Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Pozele bune pot fi facute doar cu camere performante ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#199
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Cred ca varful de popularitate a ariei de critica foto a acestui forum a fost prin 2007-2009, atunci cand erau la moda camere gen 400D, 40D, 5Dmk1,  Nikon D80/D200/D300

Cine a ajuns deja pe aria foto de pe softpedia si e curios daca se pot face poze bune cu aparate slabe, sa mearga si sa rascoleasca prin sectiunea de Critica foto/My photo blog, Gallery, si sa ramana cu gura cascata la ce postau unii useri prin 2007-2008-2009 cu camerele de mai sus. Ce postau bosho, matusciac, carnaru  si multi altii cu camere care acum se vand cu 400 ron e mult peste ce posteaza unii acum cu cele mai scumpe mirorlessuri sau DSLR.

Cu cat scula e mai slaba, cu atat muncesti mai mult ca sa cauti solutii, Si cu cat muncesti si gandesti mai mult, cu atat gasesti resurse si metode care dau rezultate mult mai tangibile decat un senzor de generatie mai noua.

In tot bullshitul asta instagram cu combinatia standard "senzor nou de rezolutie mare" "obiectiv nou ultra sharp folosit wide open" si '"preset x care desatureaza si shifteaza culorile", sa vezi o fotografie gandita, luminata si retusata e o raritate si o placere. Si daca te uiti la ce pun unii gen Light Shapers (doar ca sa mentionez un cont tare pe partea de fotografie clasica cu blitz, retusare,e tc), care lumineaza si retuseaza "old school", si la ce facea Matusciac acum 12-13 ani folosind aceleasi metode, iti dai seama cat de important este omul, recuzita, pregatirea shootingului si nu camera in realizarea unei imagini.

Evident, camerele mai noi iti aduc AF mai rapid, te ajuta in conditii grele, ISO mai bun, si in anumite domenii foto ce se face acum este muult peste ce facea inainte, dar in altele, in special in cele in care trebuie sa pui "plus" valoare de la tine din cap, influenta camerei e aproape nula pentru ca pentru orice neajuns poti gasi o solutie.

Edited by nicolaie, 23 April 2020 - 14:36.


#200
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nicolaie, ce zici tu ține de fotograf, nu de aparatură :)
Talent, cursuri, practică, experiență.

Eu sunt un biet pozograf care vreau să învăț și când am timp liber și chef ies la foto. Cel mai tare mă aleg cu acel timp petrecut în natură pentru frumos. Dacă iese și de-o pozulică bună, de bine, dacă nu, tot rămân cu ceva.
Ce făceam cu Nikon D60, fac și acum cu Sony A7III. Însă mult mai ușor și uneori, mai bine. Dar am avut proiecte pe care nu le puteam duce la bun sfârșit dacă aveam D60-ul. E vorba de teatru sau alte situații când ai nevoie de tehnică de top pentru că nu poți controla tu mediul de fotografiere care este într-o continuă schimbare.
Așa, la peisaje, te cam descurci cu orice dacă e cât de cât lumină și ai obiective decente.

Dar e un păcat să fii un fotograf slab dar să ai un aparat foto de top? (nu mă incadrez în niciuna din situații)

#201
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu-i păcat, e doar risipă. Românul are o vorbă: orz stricat pe gâște. ;)

#202
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
@ursamajor:
Eh... lasa ca e bun si stricatul asta de orz pe gaste la ceva... asa ai Pocophone ieftin ;).

#203
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu prea înțeleg logica acestei afirmații... dar, mă rog. Dimpotrivă, logica e chiar invers, lumea nu mai cumpără camere cum o făcea odinioară, ci telefoane, ca atare sunt mai scumpe, nicidecum mai ieftine. Pocofonul n-a fost deloc ieftin, decât poate prin prisma dotărilor hardware. ;)

#204
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ursa. E treaba fiecăruia ce face cu banii lui.
Și mai este ceva. În urmă cu câțiva ani, un aparat foto performant costa foarte mult și nu era accesibil oricui.
Acum iei un aparat foto foarte performant la aproximativ 1600€.
Îți mai amintești cât costa un DSRL entry level în urmă cu 10-15 ani? Retorică întrebarea, firește.

O fotografie înseamnă mai mult decât aparatura. Aparatul face ce-i spui tu, dar cunoașterea nu poate fi înlocuită de un obiect. Oricât de performant ar fi el. Cel puțin, nu încă.
Încadrare, compoziție, lumină și multe altele, nu le face aparatul. Iar tu Ursa, ai știut să folosești toate astea și să te adaptezi în funcție de tehnica pe care ai avut-o la îndemână. Crezi că dacă aveai un Nikon D5 scoteai ceva cu mult superior la ceea ce ai făcut până acum?

#205
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
De acord, poa' să facă fiecare ce vrea cu banii lui. Poa' să și-i bage și-n... Posted Image Discuția asta am mai avut-o și pe alte forumuri. Însă îmi mențin părerea că a cumpăra o cameră bună și scumpă și a o folosi la poze iola (munte/mare), e ca-n proverbul ce l-am citat anterior. Posted Image
Cred că n-ai citi ce am zis eu până acum... ia recitește și vezi ce-am zis, că am spus la fel ca tine. Ce dreaq, e dialogul surzilor aici? Posted Image

View Postursamajor, on 21 aprilie 2020 - 16:35, said:

Dacă cunoști fotografie poți să faci poze bune și cu o praștie de cameră.
Însă aici cred că s-a vrut să se sublinieze că telefoanele au ajuns să aibă camere a căror tehnologii pot să ofere rezultate foarte bune în ceea ce privește calitatea imaginii, ceea ce am mai spus-o și eu, anterior. De calitatea fotografiilor însă e răspunzător deținătorul. Posted Image
Până atunci, niște foto cu mobilul. Aia cu mâța e cu Superres zoom, funcție a Gcam, un zoom digital 2x, care cică are rezultate f. bune. Aprob pozitiv.

Attached Files


Edited by ursamajor, 23 April 2020 - 19:43.


#206
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Sunt de acord cu ce zice @nicolaie mai sus, acum ceva vreme erau alte rezultate de la cei care erau incepatori, amatori, profesionisti, orice.

Dar cum zice @Reactor2015, tine de fiecare om.

Faptul ca acum DSLRurile sunt mai ieftine, mirrorless-urile la fel, telefoanele fac si ele poze bune, mult mai multi oameni au intrat in zona foto chiar de nu reusesc sa aiba rezultate bune sau nici nu incearca printr-o simpla urmare a unor mici reguli care pot avea ca rezultat ceva mult mai bun. Si pe 500px vad poze excelente, dar multe sunt incarcate zilnic si sunt simple snapshoturi la nimic, pentru ca toata lumea are acces si toti incearca. Nu e neaparat rau...

Dar asa s-a dizolvat fiecare arie, site foto, aplicatie de photo sharing, pentru ca au aparut mult mai multi cu poze simple care nici macar nu incearca. Cand ceva devine mainstream si toata lumea are acces, cu greu mai gasesti acel ceva wow.

#207
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
O fotografie cu luna facuta cu Olympus E-M10 + telescop Skywatcher 200x1000 + tc 2x (fotografia este luata de pe internet).

Telescopul costa 650 de Euro, camera este entry-level - costa aprox. 350 Euro.  Nu stiu cat costa TC-ul, probabil 200-300 Euro.

https://2.img-dprevi...ec969e96d23278c


Nu exista obiectiv foto cu care sa se scoata detaliile alea.
De exemplu eu cu E-M1 MARK II + 300mm F/4.0 + MC-20 - un kit de 3 ori mai scump - nu am nicio sansa sa scot asa ceva .
Cele mai scumpe combinatii de la orice producator foto nu vor reusi sa se apropie de ce a scos omul ala cu un kit relativ ieftin (1200 Euro).

Edited by katran, 05 May 2020 - 09:21.


#208
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Cu o montură bună costă mai mult. Pentru astrofotografie de deep sky objects ai nevoie de o montura ecuatoriala motorizată. Cu tracking (măcar) sideral. La planete (aici intră și Luna și Soarele) se pot folosi setup-uri chiar mai ieftine. Eu folosesc un webcam. Și un telescop chiar mai micuț. Unul ca acela dat exemplu am eu de vânzare: newtonian 200/100 + montură HEQ5 Synscan GoTo. Posted Image Dacă interesează pe cineva, contact PM.

Venus:
http://ursamajorro.b...il-25-2020.html

sau Luna:
https://i.postimg.cc...lipuri-half.jpg

Edited by ursamajor, 05 May 2020 - 09:21.


#209
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da Toni dar tu iei obiectivele în spinare și ai plecat la păsărele.
El nu poate face asta cu ditamai tulumba.
Sunt soluții și soluții, însă este incontestabil ceea ce a făcut omul ăsta.

Am și eu în plan să iau un telescop, dar încă nu am găsit soluția pe care să o înțeleg.

Edited by Reactor2015, 05 May 2020 - 09:56.


#210
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostReactor2015, on 05 mai 2020 - 09:55, said:

Am și eu în plan să iau un telescop, dar încă nu am găsit soluția pe care să o înțeleg.
Păi, depinde de ce tip de fotografie astro vrei să faci. Pentru planete îți trebuie focală, pentru DSO apertură și raport focal scurt. Nu există instrument all in one, dar sunt unele care le îmbină pe ambele, de exemplu acel 200/1000 newtonian, care e f/5, are apertură și cu barlow 2-3x are și focală.

#211
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Scuza este că-l vreau pentru junior :P
Glumesc, este și pentru el, vreau să-i dezvolt anumite curiozități. Astronomia fiind unul dintre domeniile foarte interesante pentru băieți. Am zis că de ce să nu iau un telescop care să fie pentru privit cerul noaptea dar să se și poată monta un aparat foto la el.
Deși am citit pagini întregi despre telescoape, am văzut recenzii, prezentări, tot sunt în ceață.
Am văzut că există monturi motorizate care se conectează cu telefonul și le spui ce stea vrei să-ți arate și se duce singur acolo. Cred că ajută la bună înțelegere a cerului și o văd ca pe o chestie de comoditate.
200 bănuiesc că este diametrul oglinzii și 1000mm focala? La acel 200/1000? Și nu newtonian se referă la tipul de construcție?
Barlow e vizorul care mai mărește și el?
Camera unde se poate atașa?
Ce camere sunt mai bune? mft, ff? Că am văzut că fiecare folosește ce are dar nu m-am lămurit care este mai indicată.

#212
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Toate telescoapele permit montarea unei camere/aparat foto.
Specificatiile sunt aceleasi ca si la obiective, focala, apertura si Fratio ca F = f/d, doar ca la obiective ai f si F, aici ai f si d.

Edited by crokodilu, 05 May 2020 - 11:33.


#213
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Da, 200 e apertura/diametrul oglinzii sau obiectivului.
Fotografia poate fi focală sau afocală. La fotografia focală folosești telescopul ca pe un obiectiv, formează imaginea direct pe senzor. La cea afocală, poți folosi o săpunieră sau telefonul să fotografiezi, dar va trebui să folosești ȘI un ocular. Camerele dSLR se conectează direct. Toate telescoapele mai serioase au cuplaj cu montura T2. Deci, ai nevoie doar de un adaptor T2 la montura camerei tale (Canikon, Pentax etc.).

Edited by ursamajor, 05 May 2020 - 11:35.


#214
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Daca mai intereseaza pe cineva, exista adaptor cu ajutorul caruia se pot monta filtre foto pe telefon.
O clema care prinde deasupra camerei foto de pe telefon un inel in care se pot infileta filtre foto cu diametrul de 37mm.
Eu aveam vreo 3 filtre cu diametru asta, am cumparat si adaptorul pt. telefon.

Attached File  ft_01.jpg   61.5K   12 downloads

#215
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postkatran, on 06 mai 2020 - 08:08, said:

Daca mai intereseaza pe cineva
Eu încă postez pe topicul ăsta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate