Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Amenajare acustica

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
302 replies to this topic

#163
spiro

spiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.07.2007

View Postvata_pa_batz, on 15 martie 2019 - 11:13, said:

Astia te "ajuta" cu siguranta sa scapi de greutatea apasatoare a portofelului. Ai apucat sa te lasi "ajutat"? Imi pare rau pentru tine. Ajutoarul real este cu mult mai putin spectaculos, decit va place voua sa credeti
http://www.audioalch...uri/aaac220.htm

Eu chiar nu inteleg grija asta pentru portofelul altuia , chiar nu cititi deloc ce am scris mai devreme , faptul ca nu am cumparat nimic de la firma mai sus mentionata , incep sa cred ca doar " strugurii sunt acri " . Nu trebuie sa ma justific in fata nimanui cat anume am decis sa cheltui (investesc) in pasiunea mea . Merg cu regularitate la auditii de showroom , la expozitiile HIGHEND SHOW de la Munchen ", si macar daca primesc lectii , sa stiu de la cine . Adica , am sistemul X , am audiat sistemul Y si e nashpa , orice cablu mai scump de 10 lei ml este o teapa , etc . In rest , bascalia asta ieftina , chiar imi dispace . Daca ataci macar adu argumente credibile si demonstrabile ..
Apropo , cat de apasat pe portofel sa fii , sa cumperi asa ceva
>https://highendaudio...?product-page=2
sau
https://hifiexpert.r...ign-origo-15-m/
PS . Chiar nu am nevoie de compatimirea ta , orice cumpar testez , analizez si apoi platesc (atat cat consider ca merita )

Edited by spiro, 15 March 2019 - 13:45.


#164
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postspiro, on 15 martie 2019 - 13:43, said:

Eu chiar nu inteleg grija asta pentru portofelul altuia , chiar nu cititi deloc ce am scris mai devreme , faptul ca nu am cumparat nimic de la firma mai sus mentionata , incep sa cred ca doar " strugurii sunt acri " . Nu trebuie sa ma justific in fata nimanui cat anume am decis sa cheltui (investesc) in pasiunea mea . Merg cu regularitate la auditii de showroom , la expozitiile HIGHEND SHOW de la Munchen ", si macar daca primesc lectii , sa stiu de la cine . Adica , am sistemul X , am audiat sistemul Y si e nashpa , orice cablu mai scump de 10 lei ml este o teapa , etc . In rest , bascalia asta ieftina , chiar imi dispace . Daca ataci macar adu argumente credibile si demonstrabile ..

Esti un om liber, poti sa faci ce vrei, chiar si timpenii, atit timp cit o faci pe banii tai. Problema apare, atunci cind dai sfaturi si altora, sa procedeze ca tine. Nu te-as acuza de intentii rele, sa nu ma intelegi gresit. Drumul inspre iad, insa, este pavat si cu intentii bune ;)
Cineva cere sfaturi si le primeste de la o gramada de binevoitori. Diferenta este, ca si in cazul tau de altfel, ca anumite sfaturi creaza un prejudiciu real. Asta-i tot.
Argumentele oricum nu le-ai intelege, pentru ca se bazeaza pe multa fizica. Daca aveai habar de asa ceva, nu prezentai saituri care vind ulei de sarpe

View Postspiro, on 15 martie 2019 - 13:43, said:

Apropo , cat de apasat pe portofel sa fii , sa cumperi asa ceva
>https://highendaudio...?product-page=2
sau
https://hifiexpert.r...ign-origo-15-m/
PS . Chiar nu am nevoie de compatimirea ta , orice cumpar testez , analizez si apoi platesc (atat cat consider ca merita )

Nu cit de apasat la portofel, ci cit de naiv sa fii ;)

#165
spiro

spiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.07.2007

View Postvata_pa_batz, on 15 martie 2019 - 14:32, said:


Esti un om liber, poti sa faci ce vrei, chiar si timpenii, atit timp cit o faci pe banii tai. Problema apare, atunci cind dai sfaturi si altora, sa procedeze ca tine. Nu te-as acuza de intentii rele, sa nu ma intelegi gresit. Drumul inspre iad, insa, este pavat si cu intentii bune Posted Image
Cineva cere sfaturi si le primeste de la o gramada de binevoitori. Diferenta este, ca si in cazul tau de altfel, ca anumite sfaturi creaza un prejudiciu real. Asta-i tot.
Argumentele oricum nu le-ai intelege, pentru ca se bazeaza pe multa fizica. Daca aveai habar de asa ceva, nu prezentai saituri care vind ulei de sarpe



Nu cit de apasat la portofel, ci cit de naiv sa fii Posted Image

Da , corect , multumesc ca mi-ai deschis ochii , I can see clearly now , respect !!!

#166
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Stie cineva despre panoul acesta de la Avstore? Mi se pare usor de facut, dar e si eficient?
Attached File  ffff.jpg   279.17K   61 downloads

Este destul de estetic pentru living, eu nu am ajuns pana acum la Avstore sa-l studiez

#167
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Este o variație de ”audio diffuser”.

Principiul de funcționare este simplu de înțeles.
Sunetul pătrunde printre două planuri și se reflectă repetat,  pierzând energie.   Înapoi, înspre exterior, ajunge foarte puțin sunet reflectat.  
Cu cât este mai mare ca suprafață expusă, cu atât este mai eficient pentru atenuarea frecvențelor joase,  cu lungimea de undă mai mare.  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pTOfXlxGtZk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.google.c...img.Xh3xvUugRZ4

Edited by tomaso, 07 April 2019 - 19:34.


#168
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Stiu ca sunt multe, e un living si doar vreau sa opresc din ecou, nu sa fac studio.
Vreau ceva simplu, eficient, estetic si ieftin :D, cam imposibil stiu, dar ma gandesc ca la Avstore nu e doar estetic, ceva face si el.

#169
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Azi neavand ce face am plasat subwooferul chiar in fata tv-ului cam la o treime  din lungimea camerei spre dreapta. Adica e intre boxe,  langa cea din dreapta si mai in fata decat ele, este aproape un metru in spatele lui pana la perete. Si-a pierdut mult din randament insa a disparut basul acela exagerat din colturile camerei si deasupra canapelei. Se aude aproape uniform in toata camera, desi a trebuit sa dau un pic mai tare de la potentiometrul subwooferului. Ce-i incredibil ca schimba absolut totul, chiar si vocile si inaltele se aud altfel pe fonul unui bas bun. Se simte ritmul si melodia. Parca nici nu mai simt ca nu-i tratat camera.

In concluzie, acum cred ca daca gasesti locul potrivit pentru incinte treci mai usor peste faptul ca nu-i tratat camera din punct de vedere acustic. Cand sub-ul nu-i la locul lui arunca niste vibratii aiurea, ai multe puncte moarte si toate astea le dai pe seama tratamentului acustic cand de fapt alta e problema.

Aiurea e ca nu poate sta aici, e chiar in fata mobilei pe care sta tv-ul, cz ghinion.

Edited by vinciun, 07 April 2019 - 21:05.


#170
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 19.06.2018
Da, intr adevar, cam imposibil de indeplinit aceste patru conditii cumulative. Initial, am crezut ca o rezolv eu intr un mod genial, orice panou de orice marime il imbrac in panza, canvas si o dau la pictat rezultand tablouri cu dubla functionalitate. Apoi mi s a spus ca nu merge, ca panza si pictura reflecta, chestii,  asa ca am renuntat la amenajarea acustica. Dar sunt curioslegat de orice solutie care da rezultate.

#171
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Acum depinde cu ce faci printu, din cate am aflat, imprimarea DTG ar fi solutia.

#172
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvinciun, on 07 aprilie 2019 - 21:03, said:

Ce-i incredibil ca schimba absolut totul, chiar si vocile si inaltele se aud altfel pe fonul unui bas bun. Se simte ritmul si melodia. Parca nici nu mai simt ca nu-i tratat camera.
Nu-i incredibil, ai descoperit prin propriile simțuri că acustica încăperii este cea mai importantă piesă din puzzle.

#173
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
E bun de ceva acest microfon?
https://www.avmall.r...udio-imm-6.html

#174
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
1. Nu merge link-ul.
2. Ce vrei sa faci cu el?

#175
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Cred ca e vorba de modelu asta  https://www.avmall.r...udio-imm-6.html

#176
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E cel de măsură de la Dayton. Merge la telefon.

#177
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Care e cel mai recomandat pentru home use, asa pentru incepatori, ca sa vedem peak-urile

#178
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Eu cand aud de astfel de microfoane ma gandesc automat la Brüel & Kjær.Posted Image

#179
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

View PostJean-Luc_Picard, on 15 martie 2019 - 12:17, said:

Eu chiar am de gând să folosesc bass trap-uri rezonante la mine acasă, evident nu într-o variantă foarte voluminoasă și foarte intruzivă estetic, chiar dacă temporar și în scop experimental, pentru a evalua direct când de mult este posibilă îmbunătățirea sunetului prin această metodă (și în ce măsură merită deranjul).
Ai facut proiectul asta?

#180
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Adica asa ceva?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rsroD57FZnA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate