Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

De ce, domnilor, de ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Mi se pare o idee buna. Whitey e manager de proiect. Sef la organizare. La saptamana zic ca des, dar odata pe luna ma gandesc ca ar fi decent. Si eventual sa incepa treaba cu subiecte de prin bucuresti urmand ca pe masura ca se obisnuieste lumea sa se treaca la provocari mai mari.

Edited by mr.fred, 27 February 2006 - 10:36.


#20
piccolino

piccolino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 11.08.2005
mai propun sa ne spuna si unul din admini la ce capitol stau mai prost cu fotografiile (desigur, sa le putem si face). sa faca niste grupe si dupa aia sa vedem ce ne apucam de fotografiat sau sa cautam prin arhiva.

#21
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Adijapan , te asteptam cu o tema din  Bucuresti :)

#22
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Îmi place cum se mișcă lumea aici!

La capitolul București stăm relativ bine cu pozele. Articolul Bucharest de la Wikipedia în limba engleză are vreo 30 poze, deci subiectul e în mare măsură acoperit. Versiunea românească București are nevoie nu atît de imagini (putem să le folosim pe aceleași), cît de "scriitori".

Dar există numeroase alte articole (vreo 20 de mii...) care n-au nici o imagine. Mi-aș permite să vă propun cîteva genuri de fotografie de care avem mare nevoie:

- Obiective importante din diverse localități: indiferent de mărimea localității avem nevoie de cîte cel puțin o imagine reprezentativă. Mai ales orașele mari ar avea nevoie de cîte un set de fotografii ale clădirilor, străzilor, parcurilor importante.

- Portrete (sau alte fotografii) de personalități: problema mare pe care o avem aici este că deși există pe internet numeroase fotografii ale politicienilor, scriitorilor, sportivilor, etc., toate sînt protejate de drepturile de autor. Recunosc că nu e ușor să te apropii de acești oameni (și vorba lui mr.fred, dacă nu te apropii destul, nu iese bine), dar cine știe de unde sare iepurele.

- Animale, insecte, plante, obiecte, de preferat din cele mai puțin familiare. Aceia dintre voi care au o pasiune pentru botanică sau zoologie, și care știu bine ce specie de vietate este cea din fotografie, sînt primiți cu brațele deschise.

V-am dat cîteva exemple, dar lucrurile nu se opresc aici. Primim oferte de fotografii pentru absolut orice subiect (concept) de natură enciclopedică, dacă se poate ilustra frumos printr-o imagine. Exemple la întîmplare: fenomene optice (curcubeu, reflexie, polarizare), fotografie astronomică, evenimente sociale curente sau recente (revoluția, mineriade, alegeri), opere de artă (sculpturi, picturi), stiluri arhitectonice, etc., etc.

Am răspuns repede ca să nu vă las mult în așteptare. Voi vorbi și cu colegii mei wikipediști să-i întreb dacă au și alte idei. Înainte de a o face însă, aș vrea să vă întreb: le pot spune colegilor mei că membrii Softpedia și-au exprimat dorința de a ne sprijini cu fotografii? Dacă răspunsul e "da" vă asigur că se vor bucura.  :kisstogether:

#23
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postmr.fred, on Feb 27 2006, 00:35, said:

superbe cezar. superbe. dupa pozele astea vor da navala strainii in roamania. eh, dobrotescunicol, pacat ca nu exista nici o modalitate de a modera pe wiki si nu intodeauna proiectul are de castigat daca posteaza toata lumea...... ;)

si pe wiki se modereaza....eu am pus 10 poze (Poiana Bv, brasov, mangalia, bucuresti, caraiman, bucegi...sunt publicate si pe SP) si  toate care aveau rama neagra au ramas fara ea :huh:
oricum oamenii trebuie sa isi faca o idee....cand apare o poza mai buna aia mai rea se poate sterge fara pb....dar decat nimic...merge si o poza de a mea B)

Edited by reclamagiu, 27 February 2006 - 13:30.


#24
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Mă bucură mult intervenția administratorului de la Wikipedia.  Trebuie să clarific poziția mea acolo - simplu membru fără nici o calitate oficială ca și aici.
Sunt cu atît mai bucuros văzând că rugămintea mea nu a fost ignorată.    Consider că realizatorul unei fotografii se simte mulțumit, împlinit știind că poza sa este privită și apreciată. Astfel văd un bine pentru ambele comunități.

#25
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

Quote

le pot spune colegilor mei că membrii Softpedia și-au exprimat dorința de a ne sprijini cu fotografii?

sigur. nici un fel de problema. insa mare parte din cei de aici tind sa se exprime prin fotografie mai mult din perspectiva artistica decat cea enciclopedica. dar sunt convins ca au si astfel de imagini "ratate" artistic.

#26
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Rog pe colegii forumisti sa posteze de acum inainte orice poze pentru Wiki in stickiul anterior creat : http://forum.softped...showtopic=58781

mesajul sa contina : descrierea subiectului din poza + poza(evident)

Adijapan va alege la sfarsitul lunii din pozele postate cele care se potrivesc cel mai bine scopului documentar.


Va rog macar o minima autocenzura in postarea pozelor: sa fie in focus, corect expuse , sa nu fie strambe, fara rame  etc

Edited by whitey, 27 February 2006 - 13:50.


#27
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
I-am anunțat pe colegii mei de la Wikipedia de oferta voastră. Aștept să vedem dacă sînt și alte sugestii de subiecte în afară de cele pe care le-am listat eu aici mai devreme.

Între timp îmi cer scuze lui reclamagiu că a rămas fără rama neagră de la poze. O enciclopedie permite mai puțină libertate artistică și cere mai multă uniformitate - cam ăsta ar fi motivul pentru care au fost eliminate ramele. Deci susțin apelul lui whitey în legătură cu focalizarea, expunerea și încadrarea corectă, dar de rame nu este nevoie. Indiferent de părerea mea personală despre rame, se vor găsi alții la Wikipedia să "standardizeze" imaginile și să le scoată ramele.

A, în legătură cu poziția mea "oficială", de fapt la Wikipedia un administrator este un utilizator ca toți ceilalți, cu foarte puține permisiuni suplimentare: ștergerea de articole, blocarea nebunaticilor și alte mărunțișuri. Ca idee imaginați-vă o femeie de serviciu cu o mătură și cu o legătură de chei. Cam asta sînt eu acolo. Regulile care se aplică tuturor mi se aplică și mie, plus cîteva responsabilități.

În concluzie voi invita și alți colegi să vadă fotografiile pe care le oferiți, și pentru ca totul să fie simplu aș dori să vă rog să-mi spuneți o adresă unde le putem vedea. Pagina poate fi văzută și de vizitatori neînregistrați? De asemenea va trebui să știm la fiecare fotografie cîteva detalii despre subiect: dacă e un loc - unde e; dacă e o vietate - ce specie; dacă e un obiect - ce fel de obiect; etc.

Mulțumesc!

#28
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
nu e nici pb ca s-au sters ramele, dar asa le aveam si nu aveam cu ce le edita :P
doar ii exemplificam lui george ca se modereaza...diferenta e ca modereaza toata lumea.

#29
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Da, oricine poate edita cam orice la Wikipedia, dar toate modificările sînt supravegheate de ceilalți. În plus există numeroase regulamente, deci modificările neregulamentare sînt anulate fără prea multă ceartă (de obicei...).

Mai am o sugestie: Wikipedia este un proiect online (evident) deci în general pozele n-au nevoie de o rezoluție foarte mare, imaginile de la 500 la 1000 pixeli pe o latură sînt de multe ori arhisuficiente. Aceia dintre voi care nu vreți să donați o poză de 2000x3000 pixeli puteți oferi una redusă la să zicem 600x900 și să vă păstrați toate drepturile pentru versiunea cu rezoluție bună. :console:

#30
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 28.06.2005
As veni si eu cu cateva poze din Bucuresti, insa text nu am la ele, si nici timp sa ma informez. Cateva cladiri care zic eu ca mi-au iesit bine, si cauta descriere sunt: casa Capsa, Teatrul National, Teatrul Odeon  :photo:

#31
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

View PostAdiJapan, on Feb 27 2006, 15:29, said:

În concluzie voi invita și alți colegi să vadă fotografiile pe care le oferiți, și pentru ca totul să fie simplu aș dori să vă rog să-mi spuneți o adresă unde le putem vedea. Pagina poate fi văzută și de vizitatori neînregistrați? De asemenea va trebui să știm la fiecare fotografie cîteva detalii despre subiect: dacă e un loc - unde e; dacă e o vietate - ce specie; dacă e un obiect - ce fel de obiect; etc.

Pozele vor fi postate direct în topicul din May 12 2005 - unde am lansat inițial apelul, la adresa : http://forum.softped...showtopic=58781 .  Orice utilizator le poate vedea, nu trebuie să fie înregistrat. Utilizatorii înregistrati au privilegiul de a putea adăuga comentarii.
Whitey va stabili celelalte chestiuni administrative.

#32
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Excelent. Cînd vor începe să apară poze la adresa aceea le voi spune și celorlalți wikipediști să vină să le vadă.

#33
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
va aduc si eu din Tulcea. sa vad ce articole aveti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate