Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Curs robor - Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#181
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,366
  • Înscris: 06.02.2008
Știți când voi ști că e roborul mare? Când voi vedea niște sute de mii de clienți prima casă cu furci și topoare în fața guvernului și sediului PSD. Până atunci înseamnă că lumea e mulțumită și roborul e mic, mare parte nici la vot nu s-au prezentat..

Edited by caiuscorneliu, 22 June 2018 - 16:50.


#182
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostAfroditu, on 22 iunie 2018 - 16:32, said:

Cred ca e prima data cand intarzierile dezvoltatorului ajuta clientul. Daca apartamentul era gata acum vreo o luna, mai mult ca sigur ca luam un credit cu dobanda variabila (desi si atunci aveam in calcul dobanda fixa). Eh, acum sigur voi lua cu dobanda fixa (asta daca nu le scumpesc bancile). O sa am dobanda mai mica decat la prima casa.
Nu exista dobinda fixa, exista dobinda fixa doar n ani. Si platesti dobinda mai mare. Singura bancacare cred ca are pe toata perioada e BRD. Si ca sa-ti explic pe scurt cit de tare e BRD, am facut refinantare dupa 4 luni de la data creditului. Practic faci fix pix. Bancile nu-s cretine, oligofrene si retardate sa iasa in pierdere.

ROBOR-ul ala poata sa si scada, sa stii. Eu mi-am luat creditul in 2014 si vreo 2 ani numa mesaje cu "va anuntam ca v-a scazut rata" am primit... Nu stiu cine e atit de prost incit sa creada ca o sa mearga in jos forever. Nu asa functioneaza economia, PSD nu e etern etc. E OK sa fii pesimist, da nu e OK sa fii dobitoc.

Cind iti cumperi un apartament trebuie sa fii sigur ca poti plati rata aia daca creste cu citeva sute de lei, fara sa maninci scoartza de copaci. Nu iti faci un angajament pe 10-20-30 de ani cind totul e la limita...

#183
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006

View PostAfroditu, on 22 iunie 2018 - 16:32, said:

Cred ca e prima data cand intarzierile dezvoltatorului ajuta clientul. Daca apartamentul era gata acum vreo o luna, mai mult ca sigur ca luam un credit cu dobanda variabila (desi si atunci aveam in calcul dobanda fixa). Eh, acum sigur voi lua cu dobanda fixa (asta daca nu le scumpesc bancile). O sa am dobanda mai mica decat la prima casa.
I-ati cu ipotecar dobanda fixa....macar esti ferit de surprize in primii 5 sau 10 ani. Poate dupa plecarea partidului o sa intre inapoi lucrurile in normal.

#184
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Bancile trebuie sa faca profitul record cu care s-au obisnuit.

#185
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
@Mosotti: știu diferența, lucrez în domeniu. Evident că mă refeream la dobânda fixă pentru primii 5/7 ani. E bine să știi că ai un cost fix o perioadă de timp, îți calculezi bugetul altfel.


#186
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
3.13% astazi....daca se continua in ritmul acesta cresterea prevad un 3.90 ~ 4% pina la sfarsitul lunii.

#187
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
De la 1 iulie se recalculeaza ratele pentru majoritatea creditorilor

#188
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
https://adevarul.ro/...a10f/index.html

Creşterea puternică a indicelui ROBOR la 3 luni este un alt motiv de îngrijorare, care s-a triplat în 2018 faţă de 2017. Astfel, creditele sunt mai scumpe doar ţinând cont de creşterea ratei dată de majorarea ROBOR.

Totodată, rata anuală a inflaţiei, care măsoară evoluţia preţurilor de consum în ultimul an, a urcat în luna mai 2018 la 5,41%, cel mai înalt nivel din februarie 2013. Drept urmare, şi preţurile materialelor de construcţie s-au majorat: cu peste 30%

#189
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Articolul ala nu are nici un sens. Daca a crescut inflatia cu 5% cum adica "drept urmare si preturile materialelor de constructii s-au majorat cu peste 30%"? Care "drept urmare"? Preturile materialelor de constructie probabil s-au majorat "drept urmare" a cererii, nu a inflatiei :w00t:

#190
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Citeam pe zoso.ro ca la criza isi aduc aminte firmele imobiliare sa cumpere ceva publicitate imobiliara si articole.

La privat nu au crescut lefurile, pretul materialelor tot ala este, materialele nu sunt alimente perisabile sa se strice.

Edited by Argent, 26 June 2018 - 08:24.


#191
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Cert e ca in ritmul asta nu m-ar mira sa vad un ROBOR de 5 prin decembrie.

#192
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Logica e sa fie robor peste rata inflatiei. Pana la urmă robor e dobanda cu care se împrumută bancile intre ele, e ciudat eu sa-ti dau bani cu o dobanda care sa nu acopere macar devalorizarea banilor. Si sperante sa fie bine pe viitor, incat sa compenseze pe viitor nu sunt, cu psd la putere.

#193
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
S-au bucurat de avansul mic şi de garanţia statului pentru creditul pe care l-au luat, dar avansul ROBOR îi afectează pe zeci de mii de români care s-au împrumutat prin Programul Prima Casă. Au ajuns să plătească... până la 44% din venituri drept rată lunară. Iar creşterea sumelor de plată pare să nu se mai oprească. Indicele ROBOR a ajuns la 3,15% - cel mai mare din ultimii 4 ani.

https://www.digi24.r...za-robor-954297

#194
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
In acest moment, cei cu PC au aceeasi rata a dobanzii cu cel mai ieftin credit cu dobanda fixa.

#195
Mereuan

Mereuan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.05.2017
Azi e 3.16, matematic vorbind bancile au un profit mult mai mare prin marirea roborului cu doua procente fata de anul trecut in conditiile in care cursul leu/euro e aproape la fel, bancile din Romania sunt toate straine si isi raporteaza profiturile in euro nu in lei, dar intr-un fel e mai bine asa, prea au aparut dezvoltatori imobiliari ca ciupercile dupa ploaie si construiesc numai porcarii de blocuri, acum se va mai regla in pic piata

#196
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Daca se vor vota sapt vitoare legile împotriva cămătăriei propuse de Daniel Zamfir practic se limiteaza aceasta crestere necontrolata a roborului.

#197
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View Postjuannn, on 28 iunie 2018 - 22:41, said:

Daca se vor vota sapt vitoare legile împotriva cămătăriei propuse de Daniel Zamfir practic se limiteaza aceasta crestere necontrolata a roborului.
Nu stiu sa fie vreo prevedere de genul si nici nu prea vad cum ar putea fi, legea aia limiteaza dobanda finala, nu ROBOR-ul.

Si nu e nimic necontrolat, e o evolutie normala, reflectata de inflatie si raportul cerere/oferta. Ca unii se panicheaza ca le creste rata cu 200 de lei, asta e, e un efect la care ar fi trebuit sa se gandeasca cand au luat creditul.

View PostMereuan, on 28 iunie 2018 - 12:11, said:

bancile din Romania sunt toate straine si isi raporteaza profiturile in euro nu in lei
Banca Transilvania deja ataca pozitia 1 in topul bancilor din Romania dupa achizitia Bancpost si nu e banca straina. Nici CEC nu e straina.

Edited by utopium, 29 June 2018 - 03:02.


#198
Mereuan

Mereuan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.05.2017
Sincer nu stiu cat conteaza ca doua banci sunt romanesti iar restul bancilor care au acordat imprumuturi cu dobanda variabila sunt europene, profitul oricum toti si-l raporteaza in Euro. Cat timp cursul euro/leu e mult mai stabil decat oscilatia Robor se vede din avion ca e o mare m..e, adevarata inflatie se vede in cursul leu-euro, restul e apa de ploaie, motive ca sa-si justifice camataria legala. Eu lucrez pt o firma straina si sunt platit in euro(de fapt in lei la cursul euro al lunii precedente), daca aveam posibilitatea sa-mi fac credit in Euro aveam aceeasi dobanda indifferent de evolutia Robor, pt ca Euriborul e in pic mai greu de manevrat, ala se duce in sus doar daca-i criza pe bune la nivel mondial, nu manarii fabricate de Mugur &CO

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate