Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Amenajare acustica

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
302 răspunsuri în acest subiect

#127
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Nu ai spus pe ce boxe si ce receiver ai ascultat de ai ramas impresionat, sigur nu in gama entry.. Normal ca este mai bun un tratament acustic si o pozitionare corecta decat orice procesare...

#128
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.071
  • Înscris: 01.03.2016
Unele scumpe, nu mai stiu exac dar tot sistemul audio costa lejer 5000 euro.

Boxele surround erau tot de podea.

Treaba asta, daca tot suntem pe topicul dedicat, poate avea si efecte nedorite. De exemplu spatarul unei canapele obisnuite are inaltimea de 90-100 cm. Tweeterele boxelor de podea sunt pozitionate la inaltimea de cel mult la 85-90 cm, iar middbass-ul sau difozurul pentru voci si mai jos de atat, cu unele exceptii. Asta inseamna ca boxele surround back vor trimite unda de sunet directa fix in spatarul canapelei. Solutia este, din punctul meu de vedere, sa se mearga pe boxe de raft, pozitionate la o inaltime care sa ofere atat middbass-ului cat si tweeterului un culoar direct catre urechea celor de pe canapea.

Pentru cine doreste neaparat boxe de podea in tot sistemul, cred ca ar putea sa foloseasca niste cutii solide, care sa inalte cu 25-30 cm satelitii surround back.

O varianta alternativa ar fi alegerea unei canapele cu spatarul mai jos dar din punctul meu de vedere este un chin sa stai 2-3 ore pe asa ceva.

Editat de razor01, 13 martie 2019 - 21:10.


#129
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.641
  • Înscris: 07.10.2005
Ca sa fie confortabila canapeaua sau fotoliul trebuie sa aiba un sprijin cat mai bun pentru cap. Este extrem de confortabil sa urmaresti filme cu asa ceva.

#130
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.822
  • Înscris: 04.10.2014

View Postrazor01, on 13 martie 2019 - 19:33, said:

Calibrarea este obligatorie dar aici vorbim despre situatii in care ingreunezi extrem de mult sarcina sistemului multicanal. Indiferent ce calibrare ii faci tu, daca ai o boxa la 4 m distanta si una lipita de canapea, adio efecte de genul gloante care iti trec pe la ureche. Pur si simplu sistemul nu o sa mai reuseasca sa mai redea cum trebuie acele efecte.

Sigur, unele efecte vor suna relativ convingator, dar altele nu vor avea nicio treaba cu ceea ce trebuie sa auzi.

Putem sa ne mintim singur spunand ca rezolvam totul din calibrare si punem boxele unde ne convine , eventual in debara ca sa nu se incurce nevasta de ele, dar daca vrem sunet multicanal la modul real, trebuie sa facem sacrificii.
Da, corect, trebuie o anumită distanță de boxă, altfel o localizezi și nu mai ai surround, dar, cel puțin eu unul, când vorbim despre calibrare, nu ne referim la autocalibrarea electronică din receiver, ci la întreaga amenajare acustică a unui sistem de audiție, incluzând aici poziționări de boxe și de locuri de ascultare și (recomandări de) tratamente acustice.

#131
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Ca inspiratie de rezolvat estetic o camera de ascultare, scrieti si voi pe goagal listening room si mergeti la imagini. Acolo vedeti multe idei bune de a mobila o camera si de a pune chestii pe pereti care sa arate estetic dar sa nu aiba consoarta prea multe de comentat Posted Image

Editat de MembruAnonim, 14 martie 2019 - 17:49.


#132
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.269
  • Înscris: 13.07.2007
Solutii sunt destule, doar ca preturile sunt foarte nesimtite

#133
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMembruAnonim, on 14 martie 2019 - 17:49, said:

Ca inspiratie de rezolvat estetic o camera de ascultare, scrieti si voi pe goagal listening room si mergeti la imagini. Acolo vedeti multe idei bune de a mobila o camera si de a pune chestii pe pereti care sa arate estetic dar sa nu aiba consoarta prea multe de comentat Posted Image

Asa ceva?
https://www.google.c..._gCvkkAXpxy3mM:

Ferestrele, mai ales la dimensiunuile alea sint catastrofale. Tratamentul acustic nu se face dupa ureche si nici dupa ce ai vazut pe la altii

#134
spiro

spiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 01.07.2007
un video cat 1000 de cuvinte :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cp56A6TcL1E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de citit si apoi , eventual de aprofundat ..

http://www.jfstudiod.../texte/info.htm

solutie completa (scumpa din pacate , pentru o camera de auditie sau home theater dedicata )

http://www.audioalch...nte/roomkit.htm

#135
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004
Iti faci reclama? Posted Image

#136
spiro

spiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 01.07.2007

View Postvata_pa_batz, on 14 martie 2019 - 20:22, said:

Iti faci reclama? Posted Image

Offf , busted ... vanzarile nu merg prea bine si incercam si eu marea cu degetul  ...

Editat de spiro, 14 martie 2019 - 20:30.


#137
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.822
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvata_pa_batz, on 14 martie 2019 - 20:04, said:

Tratamentul acustic nu se face dupa ureche si nici dupa ce ai vazut pe la altii
Corect. Fiind, după cum îi zice și numele, un tratament, trebuie mai întâi văzut ce e de tratat. Altfel e ca și cum ar lua și X același medicament ca vecinul Y contra unei dureri de cap, dar X are hipertensiune, iar X o infecție.

Editat de Jean-Luc_Picard, 14 martie 2019 - 21:13.


#138
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.269
  • Înscris: 13.07.2007
Fiind vorba de un living, nu pot face un tratament ca la carte, adica recomandarile cu "bureti" si bass trap-uri nu prea merg, avem nevoie sa arate si bine, altfel ne bat nevestele
In principiu eu am nevoie de minimul tratament, adica un covor care urmeaza sa-l achizitionez dar si ceva pe peretele din spate, aici e problema
De exemplu rahaturile astea au niste preturi extraordinare 150ron bucata, nici nu stiu ce efect ar avea, iar comanda este minim 12buc
Aceasi poveste, astea sunt 100ron buc, iar cu 8buc faci 1m2, nu am nevoie de foarte mult, dar deja 3m2 sunt 2400ron
Mai gasisem odata niste panouri canvas dar puneau ce imagine vroiam eu pe ele, chiar si poza de familie, stiu ca daca fac eu e degeaba, trebuie sa fie fonotransparenta ca sa pun un basotec in spate
Probabil in spate la boxe o sa pun niste panouri cu basotec in spate

Am zis ca o sa te chem in primavara sau vara asta Jean-Luc_Picard, nu am nevoie de studio dar sa sune mult mai bine fata de acum, sunt totusi goi peretii.

Chiar azi m-am jucat putin cu niste pilote, una am prins-o pe peretele din spate intre aplici, iar una am pus-o pe jos, si clar s-a schimbat sunetu, adica efectele le simti mult mai bine, boxele din tavan se simt bine rau, fara ele nu prea se simt.

#139
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.691
  • Înscris: 24.10.2015
Am observat ca daca ascult doar la boxa din stanga se aude mult mai bine decat la acea din dreapta, in stanga am perdele, indreapta e perete gol. Cu basul am mai rezolvat ceva. Daca ascult doar la boxe, ele fiind asezate pe o latura mare a camerei, am un gol de bas pe toata linia centrala longitudinala, iar langa pereti, adica langa tv si deasupra canapelei e un bas exagerat si bubuit.

Pana acum basul era redat in special de boxe, oricum nu ascult tare si nu le chinui, dar sub-ul era setat la 40 hz ( dar oricum urca mai mult ca panta de taiere nu-i foarte abrupta) si dat foarte incet, doar sa completeze, sa se auda un bas mai profund.

Azi am schimbat un pic, din regulatorul de bas al amplificatorului am dat pe la minus 7 din 10 si am setat crosoverul de la sub pe la 80 hz si i-am dat mai tare, atat incat sa se auda la fel de tare cum era in boxe cu basul la zero. Acum basul vine mai mult din subwoofer si fiind pozitionat pe o latura mica a camerei, un pic mai pe stanga fata de linia centrala, basul in camera e mult mai uniform, acum am bas bun chiar si in centrul camerei iar deasuora canapelei nu mai bubuie asa tare dar am un bas mai adanc si profund. Ideal tot nu este ca in colturi in schimb se simt niste vibratii destul de puternice. Dar deja e mult mai bine.

#140
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postspiro, on 14 martie 2019 - 20:27, said:

Offf , busted ... vanzarile nu merg prea bine si incercam si eu marea cu degetul  ...

Nu e nicio problema atata vreme cat exista transparenta.

#141
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.691
  • Înscris: 24.10.2015
Problema e ca tonul de bas din amplificator fiind dat la -7 mi-a scazut nivelul si la o parte de midbas. In manual scrie ca el actioneaza in special asupra frecventelor de pe la 50hz dar cu panta destul de lunga pana pe la 400 hz. Asa ca.. daca il dau spre minim subtiaza si vocea nu doar reduce basul, la fel si invers.
Am nevoie de un crossover, mi-a dat odata Geo o idee destul de buna, m-am uitat dupa un minidsp si e destul de scump, dar cand dau la cautare crossover reglable imi apar tot felul de jucarii la un euro sau doi... Stiti vreun model care merita luat in considerare si sa nu fie scump?

#142
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postspiro, on 14 martie 2019 - 20:11, said:

solutie completa (scumpa din pacate , pentru o camera de auditie sau home theater dedicata )

Asta nu se cumpara ca merele, iau 2 kg ca vad eu cata placinta imi iese. Cel care se ocupa de tratamentul camerei (preferabil cineva de meserie) iti spune exact ce elemente sa cumperi.

Din fericire acel magazin vinde si la bucata, nu doar pachete gandite de ei http://www.audioalch.../tratamente.htm

Editat de razor01, 14 martie 2019 - 22:10.


#143
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.926
  • Înscris: 10.05.2006
Exista un parametru care se cheamă delay.
Ala corecteaza distantele diferite dintre cabinete si punctul de statie.Astfel sunetele vor ajunge in faza la destinatie.
Feedback-ul camerei e greu e cu mult mai greu de contracarat decat o distanta diferită intre surse raportata la sweetspot.

#144
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004
In orice caz, io zic sa nu va chinuiti prea tare cu tratamentul acustic al incaperii. Solutia pentru stereo este complet diferita decit cea pentru multicanal. Se lucreaza cu material absorbant si reflectorizant pentru stereo, sau exclusiv cu absorbant pentru multicanal. In afara de asta grosimea materialului absorbant depinde de cea mai joasa frecventa care trebuie taiata:

grosime = 344/(Frecventa x 4)

...sau se reduce grosimea la jumatate, iar restul reprezinta distanta fata de perete.

Pentru stereo jumatate din camera ar trebui sa absoarba, asta fiind acolo unde sint incintele, iar cealalta jumatate, adica peretele din spatele pozitiei de unde asculti ar trebui sa fie reflectorizanta
Pentru multicanal ambele parti ar trebui sa fie absorbante, dar nu pina la limita unei camere moarte. Un 0,2s ar trebui sa fie suficient

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate