Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

De ce sunt atatia oameni care platesc cash ?

* * - - - 18 votes
  • Please log in to reply
3723 replies to this topic

#3709
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016
Tocmai am terminat ieri Fallout :).
Repet, astea sunt probleme inexistente pentru mine. Singurele dăți când am avut probleme cu recunoașterea facială, rar, a fost când e soare puternic la un anumit unghi. Rar se întâmplă să fie aș,e ea soare în interiorul unui magazin. Aș spune ca niciodată.
Lentilele heliomate nu au nici o treaba cu polarizarea.

View PostSterone, on 21 aprilie 2024 - 07:59, said:

Mama ei de logica, cum joacă feste unora...

Unora, adica in particular ție.
Logica implica o demonstrație. Tu habar nu ai ce e aia, crezi ca daca scrii “ba nu” bla-bla-bla “cashless” tine loc de logica.

#3710
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Ăștia care au probleme cu recunoașterea facială, nu au iPhone ;)

#3711
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,889
  • Înscris: 28.11.2006

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 19 aprilie 2024 - 11:48, a scris:

Am luat o pită, dau cu cardu, si pe ecranul POS apareau cifrele amestecate.. am gresit PIN. Dau cu telefonul, iar eroare.. wtf?! Deschid aplicatia bancara si abea atunci a mers..deja ma cautam de cash

Am patit si eu odata asa ceva, am fost sa iau niste articole sanitare si aveau aia un POS cu ecran tactil, la care cifrele erau amestecate. Cica sa nu vada cel din spatele tau PIN-ul. Mare tampenie. Eu am acelasi PIN de vreo 12 ani si muschii mainii s-au "invatat" sa-l formeze fara sa ma mai uit pe taste. Dac imi amesteci cifrele, m-ai bagat in ceata si o sa-mi ia mai mult timp sa formez PIN-ul corect.

#3712
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Da, e 'added security', desi la POS chiar nu vad sensul, poti sa-i pui cover de plastic, ca la bancomate: https://www.pinguard...urity_1445x.jpg
Am avut un client care a cerut asa ceva pentru o tableta, pagina de administrator. Acolo il inteleg OARECUM, pentru ca pe tablete mai raman amprente, si daca stii care-s tastele e usor sa nimeresti ordinea, dar la un PoS unde fiecare baga alt pin, nu prea vad sensul.

E ok, am observat ca la cardurile adaugate in google wallet nu cere niciodata pin, indiferent de suma, indiferent de numarul de tranzactii. Maxim re-verificare cu amprenta. Works for me. :D

#3713
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 24.11.2019
Eu din acest motiv utilizez telefonul. Mai rar ceasul. Si mereu am si cash la mine... Posted Image

Doar la iPhone mai avem probleme cu ochelarii sotiei. Uneori nu o mai recunoaste cu face ID deoarece ochelarii se intuneca mult la soare (75%).
Cum merg doar doua FaceID trebuie atunci sa ma "uit" eu la ecran. A doua fata e a mea, n-o las nesupravegeata... De sotie zic.

Si referitor la PIN si securitatea lui. Niciodata nu e imposibil sa "spargi" ceva.
Daca ai o camera sensibila cu termoviziune care urmareste tastatura poti sa vezi imediat dupa tastare pe ce taste s-a apasat. Nu vezi ordinea dar vezi tastele. Daca filmul prezinta unde si ordinea in carea ai apasat poti reconstitui PIN-ul.

Edited by MiaJiro, 22 April 2024 - 08:36.


#3714
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 24.11.2019

View Postrichelieu, on 21 aprilie 2024 - 10:29, said:

Ăștia care au probleme cu recunoașterea facială, nu au iPhone Posted Image

Asa e! Numai pe iPhone apar probleme cu Face ID.
Asta fiindca si telefoanele cu Android au Face ID. Scuze! La ele se numeste Face unlock.

#3715
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,889
  • Înscris: 28.11.2006
Mie mi se pare mai sugura deblocarea cu amprenta. Port ochelari de vedere, am incercat la telefonul precedent sa-mi setez recunoasterea faciala, a zis ca nu o poate seta si atunci am zis pas. Acum ma semnez cu degetul, ca analfabetii :lol:

Alta chestie: desi am aplicatia bancii pe telefon si am folosit-o de cateva ori, prefer sa scot cardul din portofel. E chestie de obisnuinta. Daca plec de acasa fara portofel, daca nu-l simt in buzunar, parca nu-s intreg. La fel daca uit ceasul de mana (am ceva analogic, dar fara el zici ca sunt ciung). Mi se pare mult mai ciudat sa scot telefonul din buzunar ca sa vad cat e ora.

#3716
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016
Cum adica aplicatia bancii, apes de doua ori pe buton te uiti in telefon si ai platit. Ce aplicatie?

#3717
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 24.11.2019
Sunt banci care au (la unele poti folosi trecutul) aplicatii proprietare de plata gen G Pay sau Apple Pay. Respectiv Libra sau ING - doar ca exemple. Era poate util cand Goole Pay nu era disponibil in Romania.

Eu am incercat initial sa le utilizez activand facilitatea din setarile telefonului (Android) de a seta NFC, Contactless payments la Google Pay ca fiind default si respectiv Replace default app when another payment app is open.
Asta in limbajul uzual ar fi insemnat ca atunci cand este deschisa Libra Pay (ING Pay), cu toate ca aplicatia de definitie era setata Google Pay, plata sa fie facuta prin aplicatia proprietara Libra Pay (ING Pay).

Din cauza ca nu functiona chiar cum ar fi trebuit am renuntat in timp la aplicatiile proprietare ale bancilor si am utilizat doar Google Pay, cu autentificarea cu amprenta si nu cu Face unblock. Fiecare face "dupa gust". Lucru indiscutabil.

Un video cu ING Pay. Si BT Pay.

Edited by MiaJiro, 23 April 2024 - 06:27.


#3718
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,889
  • Înscris: 28.11.2006

Vizualizare mesajvrajitoruldinoz, pe 22 aprilie 2024 - 23:01, a scris:

Cum adica aplicatia bancii, apes de doua ori pe buton te uiti in telefon si ai platit. Ce aplicatie?

In cazul meu, BT Pay. Si, dupa cum am zis, nu am recunoastere faciala, dar ma multumesc cu amprenta.

In plus, in portofel mai am si CI-ul cardul de sanatate si ceva cash. Am scris mai sus ca traiesc intr-o zona unde cash-ul e necesar cam in 25% din situatii - e drept, devin tot mai putine, dar nu pot risca sa plec fara cash de acasa.

#3719
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,701
  • Înscris: 15.06.2007

 pufonel, on 21 aprilie 2024 - 22:21, said:



Am patit si eu odata asa ceva, am fost sa iau niste articole sanitare si aveau aia un POS cu ecran tactil, la care cifrele erau amestecate. Cica sa nu vada cel din spatele tau PIN-ul. Mare tampenie. Eu am acelasi PIN de vreo 12 ani si muschii mainii s-au "invatat" sa-l formeze fara sa ma mai uit pe taste. Dac imi amesteci cifrele, m-ai bagat in ceata si o sa-mi ia mai mult timp sa formez PIN-ul corect.
pai eu eram grav in dubii, ca am gresit pinul

#3720
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,889
  • Înscris: 28.11.2006
Cum am zis, e o tampenie. Pe la Lidl au niste aparatoare de plastic in parile laterale ale tastaturii, si in plus POS-ul e montat pe un brat pivotant. Daca nu se uita cineva fix peste umarul tau, nu-ti poate vedea PIN-ul. La fel la bancomate, unde tastatura e acoperita partial.

#3721
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,691
  • Înscris: 13.03.2005

 pufonel, pe 23 aprilie 2024 - 20:48, a scris:

Cum am zis, e o tampenie. Pe la Lidl au niste aparatoare de plastic in parile laterale ale tastaturii, si in plus POS-ul e montat pe un brat pivotant. Daca nu se uita cineva fix peste umarul tau, nu-ti poate vedea PIN-ul. La fel la bancomate, unde tastatura e acoperita partial.

Nu te oprește nimeni să iți înrolezi cardul în aplicația lor, Lidl Pay, și astfel să nu mai folosești cardul fizic, ci să alegi pe ecranul caselor rapide, nu opțiunea Card, ci opțiunea Lidl Pay, scanând doar codul din aplicația Lidl.

Opțiunea Lidl Pay o poți folosi și la casieria Lidl.

#3722
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 16.01.2023
Frauda bancara electronica - nici nu stie ce l-a lovit ... Daca macar o parte avea cash, partea aia scapa ...

https://www.agerpres...e-euro--1287648

#3723
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,889
  • Înscris: 28.11.2006
Bine, sunt mult mai multe stirile cu oameni care au fost talhariti si li s-au furat banii cash si bijuteriile. Ba uneori au fost si batuti sau mai rau...

Nicio metoda de pastrare a banilor nu e infailibila, toate au plusuri si minusuri. Dar nu toata lumea e dispusa sa le vada.

In plus, banii fraudati prin metode electronice ii poti recupera. Banii pe care ti-i ia hotul, mai greu.

#3724
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 16.01.2023
Lasa ca si diversificarea e buna. Mi-a lasat batranul un seif de 200kg sudat de 8 piroane incastrate in zid. Nu ca ar fi trecut vreunul de alarma de la intrare vreodata dar orice ai zice niste cash de vremuri rele , lipsa de curent, pana de nu-stiu-ce si ce se mai intampla cand nu functioneaza cardurile astea, nu strica. il iei si-ti faci treaba cu el.

Diversificarea inseamna sa ai proportional din toate, doar Dumnezeu stie care-i lozul castigator.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate