Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfântul Iosif și Fecioara Maria nu au fost niciodată soț și soție!

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
649 replies to this topic

#397
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Cu ultima parte stai liniștit, voi avea eu grija :)

#398
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 11 mai 2019 - 22:48, said:

Cu ultima parte stai liniștit, voi avea eu grija :)

Cu duhul blândeții maestre, cu duhul blândeții... 😊

#399
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Ooo da. Așa am numit butonul ăla de suspend 😂😂😂

#400
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 11 mai 2019 - 22:51, said:

Ooo da. Așa am numit butonul ăla de suspend 😂😂😂

😊

#401
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 11 mai 2019 - 22:22, said:

Poate te mai gândești...

Matei 1, BTF
16 Şi Iacob a născut pe Iosif, soţul Mariei, din care a fost născut Isus, care este numit Cristos.
20 Dar pe când se gândea el la acestea, iată, îngerul Domnului i s-a arătat într-un vis, spunând: Iosife, fiul lui David, nu te teme să iei la tine pe Maria, soţia ta”.
24 Apoi Iosif, trezindu-se din somn, a făcut cum îi poruncise îngerul Domnului şi a luat la el pe soţia sa.

Luca 2, VBOR
41 Şi părinţii Lui, în fiecare an, se duceau de sărbătoarea Paştilor, la Ierusalim.
48 Şi văzându-L, rămaseră uimiţi, iar mama Lui a zis către El: Fiule, de ce ne-ai făcut nouă aşa? Iată, tatăl Tău şi eu Te-am căutat îngrijoraţi.

Luca 2 nu are legatura cu ce spuneam eu. Faptul ca Iosif este numit ”parinte” si ”tata” nu are nici o legatura cu relatiile fizice dintre Iosif si Fecioara Maria.

Cat priveste Matei 1, traducerea BTF, iata ce mai scrie:

18Și nașterea lui Isus Cristos a fost astfel: Pe când Maria, mama lui, era logodită cu Iosif, înainte ca să fie ei împreună, ea s-a aflat însărcinată din Duhul Sfânt.
19Atunci Iosif, soțul ei, fiind drept și nevoind să o facă de rușine înaintea lumii, a vrut să divorțeze de ea pe ascuns.
20Dar pe când se gândea el la acestea, iată, îngerul Domnului i s-a arătat într-un vis, spunând: Iosife, fiul lui David, nu te teme să iei la tine pe Maria, soția ta; fiindcă ce a fost conceput în ea este din Duhul Sfânt.
21Și ea va naște un Fiu și îi vei pune numele ISUS, pentru că el va salva pe poporul său de păcatele lor.


Dupa cum vezi, scrie ca ”Iosif, sotul ei... a vrut sa divorteze de ea pe ascuns”. Cu alte cuvinte, in aceasta versiune, Iosif este numit ”sot”, inainte sa fi o fi luat-o la el, adica evident inainte sa existe posibilitatea de a avea relatii sexuale. Ceea ce inseamna ca denumirea de ”sot”, din aceasta versiune, nu face deosebirea intre ”logodnic” si ”sot”, adica aceasta traducere nu este concludenta cu privire la relatiile sexuale dintre Iosif si Fecioara Maria.
Dar te felicit pentru incercare! Esti singurul care a tratat problema intr-un mod serios. Inca o data, felicitari!

Edited by Dorel666, 11 May 2019 - 23:21.


#402
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
La evrei logodnica era soție, neluată încă acasă. În Luca se precizează chiar că "logodnica" era soție, luată din casă, pentru că a călătorit cu ea la Betleem. Iosif voia să divorteze, dar îngerul îi spune să o ia acasă, iar Matei că nu au făcut sex până ce a născut. Ca să ne asigure ca primul copil nu este al lui Iosif. Dar in Codex Sinaiticus, spune că era al lui Iosif.

#403
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 11 mai 2019 - 22:35, said:

Și doi fii ai Lui. Unul mai fraierel, Iisus...și unul super jmeker...Paco
Pai voi ai cui fii va credeti ? Ai lui Satan ? Ori esti fiul Dumnezeului adevarat, ori fiul pierzarii.

View Postheart_of_ice, on 11 mai 2019 - 22:44, said:

Mie sincer îmi este milă de @paco, la început credeam că glumește, însă încet-încet mi-am dat seama că este irecuperabil!
Măcar dacă n-ar mai jigni...
E bine ca ai mila de mine, dar nu iti face griji findca sunt pe drumul Cel bun, adica Hristos e Calea mea.

Am jignit ? Scuzele mele dragule fratior. Nu a fost nimic intentionat. Posted Image

View PostDorel666, on 11 mai 2019 - 23:20, said:


Dupa cum vezi, scrie ca ”Iosif, sotul ei... a vrut sa divorteze de ea pe ascuns”. Cu alte cuvinte, in aceasta versiune, Iosif este numit ”sot”, inainte sa fi o fi luat-o la el, adica evident inainte sa existe posibilitatea de a avea relatii sexuale. Ceea ce inseamna ca denumirea de ”sot”, din aceasta versiune, nu face deosebirea intre ”logodnic” si ”sot”, adica aceasta traducere nu este concludenta cu privire la relatiile sexuale dintre Iosif si Fecioara Maria.
Mai mult ca sigur iosif a facut sex cu ea inainte sa o ia acasa, si apoi a aflat ca e insarcinata. Nu era sigur ca e de la el copilul.  Findca altfel nu se explica de ce dorea sa divorteze. Erau logoditi, lumea ii stia, si apoi doreste sa o paraseasca atunci cand afla ca e insarcinata. Nu se spun toate detaliile despre cine ii spune de sarcina. Si apoi vine intrebarea. De la cine au aflat toate aceste detalii scriitorii ?

#404
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 12 mai 2019 - 07:23, said:

La evrei logodnica era soție, neluată încă acasă. În Luca se precizează chiar că "logodnica" era soție, luată din casă, pentru că a călătorit cu ea la Betleem. Iosif voia să divorteze, dar îngerul îi spune să o ia acasă, iar Matei că nu au făcut sex până ce a născut. Ca să ne asigure ca primul copil nu este al lui Iosif. Dar in Codex Sinaiticus, spune că era al lui Iosif.

Vrei sa spui ca vocabularul evreiesc era atat de sarac, incat nu facea distinctie intre ”logodnica” si ”sotie”.

View Postpacopaco1967, on 12 mai 2019 - 08:07, said:



Mai mult ca sigur iosif a facut sex cu ea inainte sa o ia acasa, si apoi a aflat ca e insarcinata. Nu era sigur ca e de la el copilul.  Findca altfel nu se explica de ce dorea sa divorteze. Erau logoditi, lumea ii stia, si apoi doreste sa o paraseasca atunci cand afla ca e insarcinata. Nu se spun toate detaliile despre cine ii spune de sarcina. Si apoi vine intrebarea. De la cine au aflat toate aceste detalii scriitorii ?

Pai, de aceea fac unii sex in trei, dear Paco, fiindca isi inchipuie, exact ca dumneata, ca si Dumnezeu a facut la fel!

#405
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 12 mai 2019 - 18:30, said:

Vrei sa spui ca vocabularul evreiesc era atat de sarac, incat nu facea distinctie intre ”logodnica” si ”sotie”.

Este în greacă. Vocabularul evreiesc făcea distincție, dar nu aceea pe care o facem noi, la care actul serios și actele sunt la căsătorie. La evrei logodnica era deja proprietatea soțului, doar că din motive economice nu era luată acasă imediat. Acele motive erau uneori plătirea în rate a prețului miresei sau pregătirea unei locuințe separate în casa părintească.

#406
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 12 mai 2019 - 21:01, said:


Este în greacă. Vocabularul evreiesc făcea distincție, dar nu aceea pe care o facem noi, la care actul serios și actele sunt la căsătorie. La evrei logodnica era deja proprietatea soțului, doar că din motive economice nu era luată acasă imediat. Acele motive erau uneori plătirea în rate a prețului miresei sau pregătirea unei locuințe separate în casa părintească.

Bine ai zis ”proprietatea” sotului. Pentru ca o femeie nu avea cum sa fie fara proprietar. Ea era fie, in proprietatea tatalui, fie in cea a sotului. Logodnica fiind, era inca in ”custodia comuna” a tatalui si sotului. De aceea era absotul obligatoriu ca un tata sa-si dea fiica drept ”logodnica” unui viitor sot, mai ales cand era batran si putea muri oricand. De aceea vad ca era practica atat a logodnei reale, cat si a logodnei de necesitate, ca fiica sa ramana in ingrijirea unui barbat si sa nu fie silita sa devina curva. De aceea era drept ca, in cazul unei astfel de logodne ”de necesitate”, falsul logodnic sa dea dreptul de casatorie cu femeia respectiva adevaratului logodnic.

#407
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 12 mai 2019 - 18:30, said:


Pai, de aceea fac unii sex in trei, dear Paco, fiindca isi inchipuie, exact ca dumneata, ca si Dumnezeu a facut la fel!
Zici ca aia de fac sex in trei imita pe dumnezeu ? Uite ca in biblie e prezentat David cu sute de neveste, iar fi-su Solomon, din Batsheba, si-a luat 1000 de neveste. S-a crezut asa de intelept ca a ajuns sa ridice altare lui Khemosh unde se aruncau copii pe plite de cupru incinse.

Parca in biblie scrie ca iosif si Maria sunt casatoriti,
Matei 1
20. Dar, pe când se gândea el la aceste lucruri, i s-a arătat în vis un înger al Domnului şi i-a zis: „Iosife, fiul lui David, nu te teme să iei la tine pe Maria, nevasta ta, căci ce S-a zămislit în ea este de la Duhul Sfânt.

#408
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Aoleo, ce telenovela...

#409
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 26 mai 2019 - 10:51, said:

Zici ca aia de fac sex in trei imita pe dumnezeu ? Uite ca in biblie e prezentat David cu sute de neveste, iar fi-su Solomon, din Batsheba, si-a luat 1000 de neveste. S-a crezut asa de intelept ca a ajuns sa ridice altare lui Khemosh unde se aruncau copii pe plite de cupru incinse.

Parca in biblie scrie ca iosif si Maria sunt casatoriti,
Matei 1
20. Dar, pe când se gândea el la aceste lucruri, i s-a arătat în vis un înger al Domnului şi i-a zis: „Iosife, fiul lui David, nu te teme să iei la tine pe Maria, nevasta ta, căci ce S-a zămislit în ea este de la Duhul Sfânt.

Cum erau casatoriti, daca nu au facut nunta?

#410
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Și tu, acum. Îi ceri să mai și gândească... :icecream:

#411
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Pai, incerc si eu, doar doar voi reusi sa-l smulg din coltii Satanei...

#412
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Mie imi pare ca sta prea bine acolo...
Am vazut un mesaj, in care i-a spus unei userite: Vrei sa te fac sa ajungi cu spume la gura ?

#413
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDorel666, on 08 iunie 2019 - 00:10, said:

Pai, incerc si eu, doar doar voi reusi sa-l smulg din coltii Satanei...
Satana e mai deștept și mai experimentat decât noi toți la un loc....nu te pune cu el ca n-ai șanse :)
Mai bine roagă-te pentru el lui Dumnezeu, poate s-o îndura și l-o salva. E singurul care poate.

#414
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 08 iunie 2019 - 07:15, said:

Satana e mai deștept și mai experimentat decât noi toți la un loc....nu te pune cu el ca n-ai șanse Posted Image
Mai bine roagă-te pentru el lui Dumnezeu, poate s-o îndura și l-o salva. E singurul care poate.
Ai auzit tu lauda asta de la Satan ? Eu zic ca nu e prea destept daca s-a contrat cu Creatorul.Daca pana si eu imi dau seama ca e o prostie sa fii contra Creatorului si Atotputrenicului Tata ceresc, inseamna ca nu ai intuit bine.
Eu sunt salvat, acu nu stiu daca datorita rugaciunilor voastre, insa si eu la randul meu ma voi ruga , ca si voi sa fiti salvati din inselarea lui Satan. Tu ai zis ca e mai destept si experimentat. Cand ai sa-ti dai seama, o sa afirmi "prostul dracului", cum si-a imaginat ca il va invinge pe Tatal ceresc de s-a pus contra ?
Si pana atunci leapada-te de ereziile lui Tudorel si accepta ce spun eu. iosif si Maria au fost sot si sotie, chiar biblia o afirma. Ai ajuns sa-l crezi pe Tudorel in loc sa crezi biblia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate