the important stuff.

Edited by Taxon, 07 April 2020 - 14:43.


#122
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Orice artist poate folosi orice atribut de acolo sau de oriunde altundeva ca sa creeze emotie, de ex. DR, ISO, MPX, etc. Acele caracteristici sunt irelevante daca nu iti sunt necesare pentru crearea emotiei, dar altfel sunt necesare.

Edited by crokodilu, 07 April 2020 - 16:03.


#123
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Prietene Taxon,
Sunt sigur că nici tu nu crezi ce ai citat mai sus, dar ai aruncat-o așa, să vezi sânge. Sânge sa fie! :)

Eu zic așa: Fără acel "Box of technical BS", fie și parțial, trebuie să fi al naibii de talentat ca să îți iasă ceva la care să te uiți cu plăcere și la care să se uite și alții măcar câteva secunde. Voi invoca o chestie mai puțin evidentă și înțeleasă: expunerea adecvată. Da, știu ce spun, între timp, de câțiva ani deja, am și eu o cameră cu senzor care tolerează subexpunere. Totuși rămân la părerea mea. O expunere adecvată din cameră îți dă ocazia să obții detalii fine în subiect, chestie importantă câteodată, mai ales în situații cu lumină slabă. Iar obținerea unei expuneri adecvate se face numai cu ETTR în mod consistent și rapid. Poate cu ML cu vizor de calitate bună să meargă bine, dar nu sunt sigur (n-am încercat). În rest nici o cameră nu poate să producă în mod consistent expunerea dorită de fotograf pe orice tip de scenă. Cu ETTR se poate face. Acuma, poate exista poză mișto provenită de la un cadru cu expunerea ratată? Sigur că da! Dar e nevoie de alte elemente care să te facă să-ți placă poza. Adică de un fotograf foarte talentat.

Mai sunt și alte argumente, dar n-o lungesc acum, poate zic mai încolo.

Edited by calexe, 07 April 2020 - 17:42.


#124
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 crokodilu, on 07 aprilie 2020 - 16:02, said:

Orice artist poate folosi orice atribut de acolo sau de oriunde altundeva ca sa creeze emotie, de ex. DR, ISO, MPX, etc. Acele caracteristici sunt irelevante daca nu iti sunt necesare pentru crearea emotiei, dar altfel sunt necesare.


Ce sunt alea DR, ISO, MPX ?

:)

#125
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Pai cine foloseste numai Oly e normal sa nu stie ce e DR, ISO, MPX :) :) :)

#126
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 edri, on 07 aprilie 2020 - 21:24, said:

Pai cine foloseste numai Oly ...
Nu este nimeni pe forum care să folosească numai Oly ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate