Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Sfântul Iosif și Fecioara Maria nu au fost niciodată soț și soție!

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
649 replies to this topic

#379
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View Postlogic1, on 09 mai 2019 - 16:57, said:

Nu avea cum, că era evreu monoteist și-l numea dumnezeu pe tatăl.
Il numea Dumnezeu si pe Fiul.
Tit 2,13
așteptând* fericita noastră nădejde** și arătarea† slavei marelui nostru Dumnezeu și Mântuitor, Isus Hristos.

Edited by dan1980_25, 09 May 2019 - 19:27.


#380
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008
E o gramatică ambiguă, ”arătarea† slavei marelui nostru Dumnezeu şi a Mântuitorului, Isus Hristos”.

Sunt 2 persoane, conform cap 1 care este citi înainte de 2:

3 ci Şi-a descoperit Cuvântul la vremea Lui, prin propovăduirea care mi-a fost încredinţată, după porunca lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru; –
4 către Tit, adevăratul meu copil în credinţa noastră a amândurora: Har şi pace de la Dumnezeu Tatăl şi de la Isus Hristos, Mântuitorul nostru!



#381
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 09 mai 2019 - 20:21, said:

Har şi pace de la Dumnezeu Tatăl şi de la Isus Hristos, Mântuitorul nostru!
Poti sa le spui adevarul de o mie de ori, ei tot minciuna o sa aleaga, le-a fost imprimata demult in constinta.

#382
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpacopaco1967, on 09 mai 2019 - 21:16, said:

Poti sa le spui adevarul de o mie de ori, ei tot minciuna o sa aleaga, le-a fost imprimata demult in constinta.

Paco, cuvintele respective (de încheiere), nu pot să acopere o întreagă doctrină, dogmă sau învățătură biblică!
Cel mult poți să se le incluzi în contextul general al Bibliei dar nu poți să construiești o doctrină pe baza acelui verset!

Tu crezi că dogma trinității se bazează exclusiv pe textul respectiv?!

#383
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 09 mai 2019 - 21:16, said:

Poti sa le spui adevarul de o mie de ori, ei tot minciuna o sa aleaga, le-a fost imprimata demult in constinta.

Ia nu te mai crede proroc!

#384
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 09 mai 2019 - 21:45, said:


Ia nu te mai crede proroc!
Ca zici tu ? Da cine te crezi ? Dumnezeu ? Posted Image

View Postheart_of_ice, on 09 mai 2019 - 21:26, said:

Paco, cuvintele respective (de încheiere), nu pot să acopere o întreagă doctrină, dogmă sau învățătură biblică!
Cel mult poți să se le incluzi în contextul general al Bibliei dar nu poți să construiești o doctrină pe baza acelui verset!

Tu crezi că dogma trinității se bazează exclusiv pe textul respectiv?!
Da, poti include si invataturile vechilor samani, si ale lui Budha, si mai ce vrei, ca sunt bune. Insa nu au treaba cu Evanghelia.
Ereticii infiltrati existenti si acum au denaturat si deturnat tinta spre mantuitor oferind hrana toxica.

#385
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View Postlogic1, on 09 mai 2019 - 20:21, said:

E o gramatică ambiguă, Ăą€arătareaĂą€  slavei marelui nostru Dumnezeu și a MĂąntuitorului, Isus HristosĂą€.

Sunt 2 persoane, conform cap 1 care este citi Ăźnainte de 2:

3 ci Și-a descoperit CuvĂąntul la vremea Lui, prin propovăduirea care mi-a fost Ăźncredințată, după porunca lui Dumnezeu, MĂąntuitorul nostru; Ăą€â€œ
4 către Tit, adevăratul meu copil Ăźn credința noastră a amĂąndurora: Har și pace de la Dumnezeu Tatăl și de la Isus Hristos, MĂąntuitorul nostru!

Convenabil. Fiecare trage spuza la oala lui. Nu e nimic ambiguu. E o simpla fraza pe care o invarti ca sa avantajeze ceea ce afirmi. Ce e atat de complicat incat e nevoie sa te invarti in jurul cozii? E o propozitie simpla, trateaz-o ca atare.
Marele Dumnezeu si Mantuitor Isus.
Marele presedinte si actor Reagan. Ce intelegi din propozitia asta? Ca Reagan era actor sau presedinte? Sau ambele? Sau e vorba de 2 persoane? :))
Apoi in citatele tale: mai intai il numeste pe Dumnezeu, mantuitor... Desi spune ca propovaduirea i-a fost incredintata de Dumnezeu. Din cate imi amintesc, propovaduirea i-a fost incredintata chiar de Isus. Deci?
Dupa aceea il numeste si pe Isus, mantuitor.

View Postpacopaco1967, on 09 mai 2019 - 21:16, said:


Poti sa le spui adevarul de o mie de ori, ei tot minciuna o sa aleaga, le-a fost imprimata demult in constinta.
Du-te ma cu vrajeala ariana de aici...
Majoritatea teologicilor consacrati sunt prosti, numai voi sunteti destepti. Nici naiba nu a auzit de voi.

Edited by dan1980_25, 10 May 2019 - 08:11.


#386
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdan1980_25, on 10 mai 2019 - 07:57, said:

Convenabil. Fiecare trage spuza la oala lui. Nu e nimic ambiguu. E o simpla fraza pe care o invarti ca sa avantajeze ceea ce afirmi. Ce e atat de complicat incat e nevoie sa te invarti in jurul cozii? E o propozitie simpla, trateaz-o ca atare.
Marele Dumnezeu si Mantuitor Isus.
Marele Dumnezeu e Tatal, altfel ai crede ca exista si mici dumnezei pe care ii astepti. isus e Mantuitor spiritual. Asta nu se intelege din ce cititi voi.

View Postdan1980_25, on 10 mai 2019 - 07:57, said:

Du-te ma cu vrajeala ariana de aici...
Majoritatea teologicilor consacrati sunt prosti, numai voi sunteti destepti. Nici naiba nu a auzit de voi.
Teologii consacrati din pacate gandesc la fel ca vechii preoti din timpul lui isus. Nu vor sa fie patrunsi de spiritul adevarului.

#387
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 10 mai 2019 - 07:41, said:

Ca zici tu ? Da cine te crezi ? Dumnezeu ? Posted Image


Da, ma cred si chiar am afirmat in gura  mare. Dumneata, insa, nu ai afirmat niciodata asa ceva. In plus, chiar daca eu ma cred Dumnezeu, deocamdata vad ca sunt un simplu om si nu ma cred infailibil.

#388
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdan1980_25, on 10 mai 2019 - 07:57, said:

Convenabil. Fiecare trage spuza la oala lui. Nu e nimic ambiguu. E o simpla fraza pe care o invarti ca sa avantajeze ceea ce afirmi. Ce e atat de complicat incat e nevoie sa te invarti in jurul cozii? E o propozitie simpla, trateaz-o ca atare.
Marele Dumnezeu si Mantuitor Isus.
Marele presedinte si actor Reagan. Ce intelegi din propozitia asta? Ca Reagan era actor sau presedinte? Sau ambele? Sau e vorba de 2 persoane? Posted Image)
Apoi in citatele tale: mai intai il numeste pe Dumnezeu, mantuitor... Desi spune ca propovaduirea i-a fost incredintata de Dumnezeu. Din cate imi amintesc, propovaduirea i-a fost incredintata chiar de Isus. Deci?
Dupa aceea il numeste si pe Isus, mantuitor.

4 către Tit, adevăratul meu copil în credinţa noastră a amândurora: Har şi pace de la Dumnezeu Tatăl şi de la Isus Hristos, Mântuitorul nostru!

Dacă amândoi sunt dumnezei, nu-l putea numi doar pe unul în una și aceeași propoziție. Și asta se repetă în toate saluturile din epistolele lui Pavel.

Judecă propoziția asta: ”Salutări de la dan forumistul și de la paco sportivul”. Se înțelege că paco nu este forumist. Compară acum cu:

5 Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos (1 Timotei 2:5).


Cât despre Isus mântuitor și nu Dumnezeu, este scris:

„Pe acest Isus, Dumnezeu L-a înălţat cu puterea Lui şi L-a făcut Domn şi Mântuitor, ca să dea lui Israel pocăinţa şi iertarea păcatelor” (Fapte 5:31).

„Din sămânţa lui David, Dumnezeu, după făgăduinţa Sa, a ridicat lui Israel un Mântuitor, care este Isus” (Fapte 13:23).


În plus, nu poți să spui ca trinitar ”marele nostru Dumnezeu Isus”, pentru că îți ies mai mulți dumnezei. Posted Image

Quote

Convenabil. Fiecare trage spuza la oala lui. Nu e nimic ambiguu. E o simpla fraza pe care o invarti ca sa avantajeze ceea ce afirmi. Ce e atat de complicat incat e nevoie sa te invarti in jurul cozii? E o propozitie simpla, trateaz-o ca atare.


#389
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDorel666, on 30 aprilie 2019 - 18:23, said:

Garantezi dumneata, sau ai dedus de undeva?
Din cate stiu, Iosif nu este Dumnezeu. Cel putin prin Biblie, pe la biserici chiar nu stiu daca Iosif e considerat Dumnezeu, insa nu m-ar mira.

#390
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 10 mai 2019 - 16:08, said:

Da, ma cred si chiar am afirmat in gura  mare. Dumneata, insa, nu ai afirmat niciodata asa ceva. In plus, chiar daca eu ma cred Dumnezeu, deocamdata vad ca sunt un simplu om si nu ma cred infailibil.
Hai sa-ti spun ce nu stiai pana acum. Exista un singur Dumnezeu adevarat, Tatal ceresc, si un singur Domn, Hristos isus. Ceilalti sunt dumnezei falsi, adica si tu.
Esti fals Dorele. Adica spui numa minciuni.

#391
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 11 mai 2019 - 11:06, said:

Hai sa-ti spun ce nu stiai pana acum. Exista un singur Dumnezeu adevarat, Tatal ceresc, si un singur Domn, Hristos isus. Ceilalti sunt dumnezei falsi, adica si tu.
Esti fals Dorele. Adica spui numa minciuni.

De fapt discutam despre faptul ca dumneata nu esti proroc si nici Dumnezeu. Ca atare, tot ceea  ce spui poate fi gresit. De aceea prea marea siguranta afisata in vorbire este nebunie.

Edited by Dorel666, 11 May 2019 - 13:37.


#392
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 11 mai 2019 - 13:36, said:

De fapt discutam despre faptul ca dumneata nu esti proroc si nici Dumnezeu. Ca atare, tot ceea  ce spui poate fi gresit. De aceea prea marea siguranta afisata in vorbire este nebunie.
Dorele dragule, ai ceva sa spui la subiect ?

Tu ce crezi ? Dupa ce s-a facut mare isus, deci si dupa varsta de 12 ani , Maria si iosif mai erau impreuna ? Si daca inca erau, puteau fi ei impreuna fara sa fie casatoriti ?
Te intreb in speranta ca vei raspunde la intrebari legate de subiectul topicului.

#393
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 11 mai 2019 - 15:14, said:

Dorele dragule, ai ceva sa spui la subiect ?

Tu ce crezi ? Dupa ce s-a facut mare isus, deci si dupa varsta de 12 ani , Maria si iosif mai erau impreuna ? Si daca inca erau, puteau fi ei impreuna fara sa fie casatoriti ?
Te intreb in speranta ca vei raspunde la intrebari legate de subiectul topicului.

Casatoriti poate au fost, dar relatii sexuale nu au avut. ”Sot” si ”sotie” se folosesc in Scriptura strict pentru cei care s-au impreunat si sexual. Sfantul Iosif si Fecioara Maria nu sunt numiti niciodata astfel.

#394
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008
Poate te mai gândești...

Matei 1, BTF
16 Şi Iacob a născut pe Iosif, soţul Mariei, din care a fost născut Isus, care este numit Cristos.
20 Dar pe când se gândea el la acestea, iată, îngerul Domnului i s-a arătat într-un vis, spunând: Iosife, fiul lui David, nu te teme să iei la tine pe Maria, soţia ta”.
24 Apoi Iosif, trezindu-se din somn, a făcut cum îi poruncise îngerul Domnului şi a luat la el pe soţia sa.

Luca 2, VBOR
41 Şi părinţii Lui, în fiecare an, se duceau de sărbătoarea Paştilor, la Ierusalim.
48 Şi văzându-L, rămaseră uimiţi, iar mama Lui a zis către El: Fiule, de ce ne-ai făcut nouă aşa? Iată, tatăl Tău şi eu Te-am căutat îngrijoraţi.

Edited by logic1, 11 May 2019 - 22:22.


#395
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 11 mai 2019 - 11:06, said:


Hai sa-ti spun ce nu stiai pana acum. Exista un singur Dumnezeu adevarat.
Și doi fii ai Lui. Unul mai fraierel, Iisus...și unul super jmeker...Paco

#396
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 11 mai 2019 - 22:35, said:

Și doi fii ai Lui. Unul mai fraierel, Iisus...și unul super jmeker...Paco

Mie sincer îmi este milă de @paco, la început credeam că glumește, însă încet-încet mi-am dat seama că este irecuperabil!
Măcar dacă n-ar mai jigni...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate