Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Acord semnat la notar pentru gard pe limita de proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
dar in situatia cand ai de facut doar gard spre domeniul public? Cum il faci?

Conform legii, ai voie sa construiesti fix pe hotarul cu proprietatea publica(la strada in termeni populari)?
sau tot trebuie sa lasi loc  3 metri sau cat ati spus? Vorbesc de constructia unei case, evident.

#20
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

 flp014, on 30 mai 2018 - 10:04, said:

dar in situatia cand ai de facut doar gard spre domeniul public? Cum il faci?

Conform legii, ai voie sa construiesti fix pe hotarul cu proprietatea publica(la strada in termeni populari)?
sau tot trebuie sa lasi loc  3 metri sau cat ati spus? Vorbesc de constructia unei case, evident.

Gardul se autorizeaza, fie separat, fie impreuna cu constructia (casa, bloc etc.). Pe certificatul de urbanism pe care il scoti iti spune la ce distanta de axul drumului poti face gardul.

De exemplu, noi l-am autorizat impreuna cu casa si ne-a dat 6 m de la axul drumului. Parcela noastra incepe la vreo 4 m de ax, deci pierdem vreo 2 m de teren, intre gard si asfalt.

#21
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
am inteles. Dar daca vreau sa fac o constructie(casa) chiar pe hotarul gardului, adica sa nu mai am gard ci peretele casei, se poate?
Ideea este ca am un teren micut, 320 mp cu deschidere la 2 strazi si vreau sa construiesc ceva mic , gen 15/5 dar as vrea sa ma lipesc de frontul stradal. Se poate asa ceva?

#22
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 flp014, on 30 mai 2018 - 10:22, said:

am inteles. Dar daca vreau sa fac o constructie(casa) chiar pe hotarul gardului, adica sa nu mai am gard ci peretele casei, se poate?
Ideea este ca am un teren micut, 320 mp cu deschidere la 2 strazi si vreau sa construiesc ceva mic , gen 15/5 dar as vrea sa ma lipesc de frontul stradal. Se poate asa ceva?
Tot la departamentul Urbanism la Primarie si din certificatul de la ei afli.
Si nu te lua dupa vecini sau binevoitori in zona ca asa au facut ei.

#23
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
in ton cu topicul , daca iti ingradesti terenul cu gard fix inaintea celorlalti vecini , pot veni acestia dupa aceea sa spuna ca le-ai mancat duin terenul lor? Chiar daca nu le ceri nimic si au si ei gard.
Intreb asta pentru ca eu am fost primul cand am facut casa in zona respectiva acum muuulti ani si deocamdata doar un vecin a mai facut la distanta de vreo 5 ani si avea deja gard(cel facut de mine). Nu m-a intrebat nimic daca as vrea sa imi plateasca ceva, nici nu ii cer nimic, eu mi-am facut pentru ca aveam nevoie dar am auzit ca altii s-ar certa pe tema asta a platii jumi-juma a gardului facut doar de unul inaintea celuilalt.

 anam-pop, on 30 mai 2018 - 10:27, said:

Tot la departamentul Urbanism la Primarie si din certificatul de la ei afli.
Si nu te lua dupa vecini sau binevoitori in zona ca asa au facut ei.
pot cere acest certificat fara un proiect? Chiar as vrea sa stiu ce si cat am voie sa construiesc si mai ales limitele care trebuie respectate. Cat dureaza sa elibereze acest certificat?Acolo imi va spune exact ceea ce pot sau nu sa fac pe ecea parcela? Are valabilitate limitata sau dupa o perioada cand ma hotarasc sa construiesc trebuie scos alt certificat?

#24
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

 Adm, on 30 mai 2018 - 08:47, said:

Stai asa, de ce vrei sa faci exact pe hotar? Fa fundatie pe partea ta si gata.
Eu asa am facut preventiv, si nu am avut niciun fel de problema pt autorizare si receptie.

Imi povestea un topometrist umblat si prin tari straine ca doar la noi "ne taiem"pentru cativa cm in camp.
Chiar asa, cat teren o sa pierzi, 20-30cm?

#25
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 flp014, on 30 mai 2018 - 10:28, said:

in ton cu topicul , daca iti ingradesti terenul cu gard fix inaintea celorlalti vecini , pot veni acestia dupa aceea sa spuna ca le-ai mancat duin terenul lor? Chiar daca nu le ceri nimic si au si ei gard.
Intreb asta pentru ca eu am fost primul cand am facut casa in zona respectiva acum muuulti ani si deocamdata doar un vecin a mai facut la distanta de vreo 5 ani si avea deja gard(cel facut de mine). Nu m-a intrebat nimic daca as vrea sa imi plateasca ceva, nici nu ii cer nimic, eu mi-am facut pentru ca aveam nevoie dar am auzit ca altii s-ar certa pe tema asta a platii jumi-juma a gardului facut doar de unul inaintea celuilalt.

Aici e simplu - daca il faci pe terenul tau (verificat topo cu intarusare ca  este cu adevarat al tau Posted Image) faci ce vrei.
Daca il faci la limita  de hotar cu vecinul ar trebui sa cadeti de acord ce si cum faceti - fie il plateste doar unul, fie il platiti pe din doua. Dar nu il poti obliga pe vecin sa participe la plata gardului, doar la actiunea de delimitare a proprietatii care e altceva.

In cazul meu as fi prima care face gard pe toate laturile si am avut un soc cand am realizat cat costa pt 96ml...

#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
O daaa.  Mulți se șochează când află preturile la garduri. Când îi întrebi la cât se așteptau afli ca se așteptau la mai puțin decât costa materialele. Ce sa mai vorbim și de manopera?

Edited by PoeOvidiu, 30 May 2018 - 10:41.


#27
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

 flp014, on 30 mai 2018 - 10:30, said:


pot cere acest certificat fara un proiect? Chiar as vrea sa stiu ce si cat am voie sa construiesc si mai ales limitele care trebuie respectate. Cat dureaza sa elibereze acest certificat?Acolo imi va spune exact ceea ce pot sau nu sa fac pe ecea parcela? Are valabilitate limitata sau dupa o perioada cand ma hotarasc sa construiesc trebuie scos alt certificat?

Poti cere fara un proiect, se cheama Certificat de Urbanism pentru informare. Cand te duci pentru autorizatie ceri alt Certif. de Urbanism, pentru construire. In principiu, ele contin aceleasi informatii cu privire la limite si restrictii, dar pe cel pentru construire ti se vor bifa toate avizele pe care trebuie sa le obtii pentru autorizatie. Doar daca se schimba intre timp regulamentul de urbanism pot sa apara modificari...
Termenul maxim pentru eliberarea unui CU este de 30 de zile. Valabilitatea lui este mare, la noi de exemplu este de 24 de luni.

Daca se poate ce vrei tu sa faci, casa lipita de hotar, la strada, te poate lamuri doar serviciul de urbanism al orasului/comunei respective. Depinde de stilul arhitectural din zona, ce reglementari sunt acolo. Mergi la primarie, altfel nu vei sti nimic sigur.

#28
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 anam-pop, on 30 mai 2018 - 10:36, said:


Aici e simplu - daca il faci pe terenul tau (verificat topo cu intarusare ca  este cu adevarat al tau Posted Image) faci ce vrei.
Daca il faci la limita  de hotar cu vecinul ar trebui sa cadeti de acord ce si cum faceti - fie il plateste doar unul, fie il platiti pe din doua. Dar nu il poti obliga pe vecin sa participe la plata gardului, doar la actiunea de delimitare a proprietatii care e altceva.

In cazul meu as fi prima care face gard pe toate laturile si am avut un soc cand am realizat cat costa pt 96ml...
gardul deja l-am facut ...acum 10 ani :). Pe toate cele 3 laturi pe care am vecini. Deci nu asta e problema. Intrebarea era daca nu cumva se trezeste un vecin cand o veni sa zica ceva de genul ca as fi facut gardul pe hotar si nu la mine in interior.Nici nu stiu sincer daca asta e cazul ca nu am fost de fata nici la intarusare nici la realizarea gardului dar ca idee intrebam sa nu am surprize...

#29
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 flp014, on 30 mai 2018 - 10:59, said:

gardul deja l-am facut ...acum 10 ani Posted Image. Pe toate cele 3 laturi pe care am vecini. Deci nu asta e problema. Intrebarea era daca nu cumva se trezeste un vecin cand o veni sa zica ceva de genul ca as fi facut gardul pe hotar si nu la mine in interior.Nici nu stiu sincer daca asta e cazul ca nu am fost de fata nici la intarusare nici la realizarea gardului dar ca idee intrebam sa nu am surprize...

Viata e plina de surpize Posted Image
Prin urmare, te sfatuiesc sa nu deranjezi cu intrebari daca nu e cazul...
Mai ales ca deja ai vecini Posted Image

#30
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 anam-pop, on 30 mai 2018 - 09:15, said:

A nu se intelege gresit, cautam o idee de format de la cei care au mai semnat asa ceva.
De multe ori poti gasi anumite informatii folositoare mai repede, tocmai pentru ca unii oameni au trecut prin diverse situatii si sunt dispusi sa imparta cu altii experientele proprii, indiferent de domeniu.
Cred ca pe asta se bazeaza ideea de forum Posted Image
Eu am inteles fix ce ai postat. Faptul ca te-ai dus la un notar si nu ti-a dat o solutie sau mai rau, habar nu are care este si tu cauti pe forum o solutie urmand ca apoi sa te duci la acelasi notar doar pentru stampila e si mai grav...Dar, fiecare decide ce face cu banii si viata lui(nu ca e cazul aici de viata, e doar o vorba).

PS: Ceea ce spui tu ca faci cu informarea si culegerea informatiilor de la cei ce au trecut prin asta se presupune ca e de facut inainte de a merge la notar cel mult, in niciun caz dupa ca sa te duci tu cu solutiile la el.

Edited by Tz3posu, 30 May 2018 - 11:49.


#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca vrei gard , il faci pe banii tai si pe terenul tau ! Daca vecinul nu vrea sa contribuie inseamna ca e destept si mizeaza ca vei plati doar tu si el doar va beneficia de el fara sa piarda din teren = cea mai buna alegere pt vecin . Bravo vecinului ca e inspirat  !
Notarul nu are nici o treaba in ecuatia asta !
P.S. Ai autorizatie pt gard ?

Edited by Baxon, 30 May 2018 - 11:53.


#32
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu nu am reusit sa ajung la un consens cu unul din vecini, o zi spunea ceva, a 2a zi ii traznea alta idee. De bani sa participe nici nu se punea problema, o tinea ca el sta acolo de 30ani fara gard si acum venim noi sa facem legea.... Am facut gard pe terenul nostru, chiar si asa a facut ca trenul pana ne-a dat voie sa intram pe la el sa cofram si sa turnam beton, ne-a pus sa asteptam 3luni pana isi culege porumbul Posted Image. De atunci ne tot reclama pe varii motive pe la primarie: casa noastra ii umbreste ceva rasaduri de legume, a pierdut 2 randuri de porumb pt ca nu mai poate intra sa are / semene ca avem noi gard pe acolo, cainii nostri il latra pe dupa gard si il enerveaza, etc.... Si se razbuna cu tot felul: da foc periodic la diverse porcarii si gunoi la 1m de gard, cand ne vede prin curte in we incepe sa taie cu motocoasa pe benzina fix buruienile de langa gardul comun desi este permanent acasa si ar putea face asta linistit in cursul saptamanii..... Dracuie si blesteama cainii si tot felul de amenintari voalate: ca daca da el cu ierbicid si bate vantul [ca am pus eu peste tot pe langa gard diverse flori si altele...].

Edited by dell99, 30 May 2018 - 11:57.


#33
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 realduc, on 30 mai 2018 - 08:46, said:

e' tantalau notaru' ! ... schimba-l ! ...
se numeste "inscris sub semnatura" ... unde poti declara si semna orice tampenie
"in fata" notarului ! ...
orice inscris notarial are putere de lege ! ...


Desi tehnic corect, inscrisurile in fata notarului au putere DIFERITA!

Cele sub semnatura privata sunt mai slabe decat cele autentificate!

Si nu, nu sunt acelasi lucru!

#34
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 Baxon, on 30 mai 2018 - 11:52, said:

Daca vrei gard , il faci pe banii tai si pe terenul tau ! Daca vecinul nu vrea sa contribuie inseamna ca e destept si mizeaza ca vei plati doar tu si el doar va beneficia de el fara sa piarda din teren = cea mai buna alegere pt vecin . Bravo vecinului ca e inspirat  !
Notarul nu are nici o treaba in ecuatia asta !
P.S. Ai autorizatie pt gard ?

Posted Image Da. Posted Image

 dell99, on 30 mai 2018 - 11:55, said:

Eu nu am reusit sa ajung la un consens cu unul din vecini, o zi spunea ceva, a 2a zi ii traznea alta idee. De bani sa participe nici nu se punea problema, o tinea ca el sta acolo de 30ani fara gard si acum venim noi sa facem legea.... Am facut gard pe terenul nostru, chiar si asa a facut ca trenul pana ne-a dat voie sa intram pe la el sa cofram si sa turnam beton, ne-a pus sa asteptam 3luni pana isi culege porumbul Posted Image. De atunci ne tot reclama pe varii motive pe la primarie: casa noastra ii umbreste ceva rasaduri de legume, a pierdut 2 randuri de porumb pt ca nu mai poate intra sa are / semene ca avem noi gard pe acolo, cainii nostri il latra pe dupa gard si il enerveaza, etc.... Si se razbuna cu tot felul: da foc periodic la diverse porcarii si gunoi la 1m de gard, cand ne vede prin curte in we incepe sa taie cu motocoasa pe benzina fix buruienile de langa gardul comun desi este permanent acasa si ar putea face asta linistit in cursul saptamanii..... Dracuie si blesteama cainii si tot felul de amenintari voalate: ca daca da el cu ierbicid si bate vantul [ca am pus eu peste tot pe langa gard diverse flori si altele...].

Cu asa vecini si atitudini la ce iti mai trebuie dusmani? Posted Image Posted Image

 Tz3posu, on 30 mai 2018 - 11:47, said:

Eu am inteles fix ce ai postat. Faptul ca te-ai dus la un notar si nu ti-a dat o solutie sau mai rau, habar nu are care este si tu cauti pe forum o solutie urmand ca apoi sa te duci la acelasi notar doar pentru stampila e si mai grav...Dar, fiecare decide ce face cu banii si viata lui(nu ca e cazul aici de viata, e doar o vorba).

PS: Ceea ce spui tu ca faci cu informarea si culegerea informatiilor de la cei ce au trecut prin asta se presupune ca e de facut inainte de a merge la notar cel mult, in niciun caz dupa ca sa te duci tu cu solutiile la el.

Ceea ce crezi tu ca ai inteles nu este ceea ce am spus eu. Posted Image
Dar nu are nici un rost sa ne mai contrazicem pe principiul "eu stiu, ba eu stiu..." Posted Image

#35
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 anam-pop, on 30 mai 2018 - 08:39, said:

Buna,

Stiu ca sunt multi patiti cu vecinii si cu stabilirea gardului asa ca sper sa ma ajutati.Posted Image

Are cineva un model de acord de vecinatate cu gard pe hotar pe care sa il semnam la notar cu fiecare vecin?
Din cele trei laturi doi dintre vecini sunt ok, mi-au spus din start ca sunt de acord, in conditiile in care suntem primii care construim.
Dar pe una din laturi am un vecin mai special la care nu ma risc sa fac gard decat dupa ce semneaza la notar.
El mi-a dat acordul vebal dar s-a sucit de nu stiu cate ori - ba ca imi da 10cm gratis, ba ca imi da dar sa ii platesc costul...

Vreau sa incep sa fac gardul dar dupa ce semneaza vecinul in cauza.
Notarul meu a zis ca nu a mai pregatit un astfel de document.Posted Image
Faci gardul la tine si ai terminat balciul! Prin  "Notarul meu a zis ca nu a mai pregatit un astfel de document" ti-a dat de inteles ca nu se baga sa-i iei tu din terenul vecinului! (mai ales daca i-ai spus ca vecinul s-a sucit  de "n" ori), nu stiu de ce te prinzi asa greu! Oricum nu o sa-ti semneze vecinul nimic!

Edited by stlk, 30 May 2018 - 13:09.


#36
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 Baxon, on 30 mai 2018 - 11:52, said:

Daca vrei gard , il faci pe banii tai si pe terenul tau ! Daca vecinul nu vrea sa contribuie inseamna ca e destept si mizeaza ca vei plati doar tu si el doar va beneficia de el fara sa piarda din teren = cea mai buna alegere pt vecin . Bravo vecinului ca e inspirat  !
Notarul nu are nici o treaba in ecuatia asta !
P.S. Ai autorizatie pt gard ?
autorizatie trebuia doar la gardul din partea frontului stradal, s-a schimbat ceva?
Acum trebuie sa ai autorizatie si la laterarele cu vecinii? pfff...in loc sa diminuam birocratia, o facem mai a naibii...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate