Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Diferenta dintre doua masini

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
"Bravo" mai colegilor...de forum ! Vin sute de "ce sa-mi aleg BMW , Mercedes , Audi " am 5000 de euro si nu sariti asa . Vine si unul care zice ca are 25.000 de euro...foarte rar se intampla si sariti toti pe el , ca ia teapa ?

#20
Draxler

Draxler

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2016

 ando01, on 22 mai 2018 - 20:14, said:

eu zic ca daca iti cauti de acum o masina pe care o sa cumperi peste un an nu are rost sa deschizi acum subiectul
sunt slabe sanse sa ramai la aceeasi masina
apoi daca ramai decis sa iti cumperi un a6 care o sa aiba minim 5 ani gandeste-te si ca o sa bagi ceva in ea la cumparare si nu o sa fie putin
pentru la anul iti recomand un passat/superb mai nou, niciuna din ele nu iti dau de mancare, dupa o vreme de condus le vei privi la fel dar mereu iesi mai castigat cu una cat mai noua si mai putin rulata

Da, ai dreptate, mersi de raspuns, dar am pus acum deoarece oricum as fi intrebat (sau as fi aflat eu altcumva) pana la urma faza aceasta de "generatie". Si da e posibil sa nu raman la aceasta masina.

@Supermax, nu-i mai bag in seama, am vazut din primele postari cat pot sa duca, atata pot ei , asta e, e trist pentru ei, nu pentru mine. Mersi de aparare :*

#21
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004

 Draxler, on 22 mai 2018 - 20:39, said:

[...]
Mersi de aparare :*

Posted Image

Sa deschizi topic acum despre ce iei la anu'....cam ilogic, nu vad ce-ai putea obtine? Eu unu m-apuc de cautari cand am banu', si mi-ar fi destul de greu sa testez azi pt 'ce cumpar peste-un an', da' cati oameni, atatea pareri. Cum insa 'dai' tare in cei ce nu-ti plac, mi-e c-o sa ramai doar cu luptele astea corp la corp.

tl;dr? Revino cand ai banii (si, n.n., varsta), nu doar idealurile. Ce sens are sa-ti ofere lumea linkuri de pe olx si alte siteuri cand (1) iti poti sorta singur ce modele vrea muschii tai si (2) masinile alea vor fi de mult acontate cand, in sfarsit, te vei fi hotarat tu sa virezi banii? Oricati ar fi aia.

Edited by Immortal, 22 May 2018 - 21:25.


#22
Draxler

Draxler

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2016
Ce as putea obtine? Pai pot obtine informatii despre anumite chestii, in general , legate de masini , de exemplu, eu nu stiam despre chestia aceasta cu "generatie" , greseala mea. Si in postarile de mai sus am precizat ca nu este 100% sigur ca raman pe aceasta masina, vreau sa fiu mai informat. Iar in legatura cu banii, de unde stii ca nu-i am? Da, nu-i am acum, dar daca ii aveam ce mai ziceai? In legatura cu varsta, la ce te referi? NU astept link-uri cu masini, am si precizat (iar) mai sus ca o iau din Germania, din reprezentanta. Oricum mersi mult de sfaturi. Astept un raspuns la ce te referi in legatura cu varsta?

#23
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004

 Draxler, on 22 mai 2018 - 21:43, said:

[...] Iar in legatura cu banii, de unde stii ca nu-i am? Da, nu-i am acum, dar daca ii aveam ce mai ziceai? [...]

Poate ceva la subiect, dar mie-mi pare ca-mi validezi scenariul cu varsta crezand ca, daca ai tu banii, eu as zice/n-as zice ceva. Pueril.

In fine, din punctul meu de vedere, ORICE achizitie incepe in preajma acumularii sumei de bani cu ore de sortat pe olx/autovit, eventual cu linkuri pentru pareri. Degeaba-i place lu' Baxon Crosslandul de moare iar Kroghy si-ar da #veatza pentru un VAG, fie el si de 300mii km, daca tu esti montat pe (de exemplu) Serie 5 - ce place altora-ti va fi irelevant atunci cand tu esti innebunit de vreun model.

Iar la un ipotetic 25k, SH...you better be in-focking-love.

Edited by Immortal, 22 May 2018 - 22:06.


#24
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
@Immortal ! Tu ai dreptate pentru aia cu 5000 de euro care au suma asta si cauta cea mai mare ieftinaciune de pe piata...cu sigla de fite . Daca vrei sa dai 25.000 de euro pe o masina...nu vrei sa o tii un an !
Eu incep cautarea unei masini cu 3-4 ani inainte ! Nu iti mai zic faptul ca fac un tabel Excel cu toate modelele de care sunt interesat ca deja....! Asta presupune ca atunci cand o cumperi sa stii aproape totul despre masina respectiva si sa fii sigur ca ai luat decizia corecta pentru CE ITI TREBUIE facand inainte teste cu "1000 de masini" . ASTA INSEAMNA ALEGERE INTELEAPTA !

#25
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006

 Draxler, on 22 mai 2018 - 21:43, said:

Pai pot obtine informatii despre anumite chestii, in general , legate de masini , de exemplu, eu nu stiam despre chestia aceasta cu "generatie" , greseala mea.
Ăsta pare să fie (din ce văd prin filme) modul american de a cataloga o mașină: gen Mustang din 67 etc. Probabil te-ai contaminat de acolo :D Că doar nu credeai că în fiecare an, de revelion, toate fabricile auto schimbă liniile de fabricație și mașinile produse în noul an arată altfel decît cele din anul anterior.
De arătat, arată la fel, fiind același model, aceeași generație cum s-a zis mai clar, care e fabricată mai mulți ani. Sigur că, pe parcursul „vieții” de 5 - 7 ani, se mai produc schimbări, atît la designul exterior, care de regulă sînt mici și se numesc „facelift” (schimbă ceva la grilă, la faruri, adaugă vreun ornament), cît și la motor sau alte subansamble, deci întrebarea e pertinentă, în sensul că e important să știi și anul de fabricație, și chiar dacă arată la fel, e posibil să existe diferențe chiar majore, de tipul motor Euro 5 sau Euro 6.
Dar chestiile astea le vei discuta punctual, la momentul la care ai găsit ce vrei să cumperi, cu referire la un anume autoturism, în mod particular (la care va fi bine, dacă e SH, să îi cunoști VIN-ul, adică seria de șasiu), nu la un model în general.

#26
Draxler

Draxler

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2016

 Immortal, on 22 mai 2018 - 22:03, said:

Poate ceva la subiect, dar mie-mi pare ca-mi validezi scenariul cu varsta crezand ca, daca ai tu banii, eu as zice/n-as zice ceva. Pueril.

In fine, din punctul meu de vedere, ORICE achizitie incepe in preajma acumularii sumei de bani cu ore de sortat pe olx/autovit, eventual cu linkuri pentru pareri. Degeaba-i place lu' Baxon Crosslandul de moare iar Kroghy si-ar da #veatza pentru un VAG, fie el si de 300mii km, daca tu esti montat pe (de exemplu) Serie 5 - ce place altora-ti va fi irelevant atunci cand tu esti innebunit de vreun model.

Iar la un ipotetic 25k, SH...you better be in-focking-love.

Nu sunt montat pe Audi neaparat, l-am dat exemplu pentru ca da, el este in varful alegerilor mele, imi place cel mai mult ca si astept si ca si ce am citit despre ele. Dar nu inteleg de ce trebuie sa-mi caut masina de abia cand am banii? Adica nu-mi pot face niste idei inainte, din ce spui tu.

@abancor mersi mult de raspuns, cel mai folositor
@hailzstorm , stai calm nu locuiesc cu parintii si imi castig banii ;)

#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Draxler, on 22 mai 2018 - 19:18, said:

Da, nu fac rate pentru o masina Posted Image
O sa faci daca cumperi Audi sehas stai linistit ! Crezi ca alea se repara singure ?!

 Draxler, on 22 mai 2018 - 22:43, said:

... stai calm nu locuiesc cu parintii si imi castig banii Posted Image
Vrei audi pt pitzi dar cum stai cu parintii o sa ramai cu audi ca pitzi n-o sa vrea cu ai tai in garsoniera Posted Image

#28
Draxler

Draxler

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2016
Nu, nu cred ca se repar singure.
Pai multumesc oamenilor care au avut raspunsuri folositoare si m-au ajutat. Eu mi-am primit raspunsul la intrebare, deci se poate inchide oricand topic-ul deoarece vad ca se strang din ce in ce mai multi frustrati , ca baiatul de mai sus (Hailztorm) . Multumesc inca odata , seara faina.

#29
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Supermax, on 22 mai 2018 - 22:18, said:


Eu incep cautarea unei masini cu 3-4 ani inainte ! ...
Cred ca esti unicat ! Eu intr-o luna m-am decis si am luat-o fara sa am in plan cumpararea unei noi masini . Vazut , placut si luat !

#30
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
In timpul respectiv am alte masini...nu stau fara , vorbeam de o viitoare masina !

#31
Draxler

Draxler

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2016
@Supermax, nu-i mai explica ca explici degeaba.
Repet: am primit raspunsurile pe care le-am vrut nu mai au rost alte discutii, daca alti cercetasi ca Hailztorm sau Baxon mai doresc sa comenteze , astept in privat, daca au ceva important de spus, dar ma cam indoiesc ca mintile lor sclipitoare mai au ceva de zis. Restul, va multumesc!

#32
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 16.08.2016
Pt inițiator, pentru început ai putea sa spui unde vrei sa folosești mașina mai mult și ce îți dorești de la ea.
Pasul 2: te duci la dealeri auto de la mai multe mărci, le spui ce îți dorești și ceri sa faci test drive.
Pasul 3: aștepți următorul sab și te urci in mai multe mașini sa vezi diferențele mai bine
Pasul 4: ramai cu 2-3 modele de mașini și te apuci sa cauti noi sau sh (asta după ce citești forumurile sau vezi service-uri)
Pasul 5:iti cumperi mașina, dai de băut și faci jurnal de bord 😁

#33
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 Baxon, on 22 mai 2018 - 23:01, said:

Cred ca esti unicat ! Eu intr-o luna m-am decis si am luat-o fara sa am in plan cumpararea unei noi masini . Vazut , placut si luat !
same here... am luat masina (sh,da Posted Image ) in 2 saptamani fara sa am in plan asa ceva. Am vazut-o, a doua zi am fost sa o testez si a patra zi eram cu banii la vanzator(in cont). Si nu a fost ieftina deloc as putea spune....In 10 zile dupa ce am platit-o o aveam deja inmatriculata pe numele meu. Nevasta nici nu stia daca e a mea sau nu Posted Image Posted Image Posted Image.

 Immortal, on 22 mai 2018 - 22:03, said:

Iar la un ipotetic 25k, SH...you better be in-focking-love.
Adica? ce este asa ciudat? sunt persoane Posted Image care au dat mai mult de 40000 pe sh si nu credit , asa ca nu vad unde ar fi problema....

LE: initiator, eu as merge pe an mai nou si luata din RO de la dealer , nu din jermanika. Dar asta e parerea mea, nu trebuie sa o iei de buna. Si da, la suma asta ar fi bine sa te uiti ori la Audi cum ai zis ori la ceva asiatic sau british. Parerea mea sa stai departe de BMW/Merc/VW/etc(e plin orasul de ele si service-urile si mai si :) )

Edited by flp014, 23 May 2018 - 16:08.


#34
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004

 flp014, on 23 mai 2018 - 16:03, said:

[...]
Adica? ce este asa ciudat? sunt persoane Posted Image care au dat mai mult de 40000 pe sh si nu credit , asa ca nu vad unde ar fi problema....
[...]

Intreband pe forum ce sa-ti iei cu un an inainte? Eu nu am zis ca nu sunt oameni care fac astfel de achizitii, ca-s convins ca sunt, ci doar ca, la asa bani, timpu' imi pare a fi o resursa pretioasa, si ori ti-o petreci facand si mai multi bani, ori distrandu-te; sa te iei de niste indivizi care n-au raspuns exact cum ai vrut tu pe un forum, nu-mi pare apanajul acelor oameni.
Eu de-as avea 25mii si-as vrea o masina, mi-as lua-o, probabil, in maxim 2saptamani. De-as avea 20mii stiind ca la anu' o sa am 25...tot in maxim 2sapt. mi-as lua. O masina de 20k.
Asta-i tot ce mi-a parut deplasat, in ideea in care sa nu fie banii de mentenanta tot "la anu'" - da dupa achizite Posted Image

Intr-un an se schimba legislatie, mai afli de motoare, mai pierd din pret modele curente. Da, e ok sa ai o idee despre ce-ti vei lua, dar mai mult de-atat nu vad cum.

Edited by Immortal, 23 May 2018 - 17:14.


#35
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Hai sa va zic eu cum se cumpara masinile...din punctul meu de vedere , bineinteles ! Faza e ca voi primi destule comentarii de la cei pentru care masina reprezinta doar imagine.
Eu plec de la nevoile individului iar analiza mea pleaca de la experientele multora din vest .
1) Masina care trebuie cand iti iei carnetul sau mai precis prima ta masina . Sa presupunem ca iti iei carnetul la 18-20 de ani .
Nevoile :
- sa inveti sa conduci
- costuri mici
- putere mai mica
- o oarecare garda la sol
- nu ar fi rau sa aiba mai putina electronica incat sa inveti si putina mecanica si cum functioneaza masinile
- poate fi si sh
- poate fi cu brio un Logan
2) Momentul in care ai deja experienta sa zicem un minim de 50.000 de km :
- esti singur si nu ai nevoie nici de portbagaj nici de o balena
- ti-ar place ca masina sa aiba ceva caluti
- nu prea ai multi bani de intretinere deci nu ai nevoie de lux
- eu mi-as fi luat daca eram la 20 de ani un Polo GTI NOU
3) Pe la 30 de ani deja incep sa apara cerintele de confort si spatiu pentru familie si copil
- atunci incepi sa te uiti la portbagaje mari deci break-ul incepe sa iti placa
- incepi sa mergi pe la munte , pe la pescuit...deja merita un o masina cu garda mai inalta
- deoarece costurile cu familia sunt mari te uiti dupa un model decent fara fite
Eu as lua la varsta aia o Octavia Break Noua pe benzina !
4) Pe la 40 de ani deja ai experienta decenta in soferie si deja stii ce vrei de la o masina
- esti extrem de multumit de Octavia veche dar incepi sa stii ce vrei
- vrei tractiune 4x4
- vrei garda si mai mare
- vrei xenoane cu spalator de faruri
- vrei Diesel
- vrei alte fite
Atunci te orientezi tot pe o Skoda dar Scout sau Kodiak , alegerea mea e Passat Alltrack in dauna Audi A 4 Allroad .
5) Dupa 50 de ani deja esti bine , copiii sunt mari si vrei si tu fite
- aici nu mai intru in detalii , alegerile mele personale ar fi Porsche Cayenne sau Audi A6 Allroad
6) Dupa 50 inca nu m-am hotarat , acolo sunt !
Inafara de prima masina care poate fi SH eu recomand doar NOI !!!
Spor !

Edited by Supermax, 23 May 2018 - 17:27.


#36
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 Supermax, on 23 mai 2018 - 17:23, said:

.......
Nu ai zis absolut nimic despre pensia alimentara.
Nici despre cum faci TU toate astea cu salariile din Romania.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate