Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Frica de cutremur apartament 1977

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1281 replies to this topic

#415
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
Reabilitarea la 2 apartamente cu 2 camere pe care le am nu m-a costat nici un leu. Am dat semnătură ca proprietar că sunt de acord cu reabilitarea și atât.

Au fost schimbate inclusiv geamurile vechi din lemn cu termopane și la balcoane și a trebuit să fiu personal prezent la schimbarea geamurilor ca să semnez lucrarea și singura sumă de bani care mi s-a cerut, dar nu am dat, a fost să facă și deschidere verticală la termopane.

Absolut nici un ban nu le-am dat nici la muncitorii ăia. Glafurile înăuntru le-am reparat cu 2 oameni luați cu ziua în 4 zile.

Dacă îmi cereau bani pentru termopane sau reabilitare nu dădeam și nu eram de acord cu reabilitarea. Tocmai din cauza asta este și gratuită fiincă lumea nu dă bani indiferent că are sau nu.

La consolidări de clădiri sunt alte cauze că nu se fac și nu din cauza că nu are bani primăria. Trebuie să fie toți proprietarii de acord și unii nu sunt iar multe apartamente au probleme cu actele, adică a murit unul din părinți și moștenitorii nu fac succesiunea. Până nu rezolvă și ăia cu actele nu se poate face consolidarea

Edited by goldstreing, 03 November 2018 - 14:37.


#416
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
In locul tau , tăceam .

#417
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017

View Postgoldstreing, on 03 noiembrie 2018 - 14:27, said:



Dacă îmi cereau bani pentru termopane sau reabilitare nu dădeam și nu eram de acord cu reabilitarea. Tocmai din cauza asta este și gratuită fiincă lumea nu dă bani indiferent că are sau nu.


Esti bo$$ miliardar sau pomanagiu care asteapta sa vina primaria sa-i puna termopane?

#418
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postleusteanul, on 04 noiembrie 2018 - 09:32, said:

Esti bo$$ miliardar sau pomanagiu care asteapta sa vina primaria sa-i puna termopane?
Spune ca" Dacă îmi cereau bani pentru termopane sau reabilitare nu dădeam și nu eram de acord cu reabilitarea. Tocmai din cauza asta este și gratuită fiincă lumea nu dă bani indiferent că are sau nu." deoarece NU stie legea si ca poate fi obligat si este obligat la intretinerea locuintei .
Asta este tipic la romanul pomanagiu si care nu stie de legi ...dar in totalitate ii critica pe altii ca sint hoti ...

#419
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
Miliardarilor, cunosc mai bine decât voi legile, citiți cu atenție:

De reabilitarea celor 2 apartamente de la 1,5 Km de la Universitate spun atât - cât timp sunt proști cărora li se iau bani la bugetul statului și care sunt jefuiți de ăia deștepți voi profita și eu ca alte sute de mii de bucureșteni de super pomenile hoților pe care îi votez cu 2 mâini.

Reabilitarea este gratuită iar în alte locuri unde s-au cerut bani au fost manevrele administratorilor care, cu firme prietene, au făcut alte reparații pe lângă bloc (alei sau altele) și au cerut prețuri mari proprietarilor pentru ele mergând pe prosteala cu legea de mai sus și i-au păcălit pe locatarii ăia că trebuie să plătească o parte din reabilitare care este gratuită.

Le mulțumesc din suflet tuturor provincialilor care plătesc taxe și impozite statului că subvenționează și căldura ieftină dată de RADET, altă super pomană dată an de an bucureștenilor deștepți.

Să dea Dumnezeu să ne dea statul și nouă bani din taxele fraierilor să ne renovăm și noi în centru clădirile prin care avem și apartamente de 240.000 de euro că noi suntem săraci și nu vrem oameni cinstiți pe la primării sau prin guvern că nu mai putem noi fura (fiecare în domeniul lui).

Ăia care vor o lume ca afară să se ducă să urle de foame în piața Victoriei cât vor că pe hoții ca mine îi doare în gaura maro a dosului de lumea aia minunată la care visează fomiștii ăia și când pleacă de la guvern la cerșit pe bulevarde spre Unirea în marșul foamei, să fie și ei amabili să o ia pe Calea Victoriei că nu sunt unii care stau în centru obligați să-i audă cum urlă foamea în ei.

Dacă știți vreunul vreo pomană ceva - dați-mi repede mesaj privat că mă duc repede-repede ca în imobiliare cu BMW 750 cu 3 turbine să mă pun primul la coadă.

Edited by goldstreing, 04 November 2018 - 10:16.


#420
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postgoldstreing, on 04 noiembrie 2018 - 09:59, said:

......
Să dea Dumnezeu să ne dea statul și bani din taxele fraierilor să ne renovăm și noi ĂŽn centru clădirile prin care avem și apartamente de 240.000 de euro că noi suntem săraci și nu vrem oameni cinstiți pe la primării sau prin guvern că nu mai putem noi fura (fiecare ĂŽn domeniul lui).
..
Sa dea Dumnezeu , sa vina putin cu " urbanizarea " ( citeste cutremur ) ca se face "vedere libera" de la Unirea la Piata Victoriei ...
....dar am retinut ideea ca profitorii ( legal ! ) sint HOTI . ..asta asa , sa folosesc in citatele viitoare .

#421
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007

View Postleusteanul, on 04 noiembrie 2018 - 09:32, said:

Esti bo$$ miliardar sau pomanagiu care asteapta sa vina primaria sa-i puna termopane?

leusteane, cad blocuri si fara cutremur.

https://www.hotnews....-etaj-scara.htm

#422
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Stiu, Laffine, am vazut stirea azi la Pro tv.
Pai sa cada, ca alea din Centrul Vechi sunt putrede si vai de mama lor. Abia astept sa se curete tot centrul vechi de focarele alea de infectie si putreziciune.
Curios e ca aia din reportaj sunt “chiriasi la stat”.
Cum le-o fi repartizat statul apartamentele alea, ca nu prea pareau niste rupti in cur?!?

#423
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In 30 noiembrie, al doilea oras ca marime din Alaska, Anchorage, a fost lovit de un cutremur de 7 magnitudine de moment, la o adancime de aproximativ 40 km, care a produs mari pagube:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yQHWH9sXLt8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 03 December 2018 - 08:54.


#424
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
40 km e o adancime relativ mica, conul de disipare a energiei este mic in comparatie cu ce se intampla la noi unde adancimile sunt semnificativ mai mari si energia are o arie de disipare mai mare.

#425
-GOLDSTEIN-

-GOLDSTEIN-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.11.2018
Clădirea aia din reportaj are peste 100 de ani și are plafoanele din dulapi de 25x25 cm cu dușumea deasupta peste care este pus parchetul iar sub plafon, adică unde este tavanul peste parter sau peste etajul 1 are rapiță tencuită. Este și normal să cadă rapița aia cu tencuială de sub plafon, a căzut și printr-un tribunal mai demult.

Situația juridică la casa aia este nerezolvată cu despăgubirile ce trebuie date foștilor proprietari care nu o vor în natură iar ăia care sunt chiriași la stat pe acolo vor sta în condițiile alea pe toată perioada cât va exista casa aia.

Terenul de sub casa aia este în proprietatea statului și nu va putea fi vândut niciodată chiar dacă se dărâmă imobilul ăla la cutremur. Poate fi dat în folosință pe durata existenței clădirii ce ar urma să fie construită dacă s-ar elibera terenul ăla la un cutremur.

Statul nu poate investi în clădirile pe care le-a preluat cu naționalizarea sau la plecarea foștilor proprietari în străinătate până în anul 1989 atâta timp cât nu este rezolvată problema despăgubirilor ce trebuie date fiincă nu are bani să plătească nici despăgubirile nici să repare casele alea și nu pot nici evacua chiriașii ăia care sunt protejați de lege altfel cum sunt chiriașii care stau la cei care au închiriate apartamente.

Edited by -GOLDSTEIN-, 03 December 2018 - 10:10.


#426
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 03 decembrie 2018 - 09:27, said:

40 km e o adancime relativ mica, conul de disipare a energiei este mic in comparatie cu ce se intampla la noi unde adancimile sunt semnificativ mai mari si energia are o arie de disipare mai mare.
Asa este, dar si in cazul unui cutremur Vrancean de 7,7 energia eliberata este de peste 10 ori mai mare fata de cea a unui cutremur de 7.

#427
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Vazut acum 5 min. pe Antena, vad ca e reluat:
https://a1.ro/video/...7-id815578.html

#428
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Cutremur în Vrancea, în a doua zi de Crăciun

Edited by leusteanul, 27 December 2018 - 08:29.


#429
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
Foarte îngrijorător acel cutremur de 3 grade, mă ia cu fior la oua.

#430
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008
Trebuie sa aiba si massmedia stiri ( de 2 lei ), prin care se mai si intretine tensiunea in populatie. In ce scop le dau ? CNA- ul ce pazeste ? Vai  mama lor ! Stiri importante ( din tara si din strainatate ) nu dau. De ce ? Pentru a mentine populatia in ignoranta !

Edited by vacantamijlocie, 30 December 2018 - 07:42.


#431
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Pentru stirile cu adevarat importante, ai alte canale de comunicare (BBC, CNN, Al Jazeera, jurnalele din strainatate etc etc), asa ca n-ai niciun motiv sa ramai ignorant.

#432
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
Și tu lucrezi la Adevărul, așa că postezi orice rahat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate