Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

MikroTik RBD52G-5HacD2HnD-TC hAP ac²

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1660 replies to this topic

#739
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu exact ce dezactiveaza optiunile respective sau ce si cum configureaza, voi face maine niste teste pe unul din routerele mele si revin.
Daca vrei te ajut sa-l configuram intr-o zi, numai sa pregatesti o alta conexiune de internet pe laptop sau desktop (hotspot de pe tel?) sa-l putem reseta etc fara griji :)

#740
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Mersi, da, nu e o problema...echipamente am in casa sa fac mai multe conexiuni mobile, nu doar una. Ideea e ca merge ok wifi dar nu pot actualiza hap ac2.

Off: sunt genul de persoana care vrea sa incerce lucruri noi dar isi pierde repede interesul. Ideea e ca am si multe prostii in casa care depind de functionarea retelei (becurile dintr-o camera, monitorizare video de la bebe....). NU prea pot sa tin reteaua nefunctionala.

#741
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Muti putin WiFi-ul pe Asus iar cu MikroTik-ul ne jucam fara sa afectam reteaua, cand e gata doar le schimbi intre ele. Daca vezi ce si cum poate n-o sa-ti mai fie frica de el :)) Daca vrei chiar si maine, imi lasi mesaj privat cand poti.


#742
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Nu prea o sa fiu pe acasa. Ideea e ca wifi e pe mk acum. Totul functioneaza corect, mai puțin update check de pe mikrotik :).
Oricum, intrebarea ramane: pe home duap ap, unde trebuie teoretic sa bag cablul de la router?

#743
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Poate cineva sa posteze un test de viteza prin fir dar si prin wireless in reteaua rds pe acest site?

Vreau sa schimb un archer c2. Nu mi-a facut absolut nicio probelma dar daca pot obtine viteze mai bune prin wifi atunci il schimb.

#744
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Nu e f relevant, mai ales pe wifi. Pe cablu obtin peste 900 mbps. Încerc sa fac un test când ajung acasa.

#745
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjoystick, on 10 noiembrie 2019 - 08:46, said:

[..]Totul functioneaza corect, mai puțin update check de pe mikrotik Posted Image.
Oricum, intrebarea ramane: pe home duap ap, unde trebuie teoretic sa bag cablul de la router?
Cablul de la router, DUPA ce ai debifat DHCP, NAT, Firewall Router, il bagi in unul din porturile 2-5.
Bun, daca nu vrei sa te murdaresti pe degete prin terminal sau prin celelalte meniuri, se poate face si din Quick Set, cam asa:
Dupa un reset si cu accept la config-ul initial -> Quick Set -> Home Ap Dual -> Setezi numele la retele si parola, debifezi ce-am zis mai sus, ii pui pe Local Network un IP liber din retea, Apply.
Mai departe, alegi din Quick Set, WISP AP, acolo iti apare configuration Mode: selectam Bridge, Static, IP-ul ar trebui sa ramana cel pus anterior, daca nu, il setam, verificam netmask 255.255.255.0,  completezi gateway (IP-ul ASUS-ului)  si DNS.
Done.
Dupa toata treaba asta o sa poti pune cablul de la router in ce port vrei tu pentru ca sunt toate porturile in bridge.

#746
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Ce sa zic...maestru. Eu aveam falsa impresie ca daca pendulezi intre moduri (Home dual ap/wisp) se face o resetare. Bolovan.

Multumesc.

@Petrecristi: sunt bolovan de 2 ori. Aseara am trecut la asus. NU l-as ami seta insa pe acest topic poti vedea rezultatele mele. Iti duce conexiunea gigabit de la RDS fara probleme.

#747
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu prea e recomandat sa faci ce ti-am zis eu mai sus, am incercat sa ma bat si pe forum la ei cu o treaba legata de template-urile de la Home Ap Dual dar n-am avut cu cine (inca).
Ce ti-am zis mai sus am testat pe un hAP ac2, cu export dupa fiecare modificare si comparand cu export-ul precedent modificarile facute, iar in final, daca urmezi ordinea de mai sus, rezulta ce voiai tu sa faci :)
Altfel, nu-ti recomandam pasii respectivi.
Se poate si altfel, din terminal sau din interfata, dar nu ma pricep sa-ti explic unde sa mergi, sa adaugi un port in bridge, sa adaugi o ruta, sa verifici firewall-ul, sa vezi ce ip-uri ai pe ce interfata, etc. Nu e punctul meu forte. Trebuie sa mai descoperi si singur niste chestii :)

#748
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Da, dar dacă faci tampenii nu te avertizeaza nimeni și probabil te umplii de bălării. :)

#749
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
joystick, in mod normal faci cam asa:

- resetezi fara default config (ca sa fii sigur ca faci "pe curat")
- pui toate porturile in bridge (eth1-5, wlan1, wlan2)
- preferabil sa dai IP static bridge-ului, setezi gw, setezi DNS
- dezactivezi DHCP server

Uite, stiam ca scrisese cineva inainte, adaptezi un pic:

https://forum.mikrot...ic.php?t=143446 (postul 2).

Succes!

#750
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Mulțumesc. Salvez postul acela ca info pentru viitor ;)

#751
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Am reușit să activez un server PPTP pe acest router, dar nu pot vedea nimic din LAN.
Am pus ca pool-ul v4 să fie același cu cel de unde adresele v4 se iau în mod normal, prin DHCP si nimic.
În rest, totul merge.

#752
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Deocamdată o să folosesc MK pentru VPN și unele nebunii locale.
Pe la vară îl voi pune cu drepturi depline, poate până atunci mai citesc și mai învăț despre el, găsesc o metodă de dezactivare a Wi-Fi fără a trece automat pe mod CPE.

#753
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
dai disable la pachetul wireless si-ti ramane doar Ethernet :)

#754
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Am încercat, dar când vreau să verific QuickSet, arată că e în CPE.

Așteptarea aceasta va face bine, că poate iese și RouterOS cu IPv6 reparat din testing.

Am încercat RouterOS zilele trecute și iar am ajuns cu netinstall. :(

#755
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
imposibil. i-ai dat si reboot dupa disable? la pachet, din system -> packages (daca nu dai reboot apare doar scheduled for disable adica, la reboot.)

pai ce probleme intampini pe testing? am pus 6.46 beta59 pe 6 hAP ac2 si pe un 750gr3.

#756
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Pe lângă asta, am observat că protocolul PPTP rămâne „agățat” dacă stă prea mult în idle: se deconectează din router, dar guest-ul încă primește pachete. Ulterior trebuie deconectat de pe dispozitiv și refăcută legătura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate