Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Pozele bune pot fi facute doar cu camere performante ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Calitatea artistică depinde foarte mult de fotograf.
Însă un aparat mai dotat te poate ajuta să faci anumite chestii. De mers poţi merge bine şi cu o bicicletă cu 1 sau 3 viteze (dacă eşti mai bine dotat d.p.v.d. fizic), însă una cu cel puţin 10 te va ajuta mai mult   :)

#20
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

 exceswater, on 22 iunie 2018 - 11:21, said:

Plus de asta nu înțeleg de ce tot muritoru ține să aibă 3 miliarde de poze cu toți copacii, floricelele și toate rahaturile văzute prin concedii...
Chestiile adevărate se țin în suflet.

Degeaba ai mama lu DSLR sau lu AIFON dacă ai poze cu tine pe veceu, cu botul ca rața sau cu tine la masă cum ai tu creveți de alaska pe masă sau piton de râu roșu.
Mare dreptate ai ! Am inceput si eu sa mai fac curatenie in "biblioteca" si nu am putut sa cred ...am sters mii de poze cu "nimic" si cred ca mai am de sters multe mii !
In special cu telefonul esti tentat sa faci multe poze ....e foarte simplu , in general un aparat serios il scoti/reglezi/folosesti doar pentru ceva ce merita .
Iar pe munte in general fara zoom...degeaba !

Edited by Supermax, 22 June 2018 - 11:31.


#21
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 Tehnicianul1970, on 22 iunie 2018 - 10:17, said:

am niste poze facute la o cununie in famillie facute de un "profesionist" cu camera NIKON si aveau noise... la greu.

Ai spus-o bine: „profesionist

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
DSLR este despre flexibilitate, controale sau butoane rapide/dedicate, senzor mare.

Edited by crokodilu, 22 June 2018 - 11:44.


#23
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 H6D-100c, on 22 iunie 2018 - 10:04, said:

  Depinde ce intelegi prin "fotografii bune", si la ce nivel de pretentii te urci, daca e vorba de o mica amintire din parc, o fi util telefonul, altfel...profunzime de camp-nexam, puritate cromatica-nexam, zoom optic-nexam, calitate-zero. O camera compacta de acum 15 ani cu senzor de 3,2Mpixel, dar generos ca suprafata, avand o optica minimalista dar de 1000X mai buna decat orice telefon, va duce la anumite rezultate.De neatins cu o mica lentila cat bobul de porumb, cum are telefonul.


Actualele telefoane pot "mima" cu mare succes oricare din functiile astea si de cele mai multe ori iese mai bine decat in cazul cand folosesti DSLR cu obiectiv de kit:

-telefoanele aplica blur pe fundal si fotografia iese ca si cum ai folosi un obiectiv luminos pus pe o camera cu senzor mare;
-modul HDR este foarte bine implementat;
-modul panorama este foarte bine implementat si poti obtine fotografii cu unghi de cuprindere urias;
-ultimele telefoane au 2-3 obiective cu diverse focale. Deci au rezolvat partial si problema tele-ului.
-stiu sa lipeasca 4....8 poze (image stacking) si rezultatul este o poza cu zgomot putin si gama dinamica mare. Vezi prima fotografie din articolul asta:
https://www.dpreview...owing-our-minds

O compacta de acum 15 ani cu 3Mp, o fura urat de la un telefon din zilele nostre, inclusiv la capitolul detalii. Ca si exemplu, mie ochiometric S6 Edge Plus mi s-a parut ca are cel putin detaliile unui DSLR cu obiectiv de kit.


Ce inseamna fotografie buna ? Lumina buna, lumina buna si lumina buna...dupa astea trei, compozitie buna si subiect. Deci fotografia buna n-are nicio legatura cu camera. Camera trebuie doar sa fie suficient de buna cat sa scoata pozele clare, culorile si expunerea cum trebuie.


-

Edited by katran, 22 June 2018 - 12:01.


#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 alexupit, on 22 iunie 2018 - 11:24, said:

Cand telefonul (oricare) o sa aiba zoom optic 50x, o sa renunt la camera Sony. Pentru mine asta e marele minus la camerele telefoanelor. Nu au zoom optic. Au doar digital, deci pierzi mult din calitate daca folosesti zoom.

Daca vorbesti de avantajele zoom-ului nu vorbesti de calitate, vorbesti de un COMPROMIS - adica renunti la ceva calitate ca sa nu mai trebuiasca sa cari cu tine sau sa schimbi mai multe obiective.
Da, la telefoane nu ai lentile cu focala mare (nu conteaza fixa sau variabila, adica zoom) pentru ca sint subtiri - asta e un dezavantaj. Dar ca n-ai zoom 50x ... pariem ca Sony-ul tau face la focale normale poze mai proaste decit un telefon bun chiar si mai vechi (gen S7, care a depasit 2 ani)?

#25
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Ma bag eu cu Sony-ul meu la comparatie ! Care e telefonul ?
Am avut deja discutia asta cu 2 posesori de Iphone X . Am comparat ce a iesit si desi erau incapatanati...au recunoscut si ei !

Edited by Supermax, 22 June 2018 - 12:50.


#26
Taxon

Taxon

    Cārcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Eu ma duc sa mai coc o punga de popcorn, ma mai amuz la voi pina incepe meciul.
Starea de spirit e aceeasi, ca in galerie pe stadion, toata lumea se pricepe la fotbal.

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Stii cum se se spune:exista poze si fotografii.
Nu degeaba fotografiile se considera o arta.Exista arta fotografiei dar nu exista arta pozelor.
Tu oricum esti in bransa daca mi-aduc bine aminte.Tie ti se pare ca pozele facute cu oricare telefon se apropie de conceptul de arta?
Pentru mine,care nu sunt un artist,pozele imi sunt arhisuficiente.Dar in mod garantat ca nu pot deschide o expozitie de arta cu ele,chiar daca am multe la vederea carora multi au exclamat:ce faine sunt.
Camera foto pe care o folosesc este preformanta ea,in felul ei,dar performeaza pentru gusturile mele,de pozar.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 f300, on 22 iunie 2018 - 12:09, said:

Dar ca n-ai zoom 50x ... pariem ca Sony-ul tau face la focale normale poze mai proaste decit un telefon bun chiar si mai vechi (gen S7, care a depasit 2 ani)?

Nu stiu de poze ca nu am facut cu sony-ul - 50x ....Da filmari merita...

Cateva cadre de pe Varful Piatra Mare....si inca din mana.
https://www.flickr.c...57646163353172/

Edited by bumpocbum, 22 June 2018 - 12:58.


#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, la filmari zoom-ul poate sa ajute (mai mult decit ca ai o focala lunga pe care nu trebuie sa o scoti din sacosa), e ceva ce potential nu poate sa fie inlocuit de non-zoom. Dar nu e cazul pozelor. De asemenea cit e full-hd, vreo 2 mpixeli? Nu vorbim de nu stiu ce calitate.

Revenind, care e aparatul cu 50x zoom pe care vrem sa-l comparam cu un telefon bun pe focale "normale"?

#30
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ce deduc eu din astfel de articole este ca pozele bune le fac camerele bune sau mai nou telefoanele bune...ignorand cumva factorul uman.

#31
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Asta :
https://www.f64.ro/s...c-rx10-iii.html

#32
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 Supermax, on 22 iunie 2018 - 13:18, said:

Asta n-are focala de 600mm .. :)

#33
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Niste baieti de la niste site-uri cu degetele in doua industrii care se duc in jos pe apa sambetei (foto si mobile... ce sa faci cand vii cu aceeasi supa reincalzita an de an) vad ca traficul a mai scazut pe site-ul lor asa ca baga un articol din asta, gusterii se inflameaza si mai creste numarul de click-uri ca stapanul de pe mosie sa ii mangaie bland pe crestet si sa le zica "Treaba buna".

No, pe bune... voi ce castigati din discutiile astea? Invatati ceva util? Ca de schimbat parerea unul altuia, asta nu se va intampla pe net...

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De fapt nimic nu poate sa rivalizaze cu un senzor APSC sau FF... La 1kg si 70 mil sincer as lua altceva....

 crokodilu, on 22 iunie 2018 - 13:24, said:

Asta n-are focala de 600mm .. Posted Image

Distanta focala
8.8-220mm ( 24-600mm echivalent 35mm). La 50x insa este echivalent cu 1200 daca nu ma inseala memoria...

Ca idee am vazut ceva poze (sa zicem) pe un S8.... Foarte decente ! Si deloc departe de d3100 care il am eu !

Edited by bumpocbum, 22 June 2018 - 13:28.


#35
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

 StefanSC, on 22 iunie 2018 - 13:24, said:

Niste baieti de la niste site-uri cu degetele in doua industrii care se duc in jos pe apa sambetei (foto si mobile... ce sa faci cand vii cu aceeasi supa reincalzita an de an) vad ca traficul a mai scazut pe site-ul lor asa ca baga un articol din asta, gusterii se inflameaza si mai creste numarul de click-uri ca stapanul de pe mosie sa ii mangaie bland pe crestet si sa le zica "Treaba buna".

No, pe bune... voi ce castigati din discutiile astea? Invatati ceva util? Ca de schimbat parerea unul altuia, asta nu se va intampla pe net...
Te cam inseli ! Nu am treaba cu nici un site , eu l-am luat de la Emag , dar SP nu mai permite linkuri Emag asa ca l-am bagat pe primul care apare pe Google . Nici macar trepiedul nu l-am luat de la f64 .
Deci ?
On topic "Distanta focala: 24-600mm (35mm Equivalent)" , asa scrie acolo...nu comentez ! Si am mai zis , am in familie numai telefoane Apple , am facut si comparatii cu poze cu X si MIE mi se par incomparabile !

Edited by Supermax, 22 June 2018 - 13:38.


#36
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
mai bine nu s-ar putea spune

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HJYaQJa6Qck?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate