Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Frica de cutremur apartament 1977

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1281 replies to this topic

#397
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 09.09.2017
Ma duc inapoi la culcare.

A fost scurt si la obiect.

Niciun mort, nicio cladire prabusita.

Ne auzim la urmatorul.

#398
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
A căzut tot centrul fraților ! Tot Magheru este dărâmat, sunt sub dărâmături cu laptopul în brațe, aștept pe Raed Arafat să mă scoată, mai am baterie vreo oră și am zis să știe lumea că încă trăiesc.

Serios acum - nici măcar o simplă sau minimă crăpătură unde stau eu, nici măcar nu am avut emoții fiincă eram treaz și după prima undă de sus în jos care a fost puternică restul cutremurului a fost liniștit. S-a simțit puternic-puternic la început dar după aia a fost liniar și constant, putea să țină și o oră că nu se înâmpla nimic.

Edited by marin-ioon, 28 October 2018 - 07:17.


#399
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
S-a simtit binisor, m-a trezit din somn.
Daca nivelul asta nu s-a inregistrat nici o tencuiala cazuta la cladirile care stau tinute de un fir de par, atunci dormiti linistiti.Chiar si la cutremurul din 77 nu intensitatea a provocat pagube si modul unic, irepetabil, in care s-a manifestat a dus la distrugeri.

#400
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 31.01.2011
Uiți o chestie, scara Richter este logaritmica in baza 10, ceea ce înseamnã cã un cutremur de 7.8 grade nu este de 2 ori mai puternic decat cel de 5.8....ci de 100 ori mai puternic.

Deci pe o scarã liniarã de la 1 la 100, cutremuri de azi noaptea fost de 1...cel din 77 a fost pe la 100 ;) .

#401
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 marin-ioon, on 28 octombrie 2018 - 06:58, said:

...
Serios acum - nici măcar o simplă sau minimă crăpătură unde stau eu, nici măcar nu am avut emoții fiincă eram treaz și după prima undă de sus în jos care a fost puternică restul cutremurului a fost liniștit. S-a simțit puternic-puternic la început dar după aia a fost liniar și constant, putea să țină și o oră că nu se înâmpla nimic.
Stai putin. deci a fost mai lung la tine? Eu am simit doar o smucitura de cateva secunde.

#402
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Eeam treaz pe canapea în salon (sufragerie) și a fost așa - prima undă de jos în sus (unda pe verticală) a fost puternică-puternică și s-a simțit bine dar partea a doua, adică unda pe orizontală (față-spate) a fost liniștită și a ținut până în 5 maxim 10 secunde dar cred că e mult 10 secunde.

Cutremurul este format din 2 părți și are 2 unde - prima parte cu unda pe verticală, mișcare de jos-sus care ține puțin (1-3 secunde) și partea a doua cu unda pe orizontală, mișcare față-spate care poate să țină și zeci de secunde.

A doua undă (față-spate) dărâmă clădirile dacă ține mult și este puternică iar lumea a simțit prima undă bine, cea de jos în sus care a fost puternică și i-a sculat din somn pe unii.

Ce ai simțit tu sunt ambele unde dar dacă nu erai într-o poziție să simți cum te ridică la început, tu ai simțit tot cutremurul ca pe o singură undă.

Edited by marin-ioon, 28 October 2018 - 10:14.


#403
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 29.10.2017

 Ephesos, on 28 octombrie 2018 - 09:25, said:

Deci pe o scară liniară de la 1 la 100, cutremuri de azi noaptea fost de 1...cel din 77 a fost pe la 100 Posted Image .

Chiar asa de mare diferenta? are cineva formulele si se pricepe sa calculeze exact? 5.8 versus 7, 7.1 si 7.2

Eu l-am resimtit clar in doua reprize: prima puternica continuata de una mai slaba ..oricum s-a clatinat destul de bine tot blocul

https://ro.wikipedia...re_în_România
Pe cel din mai 1990 l-am resimtit cel mai tare, blocul meu era in constructie la fundatie in 77 dar le-a prins pe cele din 86 si 90 in picioare :)
Nu ma pricep dar ma gandesc ca in 40 de ani structura s-a mai slabit, norocul e ca din cate am auzit subsolul n-a fost inundat niciodata

#404
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
empiric cel din 77 a fost cam de 25 de ori mai mare adica 10 la puterea 1.4=(7.2-5.8). Formula exacta e un pic diferita dar ballpark pe acolo iesi.

#405
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Nu am auzit prostie mai mare, deja a ajuns la 25 ori de la 100 ori, eu zic sa se mai taie.
Am o lampa sferica atarnata de tavan, Ikea, care a descries o miscare de vreo 3-4 cm in jurul punctului de echilibru, daca era unu de 10 ori mai mare trebuia sa se balangane 30-40 cm, adica la cursa aia nu puteai sta in picioare dar de 100 ori ar insemna o cursa de 3-4m ...

#406
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 09.09.2017
Dacă în România s-ar produce astăzi un cutremur ca cel din 1977, peste 5.000 de oameni ar muri și alte 10 milioane ar avea de suferit.
Datele șocante apar în raportul de țară al Băncii Mondiale, iar reprezentanta acestei instituții la București a declarat că 4.000 dintre victimele unui eventual seism ar fi în Capitală. Din cele 607 clădiri cu risc seismic ridicat din toată țara, statul a reuşit până acum să reabiliteze doar 26.
Raportul Băncii Mondiale arata cât de vulnerabilă este România la dezastre. Cifrele sunt alarmante.

https://stirileprotv...ca-in-1977.html

Bucurestiul vazut de seismologi arata cu rosu zonele cele mai vulnerabile: Casa Presei Libere, Baneasa si Pantelimon. In pericol sunt si cartierele Militari, Drumul Sarii si Panduri, din Vest si sud-vest.
Un efect mediu ar fi in Balta Alba, Vasile Lascar Gemenii, Titulescu si zona centrala. Iar efect scazut va fi in IMGB si Metalurgiei, cartiere din sud.

https://stirileprotv...toritatile.html

Attached Files



#407
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 13.08.2008
Coruptia ucide.Posted Image

https://stirileprotv...-arhitecti.html

Edited by vacantamijlocie, 28 October 2018 - 16:19.


#408
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 09.09.2017
Pentru cei cu copii, iata lista grădinițelor, școlilor și facultăților cu risc seismic din București:
https://www.digi24.r...PsWTN9j-4V6X4VE

O lista mult prea lunga....

Edited by leusteanul, 28 October 2018 - 16:25.


#409
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 31.01.2011

 FC72, on 28 octombrie 2018 - 15:16, said:

Nu am auzit prostie mai mare, deja a ajuns la 25 ori de la 100 ori, eu zic sa se mai taie.
Am o lampa sferica atarnata de tavan, Ikea, care a descries o miscare de vreo 3-4 cm in jurul punctului de echilibru, daca era unu de 10 ori mai mare trebuia sa se balangane 30-40 cm, adica la cursa aia nu puteai sta in picioare dar de 100 ori ar insemna o cursa de 3-4m ...
Richter e scara logaritmica, fiecare numar intreg reprezinta o crestere de 10 ori a intensitatii, un cutremur de gradul 7 e de 10 ori mai puternic decat gradul 6 si de 100 de ori mai puternic decat gradul 5.

In cazul nostru avem 10^7.2 / 10^5.6 = 39.8. Azi dimineata eram prea somnoros si credeam ca cel din 77 a avut 7.6 grade, adica 10^7.6 / 10^5.6 = 100. Am confundat cu cel din 40, care de fapt a avut 7.7 grade...asta a fost de 125 de ori mai puternic decat cel de azi. In 1802 a fost unul de 8.2 grade...adica de 10^8.2 / 10^5.6 = 398 ori mai puternic decat cel de azi.

Asa ca... somn usor :D.

Edited by Ephesos, 28 October 2018 - 16:45.


#410
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Richter este o scara creeata in scopul de a determina si aprecia efectele seismului, la fel ca scara acustica in Decibeli.Nu intereseaza energii, mod de producere, de transmitere, disipare, este interesant efectul.
La sunet de exemplu este necesara marirea de 10 ori a puterii pentru a dubla presiunea acustica, treaba irelevanta pentru oricine, efectul insa este relevant.
Nu intereseaza pe nimeni ca este necesara o energie de cateva ori mai mare pentru un efect crescator minor, conteaza valoarea pe scara sa se intelega intensitatea si efectele.
https://en.wikipedia...magnitude_scale
Sau mai relevant:
https://ro.wikipedia...sitate_Mercalli

Edited by FC72, 29 October 2018 - 08:30.


#411
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 16.03.2007

 FC72, on 28 octombrie 2018 - 15:16, said:

Am o lampa sferica atarnata de tavan, Ikea, care a descries o miscare de vreo 3-4 cm in jurul punctului de echilibru, daca era unu de 10 ori mai mare trebuia sa se balangane 30-40 cm, adica la cursa aia nu puteai sta in picioare dar de 100 ori ar insemna o cursa de 3-4m ...

Da bos, pai daca in 77 au murit 1500 oameni, inseamna ca in asta de 100 ori mai mic au murit 15.  Na matematica.

Edited by laffin, 29 October 2018 - 15:25.


#412
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 09.09.2017
1. Este plin centrul Bucureştiului de magazine, librarii sau chioşcuri, care funcţionează fără nicio problemă. Comercianţii şi proprietarii clădirilor se folosesc de chichiţe legislative, contestă în instanţă amenzile primite şi obligă astfel autorităţile să îi lase în pace până la soluţionarea litigiilor.

2. In timp ce rudele isi plang mortii din Italia, nici in Romania situatia nu este fericita. Numai Bucurestiul are peste 700 de cladiri cu risc seismic, dintre care in jur de 200 reprezinta un pericol public.
Incapabile sa rezolve situatia, autoritatile dau vina pe proprietarii care refuza sa isi paraseasca locuintele. Ca o solutie de urgenta, Primaria generala va infiinta o institutie speciala. Angajatii acesteia vor merge din bloc in bloc si vor incerca sa ii convinga pe oameni sa se mute provozoriu.

Din 2001 pana astazi, primaria Bucuresti a consolidat doar 18 cladiri. Adica doar 2% din totalul celor care au nevoie urgenta de interventii.

Si un reportaj foarte interesant, pentru cine are ochi sa citeasca!
https://stirileprotv...eismologii.html

Edited by leusteanul, 03 November 2018 - 09:18.


#413
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 leusteanul, on 03 noiembrie 2018 - 09:26, said:

.......
Din 2001 pana astazi, primaria Bucuresti a consolidat doar 18 cladiri. Adica doar 2% din totalul celor care au nevoie urgenta de interventii.
.......
Obligatia de a consolidat cladirea TA , este obligatia TA , nu a MEA ....adica , nu vad o obligatie a primariei sa consolideze casele altora , case particulare .
Nu vad ok , sa consolidam casele unora care le curg bale din gura , care toata viata au huzurit , si acum se vaita .
Corect ar fi sa se aplice legea .
ISC-ul sa constate starea de fapt , sa fie amendati cum scrie la lege , si frecati pina isi desfiinteaza constructia sau consolideaza .
Nu vor ? Evacuati , si casa trecuta in patrimoniul statului . Despagubire ? da , normal , la pret de ruina .
Asta inseamna democratie si lege .

#414
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 13.08.2008

 86-APP, on 03 noiembrie 2018 - 11:37, said:

Obligatia de a consolidat cladirea TA , este obligatia TA , nu a MEA ....adica , nu vad o obligatie a primariei sa consolideze casele altora , case particulare .
Nu vad ok , sa consolidam casele unora care le curg bale din gura , care toata viata au huzurit , si acum se vaita .
Corect ar fi sa se aplice legea .
ISC-ul sa constate starea de fapt , sa fie amendati cum scrie la lege , si frecati pina isi desfiinteaza constructia sau consolideaza .
Nu vor ? Evacuati , si casa trecuta in patrimoniul statului . Despagubire ? da , normal , la pret de ruina .
Asta inseamna democratie si lege .
Pai si reabilitarea blocurilor din banii contribuabililor ce este ( inclusiv cu credite luate de la banci de primarii; de multe ori fara contributia proprietarilor) ?

Exista cladiri unde de ani de zile se consolideaza si nu au terminat lucrarile.

Edited by vacantamijlocie, 03 November 2018 - 13:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate