Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Amenajare acustica

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
302 răspunsuri în acest subiect

#91
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.729
  • Înscris: 27.06.2015
E la nivel "amatoricesc" dar tot te ajuta sa vezi unde e mai mare presiunea sonora si unde e mai mica. In mod normal in colturile camerei se concentreaza, dar in functie de ce mai este in camera in unele mai mult in altele mai putin. Pentru scopul nostru cred ca ajuta.

#92
johnutzjohnutz

johnutzjohnutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 15.02.2007
Poate va este de folos, aici iti poti calcula dimensiunile unui panou de difuzie in functie de frecvente (in cazul in care doreste cineva sa isi faca)
www.mh-audio.nl/DiffusorCalculator.asp?fl=1500&fh=9999&calc=Calculate+Diffuser

#93
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.729
  • Înscris: 27.06.2015
Aha, deci proeminentele alea sunt de anumite dimensiuni si sunt asezata dupa o anumita logica, nu e ceva random. Good to know :D

#94
johnutzjohnutz

johnutzjohnutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 15.02.2007
Nu, nu sunt random.
Ce ma intereseaza pe mine, poate imi poate spune cineva: ce este mai eficient, acest tip de difuser din lemn sau spuma? Eu unul nu as vrea sa "anulez" unele frecvente si sa fie un "gol" in aceea zona ci doar sa "imprastii" excesele...

#95
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.452
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAdrian01, on 02 martie 2018 - 12:10, said:

Camera e una de 20mp, bloc comunist.. fara rigips... Eu asta nu am imteles, acele anulari sau accentuari se datoresc peretilor apropiati, paraleli, undele se lovesc de pereti si se intorc.. daca punem bass trap uri unde trebuie aceste unde nu s ar mai intoarce aiurea prin camera si am auzi un bass liniar sau nu e asa ??
bloc comunist? si vecinii ce parere au, ca vad ca numai de bass vorbesti.

#96
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.856
  • Înscris: 04.10.2014

View Postunbrutus, on 03 iunie 2018 - 13:20, said:

bloc comunist? si vecinii ce parere au, ca vad ca numai de bass vorbesti.
Dacă instalația e calibrată, basul se aude în cameră, dacă nu e, se aude la vecini.

#97
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 293
  • Înscris: 14.02.2015
@Jean-Luc_Picard exact cum ai spus se aude mai tare basul din exterior decat in camera de auditie..  Am mai incercat niste difussere diy si panouri de absorbtie ... imbunatatirile sunt minime... pun si niste poze..

Editat de Adrian01, 07 iunie 2018 - 10:57.


#98
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.269
  • Înscris: 13.07.2007
Ma tot gandesc la metode eficiente si estetice de a trata living-ul, am foarte mult ecou din cauza peretilor goi, am gasit cateva metode mai ieftine de DIY
20181210_123136.jpg
Pe peretele gol deasupra canapelei vreau sa incerc un panou GIK Acoustics VersiFusor(cred ca asa ii spune)Fișier atașat  post-4607-0-85395900-1389006517.jpg   70,81K   18 download-uri
Am ales polistiren pentru ca e mai usor, din lemn ar fi foarte greu la dimensiuni mari
O nebunie din asta la noi e undeva la 50E bucata(600x600mm)
Ma gandesc sa o fac eu din polistiren si la urma sa o vopsesc cu vopsea pe baza de apa, sa nu se topeasca de la diluant, eu ma gandesc la alb sa incadreze in decor, sau sa fie mai putin vizibila, ceva de genu asta Fișier atașat  imgext.php.jpg   97,32K   16 download-uri
Am gasit si un calculator pentru ele https://www.subwoofe....com/qrdude.htm
Acum sa vad cu ce tip de polistiren, expandat sau extrudat
Mai erau si cele Skyline dar e mult de munca si nu stiu daca ies ca cel din lemn


Pe jos am luat in calcul un covor de 200x300cm cu fir lung https://www.emag.ro/...GJ3RKBBM/#Ivory
dar astept sa mai scada pretu, a fost undeva la 530ron

In spatele front-urilor ma gandesc la basotec, dar nu prea imi place ca e burete Fișier atașat  image_manager__fotopopup_meplde30.jpg   58,6K   13 download-uri

Iar ca bass trap singuru care se incadreaza pe partea de estetica este modelu asta Fișier atașat  decotrap_white_bass_trap_absrorber.jpg   45,61K   39 download-uri
Dar astea mai pot astepta, sunt destul de scumpe, e nevoie pana in podea sau doar pana la nivelu canapelei?Ar fi nevoie doar pe partea cu canapeaua, pe fata am intr-o parte draperie iar in cealalta o sa vina un corp de mobilier cu diferite rame, icoane.....nu opreste basu dar e nevoie de el Fișier atașat  Viyolet-raft-perete-colt-3-800x600.jpg   75,88K   45 download-uri

Ce parere aveti? ati experimentat ceva din ele? inafara de covor...

#99
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.590
  • Înscris: 23.08.2006
Cică panoul absorbant al săracului: stiva de prosoape. :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pABvTWSxOes?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#100
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.269
  • Înscris: 13.07.2007
La noi si prosoapele sunt scumpe

#101
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.590
  • Înscris: 23.08.2006
Acuma e un pic mizerabil ce face și băiatu' ăla acolo, că ia cu căruța prosoape de la magazinul caritabil, care ar trebui să fie pentru cine nu-și permite să ia noi. :)

Dar cică merge similar și cu pătură - iei una mare și o împăturești în 4 sau ceva, poate iese mai ieftin decât x prosoape. Apoi, el le fixează pe tot perimetrul, dar ar fi mai puține reflexii dacă ar fi libere să se balanseze sub presiunea sonoră, deci prinse doar sus, ca niște perdele. Și bineînțeles distanțate la 2-4 cm de perete dacă vrei să absoarbă maxim pe frecvențele dicției umane (absorbția e maximă la 1/4 din lungimea de undă față de perete; în dreptul peretelui viteza aerului ajunge la 0 => n-ai frecare a aerului de porii materialului => n-ai absorbție de energie).

#102
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.071
  • Înscris: 01.03.2016
Trebuie folosit un material care se poate curata fara sa-l bagi in masina de spalat, ceea ce nu este cazul acelor prosoape.

Daca locuiesti intr-o tara nordica, posibil sa nu fie o problema, dar la noi praful este din belsug iar textura unui prosop este locul ideal in care sa se depuna.

Editat de razor01, 27 februarie 2019 - 10:45.


#103
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.590
  • Înscris: 23.08.2006
Da, generarea și acumularea de praf vor fi probleme posibile, microorganismele și mirosurile dacă țesătura e din fibre naturale și devine colonie pentru ceva vietăți... sunt și dezavantaje, clar. Încă un motiv să le montezi mai degrabă în format de perdeluțe, ca să le poți lua la spălat din când în când. :)

#104
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.732
  • Înscris: 24.10.2015
https://www.ambius.f...nuent-le-bruit/

Aici scrie ca si plantele atenuiaza zgomotul. Daca ajuta chiar e foarte convenabil, bun rol estetic, improspateaza aerul, nu te certi cu nevasta :D ( "mi-ai umplut salonul cu boxe si cabluri, deja panouri..")

#105
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.269
  • Înscris: 13.07.2007
Si eu cred ca sunt bune, doar ca trebuie sa faci jungla ca sa se simta, o floare agatatoare aau un ficus nu vor face nimic deosebit.

#106
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.732
  • Înscris: 24.10.2015
Daca de exemplu fac o polita, un raft etc si deasupra lui lipit pe perete pun un panou dintr-un fel de burete cu forma de cofraj de oua de 3 cm grosime iar pe polita ca sa acoper un pic acel panou sa nu bata la ochi o vaza cu o floare mai frunzoasa. Adica floarea va sta pe un fundal negru, ce nu cred ca-i rau deloc din punct de vedere estetic dar nu stiu daca-i eficient acustic.

#107
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.269
  • Înscris: 13.07.2007
Sa stii ca nu prea au efect buretii astia ieftini si subtiri, ajuta dar nu incredibil de bine, gasisem o varianta de panou facuta cu bureti gen Auralex si in fata scanduri, dar erau in genu la ideea ta.

#108
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.856
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvinciun, on 01 martie 2019 - 20:24, said:

Daca de exemplu fac o polita, un raft etc si deasupra lui lipit pe perete pun un panou dintr-un fel de burete cu forma de cofraj de oua de 3 cm grosime iar pe polita ca sa acoper un pic acel panou sa nu bata la ochi o vaza cu o floare mai frunzoasa. Adica floarea va sta pe un fundal negru, ce nu cred ca-i rau deloc din punct de vedere estetic dar nu stiu daca-i eficient acustic.
Se poate stabili simplu. Există pe internet curbele de absorbție acustică pentru diferite materiale de diferite grosimi. (Spoiler: bureții sunt pentru spălat vase.)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate