Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Acord semnat la notar pentru gard pe limita de proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
Buna,

Stiu ca sunt multi patiti cu vecinii si cu stabilirea gardului asa ca sper sa ma ajutati.Posted Image

Are cineva un model de acord de vecinatate cu gard pe hotar pe care sa il semnam la notar cu fiecare vecin?
Din cele trei laturi doi dintre vecini sunt ok, mi-au spus din start ca sunt de acord, in conditiile in care suntem primii care construim.
Dar pe una din laturi am un vecin mai special la care nu ma risc sa fac gard decat dupa ce semneaza la notar.
El mi-a dat acordul vebal dar s-a sucit de nu stiu cate ori - ba ca imi da 10cm gratis, ba ca imi da dar sa ii platesc costul...

Vreau sa incep sa fac gardul dar dupa ce semneaza vecinul in cauza.
Notarul meu a zis ca nu a mai pregatit un astfel de document.Posted Image

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ce notar de doi lei e ala?Vezi sa nu-ti vanda naibii terenul.

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
e' tantalau notaru' ! ... schimba-l ! ...
se numeste "inscris sub semnatura" ... unde poti declara si semna orice tampenie
"in fata" notarului ! ...
orice inscris notarial are putere de lege ! ...

Edited by realduc, 30 May 2018 - 08:47.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Stai asa, de ce vrei sa faci exact pe hotar? Fa fundatie pe partea ta si gata.
Eu asa am facut preventiv, si nu am avut niciun fel de problema pt autorizare si receptie.

Imi povestea un topometrist umblat si prin tari straine ca doar la noi "ne taiem"pentru cativa cm in camp.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 anam-pop, on 30 mai 2018 - 08:39, said:

Buna,

Stiu ca sunt multi patiti cu vecinii si cu stabilirea gardului asa ca sper sa ma ajutati.Posted Image

Are cineva un model de acord de vecinatate cu gard pe hotar pe care sa il semnam la notar cu fiecare vecin?
Din cele trei laturi doi dintre vecini sunt ok, mi-au spus din start ca sunt de acord, in conditiile in care suntem primii care construim.
Dar pe una din laturi am un vecin mai special la care nu ma risc sa fac gard decat dupa ce semneaza la notar.
El mi-a dat acordul vebal dar s-a sucit de nu stiu cate ori - ba ca imi da 10cm gratis, ba ca imi da dar sa ii platesc costul...

Vreau sa incep sa fac gardul dar dupa ce semneaza vecinul in cauza.
Notarul meu a zis ca nu a mai pregatit un astfel de document.Posted Image

N-ai nici o treaba cu notarii si/sau vecinii.
Plateste un topometrist sa-ti delimiteze exact suprafata terenului,cu viza OCPI,tot tacamul.In acest caz iti stii exact proprietatea si-ti faci gardul pe terenul tau,fara sa-i afecteze cu nimic pe ceilalti.

Edited by adisz, 30 May 2018 - 09:01.


#6
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 daniMMM, on 30 mai 2018 - 08:46, said:

Ce notar de doi lei e ala?Vezi sa nu-ti vanda naibii terenul.

:D Nu e de doi lei notarul, ba chiar am lucrat cu el si mi-a cam scos peri albi in trecut cu faptul ca a urmat toate regulile numai ca sa fie 100% corect.
Si am zis ca pana rezolva el sa pegateasca documentul perfect gasesc la voi aici mai repede informatia :).

 Adm, on 30 mai 2018 - 08:47, said:

Stai asa, de ce vrei sa faci exact pe hotar? Fa fundatie pe partea ta si gata.
Eu asa am facut preventiv, si nu am avut niciun fel de problema pt autorizare si receptie.

Imi povestea un topometrist umblat si prin tari straine ca doar la noi "ne taiem"pentru cativa cm in camp.


Proprietarul nu locuieste acolo, asteapta sa mi creasca preturile ca sa il vanda.
Dupa ce ca fac gard ca la carte cu fundatie la limita de inghet de care o sa beneficieze el sa ceara mai multi bani (vorbim de 32m lungime), sa il mai fac si la mine pe teren?...
Nu i-am cerut nici un ban, doar sa imi dea voie sa il fac pe limita.
Dar respectivul din cumpararea si revanzarea terenurilor traieste si atunci suflu si in iaurt, de aia vreau semnare la notar.

#7
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Eu zic ca e nasol daca gasesti informatia mai repede pe forum de la oameni cu alte domenii de activitate decat de la omul pe care il platesti si are o atestare in acest sens....ma rog, problema ta nu e ceva major, dar asa fac baietii destepti banii.

#8
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006

 adisz, on 30 mai 2018 - 08:52, said:

N-ai nici o treaba cu notarii si/sau vecinii.
Plateste un topometrist sa-ti delimiteze exact suprafata terenului,cu viza OCPI,tot tacamul.In acest caz iti stii exact proprietatea si-ti faci gardul pe terenul tau,fara sa-i afecteze cu nimic pe ceilalti.

Asta e solutia.
Iar eventual cand iti traseaza, sa iti faca si proces verbal de buna vecinatate, care sa fie semnat si de vecini si de topograf.

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
https://www.casesigr...-Noul-Cod-Civil

#10
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 adisz, on 30 mai 2018 - 08:52, said:

N-ai nici o treaba cu notarii si/sau vecinii.
Plateste un topometrist sa-ti delimiteze exact suprafata terenului,cu viza OCPI,tot tacamul.In acest caz iti stii exact proprietatea si-ti faci gardul pe terenul tau,fara sa-i afecteze cu nimic pe ceilalti.

Terenul este masurat si are toate vizele.
Dar eu sunt prima care construieste in zona si nu cred ca vreunul din vecini isi vor mai face pe partea cu mine gard...Posted Image

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Fa gardul pe terenul  tau si gata. Vecinul din stanga mea si-a facut pe terenul lui. Pe dreapta am facut eu pe terenul meu. Si tot asa au facut toti. S-a urmat cumva o regula, cel care face primul gardul il face pe terenul lui.  Vrei sa nu il faci pe terenul tau? Astepti sa il faca el, sa vina el dupa acord la tine.  Pana atunci gard provizoriu din tarusi si plasa de sarma.

#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

 realduc, on 30 mai 2018 - 08:46, said:


orice inscris notarial are putere de lege ! ...
Nici chiar așa. Mai bine spuneai că orice înscris notarial se supune legilor în vigoare. Sau ar trebui să se supună, că au mai fost cazuri în care notarul a făcut fărădelegi. Așa putem semna la notar un act că de mâine fondăm un grup de violatori :)

#13
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 daniMMM, on 30 mai 2018 - 09:05, said:


Multumesc pentru link dar acolo se descrie actiunea de "granituire", nu e acelasi lucru cu acordul pentru gard pe limita de proprietate Posted Image .
La stabilirea punctelor si masuratoarea topo am facut-o pe banii proprii si cu topometristul nostru.

Altceva aveam nevoie sa aflu dar se pare ca nimeni pe aici nu a mai facut asta... Posted Image

 Tz3posu, on 30 mai 2018 - 09:02, said:

Eu zic ca e nasol daca gasesti informatia mai repede pe forum de la oameni cu alte domenii de activitate decat de la omul pe care il platesti si are o atestare in acest sens....ma rog, problema ta nu e ceva major, dar asa fac baietii destepti banii.

A nu se intelege gresit, cautam o idee de format de la cei care au mai semnat asa ceva.
De multe ori poti gasi anumite informatii folositoare mai repede, tocmai pentru ca unii oameni au trecut prin diverse situatii si sunt dispusi sa imparta cu altii experientele proprii, indiferent de domeniu.
Cred ca pe asta se bazeaza ideea de forum Posted Image

#14
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 PoeOvidiu, on 30 mai 2018 - 09:06, said:

Fa gardul pe terenul  tau si gata. Vecinul din stanga mea si-a facut pe terenul lui. Pe dreapta am facut eu pe terenul meu. Si tot asa au facut toti. S-a urmat cumva o regula, cel care face primul gardul il face pe terenul lui.
Cel mai simplu,asa am facut si eu.M-am bagat 15 cm la mine,cu gard din plasa bordurata,la ce sa tot umbli dupa acte si semnaturi.

#15
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
@initiator: ai si tu rabdare acum, poate apare cineva si te ajuta!

Edited by arab, 30 May 2018 - 09:23.


#16
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu mai bine faci tu gardul pe terenul tau si nu te mai milogesti la 10cm ai vecinului si sa stai cu gandul ca poate se razgandeste ala?
Mai ales ca inteleg ca esti in camp, unde terenul e ieftin si esti singur cuc in mijlocul campului.

#17
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 lexis1, on 30 mai 2018 - 09:29, said:

Nu mai bine faci tu gardul pe terenul tau si nu te mai milogesti la 10cm ai vecinului si sa stai cu gandul ca poate se razgandeste ala?
Mai ales ca inteleg ca esti in camp, unde terenul e ieftin si esti singur cuc in mijlocul campului.

asta cu campul... da, nu sunt inca alte case INCA...
Dar de la 75 eur/mp (cat era cand am venit noi) s-a ajuns la 90 eur/mp... Posted Image

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cred ca gandesti prea mult in "bani" . Uneori nu sunt chiar asa importanti, mai ales cand vine vorba de buna intelegere intre oameni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate