Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Traditional romanesc

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Drago?

Drago?

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.12.2005
Scuze daca s-a mai discutat aceasta problema.

Dilema mea este care ar fi mancarurile tipic romanesti, si numai romanesti? Pentru ca tot o dam cu sarmale, cozonac, drob etc.. dar din ce stiu eu cam pe toate le intalnim si pe la alte popoare, in special din vecinatatea noastra. Oare ce fel de mancare ar fi specific numai romanilor?

La ce ma gandesc eu acum ar fi balmosul, dar nu e exclus ca si alte bucatarii, mai ales cu traditie in lactatele de oaie sa se laude cu acest produs.

#2
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Mergind des afara in ultimii ani am fost socat sa vad cite mincaruri pe care le credeam romanesti sunt de fapt internationale.
Socul mare a fost cind am vazut cit de bine stia un sloven reteta la ciorba de burta (reteta invatata de la maica-sa).
Sarmale, mici, mamaliga... nimic romanesc.
Iar cu balmosul sa fim seriosi, ca sa fie mincare romaneasca ar trebui sa o fi mincat si romanii. Faptul ca sunt citiva care maninca balmos nu o face o mincare traditionala romaneasca.
Mincare traditionala romaneasca: ceapa mincata la servici.

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cartofi fierti cu sare. mincarea traditionala a unui popor aflat sub limita de subzistenta. traim bine! puteam minca scoarta de copaci, dupa traditia coreeana

#4
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
si eu am avut discutia asta de citeva ori in felurite situatii. pot spune ca sarmale fac si japonezii si mi s-a spus ca ceva foarte asemanator se maninca si in hawaii. singerete se face si in ucraina si in ungaria si in polonia.
pina acum nu am gasit decit 3 produse care ar putea fi de sorginte pura:

ceea ce in baragan se cheama  "puricei" - mamamliga veche, farimitata, amestecata cu un ou si prajita in tigae.

tochitura - sigur ca mnianca si sirbii, dar am gasit intimplator un text de pe la 1800, care spune cam cum s-a ajuns la asa ceva si ma face sa cred ca a fost generata local, spontan si independent in mai multe locuri, deci poate fi considerata originala.

patricienii, despre care se spune ca au fost inventati pe la 1800 in bucuresti.


peste treaba asta, este atestata prajitura "joffre" care a fost creata de un cofetar roman, cu ocazia viszitei la bucuresti a generalului francez joffre.

#5
Drago?

Drago?

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.12.2005

View Postblackcat, on Feb 26 2006, 21:11, said:

Iar cu balmosul sa fim seriosi, ca sa fie mincare romaneasca ar trebui sa o fi mincat si romanii. Faptul ca sunt citiva care maninca balmos nu o face o mincare traditionala romaneasca.
Mincare traditionala romaneasca: ceapa mincata la servici.

Bun, poate m-am exprimat eu  gresit. Ma gandeam la mancare traditionala nu neaparat in sensul a ceva reprezentatit pentru toti romanii, sau cunoscut de marea noastra majoritate, ci la retete care sa fie folosite exclusiv de catre romani, chiar daca doar in anumite locatii restranse din tara.

M-am mai gandit putin, si poate ar fi una din ele mamaliguta cu branza asa cum se face in Ardeal, in straturi si pusa la cuptor. Chiar daca au si italienii polenta, nu cred ca o gatesc cu branza la fel ca si la noi :).

#6
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006
fiind latini, baza preparatelor o aveam de la romani si mai nou turci, e normal sa le gasiti si pe afara, mai ales borsul, asta-i de la rusi...
snitele sint de la portughezi
ardeiul iute de la mongoli si adus de Gin Gis Han pe unde a cucerit el..

#7
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Nu cred ca mai putem vorbii de vre un fel de mincare pe care sa l preparam numai noi romanii sau altii. Deja au inceput sa apara unde te astepti cel mai putin feluri de mincare "deviate" din retetele traditionale.

#8
Drago?

Drago?

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.12.2005

View Postradu72, on Mar 2 2006, 14:11, said:

Nu cred ca mai putem vorbii de vre un fel de mincare pe care sa l preparam numai noi romanii sau altii. Deja au inceput sa apara unde te astepti cel mai putin feluri de mincare "deviate" din retetele traditionale.

Bine, daca numai recent un anumit tip de mancare prinde si in alta parte, nu cred ca isi pierde specificul original. Daca eu mi-am facut paste acasa la mine, nu inseamna ca nu mai este un fel de mancare italieneasca.

#9
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Oricum ar fi este naspa sa stii un fel de mincare -oricare ar fi el- si sa mergi intr-un restaurant si sa nu recunosti gustul. Este super nashpa!Eu am patit.

#10
kloten van de bok

kloten van de bok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 28.02.2006
Deci, feluri de mancare romanesti, adica nascute pe aceste plaiuri :
- micii (orice altceva seamana cu ei - ce au bulgarii, turcii, nu este decat o alta carne tocata si fripta)
          de retinut ca bulgarii au niste "mici" foarte gustosi, mai lungi, dar care seamana mai degraba cu    carnea de kebab la gratar,drept pentru care li se si spunea "kebabci"; turcii deasemenea fac la gratar carne tocata in forma de "mici" dar este carnea de kebab, deci cu totul altceva.
- ciorba de burta (scuze blackcat) este pur romaneasca, in forma in care se prepara; ca altii mai fac ciorbe din burta de vaca asta e altceva, nimeni nu-si poate aroga dreptul de marca asupra unei parti a vacii.
- balmosul chiar daca nu toti romanii l-au mancat
- in general mamaliga, pentru ca este un lat mod de a prepara malaiul fiert.Veti mai gasi mamaliga si la rusi, dar nu este acelasi lucru.
- borsul [aici inteles ca ciorba acra] este ciorba acrita cu bors Este adevarat ca si rusii au ciorba tip Bors dar nu este acrita cu adevaratul BORS ROMANESC din tarate, zeul stomacelor nehotarate.
Sigur ca mai sunt, dar in frumosul stil balcanic(aoleo m.petre), acum mi-e lene sa mai gandesc, mi-e pofta doar de borsul de peste cateva ore.
S-aveti cadere.

#11
qaerdla

qaerdla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 04.01.2006

View Postgomez99, on Feb 27 2006, 10:31, said:

ceea ce in baragan se cheama  "puricei" - mamamliga veche, farimitata, amestecata cu un ou si prajita in tigae.
mai vazusem eu pe undeva prin varful muntelui "mamaliga dacica", de parca dacii stiau ce e ala porumb...

la ce ne referim cand zicem romaneasca? pe aceste meleaguri? adica pe langa carpati? ca dacii mancau si ei lapte si miere stiu io... isi gateau si ei zimbru fiert, pana mea...

romania in forma actuala e de putina vreme, asa ca hai sa stabilim intai limitele.

#12
DerVish

DerVish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 28.02.2002
dacii isi faceau mamaliga din mei.
si varza, barza, branza, viezure, manz, inseamna ca stiau ce-s micii, bulzul ciobanesc, salamul de sibiu, si asa mai departe.
cum va suna barza pe varza la cuptor?

#13
jarrive

jarrive

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 573
  • Înscris: 17.06.2005
ciulama de gugushtuc :lol:

#14
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View Postkloten van de bok, on Mar 3 2006, 21:25, said:

Deci, feluri de mancare romanesti, adica nascute pe aceste plaiuri :
- micii (orice altceva seamana cu ei - ce au bulgarii, turcii, nu este decat o alta carne tocata si fripta)
          de retinut ca bulgarii au niste "mici" foarte gustosi, mai lungi, dar care seamana mai degraba cu    carnea de kebab la gratar,drept pentru care li se si spunea "kebabci"; turcii deasemenea fac la gratar carne tocata in forma de "mici" dar este carnea de kebab, deci cu totul altceva.
- ciorba de burta (scuze blackcat) este pur romaneasca, in forma in care se prepara; ca altii mai fac ciorbe din burta de vaca asta e altceva, nimeni nu-si poate aroga dreptul de marca asupra unei parti a vacii.
- balmosul chiar daca nu toti romanii l-au mancat
- in general mamaliga, pentru ca este un lat mod de a prepara malaiul fiert.Veti mai gasi mamaliga si la rusi, dar nu este acelasi lucru.
- borsul [aici inteles ca ciorba acra] este ciorba acrita cu bors Este adevarat ca si rusii au ciorba tip Bors dar nu este acrita cu adevaratul BORS ROMANESC din tarate, zeul stomacelor nehotarate.
Sigur ca mai sunt, dar in frumosul stil balcanic(aoleo m.petre), acum mi-e lene sa mai gandesc, mi-e pofta doar de borsul de peste cateva ore.
S-aveti cadere.
Mici am mîncat la sîrbi şi la albanezi.
Francezii fac o ciorbă de burtă excelentă.
Borş găseşti la ruşi, la sîrbi, la bulgari.
Italienii şi francezii au cuvînt care înseamnă mămăligă (polenta la italieni, nu ştiu cum se spune în franceză), ceea ce mă face să cred că halesc şi ei de ceva vreme mămăligă.

Edited by mufă, 17 March 2006 - 16:07.


#15
ioooo

ioooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.03.2004
recomand ciorba radauteana....romaneasca de altfel si foarte gustoasa. cei mai carcotasi ar putea sa spuna ca e ciorba a la grec, dar pentru mine, e radauteana :)

#16
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postmufă, on Mar 17 2006, 17:07, said:

Mici am mîncat la sîrbi și la albanezi.
Francezii fac o ciorbă de burtă excelentă.
Borș găsești la ruși, la sîrbi, la bulgari.
Italienii și francezii au cuvînt care înseamnă mămăligă (polenta la italieni, nu știu cum se spune în franceză), ceea ce mă face să cred că halesc și ei de ceva vreme mămăligă.

tot polenta ii zic si francezii. au invatat de la italieni. dar am inteles ca e altceva. e o reteta diferita de mamaliga romaneasca, chiar daca e tot pe baza de malai.
ciorba gasesti si la tunisieni.
cand eram in franta am vazut in supermarket o ciorba tunisiana semipreparata. scria pe ea (Tchiorba parca) si tare m-am mirat ca au si ei asa ceva. si s-a mirat si marocanul care ma insotea ca si noi avem.

eu cred ca nu exista o mancare pur romaneasca, sau pur ruseasca etc. si cui ar folosi?
eu sunt fericit cand mananc shaorma romaneasca, kurtos colac romanesc si mici romanesti. (vreau sa spun ca toate sunt romanesti cat timp sunt facute de romani pe teritoriul romaniei. :peacefingers: )

#17
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005
iahnia de fasole... :roflmao: :roflmao: :roflmaofast:

#18
Isleman

Isleman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.07.2004
E greu de gasit mancare 100 % romaneasca.
Pana mai acum cativa ani am crezut ca drobul , caltabosul este una dintre ele . Nu mica mi-a fost mirarea cand am intrebat ce inseamna Haggis ,produs pe care l-am vazut tronand pe rafturile supermaketurilor englezesti Am aflat ca este echivalentul direct al drobului /caltabosului .Se produce in Scotia si originea se pierde in negura timpurilor.
Singurele la care ma pot gandi in continuare ar fi :
Salata de vinete cu ceapa,
Zacusca de ciuperci cu vinete ,
Ciorba de urzici  , loboda sau stevie.
Macinicii fierti in apa .( dar nu cred ca se consuma la nivel national , este mai degraba regional )

Ce ziceti?

Edited by Isleman, 12 April 2006 - 16:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate