Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Pozele bune pot fi facute doar cu camere performante ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#163
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
... pot fi facute cu camere performante daca si creierul pozografului este performant. Altfel ... bun orice ai la indemana si mult noroc ori bafta!

#164
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Păi, conașule, tu ziseși că a făcut poză mișto (de acord 100%) cu echipament nașpa (mai puțin de acord). Răspunsul tău zice însă de altele. Da, sunt și camere de 50K coco care nu sunt adecvate situației date, sunt perfect de acord, n-am negat asta.

Până la urmă e cineva pe aici care are trusă foto sub 1K coco? Croco zice ceva, dar în stilul lui caracteristic, adică pricepe fiecare ce vrea.

Până la urmă Toni are dreptate. Fiecare stil de fotografie cere un set de scule adecvate sau minimale. Câteodată un accesoriu de camuflaj sau ceva studiu compensează necesitatea unei focale de 800mm. Câteodată talentul de a vâna o scenă deosebită, cu o compoziție măiastră, compensează ISO cu zgomot, ultra-wide DR și altele. Dar e greu taică...

Edited by calexe, 09 April 2020 - 21:57.


#165
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 09 aprilie 2020 - 11:24, said:

Dar am ajuns la concluzia ca decat sa am echipament entry-level si sa-l schimb la fiecare 2 ani, prefer sa investesc intr-un echipament mai avansat si sa-l schimb o data la 6 ani. .
Deci tehnologia chiar conteaza, nu? Altfel nu le-ai schimba, iar tehnica nu e consumabila, nici sticla si nici senzorul nu se consuma in timp ca sa trebuiasca sa le schimbi.

Nu pozez asa mult si nu imi pot justifica achizitii, cea mai scumpa a fost camera k5, dar sub 1000 coco, restul obiective de 2-300lei, exceptia a fost 70-200 care la mom respectiv a fost cred 2100, nici macar telescopul n-a depsit 350 coco, iar alea mai mari le fac singur ca sa para ca sunt ieftine si sa nu dau mii de coco pe unele din comert.

Edited by crokodilu, 10 April 2020 - 09:55.


#166
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcrokodilu, on 10 aprilie 2020 - 09:50, said:

Deci tehnologia chiar conteaza, nu? Altfel nu le-ai schimba, iar tehnica nu e consumabila, nici sticla si nici senzorul nu se consuma in timp ca sa trebuiasca sa le schimbi.

Binenteles ca tehnologia conteaza, a spus cineva ca nu ?
Tema topicului este : tehnologia conteaza chiar atat de mult incat nu se pot face fotografii frumoase si cu camere slabe ?

Pentru ca aici se pune problema asa:
-nu poti sa faci fotografie decat cu super scule;
-daca senzorul nu are minim 15 EV si ISO-3 milioane esti limitat rau.
-daca ai senzor mai mic decat cel FF, nu poti sa faci poze in lumina putina (si tocmai de asta am pus poza aia facuta cu 7D in lumina putina - este o camera cu senzor vechi, considerat depasit cu mult de camerele actuale).
...etc.


Dupa parerea mea, sunt genuri si genuri de fotografie. Nu pentru toate iti trebuie Nikon D6 si obiective de +10k.


Pun niste fotografii facute cu o camera (E-PL1) care m-a costat 200 de Ron SH.    Pozele sunt facute in acum 1 an.
Are senzor vechi si slab (generatie 2008), are sistem de focalizare primitiv, ecran LCD care nu se vede bine in lumina soarelui...si multe alte minusuri.

Attached File  ap_01_S.jpg   1.04MB   44 downloadsAttached File  is_02.jpg   928.4K   43 downloadsAttached File  is_04.jpg   1.1MB   44 downloads

Edited by katran, 10 April 2020 - 10:32.


#167
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 10 aprilie 2020 - 10:24, said:

Tema topicului este : tehnologia conteaza chiar atat de mult incat nu se pot face fotografii frumoase si cu camere slabe ?
Am gasit: fotografiile frumoase sunt facute de camerele bune, fotografiile bune sunt facute de fotografi.

#168
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Cred ca adevarul e la mijloc, poti scoate rezultate bune cu putin, dar asta nu inseamna ca progresul tehnologic si performantele nu te ajuta/faciliteaza in obtinerea unor rezutate mai bune si mai repede. pe de alta parte degeaba ai Ferrari daca il conduci in regim de Dacia 1300.

Acum cateva zile am vazut postarile de aici si de la micro 43 cu Luna, dat fiind faptul ca am disperat paianjenii in ultima saptamana din nefericire pt. ei, am zis sa fac si eu o incercare. Am urmarit sa vad cand si unde o vedea, vad ca e vizibila din gradina dupa miezul noptii, imi marchez locul decis sa o fac in serile urmatoare. 'Norocul' mi-a fost sa se strice vremea pt vreo 3 zile asa ca ieri profit de seara frumoasa si incep sa imi aranjez sculele in locul insemnat pe la 11pm. Problema e ca s-a decalat cu aproape 3 ore momentul in care ar fi fost vizibila de deasupra casei ( mi-am omorat timpul cu alte obiective de pe cer ). Pun in continuare 3 poze jpg small direct din camera plus cel din mobil fara nici o interventie excluzand mici camuflari pt a nu se sti ordinea : crop cu sigma 150-600mm ( ¬960mm), FF pe 2350mm si telefon folosit la ocular de 25mm ce mi-a dat o magnificare de aprox 94x  ( am incercat  la 78x si 117x, am ales cea mai buna).

Attached File  20200411_015703.jpg   340.95K   42 downloads

De mentionat ca nu era cel mai bun moment pt asa ceva, o sa explic daca e cazul de ce.
Crop-ul cu telefoto a fost declansare la 10 sec dupa o usoara atingere a ecranului, vibratiile vizibile se duceau dupa aprox 8 sec de la atingere, pana si daca atingeam usor strap-ul aveam vibratii pentru cateva secunde. FF-ul conectat la telescop la fel dar cu declansare dupa 2 secunde vibratiile fiind ceva mai mici la atingere (asta apropo de trasul astro-foto din mana si vazut cratere a la NASA direct din camera ) . Cu telefonul din mana asa cum am putut fara sa am un dispozitiv de fixare. Am ales de la fiecare ce am gasit mai bun, unul dintre sisteme fiind dezavantajat din cel putin 2 motive pe care o sa le explic mai tarziu. Daca as fi avut mai mult timp as fi facut mai mute probe diferite, dar si asa am terminat de strans jucariile la 5 am.

cine doreste ii pot pune la dispozitie raw/jpg

Attached Files

  • Attached File  9.jpg   331.65K   43 downloads
  • Attached File  8.jpg   381.33K   39 downloads
  • Attached File  58.jpg   434.89K   41 downloads

Edited by cristi_cost, 12 April 2020 - 00:35.


#169
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pun si eu una cu telefonul. Eu de vreo doi ani am renuntat sa mai car dupa mine Canon 600D (18-55 + 55-250mm).
Anul trecut am luat un Sony A7-III + 24-70mm f/4 (aia tot de la Sony) dar am returnat aparatul dupa cateva zile ca mi-am dat seama ca va ajunge in scurt timp la fel ca batranul Canon sa nu-l mai car dupa mine.


Edited by MembruAnonim, 12 April 2020 - 01:50.


#170
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Sa inteleg ca nimeni nu-si da cu presupusul ce combinatie a fost folosita pt fiecare poza in parte...

#171
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Incerc eu: cred ca e in ordine inversa celei in care le-ai mentionat, doar ca prima e FF-ul, dar nu sunt sigur de celelalte doua, apertura mare a telescopului poate compensa senzorul slab al telefonului.
Dar comparatia e putin exagerata, comparam un sistem de 2-3kg care poate fi tinut in mana cu un sistem de 40kg si mai mare de 1m3 si la care numai bateria are vreo 5 kg.

Edited by crokodilu, 15 April 2020 - 16:41.


#172
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
E din 2006 si il am si acum. Am vrut sa-l vand de cateva ori insa nu m-a lasat sufletul. Nu-l mai vand. I l-am lasat fetei sa se joace cu el si sa invete pe el. Este multumitor, nu-i asa?

P.S. -- Va rog sa faceti abstractie de  watermark ..

Attached Files



#173
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
... chiar, mai nene merlin Gl, a inflorit rapita, mai ... :(

#174
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Să vezi ce câmp, micuț ce-i drept, de lavandă am descoperit, chiar lângă Galați. Îl irigau intens zilele trecute. Rapiță încă nu am văzut în zonă. Trebuie să mai cutreier.

#175
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View Postcrokodilu, on 15 aprilie 2020 - 16:32, said:

Incerc eu: cred ca e in ordine inversa celei in care le-ai mentionat, doar ca prima e FF-ul, dar nu sunt sigur de celelalte doua, apertura mare a telescopului poate compensa senzorul slab al telefonului.
Dar comparatia e putin exagerata, comparam un sistem de 2-3kg care poate fi tinut in mana cu un sistem de 40kg si mai mare de 1m3 si la care numai bateria are vreo 5 kg.

Attached File  20200411_034332.jpg   159.9K   18 downloads

In ordine : telefon, crop la 960mm si ff la 2350. Da, a fost fortata comparatia, doar fiindca a postat Dani una cu telefonul ( frumoasa poza, presupun ca e stack cu diferite filtre pe ocular plus holder pt telefon) si am vrut sa fac si eu o incercare din mana.

FF-ul a fost ultimul din pacate si :
1 incepuse sa curga apa de pe echipament datorita umiditatii si, obosit fiind, nu am verificat screen-ul frontal decat cand deja incepusem sa strang
2 tot datorita oboselii si a grabei nu am verificat focusul pe stea ( am o banuiala ca nu am impins pana in capat adaptorul planul de focus fiind la limita )

As fi facut mai multe probe daca nu ma apuca dimineata si daca conditiile atmosferice ar fi fost diferite.

View Postcrokodilu, on 12 aprilie 2020 - 10:12, said:

Cred ca sunt de la seeing, s-au miscat detaliile intre cadre, se vede ca sunt zone mai clare si zone cu valuri.


Attached File  Untitled.png   1.86MB   23 downloads
Sa raspund tot aici. Nu stiu cum e acel hi-res dar : nu doar ca mi se pare extrem de greu ( daca nu chiar imposibil chiar si cu punct de sprijin ) sa tii in target la 1200mm tras de mana si cadre succesive. Iar paternul (din ce am incercat eu pana acum)pare a fi cel din Topaz Sharpen : nu am nimic cu omul care a tras si bravo lui pentru ce scoate, dar ma repet, cand vrei sa arati superioritatea unui sistem sau a altuia arata materialul brut din camera ca acolo sta diferenta intre sisteme, nu in talentul de photoshoping. Ca asa postam si noi astrofoto cu 60d sau alte antichitati dar omitem zecile de ore de captura si orele/zilele de procesare.


si un rezultat mai final ( cu minusurile amintite):

Attached Files


Edited by cristi_cost, 16 April 2020 - 17:10.


#176
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Câteva din pozele mele cu Pocofonu'.
https://www.flickr.c...157679936899198

Attached File  IMG_20190529_142501.jpg   304.83K   16 downloads

Attached File  IMG_20190529_113053.jpg   310.4K   13 downloads

Attached File  IMG_20190619_162434.jpg   412.23K   14 downloads

Attached File  IMG_20190710_120027.jpg   1.01MB   16 downloads

Attached File  IMG_20190705_084159.jpg   216.76K   20 downloads

Attached File  MWc.jpg   560.3K   22 downloads

Attached File  sq2w.jpg   308.26K   24 downloads

Și ultimele capturi pe timp de carantină, din balcon. Posted Image Soarele și Venus. Stack-uri din clipuri luate cu Pocofonu'.
Attached File  comp.jpg   59.82K   21 downloads
Attached File  Sun.jpg   46.09K   17 downloads


Părerea mea umilă e că aceste mici camere de telefon, dublate de aplicații software extrem de inteligente, au depășit o limită de calitate care le fac demne de a fi luate în seamă. desigur au limitări, dar și un rangefinder (de pildă) cu obiectiv fix avea și s-au făcut fotografii foarte bune cu el. Ideea e să-i cunoști limitele și să-i exploatezi punctele forte. Pe care le are deja.

#177
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
@Ursamajor

Felicitari pentru fotografii ! Cam asta ar trebui sa vedem aici: multe fotografii.


Diminetile la munte sunt minunate. Ies foarte devreme ca sa prind rasaritul. Fac fotografii si cu camera, si cu telefonul.

O sa postez cateva poze facute cu telefonul Samsung S6 intr-o dimineata de august.
Cat de bine au iesit detaliile in umbre ! Cat de greu ar fi sa aduc aici pozele facute cu camera foto (multa editare). Este atat de usor cu telefonul.

Deci, pozele facute cu telefonul editate usor (redimensionare, un pic de sharp, contrast si saturatie):

Attached File  01_s.jpg   429.22K   17 downloadsAttached File  02_s.jpg   493.52K   19 downloadsAttached File  03_S.jpg   541.5K   20 downloads

Edited by katran, 19 April 2020 - 17:10.


#178
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
10-15 minute de editare ... zic si eu :P

Attached Files



#179
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Ca să răspund la întrebarea din titlu părerea mea este că pentru a face o fotografie bună nu ai neaparată nevoie de un aparat de fotografiat extrem de performant - poți face o fotografie bună și cu un telefon sau un aparat de fotografiat de 1500 - 2000 lei.

Problema apare însă doar atunci când fotografia nu mai este un simplu hobby, ci devine mai mult sau mai puțin o profesie, adică de exemplu mergi să faci fotografii la un eveniment, indiferent că ești plătit sau nu. Ei, acolo vei constata un aspect pe care nu îl iei în considerare când faci fotografii doar ca un hobby - mai precis ca hobby poți să mergi de exemplu în concediu, să faci 500 de fotografii cu telefonul mobil sau cu un aparat de fotografiat de 1.000 lei, iar din acele fotografii, chiar dacă jumătate sau trei sferturi sunt nereușite (încadrate rău, nefocalizate, prea luminoase/întunecate etc.) tot poți să selectezi 2 - 3 pe care să le pui pe un forum și lumea să se minuneze - WOW ce fotografii bune poți face cu aparatul X  ! ! ! !

Pe de altă parte, la un botez, de exemplu, momentul în care preotul bagă copilul în apă durează  20 - 30 de secunde și nu se repetă - deci fotografiile trebuie să iasă bine, nu poți să le dai oamenilor doar fotografii făcute în fața bisericii. La fel la nuntă sau la alte evenimente, mare parte din fotografii trebuie să iasă bine, pentru că la final nu poți să le dai 10 - 20 de fotografii bune.
Ei, aici intervin aparatele mai bune, care în mod evident sunt mai scumpe - au senzor full-frame deci pot face fotografii bune în lumină puțină, focalizează mai repede și mențin mai ușor autofocusul chiar dacă persoanele fotografiate se mișcă, senzorul are sensibilitatea mai mare și poți crește ISO mai mult decât la un aparat mai ieftin etc.

Am mai scris pe aici, eu am un aparat Nikon D3500 și am făcut mai multe fotografii cu el, ca amator. Când lumina este bună este extraordinar. Când este lumină puțină (seara sau înăuntru) folosesc un bliț extern și iarăși este bun dacă oamenii pe care îi fotografiez stau sau fotografiez un peisaj, pentru că durează aproximativ o secundă - o secundă și jumătate din momentul în care apăs pe buton până când aparatul face efectiv poza - am încercat și TTL și blițul pe manual cu aparatul doar cu autofocus automat și restul totul pe manual și asta este durata, pentru că atunci când apăs pe butonul de declanșare blițul proiectează mai întâi o lumină roșie, cred că pentru autofocus, apoi declanșează o dată și abia după aceea declanșează și face fotografia.
Asta înseamnă că în mod concret de ex. eu nu pot fotografia oamenii care dansează pentru că în acea secundă și jumătate oamenii se mișcă.
Dacă măresc ISO ca să fac fotografia fără bliț, de pe la ISO 800 mi se pare prea pixelată, deci nu merge.
Așadar sunt unele tipuri de fotografii pe care nu pot să le fac și asta e, pentru mine este suficient, dar un fotograf de evenimente trebuie să poată face toate tipurile de fotografii, deci nu are ce face cu un astfel de aparat.

Pe de altă parte am văzut pe internet fotografii făcute cu Sony A 7 iii - erau foarte bune chiar și la ISO 3200 - bine, vorbim de un aparat care costă 12.000 lei cu tot cu un obiectiv mai bun

Edited by spider8, 19 April 2020 - 17:58.


#180
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postspider8, on 19 aprilie 2020 - 17:55, said:

Problema apare însă doar atunci când fotografia nu mai este un simplu hobby, ci devine mai mult sau mai puțin o profesie, adică de exemplu mergi să faci fotografii la un eveniment, indiferent că ești plătit sau nu.

TL:DR... câți la sută (sau suta de mii de locuitori) fac așa ceva? Chestia e alta și așa trebuie pusă problema: pentru mine, ca amator, mai merită să bag bani într-un dSLR pentru a avea fotografii bune? Și atunci începi să cântărești aspectele. Ce vrei?
1. portabilitate vs dificultate de cărat (aici telefonul bate lejer)
2. versatilitate (deși pare că telefonul e în dezavantaj clar, se pot aborda destule tipuri de fotografie cu el)
3. buget (dacă dSLR-ul trece de primele două teste, atunci ar trebui să coste relativ puțin ca să satisfacă un amator; dar rămâne problema investiției ulterioare în alte obiective și accesorii)
Cum ai da-o, pentru marea masa de oameni telefonul e vitorul. De când am dat de PocoF1 (chiar și mai de dinainte) dSLR-ul, mirrorless-ul și cele câteva compacte cam șomează.

View Postkatran, on 19 aprilie 2020 - 17:01, said:

@Ursamajor
Felicitari pentru fotografii ! Cam asta ar trebui sa vedem aici: multe fotografii.

Mulțumesc asemenea. Poze am tot atașat pe diverse subiecte de discuții, pe aria Foto. La un moment dat unii dSLR-iști s-au ofuscat că puneam pe topicul lor de Macro și am renunțat. Dar am mai atașat pe ici - pe colo, pe la începători...

Attached Files


Edited by ursamajor, 19 April 2020 - 18:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate