Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

MikroTik RBD52G-5HacD2HnD-TC hAP ac²

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1660 replies to this topic

#703
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ceva mai user friendly (parerea mea) dar fara wifi: EDGEROUTER X. Cam in acelasi buget (~250 lei).

#704
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Bugetul il pot urca pana la 500. Nu am probleme cu chestiile non user friendly. Am un htpc Arch linux facut de la zero de vreo 9 ani mentinut pana in mai cu updateurile. Deci nu ar fi greu cu console si alte chestii :)

#705
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In functie de ce ai acum (daca ai deja ceva ce poate fi folosit pentru wireless, ca Ap) de la MikroTik poti merge pe Hex (RB750Gr3) sau acesta din topic cu tot cu wireless, hAP ac2. Mai sus nu prea ai ce alege si ce-ar fi sa faca diferenta ar fi peste buget, plus ca ar fi overkill pentru home use (pentru unii Posted Image).
Iar de la ceilalti (Ubiquiti) cum a zis si @ogo mai sus, ar fi ER-X, tot fara WiFi (acelasi procesor ca pe RB750Gr3). PS: pe ER-X poti pune WireGuard  (teste de anul trecut aici).
Altceva doar de pe la Asus sa mai merite ceva care e suportat de AsusWrt-Merlin sa-ti poti face build-uri proprii, avand sursele la dispozitie, dar mi-a scos peri albi candva si nu-mi mai trebuie, mie, personal Posted Image) (si asta daca nu vrei sa folosesti VPN-ul de pe el, s-au plans cativa pe aici ca se mai blocau tunelele facute pe el.)

Edited by MembruAnonim, 01 November 2019 - 10:06.


#706
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Ms de info.
Acum am un dlink dir 665, nu prea e stabil cum mi-as fi dorit. Merge dar nu ma da pe spate.

#707
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca e revision C1 ai putea sa-l tii pentru wireless, alea mai vechi nu cred ca merita..
In momentul asta as merge pe ER-X + Archer C7, pe cel.ro ajunge la 512.
Sau ER-X + Archer C6 tot acolo ajunge la 392.
Azi, ca vad ca-s archer-urile la oferta.
PS: Archer doar pentru wireless, ca-n rest din ce-am citit pe aici ar fi praf daca e NAT Boost activ (HWNAT) si (probabil, n-a confirmat nimeni) crapa la conexiuni multe gen torrent, cand iti tii distributiile preferate de linux la seed :D. Chit ca ai putea alege oricare din ele si dai disable la NAT Boost si tot ar fi mai bune decat DIR 665 al tau asa singure.
Sau, doar un hAP ac2 :)
Stiti vreo combinatie mai buna?

#708
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Verific deseara ce revision am. Probabil ca o sa ma combin la ER-X + Archer C7. As fi preferat all in one, dar merge si asa.

#709
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Sau treci la edgrouter 3lite Posted Image Asta implica ca pastrezi ce ai acum ca AP si ca switch (er-3lite e router pur, daca faci bridge la interfete se duce dracu offload-ul).
sau: er-x + ap ac lite (cu sau fara switch liber, nu conteaza, er-x are switch-chip) - ti controller-ul de inceput ca serviciu in windows sau un vm undeva (sau pe Arch dar nu stiu daca exista pt el sau cat de updatat versiunea de controller disponibila).
Oricum, comparativ cu d-link-ul ala orice iei o sa ti se para OZN Posted Image

Edited by ogo, 01 November 2019 - 11:24.


#710
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Edgerouter e mai prietenos?
Oare pentru mine nu ar fi mai interesant?Wizardurile par a fi mult mai prietenoase. As transforma hap ac2 in AP, l-as alimenta POE....si imi mai cumpar o jucarie :)

Edited by joystick, 01 November 2019 - 12:43.


#711
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Daca tine bugetul, poti incerca si o combinatie cu Unifi (AC LR este foarte OK, si scalabil) sau din zona Amplifi (HD etc).

Ma tenteaza sa ma joc cu un UniFi Flex HD, sa vedem cum stau cu timpul ...

Am mai zis pe aici, Ubiquiti sunt foarte ok SI pentru ca acopera o gama mare de nevoi: https://www.ui.com/products/#default

Succes!

Edited by Tyby, 01 November 2019 - 14:31.


#712
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
gama amplifi "se lupta" cu asus/etc gen: click-next-done.
unifi e alta mancare de peste, si da, sunt N variante, pt orice buget/situatie/pretentii. Oricum, acasa, mai mult la nanoHD nu (prea) merita investita.
Restul, AP-HD/AP-SHD/AP-XG/Base Station-XG sunt niste "aberatii" sa le ai in casa (mai ales ultimele 2 - dar, d-abia astept sa pun mana pe un XG :D - poate vine mosu' si la mine :P)

#713
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
imi plac HD-urile / Pro-urile ca au 2 x gigabit port. XG-urile au tot 2 x gigabit /10g?

#714
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
XG: 1x10Gbps +  1x1Gbps pt bridging daca e nevoie (ambele suporta poe++ 802.3bt)
la Pro al 2lea e la fel ca la XG dar fara poe si pe portul 2, poate face data-pass-thru catre o camera ip sau alt ap deobicei, pacat ca n-are si poe-pass-thru. Daca dai reboot la AP portul ala se duce si el Posted Image (ca la un switch oarecum - ideea e ca max tot 1Gbps este iar din asta scazi si traficul AP-ului de unde pleci).
HD-urile sunt tepene, am, ma joc cu vreo cateva (1 chiar acasa, ca si pro de altfel).
Eu nu folosesc portul 2 de la niciunul. N-am (gasit) la ce.

Edited by ogo, 01 November 2019 - 16:12.


#715
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Un singur port de retea - AP - TV ;) :peacefingers:

#716
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Amplifi, adica asta
https://store.amplif...ifi-mesh-router
Nu prea ajuta dacă îmi da prin cap sa mai fac un vlan...



#717
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Am controlat acum. Al meu dlink este versiunea A4, firmware 1.31eu, an 2010.

#718
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cam antic. Il poti pastra ca AP de backup. Am gasit si ceva firmware mai nou pentru el: http://files.dlink.c...rev_a/firmware/

M-am jucat azi putin cu IPv6, si mi-am amintit ca spunea @ogo aici si aici niste treburi, welp, cam asa se comporta MikroTik-ul cu setarile alea default:
(am scos eth4 si 5 din bridge pentru test)
/ipv6 dhcp-client> export verbose
/ipv6 dhcp-client
add add-default-route=yes default-route-distance=1 dhcp-options="" disabled=no interface=pppoe-out1 pool-name=pool-IPv6-ppp pool-prefix-length=64 prefix-hint=::/0 request=prefix use-peer-dns=no
/ipv6 dhcp-client> print
Flags: D - dynamic, X - disabled, I - invalid
# INTERFACE STATUS REQUEST PREFIX ADDRESS
0 pppoe-out1 bound prefix 2a02:2f04:513:7c00::/56, never
/ipv6 pool> print
Flags: D - dynamic
# NAME PREFIX PREFIX-LENGTH EXPIRES-AFTER
0 D pool-IPv6-ppp 2a02:2f04:513:7c00::/56 64
/ipv6 address> export verbose
/ipv6 address
add address=::1337:c0de:bad:babe/64 advertise=yes disabled=no eui-64=no from-pool=pool-IPv6-ppp interface=bridge no-dad=no
add address=::1337:c0de:bad:babe/64 advertise=yes disabled=no eui-64=no from-pool=pool-IPv6-ppp interface=ether4 no-dad=no
add address=::1337:c0de:bad:babe/64 advertise=yes disabled=no eui-64=no from-pool=pool-IPv6-ppp interface=ether5 no-dad=no
/ipv6 address print where advertise=yes
Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic, G - global, L - link-local
# ADDRESS FROM-POOL INTERFACE ADVERTISE
0 G 2a02:2f04:513:7c01:1337:c0de:bad:babe/64 pool-I... bridge yes
1 G 2a02:2f04:513:7c02:1337:c0de:bad:babe/64 pool-I... ether4 yes
2 G 2a02:2f04:513:7c00:1337:c0de:bad:babe/64 pool-I... ether5 yes

Le: sorry, am uitat ca softpedia combina doua postari consecutive :D

Edited by MembruAnonim, 01 November 2019 - 20:05.


#719
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Hai ca deja ati dat-o in “diverse” :))

#720
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Revenind on-topic, ce parere aveti de IPv6 pe Routeros? Ultima data cand m-am documentat, mai erau multe de pus la punct. In ultima vreme ma cam bate gandul sa activez si pachetul asta.

Trebuiesc reguli FW speciale pentru IPv6, le creeaza el singur? Sau trebuie sa le pun eu manual? N-as vrea sa “ma deschid” aiurea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate