Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Curs robor - Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#217
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ar fi singura varianta, asta in cazul in care nu se gaseste vreo smecherie legala de aplicat fie in contractele cu banca, fie in legea in sine. Traim si vedem.

#218
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 09.03.2006
Creditul prima casa nu poate fi refinantat decit dupa minim 5 ani. Mie personala asa mi-au comunicat de la bcr.

#219
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,003
  • Înscris: 14.08.2007

View Postjuannn, on 29 iunie 2018 - 14:17, said:

La creditul Pc dobanda totala a creditului este robor + 2%. Inainte de explozia robor dobanda finala era 2.86 prin februarie 2018 iar acum este 5.15. Practic daca vor fi adoptate legile camatariei vor plafona dobanda finala si nu roborul. Poate sa fie si 10% roborul; la creditul pc se va plati o dobanda maxima de 5%. Vom vedea saptamana viitorare.
Va fi de 2.5 ori ROBOR-ul, adica daca ROBOR va fi 10%, dobanda maxima care poate fi pusa e 25%. Deci nu "rezolva" in nici un fel problema la care te gandesti tu. Doar daca ROBOR ar fi sub 1.2% ar exista un "ajutor" al legii (irelevant oricum).

PS: Eu am ROBOR + 1.9%, nu la toata lumea e ROBOR + 2%, poate fi si mai putin si mai mult de 2%.

#220
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Din ce-mi aduc aminte pana la un moment dat maximul era ROBOR + 2.5, dupa care s-a trecut la ROBOR + 2. Eu am ROBOR + 2.

#221
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Probabil are reducere de IT

#222
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,003
  • Înscris: 14.08.2007
Cand am luat eu (2015) existau intre 1.9% si 2.5%. 1.9% era marja de la CEC (nu stiu cat au acum), asa ca am luat de la ei. Unele banci aveau 2.5% (nu mai stiu exact care), dar da, majoritatea aveau 2%.

Teoretic salariile (in medie) au crescut mai mult decat a crescut rata, deci eu nu vad de ce ar fi probleme (pentru majoritatea).

Edited by utopium, 29 June 2018 - 17:13.


#223
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,559
  • Înscris: 16.03.2007
3,24%

#224
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
S-a marit si dobanda fixa la bcr - 5.45 cu virare de salariu.
Mai are si raiffeisen 5.25 in primii 7 ani.
Cine isi face acum credite ipotecare, ar trebui sa se gandeasca foarte bine la o dobanda fixa.

#225
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
E cel mai prost moment sa te gandesti la o dobanda fixa pentru ca nu stii unde se va stabiliza inflatia iar bancile iti vor baga pe gat dobanzi fixe la niveluri maximale.
Momentul bun era acum 2-3 ani.

Edited by mihaigerard, 02 July 2018 - 10:48.


#226
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAfroditu, on 02 iulie 2018 - 10:34, said:

S-a marit si dobanda fixa la bcr - 5.45 cu virare de salariu.
Mai are si raiffeisen 5.25 in primii 7 ani.
Cine isi face acum credite ipotecare, ar trebui sa se gandeasca foarte bine la o dobanda fixa.

Poate sa se gandeasca. Dobanda fixa propusa de banca, va fi atat de mare incat va acoperi toate variatiile posibile de ROBOR pe urmatorii 10 ani.  Daca crezi ca cei din banci nu au facute calculele, te inseli amarnic.

View Postmihaigerard, on 02 iulie 2018 - 10:47, said:

E cel mai prost moment sa te gandesti la o dobanda fixa pentru ca nu stii unde se va stabiliza inflatia iar bancile iti vor baga pe gat dobanzi fixe la niveluri maximale.
Momentul bun era acum 2-3 ani.

Pe la 5% se va stabiliza, iar banca iti mai pune o marja de inca 5%, asa ca o sa te pacaleasca ca iti ofera o dobanda fixa de 10%.  Cu aceasta dobanda vei decarta din prima diferentialul intre 10% si cat e acum ROBORul cu o convergenta de max 2 ani spre 5%.

Cine crede ca o arede in smecherie cu bancile, plateste din buzunar, va asigur. Dobanzile fixe contin marje consistente ca banca sa fie ok iar buzunarul sa ramana gol dupa ce platesti rata lunara.

View Postlaffin, on 02 iulie 2018 - 10:31, said:

3,24%

and still counting...

Daca o sa luati la puricat articolele economice din 2014-2015 o sa vedeti cum atat Isarescu cat si "analistii" recomandau credite in RON cu gura plina:

http://bancherul.ro/...rie-2015--13689

Radu Gheţea: Împrumuturile în lei protejează
https://romanialiber...en-lung--335752

Edited by rosix, 02 July 2018 - 11:19.


#227
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Dobanda fixa este o modalitate a bancii de a avea un profit sigur mai mare pe o perioada de timp fixa. In acest timp, clientul este asigurat in cazul unor cresteri mai mari ale robor-ului.  Banca oricum are profit, indiferent ca e robor 0% sau 15%.
Astazi, o dobanda de prima casa ar fi 5.24. Dobanzile fixe despre care v-am zis eu se invart in jurul acestei valori. Robor sigur va mai creste, deci nu vad care e riscul de a contracta un credit cu dobanda fixa in prima perioada a creditului.

Robor se va stabiliza pe la 5%, corect. Asta inseamna dobanzi de minim 7% pentru imobiliare.

#228
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Daca 5.25 e DAE, si nu mai sunt si alte comisioane, e rezonabila propunerea. Daca scadem o marja tipica de 2.75 ramane echivalentul unui robor de 2.5, ceea ce putem accepta ca va fi mic in perioada urmatoare.

#229
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
ROBOR cam urmeaza cifra inflatiei si din cate stiu asta a cam sarit de 5 si nu-i ca si cum s-ar opri. Incep sa cred ca-i foarte optimist un prag de 5% la ROBOR.

#230
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrosix, on 02 iulie 2018 - 11:10, said:

Daca o sa luati la puricat articolele economice din 2014-2015 o sa vedeti cum atat Isarescu cat si "analistii" recomandau credite in RON cu gura plina:

http://bancherul.ro/...rie-2015--13689

Radu Gheţea: Împrumuturile în lei protejează
https://romanialiber...en-lung--335752

E, uite. Nu poti zice ca-i vina lor ca Viorica ofera minim  5% la lei la 5 ani, in conditiile in care e un debitor mai bun decat orice persoana fizica. In mod normal, daca era corelat cu o crestere economica viabila nu eram nici pe departe aici cu dobanda, iar cand vom fi fost, si veniturile ar fi fost pe masura.

#231
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 09.03.2006

View Postlaffin, on 02 iulie 2018 - 10:31, said:

3,24%

La asa o crestere accelerata si daca mai punem la socoteala si marirea pensiilor de la 1 iulie inclin sa-i dau dreptate lui Isarescu cind afirma ca roborul e mic. Sigur sare bine de 4% la final de iulie.

#232
Mereuan

Mereuan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.05.2017
Tocmai ce-am primit mesaj de la banca ca mi s-a actualizat Roborul 3M la 3.16. Ciudat e ca pe 29 Iunie, data dupa care oficial se calculeaza dobanda pe urmatoarele 3 luni Roborul a fost 3.15, Joi 28 Iunie am avut roborul 3.16. Nu e prima oara cand s-a intamplat asta, daca sun la banca aia se vor balbai ca nu stiu, ca vine de sus etc., efectiv te lupti cu morile de vant. Diferenta la rata mea ar fi de aproximativ 1 leu, e nesemnificativ dar marlania bancii este nemarginita. Deci CEC Bank sa va trag la UE!

#233
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Cu cât ți-a crescut rata?

#234
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,003
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMereuan, on 02 iulie 2018 - 16:54, said:

dar marlania bancii este nemarginita. Deci CEC Bank sa va trag la UE!
Alte dati au luat rata mai mica, in dezavantajul lor (fata de contract), chiar cu diferente mult mai mari ... atunci nu te-am vazut protestand :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate