Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Pozele bune pot fi facute doar cu camere performante ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
De curand s-au postat cateva articole pe tema asta pe site-urile de specialitate. Sunt interesante, merita citite.
Cu dedicatie speciala pentru Devlin.  Posted Image


https://petapixel.co...a-great-camera/

https://www.dpreview...owing-our-minds


Ideea pe scurt este ca telefoanele au devenit suficient de performante ca sa faca fotografii bune chiar si in situatii dificile.

Edited by katran, 22 June 2018 - 09:55.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkatran, on 22 iunie 2018 - 09:53, said:

Ideea pe scurt este ca telefoanele au devenit suficient de performante ca sa faca fotografii bune chiar si in situatii dificile.
Asa este.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Cauta niste poze facute cu iPhone X sa vezi acolo calitate. Totusi, performante sau nu, nu poti compara un smartphone cu un DSLR, in primul rand cand vorbim de rezolutia unei poze, culori, lumina, etc.

#4
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

Quote

Ideea pe scurt este ca telefoanele au devenit suficient de performante ca sa faca fotografii bune chiar si in situatii dificile.
  Depinde ce intelegi prin "fotografii bune", si la ce nivel de pretentii te urci, daca e vorba de o mica amintire din parc, o fi util telefonul, altfel...profunzime de camp-nexam, puritate cromatica-nexam, zoom optic-nexam, calitate-zero. O camera compacta de acum 15 ani cu senzor de 3,2Mpixel, dar generos ca suprafata, avand o optica minimalista dar de 1000X mai buna decat orice telefon, va duce la anumite rezultate.De neatins cu o mica lentila cat bobul de porumb, cum are telefonul.

#5
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Nici pretul transportului  in comun cu achizitionarea unui rolls, totusi abonament la metrou au milione de pasionati de calitate si prestanta automobilului de lux.

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
mi-am mai spus parerea vizavi de subiectul asta: un telefon e bun la dat telefoane. aditional, mai face, printre altele, si poze.
un aparat foto face in general, fotografii.  si cam atit. a, si, mai face ceva: incurca, e mare, butucanos, nu incape in buzunare. cam ca unele telefoane :)

a se remarca totusi diferenta: fotografii vs poze.

stiu ca nu o sa ma credeti. nici nu (mai) vreau sa va schimb parerea. FACETI, DRAGILOR, POZE, CU CE AVETI!

#7
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostH6D-100c, on 22 iunie 2018 - 10:04, said:

  Depinde ce intelegi prin "fotografii bune", si la ce nivel de pretentii te urci, daca e vorba de o mica amintire din parc, o fi util telefonul, altfel...profunzime de camp-nexam, puritate cromatica-nexam, zoom optic-nexam, calitate-zero. O camera compacta de acum 15 ani cu senzor de 3,2Mpixel, dar generos ca suprafata, avand o optica minimalista dar de 1000X mai buna decat orice telefon, va duce la anumite rezultate.De neatins cu o mica lentila cat bobul de porumb, cum are telefonul.
Puritate cromatica...&shit... mai lasati-ma frate in pace cu astea! DSLR-u' lu' peste prajit... am niste poze facute la o cununie in famillie facute de un "profesionist" cu camera NIKON si aveau noise... la greu.Nu este la prima vedere diferenta mare in aceleasi conditii de iluminare la o poza facuta cu DSLR-ul fata de un telefon cu camera decenta in conditii de iluminare buna.
Nu spun sa mergem la nunti si sa facem poze cu telefonul ca "tot aia e" dar diferentele astazi... nu mai sunt sesizabile asa usor!

#8
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
ba chiar... de ce nu te-ai duce la nunti sa faci poze cu ultimu' haifon? ca doara face poze faine!

LE

plusez: la fotografia de produs: ai lumina cacalau! fotografii care se ocupa cu asa ceva stiu asta. de ce naiba nu folosesc haifoane? care-s cu MUUUULT mai ieftine decit aparatele foto + obiectivele + blitzurile folosite!

Edited by tEo, 22 June 2018 - 10:23.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul vreau sa trec de la DSLR la telefon. Din pacate nu prea gasesc ceva care sa fie multumitor iar telefon la pret de DSLR nu prea ma incanta....

Ca idee as prefera sa fac poze si sa car pe munte o sticla de apa in plus decat un DSLR si accesorii.  Am peste 100 mii de fotografii cu peisaje montane, floricele, etc... Daca ma uit o data la 10 ani la ele tot e bine.

Deci in concluzie o recomandare pentru un telefon cu OIS, filmare 60p, eventual rezistent la apa ar fi excelenta. Si un pret intre 10-15 mil...

#10
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

Quote

Nu este la prima vedere diferenta mare in aceleasi conditii de iluminare la o poza facuta cu DSLR-ul fata de un telefon cu camera decenta in conditii de iluminare buna.
Deja, o astfel de exagerare porceasca exclude orice dialog. Sorry!

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostH6D-100c, on 22 iunie 2018 - 10:26, said:

Deja, o astfel de exagerare porceasca exclude orice dialog. Sorry!

Depinde de DSLR. Una e o antichitate cu obiective de 3 lei si alta un FF.

Nu mai zic de calitatea fotografiilor puse pe FB...nu toata lumea are expozitii foto, fotografie de produs, etc...

Edited by bumpocbum, 22 June 2018 - 10:31.


#12
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View PostTehnicianul1970, on 22 iunie 2018 - 10:17, said:

DSLR-u' lu' peste prajit... am niste poze facute la o cununie in famillie facute de un "profesionist" cu camera NIKON si aveau noise... la greu.
Vezi, aici gresesc cei mai multi dintre cei care isi cumpara un DSLR.
Au impresia ca daca au o " scula " buna, automat aparatul face si fotografii bune. Eronat !
Poti sa ai si mama DSLR-urilor, daca nu pui mana sa inveti sa faci fotografii, iti vor iesi doar poze.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostTehnicianul1970, on 22 iunie 2018 - 10:17, said:

am niste poze facute la o cununie in famillie facute de un "profesionist" cu camera NIKON si aveau noise... la greu.
Deci ai văzut un aparat și ai decis că toate sînt la fel. Ce să mai zic...

Pe scurt - poți face fotografii bune și cu un telefon. Prin bune înțelegînd fotografii bine compuse și care reușesc să își transmită mesajul indiferent de slăbiciunile tehnice ale aparatului. În același timp poți face fotografii proaste cu cel mai performant aparat existent - depinde de persoana care apasă pe butoane. Iar între astea două extreme găsești toate posibilitățile.

#14
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Corect, totusi cu un telefon ai senzatia ca te-ai intors pe vremea lui Talbot, la 1845, aparat fara diafragma, fara obiectiv cat de cat serios, un soi de pinhole sticloizat.Posted Image

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pana si cel mai amarat aparat foto are 3-5 lentile, pt corectia aberatiilor. Un telefon e mai subtire decat o singura lentila, deci cum se pot compara?

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Urmează să apară meseriașii care filmează nunți cu Aifonu CSÎ.
Aia înseamnă să fii mafiot.

Plus de asta nu înțeleg de ce tot muritoru ține să aibă 3 miliarde de poze cu toți copacii, floricelele și toate rahaturile văzute prin concedii...
Chestiile adevărate se țin în suflet.

Degeaba ai mama lu DSLR sau lu AIFON dacă ai poze cu tine pe veceu, cu botul ca rața sau cu tine la masă cum ai tu creveți de alaska pe masă sau piton de râu roșu.

Mai dă-le dreaq de poze că nu toți avem față de poze de pus pe net.
Fotomodelele lu pește.

Toți sunt fotografi acum.
Toți mucea cu un DSLR sunt fotografi sau videografări.

Mi-e lehamite.

Tata făcea poze cu Canon cu film, cu Nikon, cu Praktika cu Yashika, Fed... etc... și are premii internaționale.
Repet premii internaționale.

Mucea de acum dau 50 de milioane pe aparat și pun poze cu bemveuri și cu parașute pe facebook și sunt fotografi.

Edited by exceswater, 22 June 2018 - 11:22.


#17
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

View Postbumpocbum, on 22 iunie 2018 - 10:25, said:

Eu unul vreau sa trec de la DSLR la telefon. Din pacate nu prea gasesc ceva care sa fie multumitor iar telefon la pret de DSLR nu prea ma incanta....

Ca idee as prefera sa fac poze si sa car pe munte o sticla de apa in plus decat un DSLR si accesorii.  Am peste 100 mii de fotografii cu peisaje montane, floricele, etc... Daca ma uit o data la 10 ani la ele tot e bine.

Deci in concluzie o recomandare pentru un telefon cu OIS, filmare 60p, eventual rezistent la apa ar fi excelenta. Si un pret intre 10-15 mil...
Eu ti-am mai spus Posted Image ! Ce vrei tu se numeste Go Pro 6 ! Eu sunt mega incantat de el .

On topic ! Nu se compara pozele de la telefon cu fotografiile facute de un aparat dedicat , am inceput si eu sa invat asta !

#18
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Cand telefonul (oricare) o sa aiba zoom optic 50x, o sa renunt la camera Sony. Pentru mine asta e marele minus la camerele telefoanelor. Nu au zoom optic. Au doar digital, deci pierzi mult din calitate daca folosesti zoom.

Edited by alexupit, 22 June 2018 - 11:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate